Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ЕК задължи "Газпром" да продава на конкурентни цени и в Източна Европа
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:60 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Гоша
25 Май 2018 02:04
Мнения: 5,440
От: Bulgaria
Конкурентни цени ще означава, че газпром ще има право да вдига цените с навлизането на пазара на по-скъпия сгъстен газ от САЩ. Ще навлиза основно в западна Европа, ама ще плащаме и ние. На печелившите честито.
Ха. Неадекватното и тук е снесло.
Теоретически, если в решении не содержится пункта о том, что требования распространяются на контракты, заключенные до принятия соответствующего решения, то по общему правилу, «Газпром» может и не пересматривать условия действующих контрактов.
Источник: http://rusnext.ru/news/1527180682

С каква газ работи микровълновата ти, че да ти кажа къде се намира. А?
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Гоша
Redneg
25 Май 2018 07:26
Мнения: 275
От: Andorra
Някак си в официален документ, договорен с Газпром, става пределно ясно че Газпром до момента е използвал груби тактики при определянето на цената и е продавал на България по завишени цени.
Е те това вече няма да се случва, а местните 'патриоти' го преглъщат това преко-напреки. Даже са забравили да употребяват любимите им русизми в постовете си, толкова са нахмурени
местните 'патриоти' най си обичат България, но повече обичат Газпром .... Не хапят ръката, така да се каже.
sim4o
25 Май 2018 08:01
Мнения: 8,463
От: Bulgaria
Redneg 25 Май 2018 07:26 Някак си в официален документ, договорен с Газпром, става пределно ясно че Газпром до момента е използвал груби тактики при определянето на цената и е продавал на България по завишени цени.
Е те това вече няма да се случва, а местните 'патриоти' го преглъщат това преко-напреки. Даже са забравили да употребяват любимите им русизми в постовете си, толкова са нахмурени
местните 'патриоти' най си обичат България, но повече обичат Газпром .... Не хапят ръката, така да се каже.
Сещам се за "местния патриот" Евгени Бакърджиев..

.. спорят за факти от договора с “Газпром” и единственият арбитър в този спор могат да бъдат текстовете на самите договори, които бяха подписани на 27 април с “Топенерджи” (за доставките за България) и с “Газекспорт” (за транспортирането на газ към трети страни). В същото време е ясно поне едно - газовите договори ще бъдат обект на атаки и съмнения дотогава, докато постигнатите в тях компромиси се крият зад паравана на строгата секретност.

По-ниската цена на газа

в момента е голямата гордост на екипа на Евгений Бакърджиев. При сегашния договор с “Топенерджи” базовата цена (т.нар. Ро) е 82.50 долара за 1000 куб.м, при предишния договор тя е 89.50 долара за 1000 куб.м.
На практика обаче основната причина за понижаването на цената не се дължи на някакъв голям пробив в позицията на “Газпром”, не е и в прилагането на кардинално нова формула. Формулата е почти еднаква с тази от предходните договори. Тя е умножение на два елемента - базова цена, която е постоянна, и множител, който се променя с промяната на международните цени на мазута и газьола. Обяснението на спадащите цени на газа е, че то е резултат на ниските стойности на петрола и неговите деривати. Цената на мазута през тази година е най-ниска от 20 години насам. Номерът, който е приложен към България, е, че базовата цена е твърде висока в относителен план. Т.е., когато сме постигнали договорката с “Газпром”, международните цени на мазута вече са били спаднали значително и спадът в процентно съотношение за последните пет месеца не може радикално да свали цената на газа.
Новото при формулата “Бакърджиев” е, че базовата цена се разделя на два компонента.
При предишната формула се индексираше цялата базова цена. При договора от април 10% от нея запазват стойността си, останалите 90% подлежат на индексация в зависимост от международните цени на мазута. Ефектът е, че по този начин се постига известно омекотяване на движението на цените, т.е. ще се избегнат до известна степен резките скокове нагоре и надолу. Ако цената на международния пазар се увеличи, нашата ще се увеличава по-бавно, и обратно. Всъщност оценката дали цената на газа е висока или ниска най-справедливо ще се получи от това дали частта от икономиката, която е на газ, е рентабилна или не.
Торовите заводи първи фалираха единствено заради цената на газа. Стъкларската промишленост едва-едва се държи. Топлофикациите оцеляват единствено благодарение на субсидии. Причината е, че българската икономика не може да се възползва от спадналите цени на енергоносителите, тъй като поради недобра договорка цената на газа е останала висока, в сравнителен план.

Има ли капани в търговските договори

Ефектът от авансовото плащане (виж текстовете на договора) и предвидените от договора гаранции е, че се блокира голям обем от оборотните средства на Булгаргаз, срещу които няма приходи. За 9-месечието на 1998 г. осчетоводената стойност на платените ..доставки е 439 млрд. лв. При курс 1800 лв. това представлява 244 млн. долара. Средномесечната цена на доставката излиза 27 млн. долара. Като се прибавят 5% за миналата година, общата стойност на блокираните пари по гаранцията за доставките е 28.3 млн. долара. Към нея се прибавят още 27 милиона за първоначалната вноска по авансовите плащания за доставките плюс допълнителна сума, която трябва да се преведе като ефективна гаранция по транзита. Това е стартова сума от около 60 млн. долара, които се застопоряват за 11-12 години. От директорския борд на Булгаргаз увериха, че са подписани два анекса, с които руската страна се отказва от гаранциите по договорите за тази година, в случай че Булгаргаз плаща редовно дължимите суми.
Това обаче не променя факта, че в договорите са заложени такива клаузи, и няма гаранция, че догодина .. те няма да влязат в сила, т.е. да се стигне до голямо намаление на оборотния капитал на Булгаргаз. Транзитната такса пък вместо исканите 2.45 долара на 1000 кубически метра (такива бяха изчисленията на Булгаргаз и Комитета по енергетика само преди няколко месеца на базата на актуализираната оценка на съоръженията) е договорена на 1.65 долара.
Сериозен капан е и клаузата за плащане на заявените доставки. Ние трябва да плащаме не само доставките, но и разликата между заявените и ползваните количества по 75% от средната цена, действала за периода. В договора за доставки за тази година например е предвидена доставка до 4.4 млрд. куб.м. Според някои данни през миналата година потреблението на газ в страната е било 3.233 млрд. куб.м. Според шефа на Булгаргаз Илия Иванов потреблението през този период е било над 4 млрд. куб.м. Както и да е, със спирането на торовите заводи, които са основен консуматор, е ясно, че тази година потреблението ще намалее катастрофално. Ако проблемът с плащане на заявените, а не на ползваните количества се разгледа заедно с проблема за високата цена, става ясно какво е бъдещето на газовата индустрия и потребление в България. От една страна, цената е такава, че изяжда рентабилността на предприятията, от друга, Булгаргаз се е ангажирал да плаща амбициозни количества, които няма кой да потребява. Така по веригата логично първо пострадаха фирмите, за които газът е основна суровина.."

От друга страна - източно европейските политици да не забравят съдбата на Жан Виденов.
Отряза "Топ енерджи" и му се случи случка ..
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sim4o
popangelov
25 Май 2018 09:20
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Х-м. Дотук разчитам една добра и една лоша новина.
Добрата е отпадането на забраните за препропаджаба през граница на руски газ, които са клаузи по много договори на Газпром.
Лошата е в референтните цени.
Виждам варианти, в които цената у нас ще поскъпва при ниски котировки на петрола. Дай боже при високи да пада, но нещо не ми се вярва...
D4D5
25 Май 2018 09:22
Мнения: 7,438
От: Bulgaria
Хора, спрете се с глупостите. Двете страни се споразумяват, никой никого не задължава.
Дежурния
25 Май 2018 09:44
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
От официалните статистики се вижда, че в България продажната цена на природния газ за населението е около 50% по-ниска от тази примерно във Франция или Германия. За индустриалните консуматори, цената у нас е с около 35% по-ниска от тази в посочените западни държави. Има нещо странно и само бъдещето ще покаже за какво са се споразумели еврочиновниците. Ще видим дали след тази Победа цените на природния газ у нас ще започнат да намаляват или да се увеличават. Това ще е истината, а не политическата агитация и пропаганда.
spslavov
25 Май 2018 09:47
Мнения: 1,208
От: Bulgaria
Двете страни се споразумяват, никой никого не задължава.

Россия капитулировала в газовом споре с ЕС
Стоимость газа в контактах с Польшей, Литвой, Латвией, Эстонией и Болгарией, где "Газпром" занимает больше половины рынка, отныне будет привязана к ценам в Западной Европе....... фиксируется на границе Германии, Франции, Италии или в западноевропейских газовых хабах. ......... это позволит им свободнее перепродавать лишние объемы....... "Газпром" согласился не предъявлять каких-либо материальных претензий Болгарии....... Если условия соглашения будут нарушены, Брюссель оштрафует "Газпром" на 10% выручки без расследования.
Принятое решение не закрывает антимонопольное дело против "Газпрома", заявила еврокомиссар по вопросам конкуренции Маргрет Вестагер. Она добавила, что "Газпром" должен "немедленно начать соблюдать взятые на себя обязательства".

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3921_en.htm
D4D5
25 Май 2018 10:07
Мнения: 7,438
От: Bulgaria

spslavov


Мислиш ли, че има нужда да ми цитираш europa.eu? Кво доказваш? Нима по-горе не отговорих на подобно твърдение?
onzi
25 Май 2018 10:12
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
славов,

можеш ли да обясниш защо публикуваш:

1. цитати без източник, и
2. некъф пощурял линк, нямащ нищо общо с цитата по-горе?

цитатът ти е оттук - Натисни тук

за този сайт е известно:
Русский Еврей

Редакция
Главный редактор — Рождаев Виталий
Руководитель отдела журналистики — Шевчук Виктор
въпросният шевчук е гнъсен русомразец. потърси го из нета.
Bonjorno
25 Май 2018 10:15
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Мирише ми, че ЕК е прецакала целия ЕС с тия привидно добре изглеждащи договорки...

Всичко хубаво, ама еврокомисията е спряла искането за разследване за злоупотреба с монополно положение от Газпром и така са се споразумяли. Естествено, бюрократите ще кажат, че не е прекратено, а спряно, но когато в договор се задължиш да не търсиш отговорност за дадена дейност, няма как след това да говориш, че ще рестартираш търсенето.

А за цените за България и другите от Източна Европа - ами руснаците го казаха: Купуваш на изхода на Турско поток или Северен-2 от местния началник и си плащаш да си го докараш до държавата. Руснаците само осигуряват необходимия газ.
spslavov
25 Май 2018 10:15
Мнения: 1,208
От: Bulgaria
D4D5
25 Май 2018 10:07

Не доказвам нищо .Подкрепям стратегическото мислене на Милер ,защото в момента продават на големите за 150$ ,но Катар и Австралия се намесват в пазара на ЕС и се очаква цената да падне до 120$ .Милер ще сложи динена кора на Тръмп и аз като "българофил" в секцията на "русофилите " очаквам с нетърпение шоуто на Джон Оливър
spslavov
25 Май 2018 10:20
Мнения: 1,208
От: Bulgaria
onzi
25 Май 2018 10:12

Съжалявам - никога не си позволявам свободни съчинения.Исках да не утежнявам поста.

Россия капитулировала в газовом споре с ЕС
https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/rossiya-kapitulirovala-v-gazovom-spore-s-es-1025214293
Газетата е специализирана за анализи .
NATURAL
25 Май 2018 10:35
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
За неразбралите другари от подчинената на Газпром партия да поясним - конкурентни цени означава, че "експерти" като Р.Овч. няма да могат да сключват договори с Газпром на цени за газа за България 2 пъти по високи от тези за Германия. За най-забравящите може и да постнем писмото на един БСП министър до Газпром, в което чинно обясняваше как вървят законодателните инициативи на Партията в полза на Газпром.
Kotka
25 Май 2018 11:07
Мнения: 13,187
От: Aruba
Han24 Май 2018 23:58
Мирише ми, че ЕК е прецакала целия ЕС с тия привидно добре изглеждащи договорки...


Не бе, прецака дъвката диверсификация.

Която е най нелепа в устата на едни политикани от Украйна.
spslavov
25 Май 2018 11:20
Мнения: 1,208
От: Bulgaria
Не бе, прецака дъвката диверсификация.

Нормално е . Газпром е най-големият на пазара и няма да позволи дребни играчи "да му се мотаят из краката ".
onzi
25 Май 2018 11:43
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
Исках да не утежнявам поста.
аха, и вместо да сложиш източника на информация, цопна некъф линк на английски, щото така поста ти много олекотен става
spslavov
25 Май 2018 11:48
Мнения: 1,208
От: Bulgaria
onzi
25 Май 2018 11:43

Източника е ЕК ,а коментара е на газетата.Важно е радостното инфо и от вълнение се получи две в едно
Архангел
25 Май 2018 12:08
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
"експерти" като Р.Овч. няма да могат да сключват договори с Газпром на цени за газа за България 2 пъти по високи от тези за Германия.

Ами ако погледнете картата ще ви се изясни,че Германия е по-близо от България до Русия.
Второ,Германия е съинвеститор.
Трето-Германия купува количества десетки пъти по-големи от българските.
От 1,2 и 3 става ясно,че няма как цените да са еднакви.
onzi
25 Май 2018 12:09
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
Източника е ЕК ,а коментара е на газетата.
източникът, който цитираш, е газетата, и няма нужда да тропосваш несвързан с цитата ти линк. ето ти извадка от правилата:
7. При цитати от външни източници (други форуми, сайтове, издания и др.) следва да се посочва източника.
spslavov
25 Май 2018 12:17
Мнения: 1,208
От: Bulgaria
източникът, който цитираш, е газетата

Писах до ЕК за разяснение - тя ли се е договаряла с Милер или газетата
Добави мнение   Мнения:60 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща