Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Реквием за дребния бизнес, който всички подпомагат
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:51 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Минавам от тук
22 Авг 2003 00:17
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Да бе
Прав си Георги в сметките
Ама той, бедният дребен бизнесмен толкова и произвежда.
И все по-старому
Те ми лъжат, че плащат, аз ги лъжа, че работя
Читател
22 Авг 2003 00:33
Мнения: 33
От: Western Sahara
Честито! Приемам, че сметката е вярна и 61% от печалбата заминава в държавата. Мисля си също, че 1000 лева е приемлив нетен приход на месец. Ако имаме двама собственици на павилион за цигари, алкохол, шоколади, презервативи, дъвки и пр. и се работи при 18% средна надценка, излиза че дневните обороти при 30 работни дни трябва да са за 607, 17 лева. Това смятам е възможно при 12 часов работен ден...
Вярно, данъците са яки, ама в оборотите е истината. Разбира се, ако няма далавера
Myxa
22 Авг 2003 01:07
Мнения: 1,048
От: USA
То като я направиш така сметката и в Америка около 60% отиват за такси, осигуровки и прочее ( предполагам в Европа са още повече ) Ама няма корупция, бюрокрацията е по-поносима, правилата са ясни и никой (държавата) не ти се вре в бизнеса...
Йошида
22 Авг 2003 01:07
Мнения: 95
От: Bulgaria
Полезно четиво за Петър Петров и възхитената му почитателка Сибила
Щото той, мине се не мине месец, и почва да доказва как данъците са паднали и колко правилна е правителствената политика.
А иначе, истината, която всички добре знаем, че дребните предприемачи оцеляват, като крият по всевъзможен начин и данъци, и осигуровки (иначе за няколко месеца ще фалират). В това отношение българите имат огромен исторически опит от времената на Османската империя та до днес, и само така са смогнали да оцелеят.
stoyan4o
22 Авг 2003 02:10
Мнения: 35
От: Bulgaria
Danucite v evropa edvali sa po-niski. Problemut e, 4e kato vsi4ki kriqt danuci drugite trqbva da plashtat pove4e i na sledvashtata godina suotvetno da kriqt/plashtat oshte pove4e. Drug e vuprosut 4e tiq 1000 leva sa prosto smeshni spored men. Ako 4ovekut X pravi oborot 30 000 na mesec, neshtata stoqt po drug na4in i dori da mu zvemat 61% pak ostava edna dosta prili4na suma, nali?
starija hush
22 Авг 2003 04:16
Мнения: 5,041
От: United States
Az sushto krija dohodite si kato chasnik.Tova e normalno Dargavata e dostachno bogata.Kogato mi plashtat v broi taksuvam klientite po eftino.I valka sit i agneto celo.A chicho Sam da go nema.No v USA nema takiva danaci....tova e uzas kakvo se dee v BG.
Чучу
22 Авг 2003 05:48
Мнения: 4
От: Bulgaria






В Москве - новые "оборотни в погонах"




В Москве арестованы пять действующих сотрудников милиции, которых подозревают в организации заказных убийств и попытках взять под контроль представителей малого и среднего бизнеса.



Министр внутренних дел России Борис Грызлов заявил, выступая по российскому телевидению, что московская милиция расследовала уголовное дело, возбужденное по факту пропажи человека, и получила доказательства противозаконной деятельности работников милиции. Всего было арестовано 11 человек.




"В отношении коммерсантов фальсифицировались доказательства по уголовным делам. Также они подозреваются в совершении заказных убийств", - заявил Грызлов.

В конце июня этого года правоохранительные органы задержали группу высокопоставленных чиновников Московского уголовного розыска, которые обвиняются в шантаже, рэкете, убийствах, фабрикации доказательств и обвинений.

"Предвыборная агитация"?

Тогда многие аналитики сделали вывод, что так называемое "дело оборотней в погонах" призвано продемонстрировать российскому обществу перед парламентскими выборами, что власти начали борьбу с коррупцией.

Сразу после новых арестов некоторые российские политики заявили, что последние действия российских властей направлены не только на искоренение преступности.

Лидер движения "За права человека" Лев Пономарев заявил агентству Франс пресс, что аресты среди милиционеров являются "предвыборной агитацией". При этом правозащитник отметил, что они "не будут абсолютно бесполезными, если послужат предупреждением".

Однако, по мнению политолога Павла Фельгенгауэра, существующими методами "искоренить коррупцию невозможно".

Он считает, что преступность среди представителей власти будет существовать до тех пор, "пока мы будем двигаться к тоталитарной системе, где подавляется независимая пресса, способная бороться с коррупцией".

Адрес статьи на bbcrussian.com
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/hi/russian/russia/newsid_3172000/3172249 .stm

Дата и время публикации: 2003/08/21 20:55:44 GMT

© BBC MMIII
socialdemokrat
22 Авг 2003 09:19
Мнения: 784
От: Bulgaria
Това го публикувах в една провинциална газета преди доста време. Пускам го във форума, хем да видите колко съм остроумен и талантлив, хем като задаване на въпрос относно "непромяната на перманентната промяна"...Мързи ме да сменям имената сега, всеки от Вас може да го направи. Е може в текста да се вметне наименованието на г-н Петър Петров, като апологет на консервативната данъчна политика...

Прошение

До:
Блаженоуспокоившите се духове на Шабленските и Дуранкулашките селяни, гордо въстанали срещу грозния данък десятък!

Относно:
Даване на акъл…

Във връзка:
Съществуването на Международния валутен фонд, Народно събрание, Бюджета на РБългария и Министерство на финансите като цяло, тоже Иван Костов, Муравей Радев и Йордан Цонев в частност…

О, благородни и непокорни предци! В годините 1900-тни, години на жесток данъчен произвол и терор, тогава когато на цели десет процента от Вашите приходи правителството-мащеха хвърли око, Вие хвърлихте на къра своето покорство и хванахте вили, топори, сърпове и всякакви селскостопански атрибути бихте се, викахте и се разбягахте.
Лесно Ви е било на Вас! Вие не сте били политически просветени, не е имало БНТ, БНР и НСРТ да ви внушават вяра в данъчната реформа, не имало Булстат и единен данъчен номер, единна база данни и териториален изчислителен център, какво да говорим - по ваше време ДДТ не е имало, пък какво остава за ДДС! Сега сме годините 2000-дни и си имаме всичко посочено и още при това! Къде ще бягаме?
Лесно Ви е било да извикате – Хванете ни за дядовия! А пък ние викахме – Хванете ни за фискалната памет! Викахме, ама ни набутаха преносимите касови апарати. На вас какво Ви набутаха – по един кютек и влязохте в историята! А пък на нас – цял данъчно-процесуален кодекс, та да не можем и в къщите си да влезем!
Лесно Ви е било да си платите десятъка, ама Вие не – тръгнали сте със сопите и другите стопански сечива. Тръгнали сте, защото сте имали с какво да си купите сечивата! А пък ние? Като си платим 70-те процента данъци, чиновническият и друг рекет, с какво ще си платим на горския като ни спипа да чупим клони за сопи! И после, нали селяните при нас вече влизат в червената книга на защитените, изчезващи видове, отгде пособия като вили, топори и сърпове!
Та просбата ми е:
Вие мъдрите, набралите исторически опит, преценете и ни кажете, ако рискуваме да ни глоби горския и си начупим клони за сопи с оглед наливане на акъл в главите на Ваньо, Данчо и Муравей в частност, има ли шансове да си намалим данъците до Вашите 10% без да разтурим МВФ, Народно събрание, Бюджета на РБългария и Министерство на финансите като цяло? Тях искаме да ги запазим, защото всички западни съветници на Президента казват, че са ни необходими…
УКВ
22 Авг 2003 09:57
Мнения: 18
От: Bulgaria
тези 61 % отиват за заплата на всички баздарни некадърници от държавната администрация - от Дедо Цар до последната озъбена и свъсена деловодителка. При такъв раздут щат на държавната администрация през следващите години процента ще расте!


Търся си работа като държавен служител!
voivodata
22 Авг 2003 10:10
Мнения: 3,135
От: Bulgaria
Никакви данъци на Държавата. Да плащам , за да се хрантутат разни чиновници!!?? Не, не и не.
rednikov
22 Авг 2003 10:35
Мнения: 515
От: Bulgaria
Искам да добавя, че тези 61% ще нарастнат, ако се вземат предвид глобите, които налагат по план данъчните инспектори по разпореждане на висшестоящите.Никой от журналистите не е подхванал още темата, но достатъчно е да се направи една бърза справка, за да се види има ли ДжиПи,
магазин или аптека/като изключим големите вериги/, които да не са глобени поне веднаж през последните месеци.Механизмът е следния: влизат данъчните, проверяват те, изброяват няколко нарушения/каквито винаги ще се намерят/ и те глобяват за едно от тях за около 400-500 лв.Ако ти стиска иди се оплачи-после жална ти майка.Да не говорим за рекета и крежбите.
Това би било една благодарна за пресата тема.
Marx++
22 Авг 2003 10:38
Мнения: 202
От: Germany
Статията пак не адресира правилно проблема
Муравей /дето вятърът го вей/ направи данъчна реформа точно като западната. И в Германия данъците са високи. Но едно нещо е на оборот 2000, 3000 евро или даже повече да плащаш 60% а друго е на 1000лв., което при 3000 евро са 1800 и ши остават 1200, т.е., 2400лв. /говоря за най-дребните търговци/ за разлика от нашите 300 лв., не че с тези пари се живее разкошно защото и цените са по-високи, но значително по-комфортно от нас.
Главният проблем у нас е ниската покупателна способност на населението, която се дължи на липсата на производство, което беше погребано следствие на модерните теории на разни монетаристи, как чрез парите и чрез фискална политика ще управляват производството. Ето го резултатът -напълно объркан затворен кръг. Ако намалиш данъците бюджета ще се издъни, ако ги оставиш тогава бизнесът съвсем няма да тръгне.
Социалдемократ селяните от Дуранкулак са тръгнали на възстание защото след тези 10% на тях нищо не им остава. Защото и без 10% процента те едва са преживявали, а след 10% съвсем са загинали.
така, че не в процентите е разликата. Лично аз не вярвам, че като се намалят данъците, кой знае каква активност ще се получи, докато не тръгне производството. Пак ще се отворят магазинчета и кафенета, които нищо не произвеждат, а събират парите на тези които произвеждат, а последните са много малко. А за да правиш модерно производство се искан не пари, а много пари. Това можеше да го прави само социалистическа България.
Крез McDuck
22 Авг 2003 10:58
Мнения: 835
От: Bulgaria
Моите почитания, г-н Ангелов, но сметките ви не са верни.

1. Пропускате важното перо, наречено "Необходимо присъщи разходи", което варира от 35% до 70%. Т.е. от тези 1000 лв на осигуровки и данъци ще подлежат най-много 650.

2. Да се слагат косвените данъци в общия кюп на данъците е некоректно, дори популистко, защото косвените данъци се плащат само при покупка. Т.е. ако точно тези 1000 лв човека реши да ги спести няма да плати нито една стотинка косвен данък. Да не говорим за това, че ДДС не е специален данък за бизнеса, а се плаща от всеки, дори от бабите-пенсионерки.


В обобщение: Ако някой е получил 1000 лв, при норма на необходимо присъщите разходи 35% то за осигуровки и преки данъци ще отидат 310 - 320 лв. Айде със здраве!
Cruella de Vil
22 Авг 2003 11:26
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Сметката по-горе е най-малкото некоректна. В нея се включват и косвените данъци - ДДС и акцизите на стоките. Същите се плащат в целия свят, но никой не ги включва при определяне на чистия доход. Данъците в Западна Европа са с различна структура и там където личните данъци са ниски, акцизите са високи. Аз лично предпочитам ниски лични данъци и скъпи цигари и алкохол, които не са стоки от първа необходимост. За сведение мога да ви дам какво точно съм платила последния месец (става въпрос за Ирландия):
25% ДОД
5.3% ДОО (задължителна здравна и пенсионна осигуровка)
0.47% допълнителна здравна осигуровка
5.5% лична пенсия
Общо - 36.47% удръжки.
Въпросът е не в личните данъци, а в корпоративните данъци, които в Ирландия са измежду най-ниските в света и по този начин бяха привлечени сериозни инваститори. Това заедно с добрата инфраструктура, премахването на бюрократичните пречки и гъвкавото трудово законодателство дадоха възможност на страната за 20 години да се изравни по икономическо развитие с останалите страни от Западна Европа.
Маркс, препоръчвам ти горещо двутомната книга на Дмитрий Волкогонов "Седемте вожда". Там авторът надълго и нашироко коментира "ефективността" на съветската икономика и то боравейки със сведения от първа ръка. Логично дълбоката икономическа криза доведе до смяна на системата и то без да има руско СДС да "разсипе и окраде" цъфтящата държава. Мислиш ли, че българската социалистическа икономика беше много по-различна?
За мене си остава загадка как един човек може да живее в западна държава
и същевременно да твърди, че съветският тип "социализъм" е най-добрия обществен строй. Слагам го в кавички защото за социализъм и социална държава може да се говори само като се визират Западноевропейските държави.
nepukist
22 Авг 2003 12:26
Мнения: 300
От: Bulgaria
един въпрос ми се появи - откъде СЕГА си ги намират тези анализатори, които си служат с цифрите като хитлер с евреите - за нищо ги нямат.
Че пред малкия бизнес в БГ има много проблеми е факт. Че осигуровките са прекалено високи - също е така, но всичко останало е тотално невярно. У нас и корпоративния данък, и подоходните, и косвените и окончателните данъци са по-ниски от всички държави в ЕС. По-ниски са и от повечето околни държави.
Но изглежда друго важно - дай да критикуваме, да изкараме по бедни, тъпи и изостанали от най-бедните, тъпите и изостаналите.
Е на тва аз викам благородна кауза
SJudge
22 Авг 2003 12:30
Мнения: 1,664
От: Bulgaria
Туй не е ли оня Ангелов дето съветваше Виденов на времето?

... ама и да е друг, пак мозъкът му не е по-развит от този на неандерталец.


И защо ли не напише отдоле, от чий бюджет получава заплата - щото едно е да изкарваш кинтите си като едноличен търговец, друго е от данъците срещу които драска.
Mitnicharъ
22 Авг 2003 12:57
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Малко ме изненада и мен Г. Ангелов с тази си статия - аз го знам като способен млад мислещ анализатор, умеещ да пише смислени неща, неповлияни от политическа конюнктура... Обаче, явно местоработата ("Институтът за пазарна икономика" на Красен Станчев, про-костовистки по дефиниция, финансиран официално от Сорос) си казва тежката дума...


Сметките са прости, недотам коректни, и, най-важното - валидни и за времената преди бай Цар. Както, боя се, ще са валидни и след него... Крез, това за необходимо присъщите би ли го прецизирал, че нещо май на манджа с грозде мяза...
Сенчест икономист
22 Авг 2003 13:16
Мнения: 54
От: Bulgaria
Събрали са се доста ценни мисли.
Marx++ не различава оборот от доход (кръстника се е обърнал 3 пъти в гроба) . Крез навярно работи като таксиджия, защото е измъкнал 35% присъщи разходи (може би пък гледа гъски или буби за 70% ) и смята че всички са така. Круела пък не прави разлика между служител и предприемач (self employed) , последния явно го възприема като вид служител - началник.
Разбира се че косвените данъци се плащат от всички. Целта на автора е била да покаже каква част от изработеното от един дребен предприемач се прибира обратно от държавата. Тук подоходния данък е най-малката грижа (въпреки че в Русия например е направен flat rate 13% ) - може да се укриват доходи или се мине на патент. С най-голяма тежест са осигуровките - 29% за пенсия и 6% здравна , по които може би водим в Европа. Като стана дума за Ирландия - социалната осигуровка е 10, 75% за заплати над 356 евро на седмица (делът на работодателя не излиза на фиша на Круела и затова тя не знае че го има) и 5 (пет) % от годишния доход на self-employed (като примера на Ангелов), ако надвишава 18.512 евро годишно. В Германия пенсионната осигуровка е 19% (затова пък здравната е почти същата) , но пък самоосигуряващите се не са длъжни да я плащат (респ не получават и пенсия) . От осигуровки там са напълно освободени и работещите в института по марксизъм поради огромния им принос за развитието на човешката мисъл.
Авторът не е засегнал също така и въпроса с неизброимите наредби, правилници и указания , които непрекъснато се променят , влачейки със себе си плащане на такси, които пък са извън данъчното облагане и затова не се отчитат като тежест.
Крез McDuck
22 Авг 2003 13:24
Мнения: 835
От: Bulgaria


Забравил съм точните думи за тях. Май бяха необходимо признати.
Става дума за сумите, които се приспадат по чл. 22 от ЗОДФЛ:

Чл.21. (1) (доп., ДВ, бр.105 от 2000 г.; изм., бр.45 от 2002 г., бр.118 от 2002 г.) Физическите лица, извършващи дейност като еднолични търговци, независимо дали са регистрирани по Търговския закон, формират данъчната основа за доходите, като облагаемият доход, определен по реда на глава втора от Закона за корпоративното подоходно облагане, с изключение на разпоредбите на чл.23, ал.2, т.9, 14 и 15 и чл.23, ал.3, т.5 и 9 от същия закон се намалява със:
1. (изм., ДВ, бр.110 от 2001 г.) вноските за пенсионни, здравни и други осигуровки, които лицата по закон са задължени да правят за своя сметка;
2. (изм., ДВ, бр.110 от 2001 г., бр.118 от 2002 г.) внесените през годината за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход по ал.1, както и внесените през годината за сметка на лицата премии/вноски по договори за застраховки "Живот" и застраховки "Живот", ако са свързани с инвестиционен фонд в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход по ал.1.
(2) (изм., ДВ, бр.105 от 2000 г.; отм., бр.118 от 2002 г.)
(3) Лицата, упражняващи свободна професия и други дейности и услуги по извънтрудови правоотношения, както и лицата, извършващи срещу възнаграждение управление и контрол, формират данъчната основа за доходите от тези дейности по реда на чл.22.
Чл.22. (1) (изм., ДВ, бр.118 от 2002 г.) Данъчната основа за лицата по чл.21, ал.3, се определя, като облагаемият доход от съответната дейност се намалява със:
1. разходи за дейността в размер на:
а) 70 на сто - за отглеждане на животни и птици, за пчеларство и бубарство, за непреработена продукция от тях и за култивирани гъби;
б) 60 на сто - за горско и водно стопанство (включително рибовъдство) и за растениевъдство;
в) 50 на сто - за производство на декоративни храсти и цветя; за създаване на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството; както и на ръчно изработени произведения от майстори на народните художествени занаяти; за авторски и лицензионни възнаграждения;
г) 35 на сто - за занаятчийски дейности извън посочените в глава четиринадесета, за упражняване на свободна професия или за извършване на услуги с личен труд;
д) (изм., ДВ, бр.110 от 2001 г.) 10 на сто - за управление и контрол, за участие в управителни и контролни органи на предприятия и юридически лица с нестопанска цел;
2. (изм., ДВ, бр.71, 153 от 1998 г.; доп., бр.105 от 2000 г.; изм., бр.110 от 2001 г., бр.118 от 2002 г.) вноски за пенсионни, здравни и други осигуровки, които лицата по закон са задължени да правят за своя сметка.
3. (нова, ДВ, бр.118 от 2002 г.) внесените през годината за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход след намаленията по т.1, както и внесените през годината за сметка на лицата премии/вноски по договори за застраховки "Живот" и застраховки "Живот", ако са свързани с инвестиционен фонд в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход след намаленията по т.1.
4. (доп., ДВ, бр.105 от 2000 г.; изм., ДВ, бр.110 от 2001 г.; пред.т.3, изм., бр.118 от 2002 г.) облекченията за дарения в размер до 10 на сто след намаленията по т. 1, 2 и 3.
5. (нова, ДВ, бр.50 от 1999 г.; отм., бр.111 от 1999 г.; пред.т.4, бр.118 от 2002 г.)
6. (нова, ДВ, бр.50 от 1999 г.; отм., бр.111 от 1999 г.; пред.т.5, бр.118 от 2002 г.)
(2) Данъчната основа за лицата, упражняващи свободна професия, чийто доход е получен в резултат на дейност, извършвана в продължение на няколко години - научни трудове, художествени произведения, изобретения и други аналогични на тях, може да се определи, като облагаемият доход се раздели на броя на годините, през които съответната дейност е упражнявана, но на не повече от четири.
Mitnicharъ
22 Авг 2003 13:33
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
А, не беше думата за думите, Крез. Нямаше нужда от обстойно цитиране на текстовете от ЗОДФЛ, благодаря все пак. Както междувременно и сенчестия колега забелязва, ти разглеждаш обекта на ангеловото изследване като физическо лице, и разбира се, си прав - донякъде. Неправ си дотолкова, доколкото един среден или дребен бизнес може да е и корпоративен, а там се играе по различни данъчни правила.


Ред.
Малко триене, с извинение, че нещо неясно се изразих в първоначалния вариант. Ще се доизразя по-после, като имам повечко време.

Редактирано от - Mitnicharъ на 22/8/2003 г/ 13:37:09

Крез McDuck
22 Авг 2003 13:57
Мнения: 835
От: Bulgaria
Mitnicharъ, прав си за корпоративното облагане разбира се. Самият аз се колебах когато писах първото си мнение, какво да уточнявам и какво не. Автора обаче на едно място уточнява, че става въпрос най-вече ЕТ-та, а те в общия случай ползват тези приспадания (по мои, не много точни преценки, почти всички от тези, които не се занимават с търговия).


Всъщност сметките в статията щяха да са верни, ако автора беше уточнил, че става дума за облагането на доходите от трудови правоотношения. Там данъците+осигуровките са приблизително толкова като процент от общия разход на работодателя за заплати+осигуровки.
Добави мнение   Мнения:51 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща