Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пак запушват с голям камък пътя на референдума
Добави мнение   Мнения:8 1
starija hush
05 Дек 2003 04:55
Мнения: 5,041
От: United States
То затова народа ве4е не иска и да гласува на избори.Оставете тази зган сама да се избира след като емигрирате вси4ки.
paragraph39
05 Дек 2003 06:16
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
..."референдумите се делят на два вида - решаващи и консултативни

Решаващите са тези, при които вотът на народа е задължителен за управляващите. Консултативни са онези, при които вотът на народа се взема само за сведение."...
......................................... ........
Ако ще е така, нека да се възприеме положението, че : РЕШАВАЩИ референдуми да са тези, които са поискани от ГРАЖДАНИТЕ ! А КОНСУЛТАТИВНИ да са референдуми, които са поискани от парламентарнопредставени партии/съответно, партии в общ. съвети/ или от Президента/съответно, кмет на населено място !!!
Чичо Фичо
05 Дек 2003 06:58
Мнения: 24,838
От: United States
Щирлиц, според мене законовите хватки на нашенската переструвка уж за премахване възможността от диктатура на едно малцинство - вкл. и правомощията на ВНС, и изискването за една трета за референдум, всъщност се оказаха само средство за неизвършване на истински реформи, за саботирането им от едно нищожно, но организирано и гласовито малцинство. Колкото до референдума - у нас няма необходимото равнище на политическа култура и гражданска отговорност за да има смислена пряка демокрация. Швейцария има 800 години история като гражданско общество, родило се в борба с императори, крале, князе и епископи. И други път съм писал, че с референдум у нас може да се реши и да се работи по три дни, да се почива по четири, заплатите да са по 1000 евро и по ъглите да раздават безплатно бира и швепс.
Неверния Тома
05 Дек 2003 10:49
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Обикновена демагогия или както е модерно да се казва, популизъм. "Политическата класа" НИКОГА доброволно няма да отстъпи властта си на НАРОДА.
trakiec
05 Дек 2003 11:10
Мнения: 137
От: Bulgaria
сега Фичето остава да посочи "теокрацията" която да управлява
защото сегашният "елит" очевидно също НЕ МОЖЕ да взима правилни решения.

А преди това разбира се трябва да променим и държавното устройство защото
Републиката не е годен начин за съжителстване с "теокрацията".

Мога да помогна на Фичето и да му предложа да въведем
"кастният" принцип на Индия за да "терасираме" поне първоначално човешкият заварен фактор ( след това по наследство ).

на Фичото разбира се ще му уредим с некоя и друга "връзка" да го запишем в подходящата такава ( каста ) за да му приляга.
hamer
05 Дек 2003 14:02
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Здравей, Неверни Тома и
lum
05 Дек 2003 17:43
Мнения: 631
От: Bulgaria
явно целта не е действащ закон, а трупане на точки от вносителите пред обществото ... явно няма кой да прокара такъв закон, а и кой да го гласува, ако е действащ. Като приемат нещо, ще се потупат по гърдите и ще са учудени ако някой открие начин да предизвика референдум по този закон чрез подписка... ясно си представям познатите лица, които ни убеждават да не подкрепяме подписката, понеже референдума е скъп и по добре парите да се дадат за социални нужди, на болни дечица ... а тия хаймани, анархисти които подкукуросват са кофти хора и изобщо не им пука за бедния човек, който с мъка отделя от залъка си за данъци, а те да ги харчат за глупости ... че въпроса е толкова сложен, че само те са достатъчно компетентни да го решат ... ако се съберат необходимите подписи - ще преформулират въпроса така, че независимо от резултата, да позволява тълкуване в подкрепа на действия водещи до запазване на статуквото...
жалко.
тъжно... а в бг е така нужно да се чуе този глас -
глас народен -
глас божи
lum
05 Дек 2003 17:56
Мнения: 631
От: Bulgaria
Искам да попитам Фичо,
защо, при положение, че повечето хора нямат медицинско образование се подписват, че са съгласни с предложеното от лекаря лечение?
сигурно защото това ги засяга лично и от това често зависи живота им и им се признава правото да имат мнение ...
Защо трябва да отнема правото на хората да решават съдбата си?
Кой е Фичо, че ще обяснява че сме нямали "необходимото равнище на политическа култура и гражданска отговорност за да има смислена пряка демокрация" ? А той има ли? И къде я е придобил, ако има? Ако не е у нас, дали е необходимата - за рещавате на нашите проблеми ?
А имаме ли политическата култура въобще да гласуваме, според него?
Или по добре да помолим някой "политически културен" да ни назначава правителство, парламент и президент ?

Добави мнение   Мнения:8 1