Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Обявиха графика на изпитите за гимназии
Добави мнение   Мнения:7 1
Един родител
19 Фев 2004 22:26
Мнения: 2
От: Bulgaria
А в сайта на Върховния съд прочетох това:
Във Върховния административен съд (ВАС) бе образувано адм. дело № 929/2004 г. срещу Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 68/30.07.1999 г.) и Наредба № 8/27.12.2001 г. за приемане на ученици в училища с държавен прием и в непрофилирани паралелки, издадена от министъра на образованието и науката.
Съгласно § 39 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 36/31.03.1998 г.), министърът на образованието и науката издава нов Правилник за прилагане на Закона за народната просвета до една година от влизане в сила на този закон. Жалбоподателят твърди, че обжалваният правилник е издаден след срока, определен в закона, т.е. при изтекла компетентност на органа, който го е издал.
Според Кристиан Гьошев, разпоредбата на чл. 50 от правилника, регламентираща приема на ученици във видовете училища по чл. 26 от Закона за народната просвета (ЗНП), противоречи на на чл. 9 от ЗНП, според който всеки гражданин осъществява правото си на образование в избрано от него училище и вид обучение съобразно личните си предпочитания и възможности. В жалбата пише, че в закона няма разпоредба, която да предоставя правомощия на министъра да определя с наредба условията и реда за прием на ученици във видовете училища.
Жалбоподателят твърди, че е незаконосъобразна и Наредба № 8/27.12.2001 г. за приемане на ученици в училища с държавен прием и в непрофилирани паралелки, която е издадена на основание обжалвания чл. 50 (ал. 1 и 3) от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета. Според Кристиан Гьошев, в противоречие със ЗНП, с наредбата се дава право на ученици, завършили 7 клас, да продължават образованието си в профилирани гимназии, без да имат завършена образователна степен, която да им дава право да продължават образованието си в гимназии. В жалбата пише, че по този начин се променя учебният план за основно образование на учениците, което е нарушение на разпоредби на Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план.
Делото е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание пред петчленен състав на ВАС на 05.03.2004 г. от 9.00 ч. в зала № 2.
http://www.sac.government.bg/vassite/main .asp?s=27
СКЛОНЕН СЪМ ДА ВЯРВАМ ПОВЕЧЕ НА ГЬОШЕВ, ОТКОЛКОТО НА МОН!!!
Четец
20 Фев 2004 09:40
Мнения: 221
От: Bulgaria
А може би Кристиян Гьошев и тези, които му пишат жалбите искат да получат направо дипломите без да ходят в училище и без да положат никакъв труд Такъв е изводът от делото с матурите Имат ли представа родителите как децата им не желаят да учат Трябва да отидат в едно училище и да влязат в класовете като учители и да се опитат да ги накарат да учат и да получат някакви знания. Е това е твърде трудно. За последните 10-на година цялата образователна система е разбита на пух и прах. Вече е мит качественото българско образование, с което се славехме дори зад океана. А по отношение правото да учиш където си поскаш, държавата плаща и има право да направи подбор когато кандидатите са повече от местата. Това е насякъде по света. Само че другите народи имат реална представа за възможности и за демокрацията като ред в обществото, а също и за това, че който има повече знания и полага повече труд има предимство за избор за училището.
Един родител
20 Фев 2004 11:01
Мнения: 2
От: Bulgaria
Четец,
това което се случва в българското училище го няма никъде по света!
Няма държавна образователна система, която да осъществява дискриминация в образованието! Прочети внимателно какво са сътворили просветните чиновници и ми посочи държава, която прилага такава практика на достъп до образование на децата!!!

НАРЕДБА № 8

ЗА ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ В УЧИЛИЩА С
ДЪРЖАВЕН ПРИЕМ И В НЕПРОФИЛИРАНИ ПАРАЛЕЛКИ

Приета от Министерството на образованието и науката,
обн., ДВ, бр. 7 от 18 януари 2002 г., в сила от 22.1.2002 г.,
изм., бр. 20 от 2003 г., в сила от 8.03.2003 г.



Раздел I

Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за приемане на ученици в държавни и общински училища с държавен прием и в непрофилирани паралелки.
(2) Наредбата не се прилага в държавните и общинските спортни училища.
Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Държавният план-прием и приемът за непрофилираните паралелки за областта се обявяват в Регионалния инспекторат по образованието (РИО) и в училищата до 15 април.
Оригинал на стр. 2

(2) Във всяка паралелка могат да се приемат до 5 ученици с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания, а в професионалните училища и професионалните гимназии - и от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Броят на местата за приемане за всяка паралелка се утвърждава от началника на РИО след записване на учениците по ал. 2 и се обявява в РИО и в училището до 30 юни.
Чл. 3. Учениците могат да кандидатстват за приемане в неограничен брой училища.
Чл. 4. (1) Над държавния прием може да се приеме:
1. близнак - в паралелката, в която другият близнак е записан; близнаците следва да са положили приемните изпити, ако такива са предвидени;
2. (Доп. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) кръгъл сирак - без да е положил приемни изпити, ако такива са предвидени.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Учениците по ал. 1, т. 2 се записват с насочване от началника на РИО в съответствие с желанието им.
Чл. 5. (Доп. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Началникът на РИО утвърждава осъществения държавен прием и приема в непрофилираните паралелки за всяко училище до 12 септември.
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Организирането на дейностите по приемането на учениците се извършва от началника на РИО.
Чл. 7. (1) Видовете приемни изпити след завършен VII клас или завършено основно образование са:
1. по учебен предмет;
2. тест;
3. проверка на способностите.
(2) Продължителността на изпитите по ал. 1, т. 1 е три астрономически часа, по т. 2 - два астрономически часа, а по т. 3 се определя в програмите за съответния изпит.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Програмите за приемните изпити и критериите за оценяване се утвърждават от министъра на образованието и науката и се обявяват в училищата и в РИО до 31 януари.
(4) Темите за приемните изпити се определят от Министерството на образованието и науката (МОН).
Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Организацията на приемните изпити (с изключение на изпита за проверка на способностите по спорт) се извършва от РИО.
(2) Приемните изпити се провеждат по график съгласно приложението.
(3) Приемните изпити се полагат на територията на областта, в която учениците са завършили VII клас или основно образование. Когато в областта не е предвидено провеждането на определен приемен изпит, учениците го полагат на територията на друга област.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Учениците подават заявление за полагане на приемни изпити до началника на РИО в определените от него училища в срок съгласно приложението.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Началникът на РИО определя училищата, в които ще се полагат приемни изпити.
(6) (Доп. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Кандидатите се уведомяват писмено относно допускането им за полагане на приемни изпити в срок съгласно приложението. Списъците с разпределението на учениците по училища и зали се обявяват в училищата по ал. 4.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Регионалният инспекторат по образованието в срок съгласно приложението издава служебни бележки за получените оценки от организираните от него приемни изпити на учениците, които кандидатстват след:
1. завършен VII клас - за приемане на територията на друга област в профил “Спорт" или за попълване на незаетите места след трети етап на класиране;
2. завършено основно образование - за приемане чрез конкурс с полагане на приемен изпит.
( (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Изпитът за проверка на способностите по спорт се организира от училището, съгласувано с Министерството за младежта и спорта, по график, обявен в съответното училище и в РИО.
(9) За полагане на изпита за проверка на способностите по спорт учениците подават заявление до директора на училището и копие на застрахователна полица “Злополука" за дните на изпита в срок съгласно приложението.
Чл. 9. (1) Класирането се извършва по низходящ ред в зависимост от бала и реда на посочените желания.
(2) За едно желание се смята кандидатстването за един профил, за една професия или за една непрофилирана паралелка за всяко заявено училище.
(3) Класирането се извършва в три етапа.
(4) Всеки ученик се класира само по едно желание за всеки етап на класиране.
(5) След всеки етап на класиране ученикът, който се е записал и след това е изтеглил документите си, не запазва мястото си.
Чл. 10. За незаети се смятат местата:
1. за които няма приети ученици;
2. на приети, но незаписали се ученици в срока съгласно приложението;
3. на записали се и след това изтеглили документите си ученици.
Чл. 11. (1) Когато в класирането има ученици с равен бал и с броя им се надхвърля броят на местата по чл. 2, ал. 3, те се подреждат в низходящ ред по сбора от оценките от приемните изпити, а в случай, че приемният изпит е един - по оценката от този изпит.
(2) Ученици с еднакви показатели и след подреждането по реда на ал. 1 се подреждат в низходящ ред по сбора от оценките от балообразуващите учебни предмети, а в случай, че балообразуващият учебен предмет е един - по оценката от този учебен предмет.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Ученици с еднакви показатели и след подреждането по реда на ал. 2 се подреждат в низходящ ред по средноаритметичната оценка с точност до 0, 01 от оценките от учебните предмети български език и литература, първи чужд език, математика, история, география, биология, физика и химия от удостоверението за завършен VII клас или от свидетелството за завършено основно образование.
(4) Ученици с еднакви показатели и след подреждането по реда на ал. 3 се приемат над държавния прием.
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Учениците се записват в училището, в което са приети, като подават следните документи:
1. заявление до директора;
2. оригинала на удостоверението за завършен VII клас или на свидетелството за завършено основно образование.
Оригинал на стр. 3

Раздел II

Приемане на ученици след завършен VII клас

Чл. 13. Учениците след завършен VII клас се приемат чрез конкурс с полагане на приемни изпити в следните училища:
1. профилирани гимназии и профилирани паралелки в средни общообразователни училища и гимназии;
2. професионални гимназии и паралелки за професионално образование в средни общообразователни училища и гимназии.
Чл. 14. (1) Изискванията към учениците при кандидатстване са:
1. да завършват VII клас в годината на кандидатстване;
2. да не са по-възрастни от 16 години, навършвани в годината на кандидатстване;
3. да са получили оценка най-малко 3, 00 на всеки един от приемните изпити, определени за съответния профил или професия;
4. профилите “Изкуства", “Спорт" или професиите, за които кандидатстват, да не са противопоказани на здравословното им състояние.
(2) Изискването по ал. 1, т. 3 не се отнася за близнака, приет над държавния прием по чл. 4, ал. 1, т. 1.
Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Учениците, които кандидатстват за профили (с изключение на профил “Спорт" и за професии, подават в РИО в срок съгласно приложението следните документи:
1. заявление за участие в класиране с подредени желания;
2. копие на удостоверението за завършен VII клас;
3. копие на служебната бележка за оценките от положените приемни изпити, когато кандидатстват в друга област;
4. копие на медицинско свидетелство, удостоверяващо обстоятелствата по чл. 14, ал. 1, т. 4.
(2) Учениците, които кандидатстват за профил “Спорт", подават в училището в срок съгласно приложението следните документи:
1. заявление за участие в класиране по образец на училището;
2. копие на удостоверението за завършен VII клас;
3. копие на служебната бележка за оценката от теста;
4. копие на медицинско свидетелство, удостоверяващо обстоятелствата по чл. 14, ал. 1, т. 4.
(3) При подаване на документите учениците представят за сверяване оригиналите на документите по ал. 1, т. 2, 3 и 4 или по ал. 2, т. 2, 3 и 4.
Чл. 16. (1) Приемните изпити са:
1. за профили “Хуманитарен", “Природо-математически", “Чуждоезиков" и “Технологичен", както и за професиите - по български език и литература и по математика;
2. за профил “Изкуства" и за определени професии, изискващи способности в областта на изобразителното изкуство, музиката или хореографията - тест и проверка на способностите съответно по изобразително изкуство, по музика и по хореография;
3. за профил “Спорт" - тест и проверка на способностите по спорт.
(2) Тестът по ал. 1, т. 2 и 3 е по български език и литература и математика.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Професиите по ал. 1, т. 2 се определят с решение на педагогическия съвет и се обявяват в училищата и в РИО до 15 април.
Чл. 17. (1) Балът за класиране се образува за:
1. профил “Хуманитарен" - като сбор от: утроената оценка от изпита по български език и литература; оценката от изпита по математика; оценката по български език и литература от удостоверението за завършен VII клас и оценката по още един балообразуващ учебен предмет;
2. профили “Природо-математически" и “Технологичен" - като сбор от: оценката от изпита по български език и литература; утроената оценка от изпита по математика; оценката по математика от удостоверението за завършен VII клас и оценката по още един балообразуващ учебен предмет;
3. профил “Чуждоезиков" - като сбор от: удвоената оценка от изпита по български език и литература; удвоената оценка от изпита по математика; оценките по български език и литература и по математика от удостоверението за завършен VII клас;
4. профили “Изкуства" и “Спорт" и за определени професии, изискващи способности в областта на изобразителното изкуство, музиката или хореографията - като сбор от: удвоената оценка от теста; удвоената оценка от изпита за проверка на способностите; оценките по два балообразуващи учебни предмета;
5. професиите - като сбор от: оценката от изпита по български език и литература; утроената оценка от изпита по математика; оценките по два балообразуващи учебни предмета;
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Оценките по балообразуващите учебни предмети по ал. 1, т. 1, 2 , 4 и 5 са от удостоверението за завършен VII клас. Балообразуващите учебни предмети се определят с решение на педагогическия съвет и се обявяват в РИО и в училището до 15 април.
Чл. 18. (1) Класирането за:
1. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) профили “Хуманитарен", “Природо-математически", “Чуждоезиков", “Технологичен" и “Изкуства", както и за професиите е централно за училищата на територията на областта и се извършва от РИО;
2. профил “Спорт" се извършва от училището.
(2) Класирането се извършва в сроковете съгласно приложението.
Чл. 19. (1) Първи етап на класиране приключва със записване на приетите ученици или подаване на заявление за участие във втори етап на класиране в срок съгласно приложението.
(2) В заявлението по ал. 1 учениците не могат да променят и пренареждат желанията си.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) При първи етап на класирането по чл. 18, ал. 1, т. 1 държавен прием не се извършва за паралелка, за която приетите са под норматива за минимален брой ученици.
Оригинал на стр. 4
(4) (Нова - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) За паралелките по ал. 3 държавен прием може да се извършва по решение на началника на РИО след анализ на резултатите от приемните изпити, желанията на учениците и спецификата на населеното място.

Чл. 20. (1) Във втори етап на класиране участват ученици, които:
1. не са приети;
2. са приети по второ или следващо желание, но не са се записали и са подали заявление по чл. 19, ал. 1.
(2) Във втори етап на класиране учениците по ал. 1, т. 2 се класират на мястото си от първи етап или на по-предно свое желание.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.)
Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) За участие в трети етап на класиране учениците подават заявление в срок съгласно приложението до началника на РИО, в което могат да променят и пренаредят желанията си, без да запазват мястото си от по-преден етап на класиране.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Когато след трети етап на класиране записаните са под норматива за минимален брой ученици, началникът на РИО ги насочва по реда на следващите желания към друга паралелка, в която има незаети места.
Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Втори и трети етап на класиране приключват със записване на приетите ученици и обявяване на незаетите места в училището и в РИО в сроковете съгласно приложението.
Чл. 23. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Незаетите места след трети етап на класиране се обявяват в училището и в РИО и за тях могат да кандидатстват ученици, получили оценка най-малко 3, 00 на всеки един от приемните изпити, определени за съответния профил или професия.
(2) Учениците подават в избраното от тях училище заявление до директора и оригиналите на документите по чл. 15, ал. 1, т. 2, 3 и 4 или по чл. 15, ал. 2, т. 2, 3 и 4 в срок, определен от директора.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Директорът определя комисия, която подрежда кандидатите по реда на чл. 9, ал. 1 и чл. 11.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Резултатите от попълването на местата по ал. 1 се обявяват в РИО и в училището в срок, определен от директора.

Раздел III

Приемане на ученици с основно образование

Чл. 24. (1) Учениците с основно образование се приемат в следните училища:
1. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) профилирани гимназии, профилирани и непрофилирани паралелки в средни общообразователни училища и гимназии;
2. професионални гимназии и професионални училища и паралелки за професионално образование или професионално обучение в средни общообразователни училища и гимназии.
(2) Приемането се извършва чрез конкурс с полагане на приемен изпит или чрез конкурс по документи по решение на педагогическия съвет.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Решението по ал. 2 се обявява в училището и в РИО до 15 април.
Чл. 25. (1) Изискванията към учениците при кандидатстване са:
1. да са завършили основно образование;
2. да не са по-възрастни от 17 години, навършвани в годината на кандидатстване - за дневна форма на обучение; да са навършили 16 години или да ги навършват в годината на кандидатстване - за вечерна форма на обучение;
3. да са получили оценка най-малко 3, 00 на приемния изпит, ако такъв е предвиден;
4. профилите “Изкуства", “Спорт" или професиите, за които кандидатстват, да не са противопоказани на здравословното им състояние.
(2) Изискването по ал. 1, т. 3 не се отнася за близнака, приет над държавния прием по чл. 4, ал. 1, т. 1.
Чл. 26. (1) Учениците подават в училището в срок съгласно приложението следните документи:
1. заявление за участие в класиране по образец на училището;
2. копие на свидетелството за завършено основно образование;
3. копие на служебната бележка за оценката от положения приемен изпит, ако такъв е предвиден;
4. копие на медицинско свидетелство, удостоверяващо обстоятелствата по чл. 25, ал. 1, т. 4.
(2) В заявлението за участие в класиране учениците посочват по реда на желанията си профилите, професиите и/или непрофилираната паралелка.
(3) При подаване на документите учениците представят за сверяване оригиналите на документите по ал. 1, т. 2, 3 и 4.
Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Начинът за образуване на бала се определя с решение на педагогическия съвет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) При приемането чрез конкурс по документи, когато в класирането има ученици с равен бал и с броя им се надхвърля броят на местата по чл. 2, ал. 3, те се подреждат по ред, определен с решение на педагогическия съвет на училището.
(3) (Нова - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Редът по ал. 2 осигурява приемане на учениците в рамките на държавния прием.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Решенията по ал. 1 и 2 се представят на началника на РИО и се обявяват в училището и в РИО в срок до 15 април.
Чл. 28. (1) Класирането се извършва от училището в сроковете съгласно приложението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Всеки етап на класиране приключва със записване на приетите ученици и обявяване в РИО и в училището на незаетите места в сроковете съгласно приложението.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Когато след трети етап на класиране, записаните са под норматива за минимален брой ученици, държавен прием за тази паралелка не се извършва.
Оригинал на стр. 5

Чл. 29. (1) За попълване на незаетите места след трети етап на класиране учениците подават в училището заявление и оригиналите на документите по чл. 26, ал. 1, т. 2, 3 и 4 в срок, определен от директора.
(2) В случай, че е определен приемен изпит, за местата по ал. 1 могат да кандидатстват ученици, получили оценка най-малко 3, 00 на приемния изпит.
(3) Подреждането на кандидатите се извършва по низходящ ред в зависимост от бала и реда на посочените желания.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Резултатите от попълването на местата по ал. 1 се обявяват в РИО и в училището в срок, определен от директора.

Раздел IV

Приемане на ученици след завършен VI или VII клас или със средно образование

Чл. 30. (1) За придобиване на професионална квалификация и основно образование учениците след завършен VI или VII клас се приемат в професионални училища и паралелки за професионално обучение в основни, прогимназиални и средни общообразователни училища.
(2) Приемането се извършва по ред, определен с решение на педагогическия съвет.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Решението по ал. 2 се обявява в училището и в РИО до 15 април.
Чл. 31. (1) Лицата със средно образование се приемат в професионални колежи и професионални гимназии чрез конкурс с полагане на приемен изпит или чрез конкурс по документи по решение на педагогическия съвет.
(2) Редът и условията за кандидатстване, класиране и записване се определят с решение на педагогическия съвет.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Решенията по ал. 1 и 2 се обявяват в училището и в РИО до 15 април.

Раздел V

Приемане на ученици с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания и от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа

Чл. 32. (1) Ученици с хронични заболявания, с физически и сензорни увреждания по тяхно искане се приемат по документи за профили, професии или непрофилирани паралелки, които не са противопоказани на здравословното им състояние.
(2) Ученици от домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, по тяхно искане се приемат по документи по професии.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Началникът на РИО определя комисия за насочване на учениците по ал. 1 и 2, която включва трима експерти от РИО, юрист и лекар-педиатър, определен от съответния районен център по здравеопазване.
Чл. 33. (1) Учениците трябва да отговарят на изискванията, определени в чл. 14, ал. 1, т. 1 и 2 или в чл. 25, ал. 1, т. 1 и 2.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Учениците подават в РИО от 2 до 20 май следните документи:
1.заявление с подредени желания;
2. служебна бележка от училището, в което се обучават, удостоверяваща класа и срочните оценки за първия учебен срок;
3. протокол от специализирана по профила на заболяването лекарска консултативна комисия с приложени лична амбулаторна карта, медицински изследвания, епикризи и консултации, документиращи заболяването, или решение на районна експертна лекарска консултативна комисия - за учениците по чл. 32, ал. 1;
4. служебна бележка, удостоверяваща настаняване в дома - за учениците по чл. 32, ал. 2.
Чл. 34. Насочването на учениците по чл. 32, ал. 1 се извършва по:
1. (Доп. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) списък на заболяванията за приемане на ученици в профилирани гимназии, профилирани паралелки в гимназии или в СОУ, утвърден от министъра на здравеопазването и съгласуван с Министъра на образованието и науката;
2. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) списък на хроничните заболявания, физическите и сензорните увреждания и показаните профили и професии за приемане на ученици след завършен VII клас или основно образование, утвърден от министъра на здравеопазването и съгласуван с министъра на образованието и науката.
Чл. 35. (1) Комисията насочва учениците по чл. 32, ал. 1 съобразно тежестта на заболяването и произтичащите от него ограничения, оценките от първия учебен срок по балообразуващите учебни предмети за съответния профил или професия и заявените желания.
(2) Комисията насочва учениците по чл. 32, ал. 2 в зависимост от оценките от първия учебен срок по балообразуващите учебни предмети за съответната професия и заявените желания.
Чл. 36. (1) Комисията съставя протокол за извършеното подреждане и насочване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Препис-извлечение от протокола по ал. 1 и документите по чл. 33, ал. 2 се изпращат от комисията на директорите на училищата до 14 юни. Копия от документите се съхраняват една учебна година в РИО.
Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) (1) Учениците се записват в училището до 25 юни.
(2) (Нова - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) В случаите, когато учениците са записани в паралелка, за която няма да се извършва държавен прием, те се пренасочват от комисията.

Раздел VI

Приемане на български граждани, обучавали се в чуждестранни училища, и на чужденци

Чл. 38. При условията и по реда на тази наредба се приемат:
1. български граждани, обучавали се в чуждестранни училища;
2. чужденци с разрешено постоянно пребиваване на територията на страната или от българска народност.
Чл. 39. (1) Чужденци могат да се приемат и без полагане на приемни изпити извън утвърдения държавен прием, като заплащат обучението си.
Оригинал на стр. 6

(2) (Доп. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Лицата по ал. 1 подават до началника на РИО молба и документите по чл. 15, ал. 1, т. 2 и 4 или ал. 2, т. 2 и 4 или по чл. 26, ал. 1, т. 2 и 4 или документи, определени по реда на чл. 31, ал. 2.
Чл. 40. (1) (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Приемането на учениците по чл. 39 се извършва след разрешение от началника на РИО, който определя приемащото училище.
(2) Броят на учениците по ал. 1 е не повече от трима за всяка паралелка.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. “класирани ученици" са подредените по бала в зависимост от желанията;
2. “приети ученици" са класираните ученици за местата по чл. 2, ал. 3;
3. “професии" са специалностите и професиите от списъка на специалностите и професиите за професионалните училища.
§ 2. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Ученици след завършен VII клас се приемат в техникуми по реда на раздел II, ученици с основно образование - в техникуми, средни професионално-технически училища и професионално-технически училища по реда на раздел III, ученици след завършен VI или VII клас - в професионално-технически училища и в средни професионално-технически училища по реда на раздел IV, а лица със средно образование - в техникуми по реда на глава четвърта.
§ 3. Ученици, положили приемни изпити по изобразително изкуство, музика и хореография в училищата към Министерството на културата, могат да участват с оценките от тези изпити в класиране за профил “Изкуства" и в определени професии, изискващи способности в областта на изобразителното изкуство, музиката или хореографията. Резултатите от положените изпити се удостоверяват със служебна бележка, издадена от съответното училище, в което е положен изпитът.
§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Документацията от приемането на учениците се съхранява една учебна година в РИО или в приемащото училище.

Преходни и заключителни разпоредби

§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.) Националната природо-математическа гимназия, Националната Априловска гимназия - Габрово, 151 Национално средно общообразователно училище “София", Техникумът по микропроцесорна техника и технологии - Правец, и Средното технологическо училище по електронни системи - София, могат самостоятелно да определят условията и реда за приемане на ученици в съответното училище съобразно сроковете в приложението.
§ 6. Наредбата е съгласувана с министъра на здравеопазването.
§ 7. Указания по прилагането и финансирането на дейностите по тази наредба се дават от министъра на образованието и науката.
§ 8. Наредбата се издава на основание чл. 50, ал. 1 и 3 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (ДВ, бр. 68 от 1999 г.; изм., бр. 19 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 53 от 2001 г.).
§ 9. (Отм. - ДВ, бр. 20 от 2003 г.)
§ 10. Тази наредба отменя Наредба № 6 от 2000 г. за приемане на ученици, завършили VII клас или основно образование, в профилирани гимназии, професионални гимназии, техникуми, професионални училища, профилирани паралелки и в паралелки за професионално обучение в средни общообразователни училища (обн., ДВ, бр. 4 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 38 от 2001 г.).

Четец
20 Фев 2004 11:23
Мнения: 221
От: Bulgaria
Един родител, всяка държава определя някакви условия за селекция на кандидатите в най-желаните училища. Но там всеки си преценява докъде му стигат възможностите и просто не кандидатства за престижни и елитни училища, защото просто няма да ги завърши. А и самите училища не ги приемат, защото неуспеха на учениците значи не добра работа. Само че работата на училището там я оценяват не по неизвинените отсъствия /такова нещо там не е познато/, а по това как се представят учениците на задължителните изпити за завършване на училището, оценени от независими оценители. Там са в потрес от това, че матурите в България се оценяват от учителите, които са ти преподавали Там всеки ученик знае възможностите си и знае още от VІІІ клас дали може да завърши училище с матура, което ще му отвори пътя към висше училище или ще отиде в училище за професия и без матура и ще стане работник. И всички родители приемат това за нормално и не съдят държавата за правилата, защото знаят че след като детето не може да се справи с препятствието матура, то как ще се справя по-нататък в живато Родителите и тези които помагат на ученика Гьошев в делото се държат като майка към глезената си дъщеря /знаете ли тази народна приказка /. Е, заради този потрес за нашия си, български начин на завършване на средно образование, световна банка отпусна заема за образованието, та дано нещо се промени, но всичко пак се побългари Така че вместо да мицитирате познати документи се запознайте със световната практика. затова хората хямат приемни изпити във ВУЗ - имат задължителни и независимо оценени матуритетни изпити, които в различните страни са 3 до 6 броя.
Виолета
20 Фев 2004 11:28
Мнения: 2,940
От: Bulgaria
Не е въпросът да се противопоставяме учители и родители, но положението в българското образование наистина е трагично. Аз разбирам, че има и съвестни родители, но по-вече от родителите изобщо не знаят какво правят децата им в клас, а сляпо ги защитават. Как ще ме оценява , по преценка на детето си. Аз мисля, да ги каня в час да видят колко ми е трудно да им вливам в главата знания, когато тях ги вълнуват съвсем други неща. Учениците изобщо не искат да идват на консултации, а аз съм виновна, че не обяснявам.
И сега се издава диплома за основно образование, но от елитната гимназия. За мен е необяснимо как досега съществуваха езиковите гимназии, а сега са нелигитимни?
Какво ще постигнат като изместят приема след 8 кл. Ще се държи задължителна матура. Значи учителите от елитните гимназии и СМБ пак ще дават частни уроци и ще издават сборници, дори сега броят им ще се увеличи.
Ако се премахне подгответо в езиковите гимназии мисля, че езика ще се усвои на по-ниско ниво. И пак трябва да ходят на частни уроци.
Виолета
20 Фев 2004 11:48
Мнения: 2,940
От: Bulgaria
Много се радвам, че се появи човек, които знае как стоят нещата в белите страни. За това, което говори четец беше заложено в задължителните матури 2003г., но обществеността поддържана от комисята по образованието оглавявана от Е Живкова, родители, а дори и учители се уплашиха, че ще лъсне цялата истина за българското образование. Един ученик от пловдивската езикова гимназия осъди министъра и той под предтескст за равнопоставеност отмени матурите. И се стигна до парадокса дано да е последен всички ученици да завършат без зрелостни изпити. После родителите се уплашиха, че няма да признаят дипломите в Германия, но се размина.
Мисля, че не са ни лоши законите изключвам ЗНП, но не се спазват затова сме на това дередже.
Възмутен
20 Фев 2004 12:15
Мнения: 1
От: Bulgaria
Ако не сте разбрали защо бяха отменени матурите от върховния съд, ще ви напомня- учебните планове на учениците от езиковите гимназии бяха променени през 1999/2000г. и от "подготвителен клас" се озоваха в 9 клас, без да са завършили 8 клас. Едни и същи оценки им бяха писани за 8 и 9 клас.Това е престъпление! Всеки следващ министър замазва престъпленията на предшественика си! Никой не пожела открито да признае за престъпленията, които стават в образованието!Така ли се управлява образованието в другите държави? С писма на министъра кога какви оценки да се пишат в дипломите?
Аз като родител искам детето ми да бъде обучавано в класната стая, а не у дома на учителя! Искам при завършване на учебната година да има тест по всеки предмет/от външен оценител/, за да видя дали учителят си е свършил работата! Ако резултата на детето ми е слаб, а нивото знания на съучениците е високо, ще потърся вината в детето си!Но не съм съгласен да финансирам образованието на детето си два пъти-веднъж с данъци и втори път с частни уроци, а на края детето ми да е отлична диплома и неспособно да върже две изречения, камо ли да си напише CV!
Ето прочетете какво става в езиковите гимназии през последните години!

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
София 1000, бул. Княз дондуков-2А, тел.987 49 51, факс 988 24 85





Изх.№ 5414 / 06.04.2001г.





ДО
НАЧАЛНИЦИТЕ НА ИНСПЕКТОРАТИТЕ
ПО ОБРАЗОВАНИЕ
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

Във връзка с постъпилите запитвания относно формирането на срочни и годишни оценки по учебните предмети български език и литература и математика, както и вписването им в личните картони на учениците в профилираните гимназии и профилирани паралелки в гимназии и в СОУ с интензивно изучаване на чужд език с прием след VІІ клас за учебната 1999-2000г. и 2000-2001г. отговаряме следното:
1.За учениците, приети в профилирани гимназии и профилирани паралелки в гимназии и в СОУ с интензивно изучаване на чужд език с прием след VІІ клас за учебната:
-1998-1999година
-1999-2000година
оценката по български език и литература за завършен прогимназиален етап на основна образователна степен и за завършен ІХ клас е една и съща и се формира като средна аритметична от оценките в VІІІ и ІХ клас.Следователно в главната книга на училището, а съответно и в личните картови на учениците се вписва една и съща оценка за VІІІклас и за ІХ клас.
Това се обуславя от факта, че:
1.1Учениците, приети за учебнятя 2998-1999г. и преминели от подготвителен в ІХ клас, в подготвителен клас са изучавали половината от учебното съдържание, а през І и ІІ учебен срок на ІХ клас през учебнятя 1999-2000г.-останалата част от учебното съдържание.Тези ученици сега са в Х клас и в техните картони следва да бъдат вписани съответно срочни оценки и годишна оценка, като учебното съдържание, което изучават в Х клас, е по новата учебна програма.
1.2.Учениците, приети за учебната 1999-2000г. в VІІІ клас, са изучавали в този клас половината от учебното съдържание-антична литература, а в ІХ клас на учебната 2000-20001г. изучават учебно съдържание по новата учебна програма.
2.Формирането на срочни и годишни оценки по математика на учениците в профилираните гимназии и в профилираните паралелки в гимназии и в СОУ с интензивно изучаване на чужд език с прием след VІІклас за учебната 1999-2000 и 2000-2001 г. се извършва, както следва:
2.1.Учениците, които през учебната 1999-2000г.са били:
-в VІІІ клас са изучавали половината от учебното съдържание по математика, като на тях се оформя годишна оценка, която съвпада с оценката по математика за І учебен срок на VІІІклас.
-в ІХ клас са изучавали останалата част от учебното съдържание по математика от VІІІ клас, като на тях се оформя годишна оценка по математика за ІІсрок на VІІІ клас.Годишната оценка по математика за завършено основно образование се оформя въз основа на годишните оценки по математика за VІІІ и ІХ клас/ с учебно съдържание за І и ІІ срок на VІІІклас/.
2.2.Учениците, които през учебната 2000-2001 година:
- -са в VІІІ клас изучават цялото учебно съдържание по математика, като се оформят оценки за І учебен срок, за ІІ учебен срок и годишна оценка по математика за VІІІ клас/ съгласно изменение и допълнение на наредба №4 от 21.02.2000г./
- -са в ІХ клас изучават останалата част от учебното съдържание по математика от VІІІ клас, като на тях се оформя годишна оценка, която съвпада с оценката по математика за ІІ учебен срок на VІІІ клас.Годишната оценка по математика за завършено основно образование се оформя въз основа на годишните оценки по математика за VІІІ и ІХ клас/ с учебно съдържание за І и ІІ срок на VІІІ клас/;
- -са в Х клас се изучава цялото учебно съдържание по математика за ІХ клас.Годишната оценка по математика се вписва в личните картони на учениците за ІХ клас.
- 3. С оглед уеднаквяването на изисканията за формиране на срочни и годишни оценки по задължителната и задължителноизбираема непрофилирана подготовка и в съответствие с утвърдения образец на личен картон за гимназиалния етап в общообразователните и професионалните училища по учебните предмети за задължителна и задължителноизбираема непрофилирана подготовка следва да се оформят отделни срочни и годишни оценки и в случаите, когато за даден клас двата вида подготовка са по един и същи предмет.


- ПРОФ.ДИМИТЪР ДИМИТРОВ
- МИНИСТЪР


МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
гр.София-1000, бул.Княз Дондуков 2-А тел.9217 799, факс 9882 485


Изх.№ 24130/12.06.2002г.


ДО НАЧАЛНИКА НА
ИО НА МОН
гр. ……………



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН/ГОСПОЖО НАЧАЛНИК,
Във връзка с прилагането на Наредба №4 от 02.09.1999г. за постигане на общообразователния минимум и разпределението на учебното време за учениците, приети през 1998-1999г. и 1999-2000г. в профилирани гимназии и профилирани паралелки в гимназии и в СОУ с интензивно изучаване на чужд език с прием след VІІ клас, и писма на МОН- № 9437/23.09.1999г. № 1644/08.02.2000г. и № 5414/06.04.2001г. Ви уведомяваме:
І.През учебната 2002-2003 и 2003-2004г. учениците, приети през 1998-1999 и 1999-2000г. в профилирани гимназии и профилирани паралелки в гимназии и в СОУ с интензивно изучаване на чужд език с прием след VІІ клас, в ХІІ клас ще изучават учебно съдържание по математика, предвидено за задължителна подготовка / ЗП / за ХІклас, с 2 /два/ учебни часа.
Необходимите 2 /два/ учебни часа за изучаване на математика-ЗП в ХІІ клас да се вземат от часовете, определени за профилиращите предмети, или от часовете, останали от ЗИП /след разпределение на часовете за профилираща подготовка/.
Корекциите на училищния учебен план за ХІІ клас да се направят с решение на педагогическия съвет на училището.
ІІ.В личните картони на учениците, приети през 1998-1999г. и следващите учебни годинив профилирани гимназии и профилирани паралелки в гимназии и в СОУ с интензивно изучаване на чужд език с прием след VІІклас, се вписват оценките по учебни предмети, така както са изучавани съответно в VІІІ, ІХ, Х ХІ и ХІІ клас.
1.B свидетелството за основно образование на учениците, приети през учебната 2000-2001г. и следващите учебни години, се вписват оценките по изучаваните учебни предмети, както следва:
Български език и литература, Чужд език, Математика, Музика, Изобразително изкуство, Технологии и Физическо възпитание-от VІІІклас;
История, География, Биология, Физика, Химия- от ІХ клас
2.В дипломата за средно образование се вписват средноаритметичните оценки по изучаваните презмети. Изисканията за попълване на дипломата ще бъдат дадени в указание на МОН за учебната 2002-2003 г.
ДОЦ.Д-Р ВЛАДИМИР АТАНАСОВ
МИНИСТЪР



















Добави мнение   Мнения:7 1