Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Каквато държавата - такъв и езикът
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:27 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Църни Шопара
17 Мар 2004 22:43
Мнения: 1,019
От: United Kingdom
Хубава статийка, ама файда - йок!
Ще си слугувате на език, който през цялото си съществуване, не е минал дори нещо подобно на френския или немския.
Доларес, доларес!
Хей, Джу, Кошлуков(перекенде от елита).
Umni4ko
17 Мар 2004 22:52
Мнения: 1,094
От: Austria
ей горния, като е хубава тогава какви са тия "файда-йок"
да ограничим чуждиците
tupitalist
17 Мар 2004 23:47
Мнения: 754
От: USA
*************************************
СЕГА ВЕЧЕ НЕЗНАЕЩИЯ ЩЕ СЕ ОКЕНЗА ОТ КЕФ.............
Горскио
18 Мар 2004 01:53
Мнения: 1,819
От: Bulgaria
Негласни, но действени правила за защита на езика съществуват в България от началото на 9-ти век и са въведени от учениците на Светите Братя.
През 9-век в Старобългарския език не са съществували думи обозначаващи много абстрактни понятия, както и такива характерни за цивилизовании начин на живот. По онова време славяните са били примитивни племена, управлявани от по-развитите Византийци или Българи.
Основен принцип, спазван от средновекопвните книжовници е грижливото запазване на основите на езика - словореда, глаголните склонения и словообразуването.
Промените са съсредоточени почти изцяло в лексиката - новият начин на живот е изисквал навлизането на много нови понятия. Това не става безредно - новите думи се образуват съгласно правила на словообразуване в Стартобългарския и предимно чрез "калкиране". Например абстрактното понятие "im-press-ion" се калкира буквално на Български като "в-печат-ление".


Има стремеж да се запази и родът от оригиналния език - например "legion" се превежда като "легия", а "place" като "площадка".
Това изгражда здрава основа на Българския език, която дори 5-вековното робство не може да разруши.
От друга страна за 50-ина години от средата на 19-и до края на 20-и век именно липсата на правила доведе до създаването на Новобългарския - единственият аналитичен "славянски" език (без падежи и с определителни членове). Така че, еволюцията понякога се стимулира от известна липса на органи за регулиране (има Църква, но няма Държава). Хубавото е, че тази еволюция остави непокътнати основите на езика - глаголните форми и словореда.

В Заключение:
Пагубни за Българския език са не чуждата лексика, а недоразуменията със словореда, които неграмотните съвременни средства за масова информация, [псевдо-] политици, и хора на науката и изкуството ни натрапват. Разбира се, най-добре е да се следват правила като калкирането или да се измислят основани на съществуващи Български думи, нови такива, вместо дословно да се заемат думи от английския (по-преди от руския).
Трябва да се знае, че исторически погледнато Българският е имперски език, и като такъв съществува в множесво варяции и диалекти. Недопустимо е ценни елемент от Македонската и Шопската варияции да се отхвърлят напълно от езика.
В момента съществуват две държави, използуващи Новобългарския като официялен език, и трябва да се намери начин да се спре едновековното раздалечаване на Българската и Македонската форма.
Добър пример на сътрудничество в това отношение може да се вземе от Австрия и Германия, лош от Холандия и Австрия-Германия.
СветлоПиво
18 Мар 2004 05:34
Мнения: 8,839
От: Canada
Когато накарате хората да бъдат горди, че живеят в красива, чиста и преуспяваща държава, тогава ще се оправи и езика. За съжаление, това няма да стане скоро ( да не кажа никога)............
jarret
18 Мар 2004 09:24
Мнения: 822
От: Burkina Faso
Езикът трудно би бил регламентиран със закон, особено в държава, в която законите масово не се спазват. Като начало би трябвало от националните медии да звучи грамонет и литературен български език, който да контрастира с общия езиков фон, но за съжаление не е така. И там е пълно с неграмотници, както навсякъде другаде. А ако човек се заслуша в министрите /Кунева!!!!/ или депутатите /Севлиевски, който казва: ша напраим/, губи всякаква надежда, че може да чуе нещо грамотно. А при падащото равнище на образованието не може да се очаква нищо добро в бъдеще за езика /само за него ли?/. Но, както стана ясно тези дни, въпросът ще намери естествено разрешение - след петдесетина години в България ще се говори чист ромски с албански и мадеконски примеси.
Църни Шопара
18 Мар 2004 09:26
Мнения: 1,019
От: United Kingdom
Умни4кото,
Във всеки език има чуждици, естествено навлезнали в него.
Ти кьопоолу не ядеш ли?
И внимавай некой от "елита" да не ти врътне 4 лапандрака.

Редактирано от - Църни Шопара на 18/3/2004 г/ 09:27:55

PICKWICK
18 Мар 2004 09:44
Мнения: 2,228
От: Bulgaria
Статията прави един наистина добър анализ на реалното положение. Призива на Кошлуков и Сие е действително дивотия, тъй като през последните 14 години всички реформи се правят отзад напред, вместо да се строят из основи. В резултат на което ние всички живеем в някакви въздушни кули и говорим както ни скимне, без да се интересуваме особено много дали се разбираме. В края на краищата за кого сега е нужно да се разбира със себеподобните си? Най-логичният отговор на подобен въпрос би бил "Каква ми е файдата да разбирам съседа?" Какво да кажеш на такова нещо и какво да очакваш от подобно нещо. Просто действително сме в упадък, при това процесът изглежда необратим.
TheWinner
18 Мар 2004 10:39
Мнения: 60
От: Bulgaria
Езикът ни запада. И как няма да е така! Отворете кой да е вестник с обяви за работа - ще видите, че за каквато и да е (дори ниско-квалифицирана) работа се изисква владеене на английски език, а никой не те пита владееш ли добре родния си език. Затова и медиите са пълни с полу-грамотни писачи, които може би имат сертификат по английски, но не долюбват българския.
socialdemokrat
18 Мар 2004 11:16
Мнения: 784
От: Bulgaria
На първа страница, под статията за Ферхойген, пуснах следното:
По повод на Инчето, но и във връзка с други велемъдри изказвания, относно Вината за настоящето на Б-г да кажа:
Вината е на целия настоящ политически елит от бивши комсомолци и партийни секратари, които са некъдърни да изпълняват фунции на управленци в свободно и демократично общество. Тази вина не може да бъде персонифицирана с конкретно лице - Кобурготски, Костов, Виденов, Беров, Димитров, Луканов. Управляващият елит на Б-ге, възпитан в славното социалистическо минало, просто не знае какво да прави! А само този и единствено този елит имаше и има възможност да управлява. Други лица - пишещи се на демократи, социалдемократи /като мен/, земеделци, реститути и прочие -пути, са до такава степен неграмотни и некадърни в реалното управление, по силата на факта, че нямаха, а и все още нямат грам управленчески опит, че са направо вредни за Б-ге. Или се получава куриозното - едните са силни с парите и кадровия си опит като дългогодишно формирал се елит, но в същото време са изкривен, "тоталитарно" мислещ елит, провеждащ политика с рецидиви на насилие и изкривена политическа и икономическа логика, а другите са далеч от нужните качества да управляват...
Та извода е един - поради липса на качествен български елит, ще се налага да си внасяме европейско качество. Та ще слушате некадърници, ще слушкате... Иначе няма да папкате...
Мисля, че е безсмислено да пиша друг коментар под тази статия...

Forza NATO
18 Мар 2004 11:29
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Добра статия!
shake
18 Мар 2004 12:01
Мнения: 5,773
От: 0
"Избери тук за да бъде добавен твоя електронен подпис"

Нека първо електронното издание да си оправи правописа.
След това, призовавам форума, да си поглеждаме, какво сме написали, и да си оправяме грешките. Всеки може да направи по нещичко за добрия български език.
Лунатик
18 Мар 2004 12:06
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Айде пак забиха камбаните. Откъде тръгна автора и къде свърши.
От чистотата на езика до "политиците са маскари".

Пък и долкото знам от мои френскоговорящи приятели, у френско се говори масово "франгле", нищо че официалната политика е толкова националистическа, че на всички нови термини се търси френския еквивалент на "драснипаликлечица".
А и дори така съвременния френски се отличава много от езика на Рабле и Вийон изучаван в нашите френски гимназии.

Езика е нещо динамично и се развива въпреки усилията на академиите да го вкарат в рамки и класификации.
Да не би автора да употребява "кошуля" вместо "риза" или "бонела" вместо "вилица"?

А за упадъка и т.н. - това е просто смешен плач.
Обществото ни е в период на промяна на ценности, мислене, манталитет, отношения с другите. Нормално е да има залитания в една или друга посока.
Колко време е трябвало на България след Освобождението да се стабилизира и самопредели? - 20 години до 1908.

След като ние всеки 50 години сменяме кардинално системата, няма друг начин. Тъжно е но е факт. Не може с магическа пръчица да се промени всичко. Така че подобни статии са безсмислени.
shake
18 Мар 2004 12:51
Мнения: 5,773
От: 0
Лунатик, ако ще продължаваш да пишеш на български, научи пълния член. Езикът е нещо динамично и се променя, но членът още не е отменен.
Кире
18 Мар 2004 15:27
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Драснипалинклечица
А и интересни факти - Франция печели 100 годишната война.
Всъщност езикът ни не обеднява като навлизат чуждици - беден е речника на олигофрените... И може да са доволни от това. Впрочем, ако мутрите са тъпи, защо налагат техния жаргон на "умните"?
БДЖто
18 Мар 2004 15:31
Мнения: 342
От: Bulgaria
На мен мутрите ми наложиха само да си затворя бакалийката - за жаргона сигурно не се досетиха...
Грациан
18 Мар 2004 15:34
Мнения: 4,060
От: Canada
ОТНОВО И ОТНОВО ЗА ЕЗИКА
Когато става дума за език с "национално" прилагателно, неминуемо то този език трябва освен основната си функция (помагало за осъществяване на контакт между членовете на обществото ) би трябвало да извършва и една по-специална такава, а именно пропагандата на уникалността струяща от патриотичността на националното прилагателно.
Езикът както забелязваме освен като конвенция за общуване може да бъде използуван и за популяризирането на властовите амбиции на политици изчерпали всички други средства и методи за задържане на "върха на вълната". Нищо ново под слънцето. Нито е нещо уникално, нито пък роден патент. Забележете обаче, че тези изблици на пуританизъм винаги настъпват в кризисни моменти и се вадят като зайченца от цилиндирте на изложилите се с икономическите си фокуси пишман-политикарчета. След като не можем да подобрим благосъстоянието на електората, барем можем да го напомпаме с ПАТРИОТАРСТВО. Е, верно, не топли чак токова както парното или кюмюра, ама па - хич?
И се започва кръстоносния поход срещу наркотиците, упадъчната култура, чалгата, насилието по телевизионните екрани и изобщо цялата тази широка гама от "извинителни" за НЕДОБРЕФУНКЦИОНИРАЩА ИКОНОМИКА. Намират се ГАДОВЕ за да се винят (Чьорни, Костов, Гад Зееви, Беров, Виденов, бандитите ), комплектова се един внушителен набор от "ОБЕКТИВНИ ПРИЧИНИ" и се почва ОПЕЛОТО: "Ето за туй бягат децата ни! Ето защо пенсиите са ниски! Ние се стремиме, но както виждате...и идват новите, поизплакват съдинките и в тях наливат "подобните доводи" и така топката се подава наляво-надясно без да се вижда някакъв градивен политически ход. Всичко се свежда до козметични корекцийки, но не и разклащане на статуквото. Сакън!
Виж там, борете се срещу Кондьо, Сашка Васева, Екстра Нина и другите такива "самобитни" усерители на езика от една страна и Ъпсурд, Енчев и Румънеца, Ванко1, Карабовски и тълпата от "необунтари" от друга. Отречете всичко което е в разрез с ценностната система на ИНТЕЛЕКТУАЛЦИТЕ и толкоз.
Родният език да се използува като щит срещу нашествието на конкурентите заемки, чуждици и дори срещу локалния жаргон и неологизмите. Само думите от речника могат да бъдат използувани в общуване на българи с други българи! Въвеждане на ЕЗИКОВА ПОЛИЦИЯ и други такива крути мерки срещу декадентите! Смърт на поругаващите СВЕТЛАТА ПАМЕТ на КИРИЛА и МЕТОДИЯ, отец Паисия и всички други "родни светци...и като се почне една...
Интересно ми е обаче как би се разбрал един Емо Кошлуков с един Черноризец Храбър, да речем...ако бихме имали възможността да възкресяваме герои от миналото? Как да речем един Недялко Йорданов би обяснил на Пенча Славейкова, че няма бърдуче с водица, ами термос с експресо? Как гневния Пасков би обяснил Ботева, че няма руйно вино, а само уиски? И чувствувам как интелектуалците започват да се мръщят: 'ми как тъй ще цапаме езика?
И тук искам да извадя дебелите флумастри и да почна:
А бе, гус'ин интелектуалецо, защо се правиш че не мо'еш да ме разбереш?
Защо си си въобразил че имаш монопол над средствата за общуване? Кой си ти, да го еба, да ми казваш как да изразявам собственните си мисли? А? Аз ти повтарям и потретям и понезнамсикойпътвам: АЗ ЩЕ ГОВОРЯ И ПИША ТАКА КАКТО АЗ РЕША! ЯСНО ЛИ ТИ Е? Ако не ти харесва - свободно можеш да прескочиш моите мнения, можеш дори да се възмутиш от тяхното съдържание и да тръгнеш да ме псуваш, но в никакъв случай нямаш право да искаш да ми забраняваш да ГОВОРЯ И ПИША КАКТО НА МЕН МИ Е КЕФ! ЯСНО ЛИ Е?

Когато езикът стане шит за политиците с изтекъл срок на годност, то тогава започват и онези парадоксални изгъзици и патриотарски феномени като: хърватския език, драснипаликлечицата и оринатьора на французите.
Пази, мон Дьо, кьорав да възвърне зримост
!
Nekoi saobrajebniya
18 Мар 2004 15:36
Мнения: 55
От: Bulgaria
Каква манджа с грозде само сътворяват журналистите. То поне да разбираше от език, ама туй във ФЖМК не го долюбват много. Защо всеки не пише за това, от което разбира.
Dr. Mike
18 Мар 2004 16:18
Мнения: 48
От: Bulgaria
Статията е много точна. Не съм съгласен, че езикът служи само за
помагало за осъществяване на контакт между членовете на обществото
. Езикът ражда литературата на един народ и нейното най-красиво превъплъщение - поезията. Факт е, че в днешно време никой не чете и никой не издава поезия - той животът е толкова гаден, че на кого ли му е до поезия! Затова пък процъфтяват чалгата и мръснишкият рап.
Едва ли нещата могат да се оправят със закон, но съм сигурен, че един ден, когато започнем да живеем по-добре, ще започнем да изпитваме нужда от чистия и красив български език и сами ще се стремим да го опазим, без да се налага да се пишат глупави закони за това.
Мисля, че дори и днес, интелигентните хора се познават по това, че говорят и пишат грамотно, без ненужно използване на диалекти, чуждици и цинизми. Силно се съмнявам, че някой може да създаде хубаво впечатление за себе си допускайки правописни грешки, бръщолевейки простотии от уличния жаргон или пък изпълвайки речта си с чуждици, които сам той не разбира.
Гурбет Гюро
18 Мар 2004 16:53
Мнения: 222
От: Bulgaria
Българският език е доста труден. Някои има ли данни каква е успеваемостта на българчетата през годините по родният ни език? Не става дума за малцинствата. Мисля, че не е много високо нивото на знанието на собствения ни език. Какво да кажем за онези като мене, които го упражняват години вече писмено почти само на форума и в частната кореспонденция. А има у нас люде сигурно не си спомнят откога не са писали.
Във форума аз съм един от онези, които не ползват "нормалния" български език. Съвсем съзнателно. Моите виртуални Аз се изразяват съвсем различно от ката-дневния ми български. И това е разбираемо. С малки изключения, при все 4 годишното ми участие по форумрте на Монитор и Сега, този изказ се чете и разбира. Значи все още има място за вариации и те само могат да обагрят форума, да създават физиономия на форумците. Кой друг пише като Параграфа? Всеки познава ЧФ-стила или този на Грациан, Сибила... Тук имаше и други "образи" със омайващ свой стил и слово. Вярно е, че се набира и много буренак и фъшкия понявга, но то е да ни припомня, че нашият български е наше дело - на българите. И ако гумното е повече от плявата и глината замазката на слово-одаята ни българска ще вони и ще се рони за срам и позор наш!
Лунатик
18 Мар 2004 17:28
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
shake,

посипвам си главата с пепел и се разкайвам за пълния член.
За съжаление последните години пиша повече на чужд език или на методиевица, давайки своя дан в световния езиков хаос.
Добави мнение   Мнения:27 Страница 1 от 2 1 2 Следваща