Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Национализъм - начин на употреба
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:47 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Angel Kandiloto
08 Юни 2004 00:39
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Mish-mash s razvaleni iaica!!
Ami tazi:"Vsiako zlo za dobro."
SultanBg
08 Юни 2004 00:56
Мнения: 5,458
От: Bulgaria
“При липса на равновесна доза на приложение у нас истината ще продължават да казват само лудите!”
Сега и утре ще се юрнат лудите форумци за да поднесат истините за всичко що ни тревожи. За съжаление, малцина ще са тези, които ще се съгласят с твърдението на професора, който казва още, че
“Каквато и да е стойностната система на бъдния свят, всичко велико, красиво и значимо в пътя на човечеството досега е направено в името на Отечеството”. И народа, разбира се.


Редактирано от - SultanBg на 08/6/2004 г/ 01:57:46

Bongo Barabata
08 Юни 2004 01:24
Мнения: 889
От: Burundi
Всичко значимо и красиво създадено от човека е плод само на строгия и силно индивидуален интелект.
Drug
08 Юни 2004 01:31
Мнения: 8,635
От: Bulgaria
"Най-силно опроверганото предсказание на първия модерен глобалист в света - Карл Маркс, бе, че "пролетариите нямат отечество!". " Mnogo neochakvano ot profesor, kato Pantev. Tova che potomcite na Shekspir i Gete sa se klali iz transheite ne znachi, che tvardenieto na Marx e oprovergano. Po-tochno znachi, che e izprevaril vremeto si, i che t.n. "proletarii" ne sa dorasli da go razberat. Vsashtnost tolkova po-zle za proletariite.

Cialata statiya pak vnushava edin vid Pantevsko "hristiyanstvo". Demek niama znachenie, che okolo nas baka ot nacionalisti i potencialni agresori, nie triabva da sme gotovi da si dadem i drugata buza (razbirai zadnik). Vse v imeto na kulturata i choveshtinata. Inache za politicite e prav, s izkliuchenie na fakta, che do momenta edinstveniya politik nacionalist e Dogan. Za sazhalenie nito e balgarin, nito se bori za Balgarskiya ideal. Po-skoro e obratnoto - turski nacionalist za nasha smetka.
Drug
08 Юни 2004 01:59
Мнения: 8,635
От: Bulgaria
Европа трябва да остане християнска

“Апелирам към онези, които пишат бъдещият конституционен договор на Европа, да включат в текста му определение за нейното християнското наследство. Европа, ти стоиш на прага на ново хилядолетие. Отвори вратите за Христа! Бъди себе си! Преоткрий своя произход! Съживи своите корени!”

Папа Йоан Павел II
28 юни, 2003 г.

Магдалена Ташева

На 19 ноември, 2003 г. в семинарията на гр. Рим се състоя премиерата на новата книга Un Europa Сristiana (“Християнска Европа”) на издателство Рицоли. Елегантната зала бе пълна с представители на дипломатическия корпус, видни интелектуалци, главни редактори на медии и висши християнски сановници, сред които вицепрезидентът на Европейския Конвент Джулиано Амато. В следващите няколко месеца книгата бе преведена на останалите европейски езици.

Авторът Джоузеф Уилър, професор по международно и европейско право в Университета на Ню Йорк и в Колежа на Европа (Collиge d’Europe) в Брюж, представи своето изследване принос към продължаващия и в момента дебат за това дали Европа трябва да посочи своята цивилизационна идентичност в преамбюла на своята Конституция, или трябва да се съобрази с претенциите на не-християнски и в редица случаи антихристиянски геополитически играчи, които не желаят Европа да остане християнска.


Папа Йоан Павел II предупреждава, че ако иска да запази своята цивилизация, Европа трябва не да реже християнските си корени, а да ги съживи.

Едва ли може да се намери по-нетолерантно, недемократично, агресивно и даже нагло изискване, предявявано от резидиращи на европейска територия и ползващи се от социалните придобивки на Европа анти-християни. Правото на самоопределение (както и правото на асимилация) е въздигнато в ранг на правова норма от същата тази християнска Европа, която изхождайки от постулатите на Новия завет създаде и наложи спазването на правата на човека и гражданина по цял свят. Имат ли право Европейските нации да фиксират в своите конституции, както и в Конституцията на своя бъдещ съюз безспорния факт, че имат християнски корени и са изградили съвременната европейска цивилизация водени от християнските ценности? Въпросът изглежда риторичен. Естествено, че имат.

Идентификацията на ЕС като обединение, изградено върху християнските ценности, ще има голямо значение в бъдеще. То ще играе роля при законодателното решаване на някои екзистенциални проблеми, свързани с евтаназията, клонирането на хора, трансплантациите и употребата на стволни клетки от живи човешки зародиши, което вече се практикува в постхристианска юдеизирана америка. “Този дебат не е само академичен. След 10-15 или 100 години този тест ще играе ключова роля”, казва говорителят на ЕС Джонатан Фоул.

Дефинирането на верската идентичност на нациите на Стария континент, застъпено под една или друга форма в конституциите на почти всички европейски държави е известно с латинската фраза Invocatio Dei (“позоваване на Бога”). То стана обект на разгорещени дебати при изработката на първия вариант на конституцията. За изрично посочване на християнските корени (само корените, не повече!) на Европейската цивилизация настояваха почти всички държави-членки и кандидатки, с изключение на Франция и Белгия. По същество делегациите-привърженички на Invocatio Dei представляват повече от половината от населението на Стария континент. Въпреки това дебатът няма да завърши нито бързо, нито лесно. Неговите основни направления са изложени в статията на Дж. Уилър, която ви представяме (виж карето).

В своето поздравително слово към десетте новоприети държави-членки на ЕС папа Йоан Павел II призова западното и източното Християнство да работят заедно за обединяването на Европейската цивилизация и изложи част от аргументите на Ватикана в полза на включването на Invocatio Dei в преамбюла на конституцията на ЕС. “Историята на формирането на европейските нации върви ръка за ръка с разпространението на Благата вест. Затова въпреки духовните кризи, които оставиха белег върху живота на континента, неговата идентичност би била неразбираема без Християнството. Ако душата на Европа остана единна до днес, то е защото тя изповядваше ценностите на Християнството и хуманизма. Съюзът на европейските нации няма да бъде траен, ако се сведе само до политическо и пазарно обединяване. Само една Европа, която не реже своите християнски корени, а ги съживява, ще бъде способна да посрещне предизвикателствата на третото хилядолетие", каза римският понтиф в своето петъчно обръщение от балкона на Ватикана. (АП, 2 май, 2004 г.)

На 18 май т.г. Ройтерс съобщи, че външните министри на Италия, Португалия, Полша, Чехия, Литва, Словакия и Малта са решили да внесат отново предложението за включване на уточнението за “християнските корени на Европа” в текста на съюзната конституция. “Проблемът не може да бъде заметен под килима само за да задоволим онези, които не искат да го обсъждат”, казва полският външен министър Ян Тружински.

Дори и антихристиянските фактори да наложат становището си, подновеният дебат ще е изиграл голяма роля, ако е успял само да накара европейците да помислят какви грешки доведоха Европа дотам, че днес тя трябва да се бори за собственото си самоопределение.

Какво е общественото мнение в България по този ключов въпрос? Има ли такова?

oIo
08 Юни 2004 03:06
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Хладният разум ни подсеща, че нито един сериозен конфликт в света през последните столетия не бе предизвикан от идеологически или конфесионални причини


Професорът е дал фира днес. Неизброими смехотворни твърдения. Смисъл - тесно социалистически, санким не вервайте на злия драгалевски гений на национализма. Ми хубаво, ама партийната агитация може да се води и с по-прецизни средства. Язък за мястото у газетата.
peper7
08 Юни 2004 05:30
Мнения: 212
От: Bulgaria

В наши дни има само една религия и един патриотизъм, наречени ЖИЗНЕН СТАНДАРТ. Нека направим следния експеримент: вземаме 7 и колкото милиона българи и им казваме: "Така и така - предлагаме ти рента от едиколкосихиляди долара на месец, добро жилище и пр. в произволно избрана част на света. Можеш да вземеш до 5 души със себе си. Условието е да не се върнеш никога в България."
Защо ли ми се струва, че всеки ще предпочете да въздиша в блажено изграние по нещостната си малка и минала България??? Или не съм прав, макар да съм седнал? Прав съм, и още как!
Стара тема е това, професори, сиреч, неактуална. Никога вече няма да се повторят славните времена и смърти на 19 и 20 век. Приключението вече е на 30 сантиметра над земята, а СВЛЕЧЪТ, като събирателен модерен герой, няма родина - всички сме потенциални негови образи.
Звучи неясно? Вижте младостта на света и ще ви се изясни. Всичко друго си е празна раздумка и тиражи на вестници, докато още има кой да чете.
ВМОРО
08 Юни 2004 06:06
Мнения: 126
От: Bulgaria
Андрей Пантев винаги пише по един отвратителен съвет-клатурчески начин, в който 2 /две/ изречения смисъл се казват на 5 /пет/ страници, украсени с колкото си щеш финтифлюшки и заврънтулки.
Андрейчо, вземи се поучи от батко си Божо как се пише на един НОРМАЛЕН и РАЗБИРАЕМ начин за един съвременен вестник.
SultanBg
08 Юни 2004 06:54
Мнения: 5,458
От: Bulgaria
Уж-то Peper7,
с начaла ХХI векa перед всеми нами наступает новая романтическая и прекрасная жизнь как у табора. Все ли мы улетаем в небо. Хотел бы я удалый Лойко Зобар впервый и последний раз влюбиться в гордую красавицу Раду и умереть потом.

Редактирано от - SultanBg на 08/6/2004 г/ 06:59:48

moment
08 Юни 2004 09:00
Мнения: 1,085
От: Bulgaria
Проф. Пантев пише както говори.., и не се е вгледал в това което е написал, а се е вслушал.... - Еклесиаста започва за такива като него.., .....................

Иначе е интересен за слушане...., понякога..,
Devil
08 Юни 2004 09:08
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Стархотен материял! Браво на Андрей Пантев
Малка забележка - да поработи сериозно върху стила си. Мнопго дългио и засукани изречения. Можел е да каже същото и с два пъти по-малко думи. Точно, стегнато и организирано.
Hugin
08 Юни 2004 09:18
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Мисля, че е добре историците да публикуват серия от образователни статии и да обяснят ясно и точно КОГА се е появила нацията в Европа, кога се е появил национализмът и в кои страни най-напред и т.н. Кога се е появила думичката Византия, кой я е измислил. И още много други неща за историята - например съотношението "първоизточник" към "измислено и нагласено"!
В противен случай винаги ще се намира некой спекулантин, както правилно е отбелязал проф.Пантев.
P.S. Писането на руский, english и прочее в български форум го считам за буйна изява на прастатия. Писането на nedodjalana латиница - тоже prostotija. Мисля, че е много лесно за администратора да ги обръща в звьоздочки, респ. stars. Човек, който не може да си инсталира кирилица на компютъра, едва ли заслужава да бъде четен. За рускопишещите и съветскомислещите има безброй руски форуми...

Редактирано от - Hugin на 08/6/2004 г/ 09:21:42

Democrat
08 Юни 2004 09:31
Мнения: 801
От: Bulgaria
Поставянето на паметник на Филип във Филипополис е просто един отвратителен наивитет. Чух, че гърците го поръчали и платили. Това е най-големия парадокс, с който се слъскваме. Древните гърци са създали демокрацията, а днешните непрекъснато си приватизират рушителите на Демокрацията Филип ІІ и Александър ІІІ Велики.
Рефорумист
08 Юни 2004 09:39
Мнения: 27
От: Bulgaria
Чета и ми идва на ум едно клише от недалечното минало - "Какво е искал да каже авторът?" В случая бих попитал друго - "Колко водки е изпил авторът преди да напише тая глупост?"...
Dante
08 Юни 2004 10:10
Мнения: 3,839
От: Bulgaria
Добре го е казал проф. Пантев!!! Малко многословно, но е кристално ясен...
Хитър 5ър
08 Юни 2004 10:35
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Абе защо и този професор и един друг и един трети, дето често пишат тук разтягат едни масали на по две страници, като същественото са само две изречения?

Айде стига с тия пълнежи само за да се заслужи хонорара.
Muncho Podigovski
08 Юни 2004 10:37
Мнения: 2,492
От: Bulgaria
Хладният разум ни подсеща, че нито един сериозен конфликт в света през последните столетия не бе предизвикан от идеологически или конфесионални причини.



Кротко моля някой от списващите тук хора с познания по история да ми посочи САМО ЕДИН конфликт в историята на света (дори и съвсем "несериозен", който да е бил предизвикан от "идеологически или конфесионални причини".


Благодаря!
urupuchi
08 Юни 2004 11:26
Мнения: 2,329
От: Holy See (Vatican City State)
Huqin, ивинете, че изписвам китайсия Ви ник на nedodjalana латиница, но се опасявам да не бъда обвинен в изява на буйна прoстотия, ако изпиша Хуйин. Incahe ste absolutno prav – mislia che nashite постинги ne samo che triabva da badat obrashtani v zvezdichki, no dori da badat iztrivani. Nas mozhe da ni raztrelvat ili pone da ni zhigosvat po cheloto sas znaka za буен простаk. Kastratzia sashto bi bila dobra alternativa. Edinstveno taka bihme spasili zakrivaneto na tozi forum kato gnezdo i razvadnik na буйна прастотия.


Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: urupuchi
psystem
08 Юни 2004 11:28
Мнения: 54
От: Bulgaria
prof. Pantev
psystem
08 Юни 2004 11:32
Мнения: 54
От: Bulgaria
urupuchi
ima mnogo kiseli forumtzi ...
Cruella de Vil
08 Юни 2004 11:45
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Там е проблемът, г-н Пантев, че сме прекалено обърнати към миналото. Може и да звучи грубо, но такъв подход е само до време. Младите хора искат да живеят тук и сега. Наслушали сме се на приказките разни политици патриотари, дето мозъкът им стига само да раздават празни общания и то все в имато на Родината. За мене най-голям патриот ще бъде този държавник, който осигури двуцифрен ръст на БВП, което ще бъде свързано със създаване на работни места и подобрение в заплащането. Хората ще имат стимул да работят и да успяват в държавата си. Така ще станем достойна част от европейското семейство. Полека лека ще поизчезнат и крадците и мошениците, които дават лошо име на страната ни в чужбина.
А това, че страните от ЕС са заплашени от обезличаване просто не е вярно. Е няма как да сбъркаш англичаните с норвежци или даже англичаните с шотландци. Всички те си имат собствена култура и традиции и ревностно си ги пазят и тачат. Вярно, застаряването на европейските нации и притокът на чужденци, които не се интегрират в европейския начин на живот може да стане след години основен проблем за Европа, но пък той може да се смекчи с притока на хора от новоприетите членки.
Въобще хората в Европа са доста по-мобилни. За тях не е изключение в някакъв период от живота си да работят в чужбина, после да се връщат, пак да заминават и т.н. И няма никакви приказки от рода, видите ли, този или онзи изоставил Родината си.
Та като говорим за патриотизъм за мене той винаги е имал конкретни измерения - как да станем икономически част от Обединена Европа и най-вече как да започнем да се гордеем с настоящето и с бъдещето си.
Добави мнение   Мнения:47 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща