Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Герджиков готов да се върне платеното висше
Добави мнение   Мнения:12 1
tupakmango
01 Окт 2004 23:09
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
Що не вземе да върне безплатното Висше.
sassy
02 Окт 2004 01:57
Мнения: 462
От: Bulgaria
ЩО НЕ КАЖЕ ТОЗИ ДЕВИАНТЕН ГОСПОДИН КОЛКО ДА МУ ДАДЕМ, ЧЕ ДА ОБЯВИ БЪЛГАРИЯ ЗА НОРМАЛНА ДЪРЖАВА.ТЕ ДВАМАТА С КОСТЕНУРЧИЯ ГЛИСТ ПАНАЙОТОВ СА ТОВА КОЕТО НИКОЙ НОРМАЛЕН НЕ ИСКА ДА ВИДИ СЛЕД КАТО СЕ ИЗХОДИ. SORRY, LADIES AND GENTS
Старшината
02 Окт 2004 14:51
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
За какво са й на България висшисти, та да има и университети
4140
02 Окт 2004 18:29
Мнения: 20
От: Germany
Няма производство значи няма и нужда от вишисти.
Да не споменавам по какъв начин се изкарват последните семестри в СУ...
+
02 Окт 2004 19:39
Мнения: 827
От: Bulgaria
Че от какъв зор.
На богатите децата учат в чужбина.
White_man
02 Окт 2004 20:19
Мнения: 301
От: Bulgaria
Много интересно защо Биолчев се държи като щраус, забил глава в пясъка. Вече и децата от детската градина не можеш да заблудиш, че у нас има свестен университет. СУ далеч не е в момента това, за което се опитват да го представят. Минаха времената, когато дипломата от там тежеше. Сега е останала стара слава, върху която преподавателите се опитват да си напълнят джобовете.
Това, че СУ все още се радва на привилегията да прибира едни от най-кадърните студенти не е показател за качество на преподаването. И Биолчев вместо да хленчи как държавата не му отпуска достатъчно пари, да вземе да си мотивира хората да работят и да преподават като хората, по съвременни методи и със съвременни знания, защото не е далеч денят, когато стандартите ще почукат на вратата му и ще го сварят по пижама. А парите сами намират качеството.
Pansa
02 Окт 2004 23:11
Мнения: 7
От: Bulgaria
Много ясно че трява да се плаща повече и то както се плаща за образувание навсякъде . Нека да е безплатно за тези които имат успех над 5, 5. Нека преподавателите да получават големи заплати. Нека да се взимат кредити за образование - които може би ще задължават много колеги да идват на лекции и упражнения със съзнанието , че развиваики знанията си по този начин ще са в състояние да си върнат кредитите и да си осигурят приличен стандарт след като завършат. Образуванието ни е на смешно ниска цена и затова не се цени! То е начин да протакаш казармата, да работиш докато си ползваш студентско общежитие, да получиш диплома. А когато и на преподавателите им писне от безхаберие..
Xenon Lamp
03 Окт 2004 00:45
Мнения: 218
От: Portugal
Pаnsa,

В Европа не винаги частните университети, където се плаща яко - средно по 700-800 евро на месец - са по-добри от държавните, където плащаш пак толкова, но на година. Много често преподавателите от държавните университети са значително по-добри, предлагат се и по-добри възможности за докторантура и пост-докторантура. Идеалното решение е да ги има и двата вида образование, пък нека хората да си избират.

Една приятелска забележка - образУвание и едно нещо, а образОвание - съвсем друго.
Pin1
03 Окт 2004 09:11
Мнения: 983
От: Bulgaria
Герджиков готов да се върне платеното висше - гласи заглавието. Във Българските ВУЗ съотношението академичен персонал (зает пряко с обучението) към неакадемичен персонал е 50:50. От тях най-квалифицираните - професорите са само 4, 5% със средна възраст към 59 години. Освен образователни функции ВУЗ в света са и най-голямите научно-изследователски центрове. С това се осигурява и високото качество на обучението. Затова именно средната държавната субсидия за образование и наука в ЕС надвишава 10% от Брутния вътнешен продукт. За България това е 4%. Срамно е, че такъв "академичен" персонал като Герджиков, Панайотов и с-ие след 3 години участие във върховете на Българската политика все още да не са им ясни управленските стандарти на развитите държави в областта на образованието и науката.
White_man
03 Окт 2004 11:08
Мнения: 301
От: Bulgaria
Pin1, и 100% от БВП да стане финансирането, нещата пак няма да се променят. Главният проблем не е във финансирането, а в управленската култура (или по-точно липсата и), която цари в университетите. Хубаво е, че цитираш числата за професорите. Съгласен съм, че са малко. По-интересното, което казваш, обаче, се отнася до възрастовата структура. И тук е интересно да се извади статистика за процента на младите преподаватели. Струва ми се, че там ще са най-ужасяващите числа.
И при сегашното положение, обаче, никой не прави качествена научна дейност. От нея може да се изкарват доста пари, но никой не го прави. Големите научни списания плащат стабилни хонорари, които се равняват понякога и на половингодишна заплата на нашенски професор, но ако ги разлистиш, в тях ще видиш поляци, чехи, румънци, руснаци (най-вече), но НЕ И БЪЛГАРИ! Което е показателно както за качеството на нашенското преподаване, така и за качеството на научната дейност, а оттам и на хората, работещи в университетите.

PS Отношението администрация-преподаватели е в полза на първите, а не е 50 на 50. Което пък показва що за ефективна дейност се върши в университетите. То отговорът е ясен - ефективната дейност е продажба на дипломи, замаскирана с подобие на образование.
Pin1
03 Окт 2004 15:43
Мнения: 983
От: Bulgaria
White man-e,
пишеш: Pin1, и 100% от БВП да стане финансирането, нещата пак няма да се променят.
За твое сведение Европейският Съвет в Лисабон през март 2000 г. взема политическо решение за превръщането до 2010 г на икономиката на ЕС в най-динамичната икономика в света - в икономиката, основана на знанието. За изпълнението на тази задача от страните-членки Комисията взема решение да се следят за образованието и науката пет индикатора:Бюджетни разходи за образование, Ранно отпадане от образование, Обучение през цял живот, Брой на студентите и докторантите, Бюджетни разходи за наука и технологии. Т. е. останалото е оптимизация, за която и ти пишеш и по която винаги може да се спори. Но не и по бюджетните разходи.
Pansa
03 Окт 2004 20:39
Мнения: 7
От: Bulgaria
Xenon Lamp, благодаря за забележката. Моята идея е че българският манталитет повелява да се ценят само скъпите неща. Как да се оцени образованието тогава..
Добави мнение   Мнения:12 1