Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Полезността на откачалките
Добави мнение   Мнения:8 1
calina-malina
23 Окт 2004 08:48
Мнения: 347
От: Bulgaria
Тъжна картинка на реформаторските форуми рисувате, Г-н Денков... Не се съмнявам, че е вярна и че се опитвате да провокирате активността на основните заинтересовани от образователни реформи. Обаче... ако попитате учениците на входа на средното училище, какви са техните очаквания от него, те хорово ще ви изрецетират:" Да НАТРУПАМЕ знания (=на информация) за бъдещето!" И в голям процент очакванията им се оправдават. Такава е нагласата и на родителите. Последните искат промяна, но по същество разбират промяната -" както беше по наше време". Непонятно им е какъв е смисълът да се печатат няколко учебници по философия или по литература, например. Това важи в не малка степен и за учителите- "Боже, трябва да се изчетат и осмислят толкова много учебници и да се избере?!?" Таааа .... си мисля, не е ли по-добре някои от "умниците" да се превъплъти в ролята на "откачалка" и да скандализира целенасочено форумните празноглавци (Вие сте ги изредили). И да ги попита, напр.: "Какви конкретни действия включва повишаването на образователното качество и как се прави "ПОВИШЕНО качество"???"
Чок觧
23 Окт 2004 09:25
Мнения: 7,337
От: Israel
Я! форумните ранобудни откачалки ги няма в тази тема! Че кой луд обича да слуша/чете вицове за луди?
Sir_Lanselot
23 Окт 2004 09:44
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Кому е нужно да има множество учебници по един и същ предмет? Не може ли, например, за математическите гимназии да се обяви конкурс за написване на учебници по математика от учителски колективи и да речем, за 9 клас спечелва учителският колектив от Бургаската гимназия, за 10 клас - от Сливенската гимназия, за 11 клас - Хасковската и така за всички предмети и всички класове. Това може да стане и за останалите гимназии и професионални гимназии.
Sir_Lanselot
23 Окт 2004 10:43
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
А защо да не направим нещо по модела на Франция? Там има две най-уважавани учебни заведения от системата "Гранд Екол" - Екол Нормал Супериор и Екол Политехник. В трети курс на висшите училища от системата на "Гранд Екол" се влиза след двугодишен подготвителен курс, който се провежда от много от лицеите във Франция. В подготвителния курс както и в завършващия клас на лицеите /12 клас/ преподават и изпитват и професори аситенти и студенти и от други университети и от "Гранд Екол" и по този начин се постига изключително добра подготовка.
При нас езиковите и математически гимназии там където има университети могат да провеждат подготвителни курсове евентуално за нашите две най- уважавани университета Софийския и МЕИ.
calina-malina
23 Окт 2004 11:31
Мнения: 347
От: Bulgaria
Здравейте Sir Бих Ви посочила много причини, но има една основна според мен - да се разбие монопола върху единствената истина, произтичаща от единствения учебник. Това важи за хуманитарното знание с особена сила (за обучението по естествените науки аз не се наемам да съдя ). Примерът Ви с Франция всъщност показва, че там няма уифицирано образование. Различните университети са представители на различни школи и методологии в образованието. Има много методи да се постигнат определени мисловни умения. В Бг сега различните автори предлагат различни подходи за овладяване на образователните стандарти и това е полезно. Особено като се има предвид, че бг учителят в по-голямата си част се готви по учебниците. Той "няма пари за книги", почти не ползва интернет и чужди езици, не общува с учители от други страни. Освен това, образоват. стандарти са общовалидни, а възможностите на учениците от разл. гимназии - различни. Учителят трябва да подбере оня учебник, който отговаря на техните нагласи. Има и др. причини, разбира се. Аз изхождам от сегашното състояние на бг образование. Всичко зависи в крайна сметка от това, какви хора искаме да имаме на изхода на системата. А по тоя въпрос в Бг няма съгласие все още в законотворците... За съжаление и хаосът се възпроизвежда с всяко ново правителство.
lubopitkoto
23 Окт 2004 12:48
Мнения: 25
От: Bulgaria
Смятам, че ви липсва малко фактология. Във френските училища и тези във всичките и бивши колонии има УНИФИЦИРАНО, за разлика от нас. Там учебните програми са много сходни и имат строго спазван учебен план, който гарантира едновременността на учебната подготовка в кои да са две училища. Така че, ако дете се премести да учи от един град в друг, няма да чуства изоставане/избързване в подготовката си...Това е, що се отнася до общообразователното обучение.
Сега две думи и за висшето образование от системата "Гранд Екол". То е изключително престижно и дипломата, която получаваш е валидна едва ли не в цял свят и именно, защото образованието е изключително КАЧЕСТВЕНО. На един преподавател се падат по-малко студенти като много от университетските лектори са световно известни учени в дадена област. Образованието е неразривно свързано с изследователска дейност. Да не говорим за субсидии, стипендия, която покрива всички разходи, възможностите за мобилност на студентите, добра държавна политика, съчетана с традиции в образованието. Ето, защо смятам, че има доста да почакаме, докато у нас се случи нещо подобно. Пък и кого ще обучаваш в такъв университет? Може би, "гении"-новоприети студенти от елитни гимназии, незнаещи що е "квадратно уравнение" или пък важни дати от историята на страната си...
Ина Тодорова
23 Окт 2004 15:29
Мнения: 3,086
От: Finland
lubopitkoto, така е !
Проблемът за тези укоито се самонаричат експерти на МОН си нямат хал хабел от други практики и модели на образованието в Европа , най -малко това на ЕС , камо ли поне малко да копират от тях !Не само материалната база е остаряла , а и преди всички кадровата административно - ръководна база в образованието...

Sir_Lanselot
23 Окт 2004 15:46
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Любопиткото,
Изключително точни радсъждения! За съжаление от нашите гимназии учениците излизат полуграмотни - поради остарял учебен материал, поради намален брой часове, поради липса на мотивация у учителите и поради изключително занижени критерии - това води до фалшивото усещане, че нашите ученици са подготвени много добре и когато попаднат в престижните университети на запад изпадат в тежка ситуация, тъй-като техните връстници ги превъзхождат значително. Същото се отнася и до висшето образование - то е девалвирало, за което допринася и големият брой университети. Както казах, трябва да има само два университета - СУ и Техническия Университет, останалото - колежи, които подготвят бакалаври. По такъв начин се готви елит - такъв, че когато показва диплома си тези два вуза - пет фирми да се избиват за него, без да го подлагат на интервю.
Добави мнение   Мнения:8 1