Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Сменят ни чипа. Към скиптър и корона
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:425 « Предишна Страница 10 от 22 8 9 10 11 12 Следваща »
каруцаря
02 Ное 2004 14:39
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Докъде го докара, лъчко? За мене червени петолъчки, за *****пълна свобода. Разпенил бил много бирата, *****. Доволен, че с ***** си омазал един национален символ. Доволен, че плиткоумните му размисли, са останали неизтрити. Обърнато му е внимание на *****. Мен ъф дъ мач, форумец на полугодието. *****, да се радва *****. халал да са ти такива ***** лъчко...


------------------------
Мнението е редактирано от bot




Редактирано от - bot на 02/11/2004 г/ 14:54:53

Инакомислещ
02 Ное 2004 14:39
Мнения: 1,677
От: Bulgaria
Аре бе, не го ли сменихте вече чипъ, чипъндейли такива?!
Кво се мотате цела сутрин, Старши земи тури ред у ротата
И дай за награда китки, Кун(т)ки и нови кубинки, пардон - ботИ
nesnaecht
02 Ное 2004 14:40
Мнения: 15,180
От: France
Бай Иване , поздравления и е ТАКА !
хунвейбин
02 Ное 2004 14:41
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Тоя път сигурно ще ме ЦАРзурират.
Незнайко да ми е на помощ.

И чофчица заврел в …..перцето?
Ближе петлльо , ближе си …….царчето? ……….


Милост няма Незнайко.
Докато не поискаш прошка за оскверняването на Левски .
Фидел Беев
02 Ное 2004 14:43
Мнения: 4,254
От: Fiji
Са и язе ке видим еле ке ме фане bot-o:

Мама моливче ми купи,
Аз го остря, то се чупи,
Ей те толкавко остана,
*****

Juden Hasst - Rammstein

------------------------
Мнението е редактирано от bot


Редактирано от - bot на 02/11/2004 г/ 14:57:43

Христо Тамарин
02 Ное 2004 14:43
Мнения: 160
От: Bulgaria
"За република или монархия? - А има ли някакво значение?"


Много от форумниците не разглеждат нещата по същество и се водят по клишета. Моля онези, дето са наясно с нещата, да ме извинят за намесата.


Няколко пъти ще приложа "дихотомия" - разделяне на две. И то само по съществени признаци, а не по терминология или фразеология.


По света съществуват много различни политически системи. Но нека да ги разделим първо на две групи: нормални и екзотични.


Нормални политически системи има в цивилизованите страни от Нашия свят, за които е общопризнато, че се управляват демократично. С други думи, вместо нормални, бихме могли да ги наречем и демократични форми на управление, като направим уговорката, че в страните с народна демокрация от близкото минало (и в КНДР сега) политическите системи не са нормални. А дали и колко са демократични е друг въпрос.


В останалите страни са установени някакви екзотични политически системи. Такива са например много от бившите съветски републики.


Макар че и ние сме били някога част от Съветската империя, едва ли някой ще опонира на твърдението, че в България трябва да бъде установена нормална политическа система. Колкото повече търсим в нея национална специфика, толкова повече можем да изпаднем в екзотичната категория. Трябва да прилагаме модел, който е успешен в достатъчен брой страни.


Нататък ще разглеждам само нормалните политически системи. Тях отново ще ги разделим на две групи: страни с преобладаваща пряка демокрация и страни с представителна демокрация (елементи на пряката демокрация не се изключват, разбира се).


Страна с пряка демокрация е само Швейцария. Този модел на политическа система е по-тромав. Подходящ би бил за вече уредена страна с "пасивна" външна политика. Без съмнение, за Швейцария е подходящ - от наша гледна точка всичко им е наред на швейцарците. Значителни реформи отдавна не са правили, няма и скоро да правят. Считам обаче , че швейцарският модел за България е неподходящ. Въпросът тук не е до ценности и морал, а до процедури и механизми.


Нататък ще разглеждаме само нормалните страни с представителна демокрация. Всички сегашни страни-членки на ЕС са такива. Извън ЕС, такива са САЩ, Канада, Австралия, Норвегия, Япония и др. За неизброените дотук страни нито считайте, че са недемократични, нито пък считайте, че изпускаме значим за нас пример, като ги игнорираме. Дотук вече имаме достатъчен брой нормални страни с представителна демокрация, всяка от които би могла да ни служи за пример.


Политическите системи в нормалните страни с представителна демокрация много си приличат. В тях има относително независими и взаимно контролиращи се законодателна, изпълнителна и съдебна власт. Функциите на тези три власти в отделните държави са сходни. Механизмите им - също.


По нататък ще разделим нормалните страни с представителна демокрация на две групи по един не толкова важен признак. Признакът е "Как се избира ръководителят на изпълнителната власт?". По този признак нормалните страни с представителна демокрация се делят на "президентски републики" и "парламентарни държави". Тези термини не са много подходящи, но са се установили. И по-съществената разлика между тях е само тази, която споменах. При президентската република ръководителят на изпълнителната власт се избира пряко от народа, а при "парламентарните държави" се избира от парламента (от законодателната власт).


Според мене, моделът "президентска република" работи добре само в САЩ. България не бива да експериментира с този модел, защото многото примери от Латинска Америка са по-скоро отрицателни. Ние следва да се придържаме към модела "парламентарна държава". Почти всички страни от ЕС са чисти "парламентарни държави".


А къде остана темата "За република или монархия? - Ами виждате, че това е съвсем-съвсем маловажно!"


Освен трите власти (съдебна, законодателна и изпълнителна), традицията задължава да има и една институция, наречена държавен глава.


Функциите на държавния глава са представителни и символични. Той "олицетворява националното единство", ръкува се и държи речи, раздава ордени и звания, помилва и опрощава. Номинално е върховен главнокомандващ и често на него се кълнат военнослужащите.


В президентските републики ролята на държавен глава по съвместителство изпълнява ръководителят на изпълнителната власт. Там той се нарича президент.


В народна република България по Димитровската конституция, която и без това установяваше екзотична политическа система, ролята на държавен глава по съвместителство изпълняваше спикерът на Парламента (председателят на Народното събрание).


В тези от нормалните страни с представителна демокрация, които са чисти "парламентарни държави", има два модела за избор на изпълняващия символичната длъжност държавен глава: "парламентарни републики" и "парламентарни монархии". Смисълът е ясен. Това е последната и най-маловажната от обещаните "дихотомии".


А сега моето мнение по темата "За република или монархия".


Цар Симеон абдикира от престола още през април 1997г., когато държа политически оцветена реч в Търново.


Съжалявам, че Царят абдикира. Така възможностите пред България намаляват.


Но все още има възможност за възстановяване на династията - престолонаследникът трябва час по-скоро да започне да се проявява като Цар. Бившият цар трябва да уреди това. Ако не, то "парламентарната република" за България няма алтернатива.


А какви предимства би ни дала "парламентарната монархия"? Разбира се, дребни. Малко спестени парици в държавния бюджет. "Парадът на идиотите-кандидатпрезиденти" (Жоржовци, Велковци, всякакви орли български), който през 5 години гледахме по телевизията, също ще ни бъде спестен Вероятността комунист или друг вид фашист да бъде избран за държавен глава ще се доближи до нулата.


Благодаря Ви за търпението.



Редактирано от - Христо Тамарин на 02/11/2004 г/ 15:21:40

nesnaecht
02 Ное 2004 14:43
Мнения: 15,180
От: France
Хунвейбин , покажи ми къде съм го осквернил и веднага си посипвам главата със пепел ще се извиня , и изтривам постинга !
Николай Скаличански
02 Ное 2004 14:47
Мнения: 4,135
От: Germany
Бре много сте писали, не мога да сваря да прочета всичко, ама нещо ми се струва статията говори за това колко адекватен ни е царя и колко му сече пипето изобщо, а не за или против монархията. Радвам се, че най-сетне чета отзвука на простотиите дето ръси царя преди вече 2 седмици, но по-добре късно от колкото никога. А журналиста добре го е написал.
Колкото до монархия или република, ... аз каквото и да кажа няма да е ново, но това не е лошото, лошото е, че за да се обсъжда, каквото и да било трябва да има търпение за изслушване и толерантност към другия. А то пък, когато ги има тия работи и република да е, и монархия да е, държавата все ще функционира. Така че отговора е: Хора нека да се научим да живеем заедно! А другите отговори може и сами да се отговорят. Щото чуденията сега за това или за онова, ми прилича на това да седим и да викаме неволята, ама нали знаете, какво е станало в приказката, така че това е отговора ми.
Bira
02 Ное 2004 14:49
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
Ице, не си довършил. От твойто (инак стройно) писание следва, че от таз държавна глава ништо не зависи.

Че за чий ни е тогаз
държавна глава такваз?

Тъй пък ще е най-ефтино.
nesnaecht
02 Ное 2004 14:51
Мнения: 15,180
От: France
Скаличански , Тамарин

Редактирано от - nesnaecht на 02/11/2004 г/ 14:52:03

Старшината
02 Ное 2004 14:51
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
ЛЪЧО, ИЛИ КОЙТО И ДА СИ,
СТАВАТЕ ЗА СРАМ!
57 ГОДИНИ
СЪМ КАЗВАЛ ТОВА, КОЕТО МИСЛЯ!
ЖАЛКО ЗА ВАС, АКО ТОВА ВИ Е ХЪРДЕЛА!



-----------------------
Препоръчвам Ви да не използвате бутона "Caps Lock"

С уважение: bot

Редактирано от - bot на 02/11/2004 г/ 15:06:10

Sir_Lanselot
02 Ное 2004 14:54
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Bira, ти ме разби с дискаунта. Мисля, че и следното е вярно:
Един е царя, останалите са "bean-CoUNTerS"
каруцаря
02 Ное 2004 14:54
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Тия палци си ги зАври в *****, *****...

Редактирано от - bot на 02/11/2004 г/ 14:58:48

Bira
02 Ное 2004 14:54
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
Старши,

да угодим на бот-а, требе да са изразяваме изискано.

Като дедо цар.
Старшината
02 Ное 2004 14:55
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
ПП. Bot, "хърдел" не е мръсна дума, май, a ?


-----------------------
Препоръчвам питанията с подобна тематика да се постват в раздел " Помощ"

С уважение: bot


Редактирано от - bot на 02/11/2004 г/ 15:00:07

Геновева
02 Ное 2004 14:56
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
И ако си проговорил некъде към годинка, годинка и половина, добре, добре, хубава възраст...
nesnaecht
02 Ное 2004 14:56
Мнения: 15,180
От: France
Старшина , това решение за бот-а не е по твоя или някого от нас вина , а на двама спрени които пищяха и искаха правила ! А сега повечето от нас страдат от тяхното искане за правила ! Карай , пии си бирата и без нерви знаеш че Всяко чудо от ден до пладне ! Е може и по дълго но все тая пак ще отмине !

Редактирано от - nesnaecht на 02/11/2004 г/ 14:58:30

Bira
02 Ное 2004 14:57
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
Един е Императорът и столицата му е на планета Corruscant

Останалите сме джедаи. Републиканци, демек.

стига с тез счетоводни примери, бе сыре. ти да не си бухгалтер?

Редактирано от - Bira на 02/11/2004 г/ 15:14:21

хунвейбин
02 Ное 2004 14:58
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Незнаещ ,
Знаеш как става това.
Искарай на показ кукуригането дето си направил.
Ако си изкукуригал е проблем на аритмията-в главата.
Монархическа аритмия.

Това което днес направи е духовно мародерство .
каруцаря
02 Ное 2004 15:00
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Направи ли ги 13 000 *****, *****? Ще се успокоиш хептен като те *****, *****...

------------------------
Мнението е редактирано от bot


Редактирано от - bot на 02/11/2004 г/ 15:02:46

Добави мнение   Мнения:425 « Предишна Страница 10 от 22 8 9 10 11 12 Следваща »