Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
САЩ трябва да преоценят отношенията си с Русия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:69 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »
Prismexulnik
17 Фев 2005 23:18
Мнения: 746
От: Netherlands
Може да прави каквото си иска за Сигурността на Русия, но не може да подтиска ДЕМОКРАЦИЯТА в Русия. Путин не съумя (понеже е ченге и с начин на мислене на ЧЕНГЕ!) да РАЗДЕЛИ тези две съвсем различни области в Политиката....
ясенево
17 Фев 2005 23:47
Мнения: 6,445
От: Russian Federation
Ни хуя себе удод
Prismexulnik
18 Фев 2005 00:09
Мнения: 746
От: Netherlands
Акъла Ви е взел на вас тоя Путин с 300% увеличение на заплатите в Разузнаването, бе Ясеново. Я кажи сега и на Англииски език какво искаше да кажеш бе Руски Майоре? Не ви ли обучават за работа в странство?
Simplified Solutions
18 Фев 2005 00:13
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Полковник.
Хиршфелд
18 Фев 2005 00:28
Мнения: 1,046
От: Bulgaria
Човек като чете тази статия не знае да се смее ли или да плаче...
От една страна руски войски в Грузия и Приднестровието, от друга - американски в централна Азия... Едните добри, другите - лоши, само дето не разбрах кой с коя фанелка е.
След 5-10 години истинските проблеми на Америка, както и на европейската цивилизация (ако приемем, че САЩ са от нашето семейство) няма да са в Русия (нещо, което впрочем ясно се вижда в Германия и във Франция), а все по-засилващите се Индия и Китай.
На мен лично не ми прави впечатление Китай да е по-демократичен от Русия, или пък да гражданите му да имат повече права свободи от руснаците. Странно мълчание обаче по темата.
Колкото до прибалтийските държавици, при цялото ми уважение към тях, те в картата на европа са подобни на Силистренска област в България и като така единствената им възможност да се откроят от политическия и икономическия си провинциализъм са демонстрациите на които сме свидетели.
gaijin1
18 Фев 2005 00:50
Мнения: 454
От: Canary Islands
Много хумор!!!
Ерудираният автор на статията стъпвал ли е в последните 10 години в Русия или само е слушал истинни информации по TV като фичонелите.
"... и той даже използва своята най-мощна заплаха - че ако Адамкус не дойде, това може да се отрази на доставките на петрол и газ за Литва..."
Протоколна реплика: Балтийския регион все още получава нефт и природен газ от Русия на цени 2-3 пъти по-низки от пазарните. Същите литовци се греят два пъти по-евтино от германците (които също си копуват от гадната Русия! АХ защо няма доставки на ДЕМОКРАТИЧЕН природен газ отвъд атлантика). По всички правила на пазарното стопанство Литва трябва да се снабдява като един платежоспособен европейски потребител. Хем освободени от гнусния СССР, хем по тънката лайсна.
"... Разбира се, както каза посланикът на САЩ в Литва Стив Мъл, за Щатите няма значение дали Адамкус присъства или не.
Но продължаването на тези продуктивни политики е поставено под угроза от
събития, които Западът вече не може да игнорира. Путин е раздразнен от растящата независимост на някои от бившите съветски републики и особено на Грузия и Украйна..."
Това за газта е аналогично и с Грузия и Украйна.
Но неговата несръчна намеса, която не успя да попречи на демократичното народно въстание в двете страни, само го отслаби.
"....Междувременно вътрешната политика на Путин навлезе в нещо, което някои наричат "мек авторитаризъм"..."
Това наистина е вярно "мек авторитаризъм" на фона на бушменската честна иракска демокрация!!!

Чичо Фичо,
18 Фев 2005 01:26
Мнения: 878
От: Bulgaria
Русия трябва да се откаже от имперската си идея не заради санкциите на САЩ, а заради себе си. Тя трябва да стане такава, че да не плаши малките си съседи като Литва - да стане приветлива голяма Канада или още по-голяма Швеция (която също била голяма военна сила някога). Става дума за аз-образа на Русия, на великоруския етнос, российската нация.
*
Възможностите са две - (1) Русия може да приеме западните ценности и да стане голяма Швеция и (2) Русия не бива да имитира "западните" ценности (индивидуализъм, либерализъм, демокрация, прагматизъм, високоразвита материална цивилизация, консумеризъм, лицемерие, егоизъм, отчуждение) и да се развива самостоятелно, в съгласие с "руската идея" (авторитаризъм, чувство за "мисия", колективизъм, романтизъм, битово варварство и нищета, висока духовност, креативност, усет на забсурдното и комичното, постоянно мъчително търсене на себе си и самоотричане).
*
Според мене (както и според малко по-добре познаващите от мене Русия акад. Д. Лихачов и д-р А. Янов - вж. темата ми за последния в старата Политика) Русия е европейска страна, възникнала като европейска ("Скандовизантия" - по Лихачов) страна на пътя "от варяг в греки", запазила до края на 15 в., цял век години след края на монголската хегемония, родството си с близка северна Европа (срв. "руската Реформация" у А. Янов), и дори след победата на идеята за руския Sonderweg ('особнячество') при Иван Грозни (възтържествувала окончателно при Николай Първи, К. Победоносцев, славянофилството, евразийството, болшевизма и Сталиновия СССР), правила много опити да се върне в Европа (Петър, Екатерина, Александър Първи, декабристите, Столипин, февруарската революция и част от бялото движение, шестидесятники-те, Горбачовите и Елцинови либерали, сегашните нови руски емигранти).
*
Дали Русия ще стане модерна, просперираща, миролюбива северноевропейска ('тут все Европой веет, дьiшет') страна (зер тя не е повече "евразийска", отколкото САЩ е "евроиндианска, "евроафриканска" или "евролатиноамериканска" страна) или ще си остане православното татарско царство Московия - деспотично-казармено вътре, недоверчиво-комплексирано (и често агресивно) навън ("стальной щетиною"...)? Дали в Русия, лишена от демокрация и просперитет, няма да победи реваншизмът (паралелите между Ваймарска Германия и пост-Елцинова Русия са вече общоприети)? Дали Русия пък няма да се разпадне на феодални удели с ядрено оръжие?
*
На тези и други въпроси може да отговори само Русия, но западът трябва да разбира достатъчно адекватно колко съдбоносен за Русия и света е проблемът за идентичността й и да й помага активно да намери по-доброто решение. Не да я заглавиква и умиротворява, като заглавикваше СССР (както се отнасят към лудичките - ой не валнуйтесь, пажалуста). Да я възприема като вменяема, нормална страна.
paragraph39
18 Фев 2005 01:36
Мнения: 80,095
От: Bulgaria

ТОЗИ "автор"- Ричард Холбрук, е един от НАЙ-големите ВИНОВНИЦИ за пролятата кръв на Балканите !!!, При това ТУК, в тази статия, Е посредствен МАНИПУЛАТОР!!!
Достатъчно е да се прочете написаното от него:
/:/ "...поведението на Русия към един регион/държавите в Прибалтика- бивши републики от СССР- б.м./, където доскоро Съветският съюз господстваше..."
Как може толкоз тъпа мисъл?! МИ, нали, г-не Холбрук, тези държави са били ЧАСТ от /държави-ЧЛЕНКИ/ на Съюза на Съветските Социалистически Републики!!! Тогава какво значи "СССР господстваше" над тях?!?
/:/ "... а аферата ЮКОС е равносилна с кражба, спонсорирана от държавата."
Господине Хорбрук, "КРАЖБА" е Престъпление! Държавата НЕ може да е субект/Извършител/ на Престъпление! Само "физически лица" могат да бъдат субекти/извършители/ на Престъпление - това го знае всеки студент-първокурсник в Юридически факултет, дори и в САЩ!!!
/:/ "...Фактически Вашингтон и Брюксел дадоха на Путин усещането, че той може да прави почти всичко в "близкото си зарубежие"... "
Господине Хорбрук, какво е това "ВСИЧКО" ?! И защо Путин да НЕ може да го прави ?! И защо , пък, САЩ да могат да го правят НЕ само в "близкото им зарубежие", НО и в "НЕблизкото им зарубежие"- на другия край на Света/например, м средноазиатските републики/?!?
АМАН от МАНИПУЛАТОРИ! ПОСРЕДСТВЕНИ, при това! КАЗАХ!
Old Emigrant
18 Фев 2005 01:41
Мнения: 1,646
От: Bulgaria
На фона на лаиняните БГ гащи, тази статиъа си е направо предизвикатеслтво.
Хиршфелд [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/тхуп.ги ф[/имг]

Редактирано от - bot на 18/2/2005 г/ 10:49:26

Oraсle
18 Фев 2005 01:53
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
МИ, нали, г-не Холбрук, тези държави са били ЧАСТ от /държави-ЧЛЕНКИ/ на Съюза на Съветските Социалистически Републики!!! Тогава какво значи "СССР господстваше" над тях?!?


Парагарафе, Параграфе, голем си деманипулатор.
МИ то и ний бехме държави част от /дъжави-членки/ на Варшавския договор и СИВ. И нас някой ни е питал толкова, колкото прибалтийците - искат ли да са в СССР.
Тия ги разправяй на милите хора на Бузлуджа, във форума на "Атака" или в кръчмата след третото.
paragraph39
18 Фев 2005 02:11
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ORACLE,
Оракле , Оракле, голем си НЕдеманипулатор!!!
"Варшавският договор" и СИВ са били МЕЖДУДЪРЖАВНИ , а НЕ държавни Съюзи/федерации, конфедерации/ !!! СССР е бил Съюз на държави /16/- нещо като САЩ , с техните 50 щата!!! Или както Германия сега!
Е, може ли да се каже, че САЩ господстват над 50-те американски щата?! НЕ, нали!!!
Ако НЕ по друго, прави/ за да ти е по-лесно!/ РАЗЛИКА между едното и другото поне по това, че ВСЯКА от държавите от Варшавския договор е имала своя собствена валута, а държавите от СССР са имали една - рублата!!!

Редактирано от - paragraph39 на 18/2/2005 г/ 02:13:35

Oraсle
18 Фев 2005 02:54
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Параграфе, Параграфе,
Боли ме **** кое било междудържавно, кое не!!!
FL
18 Фев 2005 04:02
Мнения: 6,942
От: Canada
Хип, хип ура!
Браво на "Сега"че, по изключение, публикува статия на авторитетен политик от
Америка!Холброок е един от наи големите експерти за Европа.
Русия няма право да участва в никави чествания на "победа над Фашизъма" понеже Русия установи над половин Европа още по варварски режим!
Буш е наивен с "приятелството си с Путин"
Путин е КГБ дивак мечтаещ за комунистически реваншизъм!
Но Путин е и глупак!На Изнудване и Терор богата Европа и мощна Америка не се подават!

Veselyaka
18 Фев 2005 04:05
Мнения: 203
От: Bulgaria
Oracle,
Не хаби машинно време. Пази си РС- то за по-полезни неща.
oIo
18 Фев 2005 04:54
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Вярно е, че Холбрук е експерт. Но отдавна вече не е толкова влиятелен. Нито се очертава да бъде скоро. Затова той публикува във вашингтонския вестник "Сега".


Забележителното в статията е това, че авторът се опитва да хиперболизира ролята на Русия, а оттам и своята собствена. Разглеждането на Русия като глобална сила е нонсенс. Тази държава е влиятелна в ограничен кръг от регионални проблеми. И толкова.


А за таваришчите, да припомним добрите стари времена:

My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing will begin in five minutes.

Ronald Reagan - During radio microphone test
KNIGHT TEMPLAR
18 Фев 2005 05:56
Мнения: 723
От: United States
Изпитвам много противоречиви чувства по отношение на Русия. Миналия петък бях на концерт на ПСО и Сара Чанг. Програмата: Шостакович първи цигулков концерт и втора част:Прокофиев, шеста симфония. Премиерата на цигулковия концерт на Шостакович е чак след смъртта на Сталин. Комцерта беше фантастичен. Сара е далеч от класата на един Ойстрах, но е сладка и свири прилично. Таланта на руснаците като литература, кино, композитори и изпълнители на класическа музика е правопропорционален на имперските им въжеделения. Огромен. Колкото ги уважавам и обичам за първото, толкова и ги мразя за второто. Тук изпитвам същото като контактувам с тях. Имам невероятен колега-челист Миша Истомин с който е удоволствие да се събеседва. Има обаче едни типове на бензиностанцииите на Суноко...
VOCI
18 Фев 2005 05:57
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Русия държи да бъде уважавана , защото се смята за велика. И веднага тика в носовете на опонентите огромна територия и безброй ( защото в суматохата не се знае коя къде остана ) балистични ракети с ядрени бойни глави. Значи кога дойде време да се мре Русия ще е един от главните играчи.
НО ! Когато става въпрос за ежедневната надпревара за място под слънцето , на което да се устрои някакъв що-годе сносен живот, изведнъж лъсва голямото несъответствие между претенции и потенция. Не може до безкрай да отговаряш на ежедневните нужди на хората от средства за живот - ама нашите пари отидоха ва ракетите и подлодките.Защото ВСИЧКИ потенциално са срещу нас. Като пазар на обувки например Русия е по- малък играч от Нидерландия. 10 пъти повече хора - но харчат по-малко пари за нови обувки. И почти във всяка област на живота Русия е МАЛКА европейска страна.
Параграфе , СССР се разпадна.Прочети новините от преди 14 години. Не изкара и 74 лазарника. Колкото е средната продължителност на живота в Европа.Щатите минаха 200 . Южните щати са се чувствали окупирани след гражданската войнаТОЧНО както прибалтийските доскоро. Но вече не мислят за отделяне. Така че престани със смешните си сравнения.
Чичо Фичо,
18 Фев 2005 06:07
Мнения: 878
От: Bulgaria
Русия не е световна сила и няма ресурси да бъде - не може да поддържа добива си на суровини на сегашното равнище без значителни западни инвестиции, не може да комплектова армията в сегашните размери поради недостига и все по-ниското ниското качество на новобранците. Средната продължителност на живота на руските мъже е 57 г., по-ниско от Бангладеш, половината руснаци умират преди пенсия. Но това не значи, че Русия не може да бъде опасна. Най-голямата опасност е реваншизмът, победата на който зависи от степента на лумпенизация на населението и образуването на критична маса хора, за които "славата" е по-важна от живота. Антизападната идеология е идеологията на реванша. Какви разновидности приема тя е описано накратко в темата за А. Янов в старата Политика.
Dante
18 Фев 2005 08:59
Мнения: 3,839
От: Bulgaria
Геостратегическата битка за световно влияние, а оттам за овладяваване на световните ресурси се усилва. Впряга се цялата имперска машина, влага се всичкото усилие и потенциал за постигането на тази цел. Само дето има една малка и досадна подробност: някои от обектите на световният демократичен империализъм се съпротивляват, нещо явно не са напълно убедени и съгласни да се превърнат в прост придатък на световната демократична Империя и не желаят с такава охота да се приобщят към ценностите Й. Сега остава да отгатнете коя е Империята, давам бонус за безмозъчни примати като първия в редицата от изказали се: Русия вече не е имперска сила след 1991г.
TULL
18 Фев 2005 09:16
Мнения: 324
От: Bulgaria

Про/Анти
Година 15, брой 7 (686)
15 - 21 февруари 2005 г.
Русия подкрепя оста на злото

Антон ТОДОРОВ


Информацията, че Русия се готви да продаде на Сирия последно поколение тактически ракети се превърна в подходящ повод за размисъл. Сирия е държавата, която подкрепя множество терористични режими и организации. На нейна територия съществуват тренировъчни лагери на японската Червена армия, арменската терористична група ASALA, на тамилските тигри, на филипински радикални групи, на ПКК, на Народния фронт за освобождение на Палестина на Ахмад Джибрил, на Фатах на Абу Муса, на палестинския Ислямски джихад. От март 2002 г. главната база на Хамаз вече се намира в столицата Дамаск. От десетилетия Сирия се опитва да се сдобие с оръжия за масово поразяване, като нужните за целта средства се получават от производството и търговията с наркотици (само от добивания в долината Бекаа хашиш Дамаск печели по 100 млн. долара годишно, а държавните лаборатории за рафиниране на хероин работят основно с опиум – полуфабрикат от Афганистан и Иран). Руснаците също така извършиха мащабна реконструкция на военно-морската си база в сирийското пристанище Таршиш, която е част от опитите на Путин да върне статута на Русия като суперсила, включително и чрез засилване на нейното международното военно присъствие. Колко такава информация още е нужна, за да се преразгледа отношението на Съединените щати и американския президент към Русия. За всички вече е ясно, че тази страна стремително се е понесла назад в миналото и всякакви заклинания, че съществува стратегическо партньорство между Москва и Вашингтон болезнено напомнят на заблудите, които Рузвелт е имал в края на Втората световна война.
Подкрепата на Москва за това, което Буш определи преди време като “ос на злото”, не е прекъсвала дори през времето на най-либералните 1-2 години от режима на Елцин. Но Путин определено носи отговорността за превръщането на това сътрудничество в стратегическо поведение и оформянето му като антизападна коалиция. Две са основните цели на Москва с провеждането на тази политика – да се реанимира военно-промишленият комплекс на ниво, близко до това от времето на студената война и да се създаде коалиция в Евразия, която да се противопостави на американското надмощие в района. Путин форсира тази политика на създаване на антизападни съюзи, подписвайки договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество със Северна Корея, което на практика представляваше присъединяване на тази страна към руско-китайския стратегически съюз. След това той беше на посещение в Северна Корея и подписа серия от споразумения за модернизацията на военни предприятия, строени някога със съветска помощ. Скоро след това на посещение в Москва беше севернокорейският военен министър и бяха сключени поредица от военно-технически споразумения.
Миналата година Русия достави самолети МиГ-29 на друг отявлен спонсор на тероризма – Судан. Общият обем от военни доставки, които са договорени, е на стойност 4 млрд. долара. И това на фона на бушуващата гражданска война, жертви на която са над 1 милион граждани за последните години.
Логичен е въпросът – нима западните демокрации са съгласни да финансират косвено най-свирепите си врагове в лицето на различните терористични режими и организации, когато безхаберно помагат на Москва финансово и технологически. Въпросът е, разбира се, риторичен. Три седмици след като на 11 септември 2001 г. терористите от Ал Кайда сринаха двете кули на Световния търговски център, Русия и Иран подписаха военно споразумение на стойност 300 млн. долара. А Иран остава един от най-активните спонсори на тероризма в световен мащаб. Иранската революционна гвардия и Министерството на разузнаването и сигурността продължават да планират и да извършват непрекъснато терористични актове, както и да подкрепят различни терористични групи – Хамаз, Ислямски джихад, организацията на Ахмад Джибрил. Освен това Иран има изключително тесни връзки с друг спонсор на тероризма – Куба. Баските терористи от ЕТА, които имат разрешение да пребивават на острова от години, продължават необезпокоявани да намират всякаква подкрепа от този режим. Особени безпокойства предизвиква сътрудничеството на Иран и Куба в областа на биологическите и бактериологическите оръжия. Кубинският вицепрезидент и иранският заместник-министър на здравеопазването откриха център за биотехнологии близо до Техеран, който според западни експерти представлява инсталация за разработка на биологическо оръжие. Тези факти обаче по парадоксален начин се игнорират от блеещите западни политици, които демонстрират особена нагласа да говорят за Путин като за “нашия съюзник в борбата с тероризма, на когото може да се вярва”.


мечо
18 Фев 2005 09:18
Мнения: 954
От: Bulgaria
Съгласен съм с Dante и е ясно , коя е тази "световна империя" . Жалко , но времето в което живеем е токова динамично , че за световните империи нещата стават преходни за около 100 години ! Американците станаха бетер руснаците - самочувствие на месии , разпространители на човешки права и хуманност - пълен интернационализъм . А - а , някой не бил съгласен с нас - значи е ретрограген и опасен - да се елиминира !!!
Добави мнение   Мнения:69 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »