Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кръстопътят на българските студенти в Бремен
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:51 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
pistons
23 Фев 2005 11:51
Мнения: 123
От: Bulgaria
Ае и на мене нещо ми се позагуби смисъла на статията, гео-астро, педали, партита, много българи имало там, ми значи ше трябва да е хубав университет. Аз нещо обаче си падам традиционалист, и си мисля че за университета най добре говори качеството на образованието което дава, в частност измерено с наетите директно след университета студенти в индустрията съответстваща на спецялноста която са учили. Е, светът се променя ежедневно.

И все пак, както казват някои, провери си калкулатора, обучението в Германия е БЕЗПЛАТНО, или със символични такси. Е, който иска да плаща, никой не трябва да му пречи и да му чупи хатъра. Та като стана дума за сметки - 3 години по 15 000 са 45 000 EUR, не мисля че се връщат по 300 ЕУР на месец за 6 години, шото банката ше е на загуба почти с половината сума.

Кракра
Meto ot Interneto
23 Фев 2005 11:53
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Не ми е хрумвало, че и в Германия - страна с ортодоксална висококачествена образователна система - може да има Мики Маус "университети"

Кракра
23 Фев 2005 12:33
Мнения: 1,762
От: United States
Може, може. Виждал съм Макдоналдс вклинен в средновековна крепостна порта (там където едно време е почвал града) точно в Германия. А под стария часовник светещо М се цикли денонощно. Сетете се кой е града.

В интерес на истината милена-габриела ме подсети, че тия две мацки не знаеха бъкел немски. Странно ми беше. Да са в Германия и да не го научат, а аз горкия никога няма да имам възможност като тяхната. Ако ме четат - много поздрави, ама си бехте джофри . И веднага кат хиени ме разпитаха за какво става дума в Yale и по другите университети. Викам им: "тази работа така не става!" и поглеждам в издутите им ... пазарски чанти - "безплатно е само сиренцето в капана на мишката".

А статията спокойно може да се нарече - "Мики Маус при бременските музиканти".
Тюленка
23 Фев 2005 12:40
Мнения: 48
От: Bulgaria
Бата мата!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кракра
23 Фев 2005 12:44
Мнения: 1,762
От: United States
Сред филипинците май има доста кушита и ефдета. Имали са (а може и още да имат) доста странни ритуали за чествуването на пълнолетието. Малките момчета изпивали едни пълни чаши ... ама не били с мляко.
Oraсle
23 Фев 2005 13:36
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Теб Мето сигур още доста работи не са ти хрумвали, ама за сметка на това си бързичък в оценките. От къде ти хрумна че IUB е "мики-маус" университет? От статията? Материалът не е лош макар и да набляга на "купона". Щото за образованието се пише много по-трудно.
В държавните "безплатни" университети студентите ходят по партита не по-малко отколкото в бременския частен. Преди година и нещо една група от нашия университет се премести в IUB. Една от най-качествените естествено, много над средното ниво за Германия и в никакъв случай невписваща се в "мики-маусовски" рамки, освен разбира се ако си имал предвид не качествени, а количествени такива.
bg_stranger
23 Фев 2005 16:10
Мнения: 86
От: Germany
Форумци,

Образователната система в Германия е много йестока и понякога несправедлива-спартанска система.Какво разбирам под това: Факт е 4е приемът в немски университет е стотици пъти по-лесен отколкото в БГ.За пове4ето специалности е необходим само тест по немски език(алтернативен на TOEFL) и диплома за средно образвание.До тук добре.Само 4е ревностните привърйеници на БГ приемните изипити да си мъл4ат, за да не отварям темата каква машина за пари е това, пред която TOEFL "мафята" е като песъ4инка. Но обратно към немската образователна система...След приемът запо4ва съ6тинското селектиране.Университетите си имат квоти.Т.Е. определен брой студенти могат да завършат.Но как става подборът...Оценява се на принципа на на статисти4еското нормално разпределение(поне за клю4овите предмети от дадена специалност).Представете си графиката за оценка на IQ, според която примерно 2-3% от населението имат IQ над 160 , 5-10% над 140 и наи много имат примерно м/у 90 и 110(най-4естия ресултат).по този на4ин се из4исляват и вероятности:примерно вероятността 4оwек да стане висок 220см е дале4 по малка от тази за 180см...Надявам се добихте представа.По този на4ин се оценяват студентите на всеки един отделен изпит!Или с други думи:всеки един изпит е един вид конкурсен изпит, или - трябwа да бъдеш по- добър от другите.И в зависимост от квотите за отделните изпити определеня броя студенти полу4ават оценка слаб.Във ВУЗ-а в които аз у4а има изпити на които късат поне 50%.А в мюнхенскя Университет Лудвиг Максимилян в спецялностите фармаця и макро и микроикономика на някои изпити късат по 70% от студентите.Аз съм в 5 семестър и в момента близо 50% от тези, с които запо4нахме да у4им ги няма ве4е...Това е рискът на всеки един студент в дърявен университет.Аз ли4но не мога да си представя 4е съ6тото се слу4ва в 4астните университети при полойение 4е пла6та6 толкова много пари.Но предимството на един малък 4астен университет е безспорно по-добрата база, скъпо платени специалисти, които дърявен ВУЗ не мойе да си позволи и по4ти 100%-овата гаранця 4е 6те завършиш.Не съм 4увал за това УНИ в Бремен, но съм убеден 4е интернационалността и възмойността да пътуваш с кораб заедно с морски изследователи или да практикуваш в Австраля, пък било то и пред някакъв монитор, обогатяват студентите като ли4ност и могат да видят не6та, които не могат да нау4ат в никой университет , което е не по-малко вайно от теорети4ните познания.А това 4е някои не си намират работа по специалността е просто естественият подбор на пазара, които не е толкова голям за океанографи.
А по Темата докторант и 2000 евро в Германя, който го е казал не се е информирал!!!Дават най-много 800Евро месе4но и то не във всеки Бундесланд!Познавам ли4но докторанти-в Баваря например не дават нито цент на 4уйденци извън ЕС!!!
chickencomes2
23 Фев 2005 16:48
Мнения: 2
От: Bulgaria
Като студент във въпросния университет мога да кажа само че цялата статия е повече от преувеличена. Но не се и учудвам като се има предвид че Милко е давал интервюто. само да поясня някои неща. SAT, SAT subject test не са чак толкова лесни. За TOEFL въпроса е друг, всеки който е учил поне малко английски може да се справи успешно. Сега за университета, повечето информация може да се намери на web-site-a, но ето някои по-важни факти:

-Университета е създаден по модел на Rice University (Houston, Texas).

-studentrofessor ratio = 9:1 , което може да се сравнява с top 10-20 университети те в USA. Повечето от професорите са млади между 30-40 год., идват от Германия, но са завършили са в престижни унижерситети в Щатите, държат по няколко патента и имат сравнително голям брой публикации. Някои от тях са участвали в ръководството на известни немски фирми и корпорации.
-като цяло в университета има повече от чудесни условия за развитие и за изследователска дейност във всички сега популярни специалности (life sciences, engineering, computer science, mathematics). Може да се каже, че е предимно наблегнато на научните специалности. За специалности като икономика, финанси, политика, социология този университет не е най-подходящото място.

-трудно е да се направи някаква статистика относно броя на заетите в индустрията завършили студенти поради факта че за сега само 120 човека (един випуск е завършил). Половината от завършилите имаха възможност да продължат обучението си в университети като Cornel, Rice, Columbia, Oxford, Cambridge, John Hopkins, Heidelberg, University of Boston, University of Chicago, etc. Някои правят стаж (6-12 месеца) с известни немски фирми като VW, Luerssen, etc., други са се върнали в родните си страни и работят там. Просто е глупаво изказването, че с Бакалавърска степен може да се работи само като лаборант. Ако човек си потърси работа със такава степен някаде извън Германия има повече от 90% шанс да си намери работа. Единствения проблем да работи в Германия с Бакалавър е, че тази степен все още не е така позната на немските работодали (които предпочитат/знаят предимно немската степен Diplom).

-Трудно е да се сравнява със други университети поради късата му история, но да се надяваме че след около 30-40 год ще изпревари някои от университетите в Ivy League.

-обучението трябва да бъде завършено за 3 год, което означава че има по- натоварена учебна програма в сравнение с обикновените немски, щатски или бг университети. Това допринася за липсата на свободно време, което разни други студенти имат, да се размотават из форуми и да пишат глупости. Въпреки всичко повечето от нас знаят немски на прилично ниво.

Не бих искал да коментирам по нататък, а само ще кажа че в статията информацията за field trips, internships, student bar and scholarships е направо смешна! Коментарите под снимките са под всякаква критика.Kaто цяло статията е доста далеч от истината за университета.

чао,
KK
Чичо Фичо,
23 Фев 2005 17:03
Мнения: 878
От: Bulgaria
Ку-ку, Тоефл не е "прекалено лесен", ако живееш в България, и като го наричаш "тойфел" - американците казват "тоуфъл" - също не доказваш, че си го издържал блестящо. Предполагам, ще се запотиш и от теста за осмокласници за срециализираните средни училища в Ню Йорк. Видели сме доста български "гении", "преуспяващи" в "лесните" американски школа
bg_stranger
23 Фев 2005 17:28
Мнения: 86
От: Germany
chickencomes2,
Респект!Каза не6та, които аз забравих да спомена, особено за свободното време!През семестъра съм зает поне 8-9 4аса дневно, 7 дни в седмицата по един или друг на4ин със следването си.Или правиш проект, или пишеш семинарна / домашна работа , или правиш практика.А като имаш малко свободно време работиш.И имайки предвид спецялистите, които преподават и контактите, които се създават и възмойностите за стаж, мисля 4е един такъв Бакалавър е с по-голяма стойност от магистратура в БГ!!!Имам само един въпрос към теб, в слу4аи 4е се вклю4иш пак...Надявам се не ви късат така както нас...просто искам потвърйдение за предполойението си в предния постинг!
Антилопов
23 Фев 2005 17:59
Мнения: 736
От: Cayman Islands
Браво, браво, талантливи българчета!Учете се, деца за ваша и на майка България слава в тези така престижни МакДоналдс университети.Ние, завършилите старомодните университети от европейски тип, естествено само можем да ви завиждаме на огромните възможности, феноменалното обучениие и знания, високия ценз и най-вече на фантастичните купони, каквиото ние всекидневните академични мишки не можем и да си представим, още по-малко в двора на "кампуса".Не знам после кво ще прайте с тия "дипломи", ама предполагам че с тях спокойно можете да станете например министри на културата и туризма или на енергетиката в БГ.Дупе да е яко!

Редактирано от - Антилопов на 23/2/2005 г/ 18:09:44

chickencomes2
23 Фев 2005 18:10
Мнения: 2
От: Bulgaria
Забравих да спомена, че трябва да работиш през седмицата, но това се предполага като се има предвид че не учиш в бг. Аз лично не познавам бг студенти в чужбина които да се издържат от мама и тати.
За късането... определено не е по начина по който го обясняваш. Но ако те скъсат по един предмет винаги може да се опиташ да го вземеш след една година или пък да си смениш специалността когато поискаш (нещо трудно в немски университет с ограничени бройки). Може и да се каже, че винаги ти дават втори шанс, освен ако не оплескаш нещата наистина сериозно, което се е случвало дори в нашия университет. Но все пак има и по сериозни критерии на подбор на студентите. Не се гледат само SAT i TOEFL, но и каква личност си и какво можеш да допринесеш. Ако не успееш да завършиш със випуска с който си почнал ще трябва да продължиш да плащаш таксата докато завършиш или докато се откажеш. Но това е нормално явление за всеки университет- учиш докато си вземеш всички изпити и изпълниш всички изисквания. Хубавото на този университет е че може/трябва да завършиш за 3 години, а ако си по-умен/работлив дори и за по-малко. Нещо което не мисля че е възможно в СУ, УНСС и немските унита. За материалната база си прав, доста по добра е от тази в държавните немски унита, или поне тези около Бремен. В последното съм имал възможност да се убедя сам, а и да го чуя от преподаватели в немски унита.

Meto ot Interneto
23 Фев 2005 18:53
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Абе Оракле, това е въпрос на критерии, на тебе може да ти харесва, на мене - не.
Що те стряска Мики Маус? Че това е все пак висока оценка за туй заведение. Ето, приемните изпити са разните там TCF, ТОЕFL, SАТ – върховни постижения в областта на състезателните тестове Освен това, ако си пич, може и да завършиш три спецuaлности за две години, включително и космическата "Гео-астро"! Три бакалавърски степени за две години! Това бие дори и постижението на нащо СУ, което едно време произвеждаше бакалаври по математика за три години (викаха им бройлери) и философски доктори по пеперудени науки, некои от които ни забавляват и в този форум.




Meto ot Interneto
23 Фев 2005 18:57
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Печатна грешка: нашето, не "нащо", кирилизаторът сигурно е правен във въпросния университет


Ползвайте KREDOR (Режим на клавиатурата) :-) Отгоре над текстовото поле за даване на мнение е

Редактирано от - bot на 23/2/2005 г/ 19:05:33

Oraсle
23 Фев 2005 19:11
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Въпрос на критерии, да. Просто се опитах да ти обясня че IBU едва ли е най-лошият университет в Германия. За сравнение със СУ пък изобщо не може да става дума. Половината от курсовете които съм учил в СУ бяха пълна пародия. Какво ти половината... ама хайде да не се отклоняваме от темата.
Специалност "гео-астро" или както и да беше там не е нещо на което можеш да се смееш без да имаш допълнителна информация, само като си чул името. В СУ също съм учил първите три години специалност с доста неопределено название, след туй се разделяше на шест специализации. Бих казал че това е много разумно решение - студентите учат основни предмети и междувременно имат време да се ориентират какво точно искат да специализират, как да продължат обучението и бъдещата си кариера.
Тия приказки за n-те специалности взети за две години вервам са някакъв фолклор, дочут от автора на статията на някой купон или в студентския бар.
Въобще много чувство си вложил в постинга си. Просто не виждам на какво основание...
Чичо Фичо,
23 Фев 2005 19:19
Мнения: 878
От: Bulgaria
Мето от интернето, доктората ми (по философия) беше в БАН, дипломата е издадена от ВАК (не СУ), имам (МВА) диплома и от американски университет. Кажи сега ти де се дипломира и по каква специалност, если не военная тайна?
Meto ot Interneto
23 Фев 2005 19:43
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Оракле, къде ги виде чувствата бе, човек? Коментирам прочетеното както е написано, не си съчинявам (фолклорни) обяснения за написаното, както правиш ти.
Чиче, хванал си ме в настроение, затова ще ти отговоря. За първи и последен път, щото форумът не е място за публикуване на лични работи.
Завършил съм и имам дипломи и степени (вкл. докторски) от българска гимназия, чехословашки университет, британски университет и щатски университет. Ценя всички еднакво. Този отговор може и да не е достатъчен за колекцията ти от досиета, но повече от това не мога да ти помогна

Ку-Ку
23 Фев 2005 19:59
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Чичо Фичо, в България е известен като тойфел, ако бях решил да се правя на американец щях да го напиша по американски, с латиница най-малкотo
Чичо Фичо,
23 Фев 2005 20:10
Мнения: 878
От: Bulgaria
Мето от интернето, извинявай, батка, ама не ти вярвам за "дипломите". Не ти личат на портретността някак си.
*
Ку-ку, така е известен само сред хората, които няма да могат да го издържат
M.
23 Фев 2005 21:17
Мнения: 1
От: Bulgaria
Като един от 120-те човека, завършили първия випуск на въпросния университет, съм доста учуден и леко обиден от начина, по който автора е представил IUB, а някои от коментарите под статията не искам и да коментирам. Ако искате да получите малко обективна и истинска информация за въпросния университет, моля ви погледнете страницата му : http://www.iu-bremen.de. Ако се съмнявате в качествата на предподаването, преподавателите и високото ниво на преподаване, проверете CV-то на произволно избран преподавател, предполагам това би ви ориентирало за какво място става дума. Имал съм възможността да уча и в Българив (СУ) и в държавен немски университет, където карах един семестър от магистратурата си ( да , никой от завършилите не мие чинии), IUB е значително по-добро място за обученив във всяко едно отношение. ( което си има и съответната цена разбира се). Моля ви не пишете глупости без да знаете за какво става дума, погледнете сайта поне, информирайте се.
Добави мнение   Мнения:51 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща