Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
40% от българите избират скандала пред жалбата
Добави мнение   Мнения:12 1
simo
13 Апр 2005 09:52
Мнения: 8,455
От: Jamaica
моят опит е, че извикването на директния началник на човека е по-ефективно, скандалът не е много ефективен, а жалбата е безнадеждна.

проблемът обаче е не в жалбата, а в пълното безхаберие на държавната администрация - няма процедури, няма правила, няма контрол, няма уволнения - което създава убеждение у чиновниците, че са безнаказани и те правят каквото си искат. като резултат цялата система е корумпирана до най-ниско ниво.

нормално. тук сме в третия свят
БатеРади
13 Апр 2005 10:20
Мнения: 15
От: Bulgaria
Абе Симе застани от другата страна, за тия пари толкова работа.
Aneja
13 Апр 2005 10:33
Мнения: 254
От: Bulgaria
Каква жалба да подава човек, като 99.9 % резултата от подадените жалби е нижтожен. Изключение правят предварително уговорени и финансирани жалби. Има много такива, които вдигат процента на решените жалби!
Тази ми констатация е от дългогодишен опит в борба с различен тип нередности.
Няма по-привилигирован чиновник от българският такъв, бил държавен или в приватизирано монополно предприятие(примерно "Софийска вода".
За разлика от европейските, където мениджмънта на чиновниците непрекъснато регламентира писмено всяка дейност и формализира документално всички възможни взаимоотношения между чиновник и гражданин - подобрявайки тези регламенти непрекъснато, у нас под предлог да не се създавала излишна бумащина, не се регламентира нищо. Това създава небивал комфорт на мошеници и корумпирани чиновници. Положението в много сфери на монополните услуги е вече направо трагично.
В България се поощрява отвън и от вътре бюрокрацията! Това значи, чв се създава една паразитна чиновническа йерархия която поема от горе преписки и ги прехвърля надолу до най-ниското ниво изпълнител. Този изпълнител няма никакви писмени регламенти за функциите си, или ако има те са напълно формални(направени за платено сертифициране по ISO 9000 примерно) и практически са неизползваеми.
Институциите лежат на плещите на най-ниското ниво специалисти. Всеки който се е сдобил със правото да ръководи независимо колко души, прехвърля всяка работа достигнала до него на тях. Получава се една ужасяваща пирамида на некомпетентноста, крепяща се на възможноста крайният изпълнител да балансира с товара началници върху него!
Тази традиция внесена от СССР и доразвита у нас, уби икономическият модел на социализма, а сега при участието ни в пазарна среда, ни отрежда място на все по-обедняващи аутсайдери, показващи пълна невъзможност да управляват фирми. предприятия, комунални структури, институции. Направо откровенна некадърност.
Като следствие българският народ вече е насочен като източник на работна сила за непрестижни, мръсни и нездравословни работни места в Европейското семейство, където имат отдавна нужда от низко поставн обществен слой хора от бяла раса за притъпяване на някой расови конфликти.
jarret
13 Апр 2005 10:56
Мнения: 822
От: Burkina Faso
Абе друго си е да теглиш една майна на чиновника. И да не ти свърши работа, поне си морално удовлетворен.
dakiec
13 Апр 2005 11:01
Мнения: 915
От: Bulgaria
Бате Ради тези служители когато са сиу подавали молба за работа са знаели за какви пари ще работят. Още веднъж като са подписали трудовият договор. Много от тях дори и за обикновенни чиновнически места са търсили "връзки". Тоест те идват с предварителната нагласа ДА НЕ РАБОТЯТ.

[bХАРЧАТ ОБЩЕСТВЕНИ ПАРИ. ТАКИВА ТРЯБВА ДА БЪДАТ ГОНЕНИ И ПОДМЕНЕНИ[/b]

А който иска повече пари в държавната и общинската администрация да е наясно че това е редно да стане само като сегашната работа дето се мотат 3'ма я вършат 1 или 2'ма кадърни и експедитивни човека. Техника има или се купува, софтуер също... от много работни маси полза няма.

А като намалят цената на електроният подпис за граждани ще се увеличи и броя на хората ползващи електронните услуги на администрацията ...
Lilith
13 Апр 2005 12:29
Мнения: 116
От: Bulgaria
Aneja, ти явно нямаш наблюдения върху гръцката или кипърската администрация Които, впрочем, са добре платени и с много превилиегии. Обаче, като гооворим за безхаберие и некомпетентност, мисля че нямат равни. Така че не съм сигурна дали тези характеристики са присъщи само на бг администрация...
Aranita
13 Апр 2005 12:48
Мнения: 3,339
От: Bulgaria
Абсолютно съгласна съм с Лилит - в Гърция е безумно а у нас аз съм подавала жалби и дори са ми отговаряли. Да не забравяме че жалбата остава в личното трудово досие на чиновника и капка по капка....
simo
13 Апр 2005 13:13
Мнения: 8,455
От: Jamaica
аз не плащам заплатите на гръцката или кипърската администраця, а на нашата. и очаквам тя да работи за мен бързо и добре, а и да си организира работата така, че преди всичо на мен да ми е удобно. защо да приемам, че чиновниците може правят каквото им е удобно за моя сметка? напротив, точно обратното е -- държавните чиновници са в сектора с услуги. и това, което правят, трябва да е услуга, а не мъчение.

колкото до ниските заплати -- може и да се плащат малко пари (не съм сигурен, че е така) -- но ако това е вярно, то е така защото имат убийствено ниска производителност. a тяхната ниска производителност ме удря и мен, човекът, който им дава заплатите.
Lilith
13 Апр 2005 15:59
Мнения: 116
От: Bulgaria
Симо, аз не го казвам това за да извинявам българските чиновници, просто ми се струва, че не е нужно да търсим под вола теле. И, междудругото, съм привърженик на твоя метод "Искам да говоря с началника ти!" и също съм забелязала, че работи безотказно, както с български, така и с чуждоземни държавни чиновници.
Heat
13 Апр 2005 16:22
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Напоследък и аз почвам да избирам скандала. Когато на чиновника му се вдигат по десетина скандала дневно има шанс да заработи като по-малко зло.
Ако има хора които се интересуват, мога да предоставя жалби с номерче и дата както си му е реда. От 5-6 жалби имам един формален отговор от НОИ който отгоре на всичкото е в противоречие с текста на закона. Най-интересното е с жалбите ми до финансово министерство. Там бях амбицилан най-много. 6 месеца след първата жалба се обадих по телефона да проверя какво става. Обещаха да проверят и отговорят до няколко дни. Същата комедия се повтори още 3 пъти следващите 6 месеца, като естествено всички обаждащи се по телефона категорично отказваха да се представят.
Затова вече предпочитам директно да вдигам кръвното на чиновника.
П.С. В много частни фирми положението не е по-розово ако имаш оплаквания.
Гарван
13 Апр 2005 16:39
Мнения: 9,350
От: Bulgaria
То не опира до избор - без скандал почти никога не се свършва работата. А администрацията ни е такъв батак, че почти никой не може да се оправи с нея. Непрекъснато се появяват нови и нови документи, за всеки от които се иска да имаш няколко предходни документи от други гишети. И от опашка на опашка, от караница на караница, със сума ти размотаване. Компютрите в случая не помагат никак, защото цяма централизирани системи и бумащината даже расте, защото е по-лесно да разпечаташ някакъв документ, отколкото да го напишеш на ръка. И в тоя хаос, ако става въпрос за много пари работата се урежда с подкуп, инак нерви и време да имаш и по-богат на пиперливи фрази език.
Т_Живков
13 Апр 2005 19:02
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
С натрупани повечко жалби по твой адрес, шефа така лошо те е хванал за гушата(може всеки момент да изхвърчиш), че си готов на всякакъв компромис, само и само да си седиш на топлото местенце...Ето така шефа може да загатне само, че е добре да затвориш едното си око за нещо, или е добре да пуснеш некого под гаранция, да речем, или каквото и да е друго - така вече задникът ти е негов - на началника...

Редактирано от - Т_Живков на 13/4/2005 г/ 19:04:02

Добави мнение   Мнения:12 1