Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Английското нашествие
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:205 « Предишна Страница 10 от 11 8 9 10 11 Следваща
хунвейбин
14 Апр 2005 22:37
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Грациан
След това което Doctora пуснал-за Ивайло Петров , малко срам не те ли хвана.
Какъв е начина да разбереш.
Стандарт на ниво 48 % спрямо 89 год. значи , че за над 80 % парите не стигат за ядене , защото при тях стандарта е на не повече от 25 %.

Виж как пише човека на духа и словото който си отиде.
, , . Гладуващи милиарди хора, нечисти помисли, похот, лъжа, насилие, убийства, войни, политически сплетни, егоизъм, разврат, завист, пошлост, ненавист, с една дума - нравствен упадък.”
Виж се ти с твойте глупости и лъжи за телевизорите.

Ако си идвал в България , видял си нещата с очите си и пишеш тези неща трябва да те попитам.

Имаш ли пипе . Направо си като курдисан грамофон.
Правиш се на човек на словото.Съпостави се.Виж се и щом се харесваш като латерна –давай.

otvrat
14 Апр 2005 22:38
Мнения: 22,522
От: South Africa
Грацияне,
Аз не ти излизам по комунистически и ми писна на дедовия всеки да ме нарича комунист и агент на ДС, когато не превъзнасям Костов или Америка (Канада влиза в това число). Магазините нямат никакво значение. А ХОРАТА, за съжаление, вместо да са 5%, са 90%. Вярно е, че при пазарната икономика има тънещи в охолство и гладни, но гладните в една нормална държава не може да са толкова много. И за да не се повтаряш, аз съм социал-демократ. На такъв можеш да ме обиждаш колкото искаш. Trans penis mihi. Ама при вас няма такива, затова ти е простено.
taki
14 Апр 2005 22:50
Мнения: 418
От: Bulgaria
Имало стоки в магазините, нямало стоки, имало банани, нямало банани, сега като има банани, няма български ябълки и круши, унищожено е всичко, Това ли е домокрация? Да се срине всичко, да се закрие всякакво производство, за да внасяме чужди буклуци.? Само че 81 година сина ми беше на 5 години и сам пътуваше с ключа на врата от ж-к Свобода до пл. Славейков на алианс, а сега си водите децата за ръчичка до училище до седми клас, а на пазарите имаше всякакви плодове и зеленчуци, детските пюрета струваха 16 стотинки(при заплата 220 лева) и си купувахме с кашони, киселото мляко беше мляко, а не с подобрители и химия, много важно че сме се редили по опашки за цветни телевизори, ама дядо ми на село си държеше къщата отключена, а сега са и свалили и керемидите, и всичко е изкрадено. Улиците се миеха през ден нощем и сутринта миришеше на чисто. А ДРУГАРИТЕ се возеха на ЧАЙКИ, а не на мерцедеси (справка Радой Ралин - спрете, спрете светофарите да минат чайките с другарите), и вицове си разказвахме, и ченгетата си ги знаехме, кои са, и на по младите ще ви кажа че те ни управляват и в момента. Демокрацията ни е криворазбрана. Не се назливайте толкоз, не плачем за онова време, но не го отричайте напълно, защото и онова време си имаше добрите страни. И ако бяхме стъпили на онази база и да продължим напред, може би щяхме да сме добре сега. А днес са добре само онези, които окрадоха всичко, а каквото не можаха да откраднат, го разрушиха. И парковете бяха чисти и подредени, и на всяка крачка имаше улични чешмички с вода, а сега една не е останала, тъй че Царя да възстанови старите чешмички, а не да строи къщички на Баба Яга по за 90 000 лева едната. Писна ми
Зевзек
14 Апр 2005 22:50
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Абе, Змейчо, ти като си поликефален не ти ли иде на акъла в поне една от кефалите, че за да са пълни магазините със стока това означава, че някой я купува тая стока. Стоката не може така да кеси в магазина и никой да не я купува. Какво ми даваш за пример Чад. Едно време нашите инжинери и лекари ходеха в Чад на печалба и се връщаха от там богати за нашите разбирания. Тия африкански държави, за които ми приказваш бяха много-о-о по-богати от нас. Защото всичко се свежда до покупателната способност на населението, която в БГ е нарастнала поне с един порядъл в сравнение с преди 89-та. Като те гледам ти си не само поликефален, но и полианален. Мисли с кефалите, не с аналните си ситеми, че току-виж си загубил опашката си наикъде, гущерчо.
хунвейбин
14 Апр 2005 22:51
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
А пък аз се кефя като ме нарекът от ДС и комунист.
Това е голяма чест.
Като се има предвид какви боклуци са днешните демократи-капиталисти.
И какво пипе имат.
Само от днешният форум цяла енциклопедия по простотия може да се издаде.
Директно го казвам-защото е очевадно.
Нови понятия , нови теории , безброй лъжи и всичко това с какво самочувствие.На кръгли.......
Минавам от тук
14 Апр 2005 22:52
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Айде сега да се върнем с години назад, към началото.
Ето слово на Иван Пушкаров на Кръглата маса през 1990г.
ИВАН ПУШКАРОВ:
Благодаря за предоставената възможност. От Българската социалдемократическа партия и експерт на Съюза на демократичните сили.
Уважаеми участници в кръглата маса, всички нас тук ни събира една тревога, а заедно с нас са вероятно и всички, които ни слушат, целият народ. Сега за една икономика, която е тежко наследство от тоталитарния режим, икономика, върху която се крепи всичко в тази страна, включително и тази кръгла маса, икономика, която ни задължава и като професионалисти да подходим честно и ангажирано, за да можем да помогнем с всичко онова, което знаем и което тепърва предстои да научим, за да осигурим излизането от тази криза. Веднага искам да подчертая, че
тук сме по моему като професионалисти, не за да сеем нови илюзии, да заместваме старите илюзии с нови, а да се борим за създаването на принципи, по които трябва да функционира икономическата система, и по-нататък да оставим самата тя да реши основните направления и пътища, в които ще се преструктурира, в които ще търси
ефективност и икономически решения.
Аз се съобразявам с направената бележка от председателствуващия господин Александър Лилов и ще маркирам само някои основни принципни въпроси, които считам, че на този етап имат важно значение за изразяване на позициите, а след това в работните групи естествено ще стане въпрос по конкретните неща и това е съвсем резонно.
Първият основен въпрос, който според мен е изключително важен от гледна точка както на предоставените документи, а и в по-широкия контекст, така и на цялата икономическа платформа, около която естествено тази кръгла маса по някакъв начин трябва да се обедини, това е въпросът за основата, върху която трябва да изграждаме икономическата реформа. И тук най-важното според мен е това, че единството на икономическите проблеми е основата, която предопределя и единството на всички елементи на икономическата реформа. Това нещо по наше мнение не е защитено достатъчно удачно в разработения пакет от документи на правителството.
Първият момент, по който в тая връзка искам да обърна вашето внимание, това е, че икономическата реформа може да бъде резултат и да доведе до излизане от кризата и преминаване към пазарна икономика само ако се въведе по всичките си елементи. Не е възможно да разчитаме, че една система силно интегрирана, силно вътрешно обвързана, която представлява икономиката, може да позволи да правим крачка по крачка, стъпковидно излизане, навлизане в нова икономическа ситуация и съответно създаване на реални икономически възможности да излезе икономиката от кризата.
Тук мисля, че е уместно да припомня една оценка на известни унгарски ръководители за изхода от тяхната икономическа криза, тъй като ние доста често си служим с такива сравнения. Според тях най-лошото решение в етапа на кризата е да не се прави нищо, а още по-лошото е да се прави нещо, но на парче, поотделно.
Това направо дестабилизира цялата икономическа система, защото тук проф. Петров правилно каза, липсва старата тоталитарна система, която да позволи същите методи и средства да бъдат използвани за управлението, а новата пазарна икономика все още не е влязла в действие. Така че изискването за единство, за комплексност на икономическата реформа като цяло ни налага да подходим по всички елементи, по целия кръг от елементи на реформата и на икономическата система и да ги усъвършенствуваме.
На второ място, струва ми се, че в рамките на тези предложени документи липсва нещо много важно - връзката между отделните периоди в осъществяването на реформата. Тук е обособена 1990 г. като нещо особено, през което време ние трябва да изчакаме и като че ли да позакърпим нещата и след тава - да тръгнем към осъществяването практически на отделните етапи на реформата. Значи от гледна точка на времето този пакет от документи не създава достатъчно възможности да се осъществи един преход към пазарно стопанство.
Продължавам накратко по останалите въпроси.
Вторият основен въпрос, който трябва да се изясни, това е въпросът за това какви проблеми трябва да решава икономическата реформа и икономическата политика, която ще я реализира, и в какъв приоритет. Разбира се, главната цел, по която нямаме различия всички, това е преходът към пазарна икономика, но това е прекалено общо и то естествено трябва да бъде конкретизирано по определен начин, за да постигнем всичките единомислие. По наше мнение основните проблеми, с които се сблъсква нашето общество в икономиката, могат да се очертаят в следните групи: на първо място, инфлацията, дефицитът, включително особено острият дефицит, и суровинен, който се очертава; безработицата, за която стана дума и външният дълг. Разбира се, други автори вероятно биха си позволили и друга класификация. Като прибавим към тези проблеми и сериозните социално-икономически проблеми, картината съвсем не е радостна и това се подкрепя практически от всички, които се занимават сега с икономиката. Решаването на тези проблеми прилича на задача от типа на скачените съдове. И поради това от изключително важно значение за всички нас е въпросът за приоритета, който е избран при подреждането и решаването на тези проблеми в представения пакет от документи. Преди всичко според нас посочените основни проблеми не могат да бъдат решени едновременно и разумно, а това налага отлагането на някои от тези проблеми за по-следващ етап или поне временното им отлагане. Безспорно най-голяма възможност за такова отлагане има проблемът за външния дълг и международната практика на редица страни потвърждават това. За съжаление в програмата на правителството е възприета друга стратегия - стратегията на национално увеличаване на износа за покриване на плащанията по външния дълг, които както беше споменато от Венцислав Димитров, се налагат в особено голям мащаб през тази година. Това означава, че е възприета стратегия експорт на всяка цена, износ на всяка цена, а това, както показва опитът и практиката на другите страни, например Унгария, означава експорт на много ниска цена. Значи ние при нашите минимални икономически възможности се налага допълнително да натоварваме икономиката с евтин износ, при положение, че даже за този евтин износ ние ще правим допълнителен внос на някои суровини и материали. Това е по същество пряко изнасяне на национален доход.
От друга страна, при очертаното за тази година намаляване на националния доход на страната между 3 и 4%,; това ще усложни значително решаването на проблема за инфлацията, даже ще го задълбочи, с което влизаме в една спирала, от която става изключително трудно излизането. Тук за нас възниква въпросът в какво състояние ще премине нашата икономика от 1999, към 1991 г. нещо, което е изключително тревожно, защото ще създаде нови остри диспропорции, особено в потребителските стоки, а оттам естествено и по отделните социални проблеми.
На трето място, важен принципен въпрос както на цялата реформа, така и на икономическата политика за тази година, е въпросът как ще се справяме с икономическата криза - сами, със собствени сили, или на основата на широко международно участие и помощ.
Разработените документи по същество изхождат от позицията справяне или опиране на собствените сили. По наше мнение при този изключително тежък, сложен комплекс от почти неразрешими икономически проблеми е невъзможно да се осъществи решаването им без разчитане на международна помощ. В същото време помощта, на която можем да разчитаме, е свързана с редица условия, които настойчиво ни принуждават да бързаме с провеждането на радикалната икономическа реформа. Не искам да се спирам на подробности, специалистите знаят всички тези условия, които се поставят от различните институции, институти, международни институции за активизиране на тяхното участие в решаването на нашите проблеми.
Тези въпроси сами по себе си, мисля, са достатъчно големи и аз не искам да се спирам подробно върху тях, но на едно нещо искам да обърна вашето внимание в тази връзка, което е особено важно. Това е въпросът за бързото, незабавно осигуряване на необходимите условия за активното участие на чуждия капитал в
нашата икономика, нещо, което го има като пожелание в документите, но въобще не е разписано на базата на какви реални мерки ще бъде осъществено. Да разрушим тези прегради пред активността на чуждия капитал, вече закъсняваме, виждаме, че другите страни вървят много по-бързо от нас по пътя към разграждане на тези ограничения, които съществуват срещу участието на чуждия капитал, и това дава в някои случаи доста бързи резултати.
Прехвърлям на следващия проблем.
На четвърто място - това е важният въпрос за базата, върху която ще се изгражда и реализира реформата, която засяга всички елементи на икономическата система, но все пак основните проблеми, които бяха споменати, аз не искам да ги повтарям, това са собствеността, цените и като че ли също особено важен въпрос са разпределителната и преразпределителната система. Искам да кажа няколко думи по собствеността, защото остана незасегната една част от този въпрос. Въпросът за собствеността не опира само до създаването на юридически гаранции и юридическо равноправие на отделните видове собствености пред закона, тъй като при нашето монополизирано стопанство практически цялата собственост е държавна и по този начин останалите собствености на старта при навлизането в пазарната икономика са поставени върху абсолютно неравноправно положение. Следователно става дума за известно преразпределение на първоначалните монополизирани ресурси към останалите видове собственост и при това естествено трябва да се постигне обществено съгласие /аз тук съм съгласен с някои изказани мисли/.
На пето място, всичко това е свързано с определени последствия във всички области на живота и главно в социалната област и особено за осигуряването .на социалната защита на всички, особено на социално слабите. Нашето общество се нуждае от силна социална защита, за да се обедини и консолидира около основните
принципи на икономическата реформа и ние сме съгласни, че тук трябва да се борим за единомислие и единодушие по конкретните мерки, които трябва да се възприемат от правителството по този въпрос.
И накрая, няколко думи за подхода при работата по икономическата реформа, която предстои да бъде извършена. Очевидно е, че тази работа трябва да обхване всички професионалисти в областта на икономиката, защото в този момент ние можем да разчитаме единствено на честните и искрени усилия на нашите професионалисти.
Опитът с консултациите, които бяха провеждани и продължават да се провеждат, показва, че все по-малко, особено от западните специалисти, се ангажират с даване на конкретни предложения и виждания за решаването на нашите проблеми по простата причина, че в тази объркана икономика на кривите огледала те много трудно могат да се оправят. Почти никой от известните и класически категории, които се използват в пазарното стопанство, в нашата икономика нямат адекватен израз. Така че във връзка с това е особено важно мобилизирането на професионалните усилия както на тези, които са около кръглата маса, така и особено на онези професионалисти, които остават извън нея.
И най-важното според мен сега за подхода при работата по икономическата реформа е създаването на условил за алтернативно мислене, създаването на алтернативни програми и разработки по разработването и реализирането на икономическата реформа.
Благодаря.

Редактирано от - Минавам от тук на 14/4/2005 г/ 22:55:29

taki
14 Апр 2005 22:56
Мнения: 418
От: Bulgaria
Грациане, пък моите приятели и по татово време имаха яхти, и сега имат, сами си ги правят, способни са, и един от тях има и самолети три на брой, пак сам си ги е направил, бавно търпеливо и с мерак. А сега крадците краднат и купуват наедро.
Грациан
14 Апр 2005 22:57
Мнения: 4,060
От: Canada
Мислех да напиша доста дълъг отговор, но се отказах. Просто няма никакъв смисъл да се дискутира с хора които противопоставят на моите конкретни доводи текст казан в съвсем друг аспект.
В края на краищата фразата на Ивайло Петров : Гладуващи милиарди хора, нечисти помисли, похот, лъжа, насилие, убийства, войни, политически сплетни, егоизъм, разврат, завист, пошлост, ненавист, с една дума - нравствен упадък.”
е универсална и звучи актуално както за 2005, така и за 1985, така и за 1944, така и за 1005, та дори и за 2005 преди Христа.
Ама пък в края на краищата, гледам че става въпрос не толкова за истината, колкото за ПРАВДАТА ( с голямо П)...е в тия случаи доводите са излишни и поради това се отказвам от по-нататъшни дискусии. Чао.

Зевзек
14 Апр 2005 23:02
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Таки,
Ти си много вехт бе, душо. Чайки! В чайки може да са се возили преди-Тодор Живковците. Тодор Живковците, които аз помня, се возеха в мерчовци от най-така класата. А за чудесните български ябълки не ми приказвай. Всичко беше нитрати и препрати, от които на село и мухите по едно време бяха изчезнали. Стерилно, братче. Ни зайци, ни мишки, нищо. Само хора се мотаеха по полето и то бая мутирали от отровите. А отровите ги ръсеха със самолет. Модерно. И ние дишахме ли дишахме. Един ден баща ми заведе до Искъра. Леле-мале щях да си изповръщам червата. Такава индустриална воня се носеше от реката, че наоколо нямаше жива душа. Това за риба и жаби хич и не помисляй. Та такава беше индустриална революця на социализма.
otvrat
14 Апр 2005 23:09
Мнения: 22,522
От: South Africa
Грацияне,
MURPHY'S LAW, THE FIFTH RULE :
You have taken yourself too seriously.
Чао.
Зевзек
14 Апр 2005 23:17
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Грациян като спомена Правда та се сетих, че едно време имаше Малка Правда и Голяма Правда. Голямата Правда беше правдата на другарите, а Малката Правда беше правдата на нас останалите. Другарите ни учеха, че Голямата Правда е истинската правда, а Малката Правда не е правда изобщо. Който не се грижеше за Голямата Правда, а поглеждаше към Малката Правда беше санкциониран по законите на Голямата Правда. Та като приказваме за правда дайте да се разберем за мойта правда ли става въпрос (малката де) или за вашата правда?
paragraph39
14 Апр 2005 23:21
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ГРАЦИЯН,
НЕ е толкова важно дали магазините по "Витошка" и другаде са ПЪЛНИ или ПРАЗНИ !
ПО-ВАЖНОТО е дали ХЛАДИЛНИЦИТЕ на хората у дома им са ПЪЛНИ или са ПРАЗНИ !!!
Тук се твърди, че Външнотърговския дефицит се покривал с чуждите инвестиции и парите на емигрантите-тъй като Износът на български стоки и валутата от този износ НЕ са "паритетни" на Вноса ?!
Значи, с тези пари/"инвеститорски" и емигрантски/ се ПЛАЩА на външния Производител- да пълни той българските магазини със стока?! Значи, затова и , май, MADE IN BULGARIA в българските магадини е на изчезване?!/

Редактирано от - paragraph39 на 14/4/2005 г/ 23:23:19

Зевзек
14 Апр 2005 23:29
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Параграфе, не само че с тези пари се пълнят магазините със стока, но и същите тези пари се плащат заплатите на хората за да могат да я купуват. Ако стоката е скъпа, то това означава, че не цената е висока, а че ти изкарваш малко за да си я купиш. Иска се повече бачкане. Грееш ли или си реотан Made in Bulgaria.
otvrat
14 Апр 2005 23:40
Мнения: 22,522
От: South Africa
Параграфче,
Къде ходиш, бе? Днес рязаните ме съсипаха в ЧУЖБИНА, та се наложи Боте да ми дърпа ухото.
Много интересен феномен, наблюдаван у българи живеещи в чужбина. Поредното потвърждение на принципа, че истината не зависи от географията.
Всеки втори мой познат, който се върне от България заявява : "Там е страшно, магазините са пълни" (?!) Зададеш ли му въпрос какво си купи (донесе) от там почва едно мънкане и в крайна сметка се оказва, че носи кило домашна и буркан с лютеница (от мама). "Абе много скъпо, брато. Тея как живеят." Ти като как я виждаш тази работа?
Графът
14 Апр 2005 23:47
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
“На форумния фронт нищо ново” (да не се обидите, шегувам се!).
И понеже (както обикновено в подобна тема) опашките пак са на почетно място, за да не си говорите само “споменно” () съобщавам на всички, които са в София къде могат да видят на живо опашка:
На ул.”Екзарх Йосиф” на отсрещния на Халите тротоар има дървена будчица, където се продават с 5 ст. по-евтини и топли гевреци. Около 12, 30 часа всеки работен ден тук може да се види солидна опашка от чакащи да си купят обяда…
Продавачката е чевръста, бързо върви!
ScoobyDoo
15 Апр 2005 09:48
Мнения: 252
От: Mauritius
Язека нъл съм си момче агрономче - демек малко бавно чета - та да питам фичата - Фичо, майна, къде по щатите виде бира у пластмасови шишета? Или не знаеш, дека на български на онуй кръглото, дет сипват наливната бира у него, му се вика чаша? За инфо на другите - бира у пластмасови шишета съм виждал само в България, шопското пиво по два литра. На други места не са дорасли, у щатите бирата е в три опаковки - малки шишенца (по-малки от тия на шуменското, само ако намериш вносна руска или чешка, може да е като за възрастни), консерви и НАЛИВНА, ама не у бутилки!!!!!!!!!!
А за минданина - вари го, печи го, се си е сурав (ама к.... не става). Батьо, като прогонихте де що има работоспособно от селата, сега сам си коси моравата, по-евтино ще ти излезе, ако съселяните не ти откраднат косачката. И изобщо, физическият труд облагородява.
paragraph39
15 Апр 2005 11:48
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЗЕВЗЕК,
/:/ "Параграфе, ...Ако стоката е скъпа, то това означава, че не цената е висока, а че ти изкарваш малко за да си я купиш. Иска се повече бачкане. Грееш ли или си реотан Made in Bulgaria. "
......................................... ......................
ТЪЙ, тъй !
МИ аз затуй твърдя, че "емигрантските пари в България" са ВРЕДНИ за България и българите! Вместо да българите тук да "бачкат повече, за да си купят скъпи неща"-както казваш ти, българите тук получават НАГОТОВО 700-800 милиона годишно от близките/емигранти/ им в чужбина!
Уж всички знаят Мъдроста: "На Гладния НЕ му давай Риба, а му дай Възица!"- а пък ежегодно "ЗАРИБЯВАТ" с "лесни пари" бедните си роднини в България!!!
Oraсle
15 Апр 2005 12:21
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Параграфа - премиер.
paragraph39
15 Апр 2005 12:40
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
"Премиер" от "ПРЕМИЯ" ли произлиза ?!
За вземане на Премии ли става въпрос, или за даванена Премиеи ?! Сиреч, АКТИВЕН или ПАСИВЕН Премиер ?!
Чичо Фичо
15 Апр 2005 18:26
Мнения: 24,838
От: United States
На стадионите се продава бира в пластмасови шишета 330 мл с винтови капачки, вадят ти ги покрити със сняг. Имат и хотдогс, кечупа и горчицата са безплатни, карамелизиран попкорн и др. джънк фуудс.
Добави мнение   Мнения:205 « Предишна Страница 10 от 11 8 9 10 11 Следваща