Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Помощи и за отопление с газ
Добави мнение   Мнения:11 1
u
16 Май 2005 22:20
Мнения: 322
От: Bulgaria
социално слаби не вярвам да си позволят инвестиции от порядък на 3-5000лв за отопление на газ. обратното е че не са социално слаби.
КОКО ГЕОРГИЕВ
16 Май 2005 23:45
Мнения: 6
От: Bulgaria
Само включването ти е 1000 лв и то, ако имаш тръба до входа(без уреди, тръби за радиатори и пр) . Явно е поредната далавера на Сашо Дончев.
emacs
17 Май 2005 03:24
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
От това може да изскочи някое добро съдебно дело. Изглежда бизнеса им на "газовъдите" не върви. Какви ли не глупости измислят напоследъка. То не бяха данъчни облекчения, то не бяха ниски такси смет... Явно никой не им се хваща да си прокарва газ. Ми то си е логично. Вижте колко струва нефта. А цената на газта е вързана за нефта. И нефта няма да стане по-евтин, а ще върви нагоре.
100ikata
17 Май 2005 08:25
Мнения: 269
От: Bulgaria
*****


Мнението е редактирано поради
използване на транслит (български език с латински букви)
Натиснете тук

Редактирано от - bot на 17/5/2005 г/ 10:41:28

Йори
17 Май 2005 08:55
Мнения: 2,656
От: Bulgaria
Когато човек е глупав, то това е за дълго.
Констатацията, че можеш да бъдеш присъединен, само ако има тръба до входа ти е убийствена. Учените разработват WiFi захранване с газ по лицензирани честоти, но все още имат проблеми с насочването на газа в правилната посока.
Иначе такса присъединяване никога не е била 1000 лева, а 174.
И можеш да си отопляваш стайчето не с радиатори и тръби, а с конвектор. За около 300 лева.
И бизнесът наистина е закъсал, защото има над 5000 молби на чакащи, за които няма подготвени инсталаторски групи, въпреки че всяка седмица се обучават по 40-тина човека.
А какво ще стане, когато минат изборите, миражът Белене избледнее, топлофикациите станат частни или някой им поиска дължимите към държавата (Булгаргаз главно) над 100 млн.лв. (които всички ние плащаме като помощи на имащите централно парно в София, Пловдив. Бургас и пр.)?
А ЕРП-тата стоят вече втори месец с подадени обосновки за нови цени. А от есента социалните 250 киловата в топлофикациите отпадат, защото вече няма субсидии тази година. А цените на топлото са задържани от ДКЕР без признати несъбираеми и с 8%рентабилност, която трябва да осигури инвестициите в 30 годишни мрежи.
С две думи - не плачете над чужд гроб. Само го поливате със сълзите си и правите почвата плодородна.
Пикачу
17 Май 2005 09:31
Мнения: 8,152
От: South Africa
Че то като е тъй, дайте и на мен помощи, щото лани си купих едно BMW седмица. На старо, петгодишно е , щото съм социално слаб, в смисъл не съм социално силен де. Ама много гълта, бе особено като го карав със 180 км.ч. Помо-о-о-ощ!!!
simo
17 Май 2005 10:14
Мнения: 8,455
От: Jamaica
помощите сигурно ще включват и безплатно оборудване. в което нема лошо - ще се издигне жизненото равнище и на социално слабите и всички ще влезнем в средната класа.
emacs
17 Май 2005 10:53
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Йори, 4000 молби е доста малко за 2 милионна София. Даже смешно. И това че нямате обучени екипи също говори лошо. Хората не искат да работят при вас. Страх ги е че можете да фалирате.
И какво ще стане когато/ако ТЕЦ-овете тръгнат на комбиниран цикъл?
Heat
17 Май 2005 11:25
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ако
При всички положения сумата ще е по-ниска от тази за ток и парно, която в момента е 58, 45 лв., защото газта е по-евтина.
има смисъл в това начинание. Наистина малко странно е как социално слаби ще са си прокарали газ, но всичко става на този свят. Ако става въпрос за по-малко плащане при същото отопление идеята е чудесна, чак да не повярва човек че е хрумнала на нашенските чиновници.
Djok
17 Май 2005 18:14
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
Кое налага да се тласка населението към масово използване на газ? До тук имаме опит с масовото ползване на нафта, след това на ток, след това на пропан- бутан... сега на газ. Винаги резултатът е един и същ- когато някакво гориво стане масово за ползване и цените му стават космически- защо сега е ред на газта? Чий интереси защитаваме в момента и вписват ли се в нашето бъдещо развитие? Защо Америка постепенно изоставя масовото ползване на газ и минава на ток, а ние вървим обратно? Колко са залежите ни от газ и какви производствени мощности за еленергия имаме?
Йори
18 Май 2005 09:37
Мнения: 2,656
От: Bulgaria
Това за Америката си го оставям без коментар, за да ме топли в дългите зимни нощи.
Смешното е, че никой никого не може да тласне към нещо в една пазарна страна, където човек има алтернативни източници на отопление. Но се случва нещо, което бай Тошо наричаше управление чрез лева. Днешнита новини за 20% поскъпване на парното (софийската топлофикация съвсем не е толкова добре, както я описват Димитров и Шушелов), утрешните за тока и пр. са нещата, които без всякаква реклама ще пренасочат част от хората към газа. Който и в момента и след години е и ще бъде на пазарни световни цени, регулирани от държавата. Т.е. няма къде особено да поскъпва.
4000 хиляди молби са наистина малко. И много, ако не можем да ги изпълним. Само че инсталаторските фирми не са част от Овергаз, а са самостоятелни субекти на свободен пазар за около 6 млрд.лв. за 10 години. Не е наше задължение да ги обучаваме и сертифицираме, но го правим за да развиваме пазара. Освен това създадохме в 12 техникума паралелки за техници по специалността.
За това, дали някой не иска да работи при нас мога само да кажа, че към вчерашна дата в дирекция УЧР имаше 862 подадени заявления и CV-та без конкретни обявени конкурси, а средно за едно работно място при обява се явяват 12.7 кандидата.
За фалирането мога само де се повторя със призива да не се плаче над чужд гроб, за да не се полива ненужно зеленината по него. За 2004-та година печалбата само на газовия холдинг (Овергаз Инк.) беше около 22 млн.лв. Т.е. фалираме мъчително бавно.
За когенерацията като шанс на топлофикациите бих водил дълъг диалог. Средно месечно разглеждам по един проект на когенерация, включително и проектите на топлофикациите в Плевен и Бургас, когато кандидатствахме за тях преди месеци, както и на Пловдив-юг, който бе изработен от Дженерал Илектрик и спечели търга на холандското правителство за продажба на емисии.
Положението не е толкова просто и еднозначно като ефект. В най-добрите случаи си остава сегашната цена на топлоенергията и възвращаемостта идва след 8-та година (недисконтирано).
Нито един от тези проекти не е стартиран. А около газа още тази година ще изградим една малка (300 киловата електрическа) и една по-голяма когенерация, където също топлото (и студеното при тригенерацията) ще излязат на 6.5 ст. за киловат/час продажна цена.

Редактирано от - Йори на 18/5/2005 г/ 09:40:15

Добави мнение   Мнения:11 1