Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Щуротийки :-))
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:649 « Предишна Страница 33 от 33 31 32 33
Miranda
14 Ное 2016 13:41
Мнения: 14,000
От: Bulgaria
kаily
12 Юли 2017 15:44
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Думата роми е българизирана форма на ромá – дума на романи, която е самоназванието на част от циганите. Като първоначален произход се сочи "дом(б)а" от санскрит, което означава "музикант от низша каста". На ромски означава "мъж, съпруг".
Думата "цигани" идва от гръцки - асингани, което означава "недосегаеми".
mercury
24 Юли 2017 21:28
Мнения: 6,675
От: Bulgaria



Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mercury
Сократ-май
26 Юли 2017 21:55
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
За любителите на фантастиката:

Егор Василчук

ДЯДО СПИРИДОН КОПАЕШЕ КАРТОФИ
(Класификатор на алтернативно-историческата фантастика)



1. Дядо Спиридон копа картофи докато не удари камбана за обедната молитва. Той разкърши уморен гръб, избърса потни длани в протритите бричове с лампази и енергично се прекръсти. (Революция не е имало.)

2. Дядо Спиридон копаеше картофи от ранно утро и злобно плюейки през избитите зъби грижливо подреждаше картофите в блестящо чиста цинкова кофа. (Фашистите са спечелили Втората световна война.)

3. Дядо Спиридон копаеше ряпа от ранно утро. (Алтернативна география – няма Америка и не са докарали картофи.)

4. Трезвен като стъкло дядо Спиридон копаеше картофи. (Княз Владимир е предпочел исляма.)

5. Дядо Спиридон отиде да копае картофи, а изкопа библиотеката на Иван Грозни. (Криптоистория.)

6. Дядо Спиридон копаеше картофи с парна лопата. (Стийм-пънк.)

7. Дядо Спиридон копаеше картофи с дизелова лопата. (Дизел-пънк.)

8. Дядо Спиридон копаеше картофи и поглеждаше часовника. (Клок-пънк.)

9. Дядо Спиридон ловеше картофи с въдица. (Воден свят.)

10. Докато дядо Спиридон копаеше картофи, налетя го сатори. (Дзен като световна религия.)

11. Дядо Спиридон отиде да копае картофи, но изскачаха само зелени гоблини. (Фентъзи.)

12. Дядо Спиридон си счупи новата лопата от първия замах. Мейд ин Чай-на – прочете той и дълго псува. (Чист реализъм.)

13. Дядо Спиридон не копаеше картофи. Картофите сами се изкопаваха и скачаха в кофата. (Близко бъдеще. Генетични експерименти. Страшни последствия за Русия.)

14. Дядо Спиридон се преструваше, че копае картофи. Всъщност изравяше рязаната пушка, скрита от дядо му през Гражданската. Яд го беше на новия американски мениджър от окупационната администрация. (Пореден шедьовър за гадните пиндоси.)

15. Дядо Спиридон седеше на верандата с поредната чаша в ръка. На огромната нива копаеха азиатци с раирани халати и номера на челата.
- Ханс, отде ще намерим ратаи, като превземем Африка? – попита той зет си.
(Съюз между СССР и Райха.)

16. Картофите с яростно ръмжене се мъчеха да изкопаят дядо Спиридон от бункера. (Светът след ядрена война.)

17. Баба Спиридоница копаеше картофи. (Свят на победилия матриархат.)

18. Дядо Спиридон копаеше картофи. Иззад оградата се чуваха коментарите на екскурзовода: «А тук виждате типична картина на човешкия труд.» Галактите се кикотеха и сочеха дядото с пипала. А в неговото мазе нелегални патриоти преработваха другопланетна месомелачка в страшно оръжие за междупланетно поражение. (Другопланетна окупация.)

19. В потайна нощна доба дядо Спиридон копаеше картофи. Кхе-кхе, раздаде се иззад оградата. Дядото трепна и се сви. Нарушаваме, а, рече кварталният. Какво ни учи последното постановление на партията и правителството?, попита риторично кварталният. Да разчитаме на собствените сили, да подобрим, да усилим и тъй нататък. А на теб откъде ти остават сили да работиш в собствената градина? Постановление 7,8,2005, присъда до три години. Дали да не пийнем?, плахо попита дядо Спиридон. Още не са го регламентирали... Хубав самогон имаш, рече кварталният. Добре, за последен път. И не забравяй да метнеш едно чувалче на жена ми. Ама по тъмно, никой да не види. (Свят на запазения СССР.)


kаily
29 Мар 2018 16:01
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Soldiers of the Greatest Army on Earth. Fearless and lethal. Unless.....

https://www.facebook.com/jtparker80/posts/10156083272565281
D4D5
29 Мар 2018 22:47
Мнения: 7,438
От: Bulgaria
Невероятни снимки от Япония:

Rare Early Photography of Japan, 1860 – 1900 (32 photos)


Samurai bowman, photographer Baron Raimund von Stillfried.
http://kengarex.com/rare-early-photography-of-japan-1860-1900-32-photos/1/
D4D5
01 Апр 2018 19:44
Мнения: 7,438
От: Bulgaria
Cousins Tsar Nicholas II and King George V in their last photo together in 1916

Добави мнение   Мнения:649 « Предишна Страница 33 от 33 31 32 33