Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Чака се сблъсък между Пекин и Вашингтон
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:99 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
Хитър 5ър
25 Авг 2005 12:02
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Ох, абе аз току що разбрах, че след обяд имам час при зъболекар, та такова... ако може сблъсъка да се отложи за три и петнайсе, да го гледам.
yapayapa
25 Авг 2005 12:05
Мнения: 2,222
От: Belgium
"Но при цена над 65 долара за барел и при липса на собствени стратегически резерви..."
Минaлaтa годинa 14 стрaни сa произвеждaли нaд 2 милионa бaрилa нa ден, от тях седем сa членки нa ОПЕК, другите седем сa: Щaтите, Русия, Мексико, Китaй, Кaнaдa, Норвегия и Великобритaния. Китaй е шести в световнaтa рaнглистa с 3, 6 млн бaрилa дневно. Дори и тaкa, при бясно рaзвивaщaтa се икономикa, собственaтa продукция зaдоволявa сaмо половинaтa от нуждите (сегa! - толковa зa писaне по изрезки от стaри вестници).
Китaй сключи епохaлен договор с Ирaн зa рaзрaботвaнето нa Ядaвaрaн. Между 1999 когaто прецaкa Щaтите зa някaкъв судaнски петрол и минaлaтa седмицa, когaто купи кaнaдско-кaзaхскaтa "ПетроКaзaхстaн", Китaй е придобил концесии зa проучвaне и добив в Азербaйджaн, Венецуелa, Индонезия, Ирaк, Ирaн, Кaнaдa, Кaзaхстaн , Судaн и т.н., и т.н.
Кaто прибaвим и 60те % собственост в нaционaлнaтa кaзaхскa компaния и строящия се нефтопровод Атaсу - Ксинянг (дa бъде открит през декември), може дa се кaже, че Кaзaхстaн вече рaботи зa Китaй. Тук не стaвa думa зa перспективи зa сътрудничество с Русия - a двете се рaзбирaт нaпоследък по-скоро добре. Вярно е също, че сaмо големите проповедници и шaмпиони нa демокрaциятa и свободния пaзaр в aмерикaнския Конгрес предотврaтихa купувaнето нa Юнокaл, която инaче нямaше нищо против по-щедрото китaйско предложение.
Тaкивa ми ти рaботи. Зaвиси кaкво искaт дa кaжaт със стратегически резерви. И изобщо, вече кой ли имa стрaтегическa и енергийнa сигурност в съвременния лaйнaрник. Дори и нехaещи зa стрaтегическите си резерви - кaто Русия и няколко държaвици около персийския зaлив (но без Персия!) знaят че мaндaлото е тръгнaло и е нa път след някои-други десетилетия дa хлопне.
Трескaво (!!?) или не, Китaй търси съюзници и ги купувa. Докaто Тъпото флегмaтично нaпрaви еднa войнa и е готов дa се олее в още две зa едното оливо.
Апропо, докaзaни петролни зaлежи - 18.3 милиaрдa бaрилa (по-мaлко, но грубо - колкото Щaтите). Ясно, знaчи точно порaди товa: "След като не получи достъп до САЩ (сегa!), Китай влезе в задния им двор (минaлaтa годинa!)".
Хитър 5ър
25 Авг 2005 12:26
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Да обаче,


Една държава като САЩ с научен и технологичен потенциал, какъвто няма другаде по света, едва ли планира бъдещето си разчитайки на пресъхващите петролни кладенци. От тази гледна точка намърдването на Китай в добива на петрол не би могло да се окачестви като печеливш удар за жълтите, за сметка на американците. Защо? Защото представете си следното: Ние завладяваме целия производствен сектор на лампови телевизори. Обаче какво от това, след като светът вече е зарязал това производство и е отишъл с едно стъпало по-нагоре?


В случая с енергоносителите, позициите, които Китай заема отново го поставят в края на опашката.


Най-общо казано държавите разчитащи на богатите си природни ресурси, за състезанието, кой да води света, са губещи. Това впрочем е отдавна известно.

Редактирано от - Хитър 5ър на 25/8/2005 г/ 12:26:54

Локи
25 Авг 2005 12:36
Мнения: 4,862
От: Bulgaria
Хитър 5ър, номерът е, че от петролните продукти се печели много, при това производство и потребление в големи количества, печалбите са огромни.
Като цяло икономиката на развитите държави зависи прекалено много от нефта, независимо от тенологиите. А нефтът не е само гориво, а и в основата на производството на други продукти - полимери, фармация, за които няма заместител.
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 12:36
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
хитър 5ре: затова ли конфликтните зони между САЩ и останалите големи световни играчи и зоните с богати залежи на нефт съвпадат почти напълно?
вярно е че покрай борбата за нефта сигурно почти всички големи държави имат програми за разработване на алтернативни източници. ОБАЧЕ. първо, тези нови източници често са скъпи и ненадеждни (например вятърна, слънчева, водна, приливна енергия, разни видове спирт), докато нефта само го цоцаш и рафинираш. второ, почти всичко днес работи с твърди или течни деривати на нефта и природния газ (с голямото изключение на АЕЦ-овете). преходът към алтернативни източници е сигурен, но бавен, защото докато нефта е по-евтин ще остане доминиращ. трето, вие как виждате нефтените компании да си дадат лесно хляба? сигурен съм че където някой направи нещо по-добро и евтино от нефта всичко ще бъде набързо прибрано по архивите и засекретено.
Хитър 5ър
25 Авг 2005 12:39
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Аз само обърнах внимание на един пропускан аспект от въпроса, без да отричам останалото.
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 12:43
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
хитър 5ър: прав си че който разчита само на суровини не се класира добре в хранителната пирамида, защото преработката и произвеждането на по-напреднали продукти е по-доходоносно. само че никой не може да мине без суровини. дори технологичните страни чудо. тяхото предимство е че заменят скъп труд и високи технологии за базови ресурси (един вид заменят акъл и кадърност за стоки в натура), и така оцеляват и прогресират въпреки липсата на свои ресурси, не благодарение на него. но в крайна сметка виж кой колко нефт потребява и ще видиш че нито япония, нито сащ могат без базови ресурси колкото и да са напреднали. представи си страна която хем е богата на ресурси, хем е развита (каквато потенциално може да стане русия). това е сериозен дългосрочен потенциал. другите са уязвими за пазарните несигурности и периодично (при нефтени и борсови кризи) падат много лошо.
Хитър 5ър
25 Авг 2005 12:44
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
ПП

Павлик,


Тютюневите гиганти отдавна започнаха преориентиране към производство на храни да речем. Същото се очаква да стане и с нефтените империи - ще се прехвърлят там където ги водят заключените в сейфовете им открития. А сейфовете ще се отворят, когато печалбата от петрола почне да секва поради секване на самата суровина.
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 12:44
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
5ре: аспекта не е пропускан или подценяван, но още не му е "дошло времето"
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 12:45
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
5ре: за преориентирането си напълно прав. но докато може да се правят пари от нефт другото ще се пази в резерв.
Хитър 5ър
25 Авг 2005 12:48
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
ППП


А освен това, след един век, светът ще е в напреднал стадии на глобализация, при което много от разглежданите въпроси сега, за надмощие на този над онзи, ще изглеждат меко казано неуместни.
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 12:51
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
а китай заплашва и другата ахилесова пета на САЩ - фондовата борса. ролята на китай в поддържането на високия долар, който позволява на САЩ да печата големи суми пари без да пострада от хиперинфлация, и така лесно да финансира хиперхарчовете си, дава на китай потенциално много силно оръжие. засега китай няма да го ползва защото от един срив на долара ще изгубят много поради големите си резерви държани в долари. но ако китайците се изтеглят плавно от доларовия пазар без да го сриват, САЩ ще бъдат изложени на голям риск, защото после само с едно голямо показно продаване на долари жълтите могат да предизвикат паника и да сринат американската покупателна сила на межднародния пазар. което би ощетило възможността на САЩ да се конкурира с другите големи страни при наддаването за оскъдните ресурси.
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 12:54
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
5ре: не си прав за бъдещето. борбата за надмощие винаги я е имало и винаги ще я има. независимо дали е между индивиди, кланове, племена, държави или отделни мегакорпорации. а какво са съвременните държави освен средство за мобилизиране на народния ресурс в преследване на интересите на големите корпорации контролиращи правителствата?
OLDMAD
25 Авг 2005 13:25
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Хе! Спомних си, де Мони Паси искаше да изнасяме "Загорка" за Китай
По една бира ако пиели на ден жълтурите и България щяла да цъфне!
gaijin1
25 Авг 2005 13:31
Мнения: 454
От: Canary Islands
Хитър 5ър,
Май само на теб не съм разказвал за плазмените телевизори на китайците в градския транспорт (защото го писах много пъти преди). Във всеки автобус х2. Пробвай да сметнеш. Те периода с ламповите са го прескочили и са минали директно на flash. Ламповите ги внасят само за Балканския полуостров.
Хитър 5ър
25 Авг 2005 13:37
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Мда Гайджине,


Така е. У Шанхай.
gaijin1
25 Авг 2005 13:41
Мнения: 454
От: Canary Islands
OLDMAD,
еврейчето както винаги се е изказало неподготвено, но това е негов патент. Няма шанс за Загорка. Тамошната бира е не по-лоша (изпробвано). Освен това всички световни марки бутилират в разливни фабрики на място и никой не се занимава да превозва такъв продукт с хиляди километри при положение, че производството в Китай е далеч по-ефективно.
Само си помисли каква ще е транспортната съставляваща от крайната цена на Загорката (особено при сегашните цени на гориво). Пазарно непродаваема концепция. Язък, че еврейчето е завършило математика.
gaijin1
25 Авг 2005 13:49
Мнения: 454
От: Canary Islands
И у Пекин, и у Гуанджоу, и у Суджоу, и у Сянган (Хонг Конг) - общо към стотина милиона се събират в тия няколко градчета. У провинцията още няма, но при това темпо на производство след 5 години ще е бъкано.
Мда, Хитре.
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 13:52
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
хехе, по еврейката математика 2+2 прави 3, 4, 5, или най-много 6. обаче пасито като се развихри, като скъса синджира и избуши кочината, направо пренаписва законите на икономиката, дипломацията и гравитацията
Pavlik Morozov
25 Авг 2005 14:03
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
5ре: едно време и "японско" е било синоним на евтин боклук, ама виж сега къде са джапанките. по същия път се движи и китай и вече са далеч отвъд момента в който произвеждат евтини боклуци, защото по-добре не могат. евтини нискокачествени стоки продължават да правят защото са много търсени и от тях се прави по-голяма и сигурна печалба отколкото от по-скъпите и качествени. за пример - виж какъв бум направиха wal и k-mart. живеем в консуматорско общество, всичко е за еднократна употреба, така че тоя тип стоки е много на мода. виж само текстила - дрехите, осбено женските, вече се правят да издържат 2-3 седмици носене, защото после и без това ги хвърлят - толкова трае модата и толкова са евтини тия масови стоки. та така. особено при изнасянето на всякакви производства в азия там производствените методи отдавна са поне толкова модерни колкото по другите континенти.
Добави мнение   Мнения:99 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »