Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Знаците към обществото
Добави мнение   Мнения:15 1
Без образование
14 Ное 2005 00:40
Мнения: 207
От: Bulgaria
http://www.obeshtaniq-2005.net

НДСВ

- Приоритетно обучение по чужди езици и ранно компютърно обучение и масово въвеждане на информационните технологии в обучението на всички нива.
- Съвременни, обективни методи на оценяване при завършване на образователни етапи и степени, годишни изпити по всички предмети и единна национална матура.
- Задължително образование до 16-годишна възраст и по-гъвкави форми на обучение за ограничаване броя на учениците, които рано отпадат или изобщо не са обхванати от образователната система.
- Обучение през целия живот.
- Въвеждане на рейтингови системи на висшите училища по професионални направления според качеството на обучение, научната дейност и реализацията на студентите.
- Пълен отказ от издаване на актове с неясна правна същност.
- Обвързване на добрите резултати от учебната дейност с морални и материални стимули, които да повишат икономическия и социалния статус на българските преподаватели.
- Прилагане на принципа "парите следват всеки учещ се".
- Трикомпонентен модел за финансиране на средното образование, основан на единен стандарт за издръжката на един ученик, програмно финансиране и съфинансиране от собственика на училището.
- Дългосрочно осигуряване на ресурсите, необходими за устойчивото развитие на образователната система
- Образованието - отворено към пазара на труда в ЕС
- Обвързаност между образованието, науката и приоритетите в икономическото развитие на България.
- Ориентиране на българското образование към икономиката на XX век - икономика на знанието.
- Пълноценно партньорство при управлението на училищата чрез поемане на права и отговорности от страна на родителите и бизнеса.
- След 16 г. възможност за избор на профилирано или професионално образование, професионално обучение или реализация на пазара на труда, съпоставима с тези на страните от ЕС, за да могат обществото и пазарът на труда да получават информация за качеството на обучение в различните училища.


БСП

- Образованието до 16 г. - задължително.
- Санкции за родителите на неучещите деца - социалните
помощи според успеха на детето и посещаемостта на училище.
- Ваучерна система.
- Ваучерите за студентите да се дават като безлихвени или
нисколихвени кредити.
- Отличниците няма да връщат кредит, другите ще го възстановят след започване на работа, емигрантите възстановяват кредита.
- Средствата за образование - 5 на сто от БВП от 2004 г., а след това ръстът им да бъде по-нисък от ръста на БВП с тенденция до 2015 г.-6, 3%.
- Фонд "Бъдеще за децта на България"
- Национален фонд за финансова подкрепа на талантливи ученици и преподаватели, като даренията към фонда ще се освобождават от данъци.
- Държавата да поеме всички разходи за образование на децата до 16-годишна възраст
- 2 на сто от ДДС да се трансфорира в данък образование, а учебните заведения, одобрени от МОН, да бъдат освободени от ДДС
- Възстановяване на безплатните летни ученически лагери


СДС

- Застъпване на гражданското образование и на учебни съдържания по религия, етика и морал във всички образователни степени
- Постигане на масова компютърна грамотност и владеене на поне един от езиците, които се владеят в ЕС.
- Превръщането на националните зрелостни изпити задължителен вход за висшето училище
- Стимули от страна на семейство и медии за "обучение цял живот".
- Обществото, бизнесът и държавата трябва да осигуряват текущите промени чрез дългосрочни програми
- Квалификацията на учителите - да овладеят западни езици и компютърна грамотност.
- Парите за обучението да следват детето, за което са предназначени.
- Увеличаване на финансирането на системата.
- Някой чрез своя авторитет да предизвика диалог между пазара на труда и българското образование и те да разговарят
- Не просто повече компютри, повече пари за образование или европейски образователни стандарти - образование, което с« конкурира със света.
- Висшите училища да се разширяват съобразно с пазара, за да развиват профили, които да бъдат предпочитани не само от българските студенти.
- Единни стандарти за учебниците и учебните програми.
- Училището трябва да разполага със собствеността си. Подкрепянето за постигане на висш спортни постижения трябва да бъде част от нашата национална политика.
- Възраждане на читалищата, училищните и кварталните библиотеки.
- Сред базовите компетентносга, които трябва да притежава всеки подготвен човек за учене през целия живот освен компютър и езици влизат четене, създаване на собствени изказвания и текстове, хуманитарната ценностна система, способност за извършване на базови математически съждения и действия, природни науки.


ДПС

- Образователната система да осигурява достатъчно ниво на владеене на един западен език и съвременните средства за комуникация - компютри, сателитни връзки, интернет.
- Задължително въвеждане на държавните зрелостни изпити.
- Създаване на национален център за рейтингиране на висшите училища като структури на гражданското общество.
- Обвързване възнаграждението на учителя с оценка на качеството на преподаване.
- Включване на бизнеса при определяне на държавната поръчка във висшите училища.
- Намесата на държавата следва да се изчерпва с определяне на субсидираните бройки, а в кое училище колко студенти ще има следва да зависи от самите студенти.


ДСБ

- Основното образование да гарантира достатъчна грамотност по български език, научаването на чужд език.
- Основни компютърни познания.
- Способност за свободен избор и базова гражданска култура; средното също знаещи поне един чужд език, с компютърна грамотност.
- Поддържане и насърчаване инвестирането в образованието и професионалната квалификация на всеки български гражданин по време на целия негов активен живот.
- Средното образование да подготвя конкурентни участници за обединения европейски пазар на труда, с достатъчна обща и професионална подготовка, знаещи поне един чужд език, с компютърна грамотност, способни да си поставят и постигат лични и професионални цели.
king
14 Ное 2005 01:50
Мнения: 420
От: Andorra
От комунистическо управление какво може да се очаква? Нещо добро ли? Дано не издържат до края на зимата, ще се радвам парламента да бъде обсаден отново.
---------------------
Апропо, какво стана с обещанията на Овчаров за преговори с ЛукОйл? Как върви борбата с престъпността на Петков, защо полицията се прибра от улиците на третия ден? Какво стана с обещаната програма от Масларова? Как се грижи БСП за пенсионерите - нали трябваше да има социялна политика? Нали образованието и то е част от социялната политика - защо му се намалява финансирането (в относителни единици). Какъв е процентът за армията, и какъв процент от БВП отиват за Ирак? Кое е по-важно - армията или образованието на децата ни? Кво става с АЕЦ Козлодуй, 2006 наближава - Овачаров няма ли да каже нещо, това е в неговя ресор, той обеща да се бори за централата. Как се бори? Ей такива въпросчета имам към комунягите, повечето от горните въпроси са продиктувани от техни обещаня. Докуде стигнахме?
---------------------
Комунягите си мислят че като са взели властта са прекарали хората и сега могат да правят каквото си искат. Той си знае работата, забавя, но не забравя.
"Не притуряй грях върху греха, защото за ни един няма да останеш ненаказан".
----------------------
Проклети да са всички, които живеят и говеят на гърба на този народ.
К
14 Ное 2005 02:05
Мнения: 1,258
От: USA
Боже какви еничари върлуват из пресата . И форумци също. Дето смятат, че комунизъм и образование е едно и също. Добре са изучавали Ленин навремето види се...
king
14 Ное 2005 02:31
Мнения: 420
От: Andorra
К, я покажи точно кой смята че комунизъм и образование е едно и също, че не ми стана ясно? Много ми е интересно да цитираш къде точно го пише това и кой го е написал? А?
----------------------------
За еничари не знам, но кретени много се намират, не е лъжа.
Калки
14 Ное 2005 10:13
Мнения: 20,000
От: Bulgaria

Разбира се, че ще се направи всичко възможно, за да се запази статуквото. Същността на всяка администрация, а образованието у нас е една по същество администартивна система, е да запази статуквото.

Всички онези, които ни продънват ушите за това, колко зле са работещите в системата на образованието, са намерили някакъв начин да съществуват в нея. Било чрез системата на частните уроци, чрез системата на "гостуващи" преподаватели или по друг начин, например, чрез училищния бюфет.

А онези, които не могат да се уредят - напускат.
The Fool on the Hill
14 Ное 2005 10:44
Мнения: 2,055
От: United States
Калки, не си съвсем прав, друже. Още има тук-там мохикани на просвещението и затова по международни олимпиади средношколците ни печелят медали. Мисля, че Митко Денков визира основно системата на висшето образование и науката, и е напълно прав, при това недостатъчно рязък. Посредствеността е навред, уви...
A cop
14 Ное 2005 11:02
Мнения: 750
От: Bulgaria
До краля: То Овчаров се договори с ЛукОила - бензина падна, вдигна се пропан-бутана. Елементарно Уотсън, както би казал познат герой от литературата. Печалбата си е пак печалба, но имиджа е друг: Видяхте ли, успях. Просто тежестта на вдигането на цените на горивата се падна върху най-бедните, тези които са избрали най-евтиното до скоро гориво.
america1332002
14 Ное 2005 11:27
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
понастоящем в 7милйонна българия има 120 висши учебни заведения, 2 пъти повече от 34 милйонна канада и толкова колкото в 65 милйонна великобритания. и искате още? аман бе, докога ще си избивате комплексите за селски проижод на гърба на данъкоплатеца?
качеството на произвежданите от тези псевдоуниверситети висшисти е под точката на замръзване. пример с българските лекари-единствено приети са в либия.
Еркюл Поаро
14 Ное 2005 11:30
Мнения: 25
От: Bulgaria
К`ва е тая статия, бе хора?! Е`ти празнодумието, празномислието и войнстваща посредственост!
king
14 Ное 2005 12:42
Мнения: 420
От: Andorra
A cop -ти какво искаш. на това му се вика социялно отговорна политика. Така се грижат за най-бедните, да не преяждат и да трупат наднормено тегло, защото то е много вредно. И понеже не на всеки може да се осигури тангентор или карта за санаториум за отслабване, затова се действа превантивно - по малко пари у хората, по-ниско тегло, няма наднормени килограми и всичко е ОК. Светлото бъдеще обещано от Партията идва.
Doctora
14 Ное 2005 12:46
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Май може да цитираме отново бащицата Джугашвили:
Техниката в ръцете на идиоти е куп непотребно желязо.
Calina Malina
14 Ное 2005 13:14
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
За каква партия дрънкате!!! Прочетохте ли въобще за какво става дума в позицията на Денков?! Става дума за това, че нищо не се променя, че се имитира дейност и загриженост за образованието. И ако ще обвинявате партии, ви напомням, че този министър е от царските, които по думите на М.Кунева (след коалиционното споразумение) са поели най-сложните ресори - където трябвало да се извършат радикални реформи. Въобще не се интересува Вълчев от образованието и ще оправдава престоя си в министерството ту с недостиг на средства (за компютеризация на училищата?!!!), ту с консерватизма на системата. И ... каква семиотика, той ще възражда дядо Вазовия дух от началото на миналия век?! А като се сети човек, какъв характер и процедурна пъргавина прояви при овладяването на парламентарните микрофони по време на прочутите нощни избори на правителство...
А_така
14 Ное 2005 14:24
Мнения: 2,194
От: Bulgaria
Никой от бюджетните лешояди не се съсредоточава в/у повишаването на БВП, а само се напъват да повишат относителният дял който да профукат. Защото кристално им е ясно, че са временни, твърде временни
Виолета
14 Ное 2005 16:20
Мнения: 2,940
От: Bulgaria
Къде остана общественият договор на политическите партии за приоритетно развитие на образованието. Само добро пожелание. Жалкото е, че те пак са на власт, а за образованието нищо не се прави. То е оставено на самотек. Авторът не визира само висшето образование.
Калина Малина, Ники Василев намери пари за компютри и те стигнаха и до селските училища. Дори ги въведоха в 1-4 кл. Не това е проблема на Вълчев, проблема е, че има деца в 7 и 11 кл и затова не иска да въвежда тестове и матури. А обяснението му, че матурите са ненавременни, защото не служат за вход на висшето образование е повече от цинично. И трябвало много внимателно да се подхожда, за да не ги осъдят в Страсбург.
Но учителите вдигат стачка: Натиснете тук
Лошото е, че тази криворазбрана демокрация нанесе много вреди в традициите на българското образование и самите учители са против матурите, защото знаят какви катастрофални ще бъдат резултатите. И така се въртим в омагьосан кръг. Като четеш исканията оставаш впечатление, че учителите искат само пари. А как ще се обвърже заплащането с резултатите от обучението един господ знае.
Сгугню
14 Ное 2005 16:30
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Както доста от нещата, вършени в публичния сектор на любимата ни татковина, и развитието на образованието е една поредица от маркирания, белязки, чести смени на вижданията и курса и най-паче - медиен шум!
Няма го и се не види, дето има една приказка - МОДЕЛЬЯ!
Това, което да каже какво точно се цели да се постигне с образованието, как - с преподаване на какво и защо, с какво разпределение на материала и т.н.
И всичко това да бъде в сила поне един цикъл, демек поне 11-12 години, за да има стабилност.
Добави мнение   Мнения:15 1