Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кротко гражданско неподчинение и държавна параноя
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:45 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Пейчо Пеев
26 Ное 2005 01:17
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
И аз мисля, че държавата не е бедна, вижте ни данъците, акцизи и колко още други, а защо не стигат парите не мога да се сета, но заплатката вече свърша много бързо, къде беше 89, къде е сега, щеше да става хубаво, кога бе ще
paragraph39
26 Ное 2005 01:56
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "... Освен патриотична тя е с предимството на опита от петдесетте години - член от НПК, наказващ уронване на доброто име на държавата в чужбина..."
......................................... ......................................... ..................................
Първо, да се доуточни: "уронване на доброто име на държавата в чужбина" ИЛИ " уронващ В ЧУЖБИНА доброто име на държавата ни" ?!?
Щото, нали, НЕ е доказано, че държавата/ни/ ИМА ДОБРО ИМЕ В ЧУЖБИНА- напротив, всеки ден слушаме критики оттам!!!
И, второ:

НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
...
Чл. 5. (Изм., ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Наказателният кодекс се прилага и към чужденци, извършили в чужбина престъпления от общ характер, с които се засягат интересите на Република България или на български гражданин.
......................................... ..
Значи, КРАЙ на идващите от "чичковци" и "лелички " в ЕС /ЕК/ КРИТИКИ , уронващи доброто име на България! Който от ЕС/ЕК/ПАСЕ/ОССЕ/ и прочие /из/критикува Република България- чака го български Прокурор, български Съд и български Затвор!!!

Редактирано от - paragraph39 на 26/11/2005 г/ 02:06:45

oIo
26 Ное 2005 03:06
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Мотото, с което Хенри Дейвид Торо започва есето си гласи: "That government is best which governs least".


Почти да се дъглася с автора напълно, но... как да напъдим досадната държава с опитите и за взаимност, като не сме готови(на жертви). Държавата е изплела социални мрежи, чадъри и сенници, биберони, залъгалки и други "общи блага", от които никой не е готов да се откаже. Ако Денков желае да ритне кросното и да викне: "Не ви ща жалкото здравеопазване, не ви ща мизерните пенсии, не ви ща помощите за топло и светло, не ви ща осигуровките, не ви ща пътищата с дупките, не ви ща цените на тока, не ви ща детските градини...", питам, колко ще го последват?


Знам, че с примерите изпадам в крайност, но известно е, че параноята на изгубената взаимност не се поражда само от държавата. Не само Дмитриевич и Шадравански са каканизали стихчетата за паспорта на СССР. С техни съмишленици гъмжи наоколо. Те са доволни и никакъв Торо нема да ги трогне. Другите хора - тези, които отказват взаимност на държавата (от дълги години) могат да бъдат видени на софийската аерогара под табелите "Заминаващи".
Чок觧
26 Ное 2005 09:41
Мнения: 7,337
От: Israel
Ето го есето Натиснете тук
`Kaily
26 Ное 2005 12:36
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Денков явно ми е чел опашката.
(вж по-долу)

А е чел и изблиците ми относно лицето Ърсев, на което илядо пъти обясних, че насила парите може да ми земе, ма насила да ме накара да го обичам-ич не може.


_______________________
Никой не може да ме накара да спазвам договор, който не съм подписвал.
дон Хуан
Heat
26 Ное 2005 13:45
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ще го обичаш доброволно в такъв случай

Редактирано от - Heat на 26/11/2005 г/ 15:12:14

Heat
26 Ное 2005 13:54
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Доста полезно човек да се запознае с най-основни принципи на държавата и правото, както и на това що е обществен договор, преди да започне писане на есета по темата. В противен слуай есетата изглеждат като издялани в час по трудово обучение.

Редактирано от - Heat на 26/11/2005 г/ 15:12:57

`Kaily
26 Ное 2005 14:10
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Основният принцип е, че държавата служи на хората.
Ако не е спазен основният принцип, другите не важат.
Толкоз.


_______________________
Никой не може да ме накара да спазвам договор, който не съм подписвал.
дон Хуан
Manrico
26 Ное 2005 15:27
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Излиза, че основният принцип е да не питаме какво може да направим за страната си, а какво тя да направи за нас - и в този форум принципът важи

____________________________________
Внимавай какви договори сключваш, че може да се наложи да ги изпълняваш!
`Kaily
26 Ное 2005 15:47
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Манерко, излиза, че свободно боравиш с понятия, от които хабер си нямаш.
И значи излиза, че не само елементарна логика ти липсва.
Някаква разлика между страна и държава правиш ли?

_______________________
Никой не може да ме накара да спазвам договор, който не съм подписвал.
дон Хуан
Buda Iskariotski
26 Ное 2005 16:30
Мнения: 646
От: Bulgaria
Отдавна се чудя покрай галимацията с данъците, цените, обществения договор и т.н. кога и кой ще си спомни Торо.Вероятно-който го е чел някога ?
Прочее, Декларацията за независимостта също би стояла зашеметяващо злободневно по страниците на днешните вестници.Не вярвате ли?Ами намерете си я и я прочетете(чоки, ако имаш линк - пусни го насам).
За статията:
Пейчо Пеев
26 Ное 2005 16:36
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
Manrico, г-н никой съм, от излишните, враг даже, в тебе е надеждата
Зую
26 Ное 2005 18:19
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Изключително незряла идея за неплащане на данъци от Димитър Денков. Но както съм казвал и друг път, от български философ нещо читаво не чакай. Виж, да напише нещо поръчково и да му платят от Отворено общество, това го може.
Та за неплащането на данъците.
С глобализацията, а нега и с процесите на присъединяване къв ЕС, българската държава се цепи отвсякъде. Плащането на данъци за държавата се превръща в наливането на пари в каца без дъно. Голяма част от парите се крадат, а останалите се използват изключително неефективно. Просто досегашният вид държава загива. Стига сме плакали за силна държава, неподкупна държава, патриотична.... Хората трябва да разбират, че тяхното бъдеще все по-малко се свързва с досегашната държава. Трябва да се търсят други форми за интеграция на хората, които да съответстват на все по-глобализиращият се свят. Дали ще са икономически сдружения, организации, клубове, общини или каквото им допадне. Или ще са едновременно и политически и религиозни и т.н., това няма значение. Важното е хората да обединят усилията си за оцеляване и проспериране в глобалния свят. И тогава неплащането на данъци на държавата ще се обвърже с обратния процес- поемане на все повече задължения от новосъздадените обществени организации. Т.е. изземване на държавни функции. Не плащаш данъци, но поемаш досегашни задължения на държавата. И съответно, икономисаните средства от данъци ги използваш по многократно по-ефективен начин, отколкото би ги използвала държавата.Защото те ще се използват пред погледа ти, за теб, за твоите деца, за твоите родители, с твоя личен глас. Това е бъдещето. Хората трябва да се готвят за него. Демокрацията позволява това. Има много законни начини и в момента, при които позволяват по съвсем законен път да не се плащат данъци. Да вземем ишлемето. Плащат се данъци, само в частта за платената и извършена услуга. Както и да е, нямам време да се разпростирам. Спокойно може да се извършва икономическа дейност, като се избягва пазара и обхвата на държавното фискално счетоводство.
Perkoles
26 Ное 2005 20:54
Мнения: 7,433
От: Australia
Не смея да твърдя какво е чел Денков, но:
Четете Зую, Хиит и Манрико, те неведнаж са (до)казвали -(и) друг път (как, да не помните!?). (Аааами, така сие Я!) (виж, за Зую има надежда, той е го написАл Същото, ама със свои думи, а също и някак си Непоръчково.) Хиит, както винаги е подплатен "принципно"- "законово", но за съжал. най-основно, което не достига за каквото и да е. Манрико е подочул нещо, пак.
.
П.С. Чоки, не пускай линкове ; -) . За какво!? Като на някои четенето им предизвиква отвращение, а мисленето по въпроса - единствено ехо на собствено его (аз)... и главоболия. (1. Какво да правим? 2. абе, аз нали ви казах и друг път, че не бяхте прави)
.
""Кротко гражданско неподчинение и държавна параноя"" Заглавието, както Думичката "Параноя" в съчетание с държавническа е така добре съчетано с есето на Торо, че ми е адски неудобно в момента, че го коментирам. Моля за извинение!
Зую
26 Ное 2005 22:40
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Perkoles,
иронията ти е неуместна, при условие, че не си в час.
Въпросния Торо за пръв път го чувам. Доколкото съдя от статията на Денков, той е проповядвал неплащане на данъци от гражданиня, при условие, че държавата не си изпълнява обществения договор. Един вид справедлив бунт от страна на гражданина срещу държавата.
Същността на моята идея е, че в глобализиращия се свят досегашния вид национална държава умира и хората трябва да намерят други форми на организация, с които да противостоят на глобализацията и да запазят етническата си, културна, религиозна идентичност и традициите си. Торо едва ли изключва държавата в есето си. По-скоро я наказва по този начин, чрез неплащане на данъци. Аз я изключвам в далечното бъдеще. До миналия век държавата е усвоявала все повече и повече функции, до степен на несправяне с нито една. И не само българската държава. И американската, и европейските, и бъдеща обединена Европа. Идва времето, когато трябва да се изземват функции от държавата, а не да й се придават нови. Няма смисъл да я мъчим. Глобализацията руши държавата. Хората, особено малките народи, трябва да намерят форми, с които да противостоят на тенденциите за претопяването им от големите. Покрай събитията във Франция много се коментира идеята за интегрирането на имигрантите. И изявените форумци точно така разбират интегрирането, като претопяване. Т.е. да стане досущ като французина, направо да стане французин. Изключително важно е народът ни, който ще живее в "глобалното село", или в свят без граници, да запази културата, традициите си, религията си и дори да достигне един нов ренесанс в собствената си култура. Защо? Освен глобализацията, в света имаме и нови реалности. Пренаселване, замърсяване на околната среда, изчерпване на невъзстановими природни богатства. Това неминуемо ще наложи ограничаване на неразумното потребление на суровини от природата. Но човешката природа е така устроена, че не се задоволява с малко. Накъде да изместим посоката на производствата и потреблението? Това, което е нормално да се направи е да засилваме в произвежданата продукция идеалната част, идеята, изкуството, творчеството, и да намаляваме материалната част, съдържаща природни суровини. Да се правят стоки, които са за дълготрайна употреба, а не такива, които са модни за сезона. И на другото лято да купуваме нови мебели, например. И когато ще засилваме творческия елемент с стоките, на базата на коя творческа традиция ние трябва да си правим мебелите, например? Има ли глобална култура? Някаква усреднена, глобална култура ли ще гради светът? Нали трябва да се опрем на националната си култура и да я развиваме. Преди една седмица писах по подобен въпрос. Производството трябва да се измества от масово и серийно, към малки серии, единични бройки, уникати, с все по-голямо участие на купувача, потребителя в идеята за продукта. Аз да си конструирам къщата. Аз да си направя дизайна на мебелите. Аз да си измислям дрехите. Това става възможно при новите машини и информационни системи, компютри, програми. Това трабва да намери израз и в промяната на новия човек, като се засилва творческото начало у него, индивидуалността му, неповторимостта му, културните му потребности. Или, културните потребности у човека трябва да надделяват. Обществото просто се нуждае от нов вид йерархия. Не на базата кой кара по-скъп автомобил. Скъпият автомобил убива природата. Та в крайна сметка, идеята е, че собствената ни национална култура един ден ще бъде мощен производител. хората ще бъдат основно потребители на култура, на изкуство, в предметите за потребление ще бъде отразена специфичната, нашенска култура, с вложено в най-голяма степен творчество, изкуство. В момента глобализацията води до обезличаването на националната ни култура. Глобализацията ни отнема основните средства за производство в бъдещето.
Съжалявам, но трябва да отивам на работа. Ще се опитам да продължа.
Поморийски
26 Ное 2005 22:59
Мнения: 1,649
От: Bulgaria
Глобализацията е като комунизма, юдомасонска схема, предназначена за възторжени възпалени мозъци или за кретени. Толкова и ще успее.
Sultan
26 Ное 2005 23:16
Мнения: 1,478
От: Bulgaria
Какво???????? Знаел си "Манифест...". Алоооооооо! Бас държа, че от десет човека стари комуняги, едва трима ще са го чели, и нито един няма да има да го е разбрал. Защо. Защото никой не казваше кой кой е във второто изречение на основния текст. Оттам насетне, нищо не може да се разбере, освен един два лозунга.
Зевзека
26 Ное 2005 23:19
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Има една поговорка, която гласи, че държавата не може да управлява дори една катафалка с две магарета впрегнати в нея. Та колкото по-малки са й функциите на държавата и колкото по-малко е правителството, толкова по-добре. Силните държави са тези в които държавата и икономиката нямат нищо общо и гражданите си имат собствени дебели банкови сметки и не чакат нищо от държавата. Остналото е бош лаф.
Sultan
26 Ное 2005 23:26
Мнения: 1,478
От: Bulgaria
Изначало, "Манифест на комунистическата..." слага началото на трайна корозия в кумонизма. Последната дума, е с латински произход fjт cum + onis. Та там е.Едва когато прозрете, какво е означавало CUM в Римската Империя след 04 юли 69 г., едва тогава можете да горовите, че разбирате каква е истинската насока на Манифестът.Казах.
Sultan
26 Ное 2005 23:29
Мнения: 1,478
От: Bulgaria
При хан Аспарух сме били Първата българска държава. Питам: след като всички отъждествяват държавата с Републиката, следва ли, че при хан Аспарух сме били първата Република? И така, драги ми дърдорко, що е държава?
Зевзека
26 Ное 2005 23:53
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
"Комунистическият манифест" е първият сиглал, че нещата тръгват надолу и няма да спрат долкато магарето не стигне до реката и не обърне каруцата. А ролята на държавата я знаеме от векове - нула. И при това кръла! Кулминацията на държавната нулата е при комунизма когато държавата е всичко - икономика, образование, здравеопазване, енергетика, селско стопанство. Нкрая следва пълна икономическа катасрофа. Най-ефективна е държавата в капиталистически страни като САЩ при републиканците - малко правителство, независима икономика, независима енергетика, независимо зрадвеоопазване, независимо образованиие, независимо селско стопанство. Най-неефектива беше държавата в СССР. Държавата там беше всичко и накря нищо - пълна разруха. Това е най-добрият урок от "Комунистическият манифест". Заслужва се да се запомни като една от най-неудачните идеи в историята на човечеството.
Добави мнение   Мнения:45 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща