Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Елате, хиляди младежи... на кебапчета и бира
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:216 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »
Графът
23 Юли 2006 11:48
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Статията е под всяка критика – никакво вникване във въпроса и изцяло на лични впечатления (от които аз бих се срамувал, камо ли да ги размахвам по вестниците!). И с доста “неточности” (за да не ги наричам с по-обидна дума). И доста злоба, причината за която си е лична работа на втора. За нас е по-важно, че по негова вина две доста различаващи се неща са сложени в един кюп.
От този “тласък” в същата насока са разсъждавали и доста хора тук – “бригадирско движение”, значи комунистическо, значи нещо ужасно. При това, както виждам, част от форумците изобщо нямат представа за какво става въпрос, но затова пък статията ги насърчава в тази посока за “компетентни” изказвания. Чак на някои им пречели бригадите да се готвят за изпити – явно по доста изпити за наесен са си оставяли...
Основното подвеждане в статията е уеднаквяването на първоначалното национално бригадирско движение и по-късните бригади в помощ на селското стопанство. А това са коренно различни неща.
Националното бригадирско движение – което построи много неща, които и сега могат да се видят и пипнат! (виждам изброени във форума) – беше напълно доброволно и участието беше въпрос на чест. Имаше случаи, когато отказваха на желаещи (възможно е дори да е било по политически причини). Беше напълно безплатно. Наистина беше в трудни за страната години.
Летните бригади, основно за прибиране на реколтата, са доста по-късен етап. Бригадирското движение вече беше закрито. Наложиха се основно поради големи реколти на зеленчуци и плодове, които иначе нямаше как да бъдат прибрани. Случвало се е и пак да остане доста недоприбрано, вероятно благодарение на “самоотвержения труд” на младежи като автора. (Между другото, сега как ги прибират тези големи реколти? ).
Този вид бригади не бяха доброволни, особено в началото. Но затова пък трудът се заплащаше.
Още по-късно се въведоха и бригади по график на “служителите”. В съдържанието на думата влизаха и научни работници, артисти, музиканти, лекари и т.н. – всичко, за което се сетите. И бяха голяма глупост. Те не се заплащаха, но заплатата си течеше. Ясно е: едно кило домати, прибрано от професор беше доста “по-ценно” от това, прибрано от чистачката.
Пълна глупост е, че се е искало “бригадирска бележка” за да можеш да учиш.
Истина е, че да си от тези, които сега ще честват годишнината, си беше основание на заслужена гордост.
За животът в националните бригади не мога да говоря – не съм бил бригадир.
За бригадите да се говори като за комунистически архаизъм е признак на.....въздържам се. Тук вече са обърнали внимание, че бригадирството си съществува в световен мащаб. И у нас има американски бригадири, както скоро ми се мярна информация. А и какво друго са младежките групи за работа на старините по инициатива на Президента, за които вече се кандидатства поради наплив?
П.С. Ако изложеното от мен вече е писано от някого, моля за извинение. Нямам време да прочета всичко.
Ченгето
23 Юли 2006 11:49
Мнения: 953
От: Bulgaria
За автора на статията и за всички хулители на бригадирското движение още Алеко Константинов е употребил предварително точната руска дума "сволочи".
Gasparini
23 Юли 2006 11:53
Мнения: 4,425
От: Germany
тука кат гледам. некои другари все още си скотуват.... а големия кораб минава.....
Manrico
23 Юли 2006 11:58
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
“бригадирско движение”, значи комунистическо, значи нещо ужасно. При това, както виждам, част от форумците изобщо нямат представа за какво става въпрос, но затова пък статията ги насъ
Не, Графе. Бригадирско движение не значи комунистическо и не значи ужасно. Но комунистическо бригадирско движение значи ужасно, както и всичко комунистическо - поне за някои хора. Останалите имат прекрасната възможност да идат да помогнат доброволно на комунистическа Северна Корея да си изхрани населението, но незнайно защо не го правят.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Zmeja
23 Юли 2006 12:20
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Много приказки се изприказваха ангро, поради което не мога да се въздържа да не преведа някои статистически данни от онова време, пък вие съдете сами колко правилна е била икономическата политика на ОФ правителството. Естествено в долните цифри е отразен и приноса на анатемосваното бригадирското движение.
Индекси на общата промишлена продукция по отрасли:
1948 г.=100
1952 г./1960 г.

-Производство на електроенергия и топлоенергия - 212.1/605, 7
-Каменовъглена промишленост - 245, 2/894, 5
-Черна металургия, вкл. рудодобив - 600, 0/ 95 пъти
-Машиностроителна, електрическа и електронна промишленост - 289, 9/ 14 пъти
-Химическа и каучукова промишленост - 313, 2/ 17 пъти
-Промишленост за строителни материали - 269, 3/ 12 пъти
-Дърводобивна и дървообработваща промишленост - 139, 9/ 288, 1
-Целулозно хартиена промишленост - 156, 1 / 447, 2
-Стъкларска и порцеланово фаянсова промишленост - 251, 3/ 13 пъти
-Текстилна и шивашка промишленост - 216, 1/ 577, 7
-Кожарска, кожухарска и обувна промишленост - 278, 5/ 450, 4
-Полиграфическа промишленост - 138, 5/ 285, 3
-Хранително-вкусова промишленост - 200, 8/ 398, 3
Gasparini
23 Юли 2006 12:27
Мнения: 4,425
От: Germany
Епа то комунетата най обичаха да им се работи бадева....
Па другаря Кубадински да гледа пехливани, да пие винце и да поебва чужди булки...докто бригадирите строят Панчаревския канал....
IvanK
23 Юли 2006 12:39
Мнения: 251
От: Bulgaria
убаво пише авторът, също и Ангелинка.Добре мисли най-вече копрютърният специалист, за който споменава Ангелинка.Но така не мислят децата на управниците-вампири.Как виждате наследниците на Костов, Нада Михайлова - синята скумрия, Гочено Първанов, Ил.Йотова, Руменовците и т.н.Може да е гадно, но защо ние, дето ходим по земята да се възрламеняваме от шибаното бригадирско движение.
Карамфилов
23 Юли 2006 13:04
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Графът е подходил много сериозно по въпроса, но резултатът никак не впечатлява.
Само два цитата, които казват много:
"Националното бригадирско движение – което построи много неща, които и сега могат да се видят и пипнат! (виждам изброени във форума) – беше напълно доброволно и участието беше въпрос на чест."
"Пълна глупост е, че се е искало “бригадирска бележка” за да можеш да учиш"
Напълно невярно!
Бригадирското движение имаше за цел въобще не да построи това или онова, а да сплоти, спои, превъзпита, и т.н., всичката несъзнателна младеж в една амалгама, от която щеше да се пръкне новия човек - строителя на комунизма! Точно затова и бригадите бяха неефективни (изключително!), с използване само на ръчен труд - какво друго можеха да дадат бригадирите!
Аз съм бил на национална строителна бригада. Ефективността ни беше близка до нулата. Това не тревожеше никого, защото не това беше целта, разбира се.
Не казвам, че в началото не е имало ентусиазъм. Имало е, разбира се. Моите родители са от това поколение. Но не и масов. Бригадите още от началото са били необходимо, но не достатъчно условие за намиране на по-предно място в новото общество. А за тези със съмнителен произход това е било направо индулгенция за "греховете" на родителите. Тук графът е прав, че на някои това е било отказвано.
Без заверка на "третия трудов семестър" не можеше да почнеш годината, как бързо се забравят нещата!
Абе направо не ми се пише, то все едно да спориш с радиоточка. Още малко ще изкарат, че и на манифестации се е ходело доброволно и ентусиазирано. Ами като не знаете, четете!
Zmeja
23 Юли 2006 13:21
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Прав си Графе!
За да погледнеш човешки на света, трябва да се освободиш от две неща: егоцентризма и идеологическата обремененост. Иначе се получава нещо като народна песен без начало и без край:
"Ти Карамфилов карамфил носеше
но на карамфил не миришеше..."
paragraph39
23 Юли 2006 13:59
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ТЪЙ, де!
То, тук, някои и Кооперациите изкараха преди време, че са "комунистическо ОТРОЧЕ" и "комунистическа КАТОРГА" едва ли не! А, всъщност, кооперациите водят началото си от КАПИТАЛИСТИЧЕСКА Англия- първата Кооперация е основана там през 1868 г. !!! Сиреч, много ПРЕДИ "един Призрак" да започне да "броди из Европа"- "призракът на Комунизма"
Тъй, де! И с Обединена Европа "Европа на Нациите"- същата работа: Де Гол бил бащата на тази идея?! Да, ама НЕ! Тов. Ленин е, който пръв, май, заговаря за и издига лозунг "Европейски съединени щати" !!!
Ама, така е! Което НЕ им харесва на "демократите"- комунистите са го измислили! А което им харесва- НЕ може да са го били измислили комунистите!
А "бригадите"- та в израелските кибуци сега 365 дни в годината е Бригада, бе! А в Общонародната държава/където Собствеността върху средствата за производство е почти 100% държавна!/ бригадите НЯМА как да са "робство", щом изработеното от бригадирите им се връща- под формата на ОБЩЕСТВЕНИТЕ фондове на държавата или под формата на БЕЗплатно Образование, БЕЗплатно Здравеопазване, субсидирана от Държавата храна в Студентските столове и ползване на легло в студентск общежитие и др. под. Така че, когато СТУДЕНТИТЕ са били бригадири преди Демокрацията- под строй и НЕдоброволно!- НЕ са плащали за висшето си образование и за здравна помощ и куп други ЕКСТРИ, нали! Всъщност, "плащали" са някаква СЪВСЕМ символична част- чрез БЕЗплатен бригадирски труд/но и с БЕЗплатна храна и нощувки!/ 15 или 30 дни в годината! ТАКА беше до идването на Демокрацията, де!
Fahrenheit_451
23 Юли 2006 14:20
Мнения: 420
От: Bulgaria
Графе,
добър постинг! И точен.
Само че, струва ли си усилието да го напишеш?
Точно в този форум?
WHATS UP
23 Юли 2006 14:25
Мнения: 2,363
От: Germany
paragraphe
Пак се опитваш със странни тълкувания да манипулираш.Кооперациите в Англия са възникнали доброволно, а в България бяха въведени насилствено.Другото е че смисъла на английските и българските кооперации е съвсем друг.В Англия са преследвани чисто икономически интереси, а не идеологически както стана в България.
Oraсle
23 Юли 2006 14:26
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Параграфчо, казаха ти вече, ама не чуваш.
Няма проблем ни с бригадите, ни с кооперациите. Проблем имаше с комунягите.
Когато комуняги се хванат да правят бригади, кооперации, а всъщност какво ли още не, накрая нещата неизбежно се израждат в каторга.

Затуй днес в пустинята в Израел има кибуци които изнасят едновременно цитруси за Европа и електроника за цял свят, а в България в ТКЗСто бабите махаха с мотиките за 70 ст. на трудоден на бащините си нивя. За да взимат накрая "земеделска пенсия" 30 лв. А колкото да се роди, все не успяваха да приберат реколтата, въпреки тълпите бригадири, пращани на помощ всеки сезон на полето.

Да не забравяме че колкото и да бъде прибрано, в плод-зеленчука все нямаше нищо, та откакто се помня все сме купували от частници на пазара - там винаги имаше. И в месарницата същата работа - всичката мръвка все от частници, аааа как частници при созиализъма, сакън, те гледаха животни за "самозадоволяване", не за да продават на "Родопа"

Редактирано от - Oraсle на 23/07/2006 г/ 14:32:16

Fahrenheit_451
23 Юли 2006 14:29
Мнения: 420
От: Bulgaria
Още един разбирач.
Кооперациите и техните кредитни институции - Популярните банки - възникнаха в България между двете световни войни. През 1939 г. Дания и България са били двете европейски страни с най- много кооперации на глава от населението.
WHATS UP
23 Юли 2006 14:38
Мнения: 2,363
От: Germany
Аз имах впредвид комунистическите кооперации, защото и тези създадени по рано също бяха разтурени барабар с банката им.
Карамфилов
23 Юли 2006 14:45
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Така е, те не чуват, не виждат, и си знаят своето. Просто сме в зоната на розовите слонове :-)
И само как дявола чете Евангелието! И с кооперациите е точно като с "доброволните" бригади. Кооперации е имало доста преди Девети (от частни собственици), а след това - практически одържавени.
Е сега е време някой да разсни на несъзнателните елементи, че и кооперирането на земята е било доброволно, за да бъде ташака пълен!
Геновева
23 Юли 2006 14:58
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Ама наистина, по-фнимателно с думите!
Всяко нещо в живота може да е комунистическо, може и да не е.
Ако е бригада, доброволен труд за нещо, идеи, ентусиазъм, може, но ако същата е комунистическа - това е отвратително.
Лексиката на съвременния български език трябва да се удвои - с или без комунистически отпред.
Например обикновеният домат е вкусен и червен.
Комунистическият домат обаче нито е вкусен, нито пък е червен (тук нещо се получи грешка, но пропуснете...). Същото се отнася и за доматеното пюре.
И за много други неща.
Другите езици нямат нужда от това удвояване на лексиката, само българския, щото само у нас можеш да направиш едно нещо ужасно, като му лепнеш етикета
"комунистически".
Или е така само по форумите?
Слава Богу...
Hauptmann
23 Юли 2006 15:14
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
др. граф, бе по онуй време, като идеш наесен в Университето (тогава беше само един) да се запишеш за поредната учебна година - искаха ли удостоверение, че летоска си одил на бригада
WHATS UP
23 Юли 2006 15:55
Мнения: 2,363
От: Germany
Геновева
Аз 2 пъти съм ходил на бригада и повярвай ми не беше ама никак доброволно.Ако не отидех "доброволно" на бригада имаше задъжително наказание.
JJ6
23 Юли 2006 15:56
Мнения: 721
От: Canada


А, бе, кой ти помни дали са искали и какви бележки са искали преди 30 години, но все пак да кажем, каквото помним:

Ако са искали бележка/ за лятна бригада, че си бил за да те запишат /то ще да е било да се запишеш ‌ НЕ за поредната, а само за втората и третата година.
Поне за МЕИ-то е било така.

Щото първата година ти си бил записан и тогава, на есен евентуално -от 15 септември до към октомври началото някъде се отиваше на бригада.Това за мене си помня-ходихме на есенна бригада преди първия си учебен час в МЕИ.Помня още, че след тази бригада чак си научихме групите и почнахме учението.

А на лятна бригада/най-хубавия спомен в живота ми, тази именно- първата лятна студентска моя бригада " ме ожени" мене малко в по-късни времена, еех.../ се ходеше само между 1-ви и 2-ри и между 2-ри и 3-ти курс- летата.
А след 3-ти курс-до края се ходеше през лятото 1м. на производствен стаж.

Младостта е хубаво нещо, безспорно, братлета-на форум написано, или на чашка казано в кръчмата, със бригади или без бригади, поради комунизма или въпреки комунизма...

Кой както го иска и както му приляга да е било-нека тъй да е!

Редактирано от - JJ6 на 23/07/2006 г/ 16:05:32

Добави мнение   Мнения:216 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »