Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Нали, Жанен?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:88 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
/\\eko
15 Ное 2006 02:18
Мнения: 4,397
От: Bulgaria
Нищо лично бе душа.Тогаз бях на 5-6 постинга и ти ме обиди на "мушморок" който знае много за тез постинги.Не можа да приемеш, че може да има хора в този форум, които четат, а не пишат.Е аз, съм един от тях.
Чичо Фичо
15 Ное 2006 02:18
Мнения: 24,838
От: United States
Др. Тодаре,
След руско-турската война 1828 г. българите от Варненско почти всичките се преселили в Бесарабия. Например от Галата - 100%. След Кримската и най-вече след Освобождението почнал града пак да се побългарява полека.
Най-многото кръчми в 1878 били гагаузки - гагаузите били лозари и държели всички лозя на север чак до Кестрич (Виница) и манастирите. Дето бат Джимо каза, че Траката била кръстена на дядо му, мястото си било Трака чешмеси още в турско. Турските лозя били само към Галата. Българската кръчма на Карабатак била в гагаузката махала. Близо до бълг. църква, община и училище.
Евреи до освобождението имало много малко и еврейски кръчми в 1878 нямало - първите евреи били братя Тедески, чужди консули. Чак към 1900 г. имало вече към хиляда евреи, повечето - сефарадски и 200-300 руски и европейски.
Как гагаузите станали българи - е интересен въпрос, но явно са станали, понеже по мое време като ученик - 70-80-те години - нямаше човек да се самоопределя като гагаузин даже в най-традиционно гагаузките села като Виница или Николаевка (родното село на П. Дънов).
Гръците - много от тях също били българи гръкомани. Някои дошли и от Котленско, ама се гърчеели.
Пеко
15 Ное 2006 02:19
Мнения: 296
От: Bulgaria

Не е точна сметката за броя депутати пер капита. Много популисти у нас викат - трябва да останат 120 депутати, вместо 240. В есето на Димитри има една забележка, че колкото са повече, не могат да бъдат купени всичките. След последните избори БСП и ДПС си купиха гласове под масата и опитаха да направят сами правителство. 1-2 гласа не им стигнаха. Ако са 120 депутати ще е по-лесно. Сега Божков-Черепа има парламентарна група от 15 депутати, плюс министър Орешарски и др. При парламент със 120 депутати Черепа пак ще има парламентарна група от 15 депутати, което вече е по-голям процент. Даже може да станат повече, защото се получава ефект на снежната топка. Докато сме такова продажно и крадливо племе, по-добре много депутати. Демокрацията е скъпа работа. Но иначе излиза по-скъпо.
Сибила
15 Ное 2006 02:21
Мнения: 15,613
От: Bulgaria

Ми оставам тогава с впечатление, че от 2002 година четеш повече мен, отколкото Димитри, а аз съм скромна , не съм станала още колумнист, та да ме коментираш вместо Димитри.
Жълта книжка
15 Ное 2006 02:30
Мнения: 98
От: Bulgaria
Антибиотик... Добре че има поне един със здрав разум и будна съвест между нас.
Хубаво мечтаеш, и други мечтаем. За съжаление ще си останем с мечтите и надеждите за Божие наказание...
Няма отърване, братче. Мръсните комунистически другарчета и мафиоти вече тотално ограбиха властта и парите в тая държавица. Благодарение на нашата глупост, късогледство и овчедушие.
el mojado
15 Ное 2006 02:32
Мнения: 2,807
От: El Salvador
Варна не лош град но нлого голема концентрация на гагаузи, бе?! А гагаузите е извесно че са лоши и алчни ора, па камо ли да одат на кръчма. Азе имах колеги у МЕИто де не им видех очите 5 години извън лабораторните, азе не одим на лекции Докато азе съм се прибирал пиян от Владиславово, Чайка, Аспарухово , Кайсиева градина, Виница, а бе you name it Само се чудя и мая за какво им са 300 кръчми?!
Herr_Vasko
15 Ное 2006 06:51
Мнения: 2,184
От: Denmark
Абе чичо, ти изби рибата, водолазите, а може и някоя подводница може да избълбука.По време на Освобождението Варна е била скеле, и даже я няма на карата, най-големоя град е бил Русе, Пловдив, а Варна е била на трета страница чак.Надали е имало триста къщи общо.Поне познавам стара Варна като размери , и е не по-голяма от Долни Богров.Слагай шапка, слънцето е силно!
Чок觧
15 Ное 2006 07:10
Мнения: 7,337
От: Israel
Един РУСЕНЕЦ би се похвалил с читалищата си , с библиотеката, театъра , Търговсата камара , Пристанището като връзка с културата на Европа , но не и с кръчмите си ! Ама на когото където му е културата...
milcho
15 Ное 2006 07:16
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Не съм съвременник, като чичо Фархи, но през 1878г. Варна е около 20 тина хиляди човека и то така омешани, че българите са били една махла и чак след Освобождението с както сега се нарича модерно "миграцията" от вътрешността и след балканските войни и бежанците българите стават мнозинство. Някъде бях чел, че до 1912 г. в държавните учреждения се мъдрел надписа говорете български...Така и не разбрах обаче на гръцки или на турски е било написано.Та кви са били "сладкарниците" тогава Фархито ги е казал, но аз си спомням, по времето на соца най-престижната сладкарница във Варна беше до входа на морската градина в сегашния хотел Одеса..., и където свършваше "гезмето", някои му казваха стъргалото.Там бяха "гювендиите" със самочувствие поне на Мата Хари или Айсидора Дънкън и варненските ченчаджии и "бизнес" тарикати... Тогава бизнес беше мръсна дума...Сега обаче нещата се измениха, тогавашния "хайлайф" си върна съборетините и започна да го дава бизнесмен, а други дето нямаха такива имоти се изнесоха къде Европа и Америка...Сега модерни сладкарници има навсякъде из града, по гаражи и по престижни новопостроени бизнес центровеГювендии няма, но пък "компаньонки" колко щеш и навсякъде из града...Та някои сега от глум фейс се превръщат в glimm lampe и това изглежда иска да ни каже Димитри, за белите бюлетини и опозицията в съвременна България...Ха Ха.
Hugin
15 Ное 2006 07:31
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Това за добрите очи на Димитри незнам защо ми напомня едни вицове за един с добри очи, дето обичал да казва "гастрреллять и неммедленна, батенька!"
Та и Димитри така - смята както на него му уйдисва.
Filosofa
15 Ное 2006 07:36
Мнения: 1,376
От: Bulgaria
Г-н Иванов и по двама на област стигат - 56 депутати. Но, при двукамарен парламент. А, долната камара да се състои от кметовете на общини, които избираме мажоритарно. При сегашната система всичко е в централната власт. Принципалите на държавата са министрите и кметовете. Как управляват имотите се вижда дори и от късогледите / с мого добри очи/.
Сега един закон си го сменят когато си искат и както си искат. И един милион гласували определя начина на живот на останалите. Горе- долу един милион бяха и партииците преди 15 години.....
Та за каква промяна говорим ?
Пейчо Пеев
15 Ное 2006 07:44
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
депутатите не са мажоритарно избирани личности а някакъв елит на трохите назначен с партийни листи, малко но повече от обикновена работа, битката на идеи, опозиция на грешни решения няма, търсят привилегии и спонсори, че миг е сладкия мандат, само по няколко автомобила има в парламентите на европейските парламенти, скъпи депутати са родните и тези екстри могат да обеснят но не и да оправдаят с мантрата, така е другаде или еуропа го иска
Пейчо Пеев
15 Ное 2006 08:12
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
христоматийното време за преход 40 години явно е биологичен факт, в Oakland доказаха че от майката се наследяват инструкции за активност или сън на гените в следващите две поколения, при нарастваща възраст за създаване на потомство, в след 50, 60 години демократично мислене ще се лее, раят ще се завърне, и всеки ще има депутатски standART
Азъ
15 Ное 2006 08:33
Мнения: 1,848
От: Bulgaria
Достойнство...какво беше туй
Мето от Факултето
15 Ное 2006 08:40
Мнения: 1,071
От: Bulgaria
А, това с профилите ме подсеща за нещо друго.
В контекста на агресията в Ирак, възникна една нова сюреалистична тенденция в живота на американците-влизането в употреба на нов израз-“flat daddy”, който обогати речника им.Става дума за картонена фигура с образа и размерите на баща(отишъл да воюва в Ирак или Афганистан), която служи да замести присъствието му в семейството.Тази мисия има терапевтичен характер, защото“flat daddy” трябва да помага на семейството:да преодолява трудностите и да издържа на изпитанията от временната раздяла.Това важи за съпругата, която трябва да понесе отсъствието на мъжа си и особено на по-малките деца, които не трябва да забравят образа на своя баща, откликнал на патриотичния апел на Буш-да внася демокрация на хиляди километри от дома си.
А приори, това би могло да ни изглежда странно, но в Америка на този феномен, без съмнение, се гледа напълно сериозно.”Flat daddy”е намерил място в ежедневния речник, защото семействата носят своя картонен татко навсякъде, където семейството се придвижва:по стадиони, в колата, на пазар, на гости, сбирки със семейства на военни и т.н.Особено последното ми изглежда най-сюреалистично, защото бихме могли да си представим на какво прилича една подобна среща организирана от военните, на която всяка съпруга носи своя“flat daddy”със себе си и го представя на другите.
Някои могат да констатират абсурда на историята с “flat daddy”-че възниква в епоха, в която средствата за комуникация са на доста добро ниво и, че една част от технологиите използвани в този военен конфликт, биха могли да съпровождат и личния живот на войниците.

Редактирано от - Мето от Факултето на 15/11/2006 г/ 08:41:32

Gad Mrusna
15 Ное 2006 08:48
Мнения: 66
От: Bulgaria
Заменям българо-древновавилонски речник
за българо-Джимски такъв.[/blue]
--
Искам и аз да разбера нещо и да изглеждам умен.

Редактирано от - bot на 15/11/2006 г/ 11:01:20

Пейчо Пеев
15 Ное 2006 09:15
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
няма речник, сешън е, ключови думи, после си ти със солото, да си се и ни ce представиш, DJimo party
Black Swans
15 Ное 2006 09:30
Мнения: 1,901
От: 0
300 кръчми?? 2.5 пъти София?? Фичо, в грешка си. Според Каниц, през 1871 год. българите във Варна са били около 1400, гърците - 6000. Приблизително същите данни дава и Адолф Тедески, с уточнение, че половината "гърци" били гърчеещи се българи и гагаузи. Общото население според първия е 21 000, а според втория 22 500. Преброяването през 1881 год. сочи 21 500 човека.
Дънов е роден в Николаевка, но баща му е родопчанин, от Устово. Много хубав барелеф са му поставили на каменната ограда на храма Св.Богородица, Устово.
Eleanor Rigby
15 Ное 2006 09:57
Мнения: 1,493
От: Bulgaria
Г-н ДИ явно се е засегнал от джей-джей генератора, а не трябва. Както казва Надежда Кутева в едно интервю - "Има много симпатични хора, но малко от тях стават за портрет". Та така... мнозина пишат, но малко от тях стават за подражаване.
Хайде и нещо за поусмихване:
Във Варнеция, градът на тристата кръчми (да не се бърка с пристанището на шейсетте кораба) и най-много агенции за недвижими имоти и брокери на корабни екипажи пер капита, на една врата стои фирмена табела LIVESTOCK INTERNATIONAL. Пък отдолу на ръка, явно от служителите на фирмата, добавено "Не набираме моряци" :-)
Николай Скаличански
15 Ное 2006 09:58
Мнения: 4,135
От: Germany
Джимо, днес ... малко.
Гладен съм
Добави мнение   Мнения:88 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »