Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България - богата държава, бедни граждани
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
malechko
26 Юни 2007 13:18
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Павлик Морозов, точен постинг!
Pavlik Morozov
26 Юни 2007 13:19
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
досега абсурдното положение "растяща икономика+спадащи доходи" се поддържаще благодарение на изкуствено създадената безработица (чрез ликвидиране на икономиката, затваряне на границите и изолиране на българите от световния трудов пазар) и тръстово споразумение между партийно назначените "капиталисти", зад които стоеше целия законодателен и репресивен апарат на държавата и им помагаше да принуждават хората да бачкат ангария. фирмите печелеха от монополи и сива икономика, затова не им трябваха мотивирани работници, а просто някакви роби. мизерното ниво на средния доход обрича вече 18 години българина на глад и недоимък, и властниците знаеха какво ще предизика това сред народа - самоизяждане. 18 години българина живее от резерви и саможертви - от спестовни сметки, от гурбетчийски помощи и от това че повечето притежават жилищата си и не се налага всеки месец да плащат 50% от мизерния си доход за наем. само че тая свърши - не само че сме в демографска криза (от 2008 нататък поне в продължение на 15 години броя на влизащите в работната сила ще е по-малък от боря пенсиониращите се), а и наличния трудов капитал се преквалифицира и/или пръсна по света. мощностите за производството му (образователната система) са унищожени. затова се чува и смешен плач на работодателите че нямало кадри - че как ще има като 18 години няма връзка между квалификация и заплата и хората загубиха интерес към професионалното квалифициране. работодателите мошеници създадоха система в която виреят само работници-роби и работници-мошеници, другите емигрират.
сега когато границите са отворени е неумолимо логично че най-бедната държава в ЕС ще продължи да бъде донор на работна ръка поне докато не се махне от последното място по стандарт







Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 13:34:48

malechko
26 Юни 2007 13:34
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Павлик Морозов, още венъж

Между другото, най-големият инвеститор в икономиката ни е емиграцията! По данни от НСИ такива преводи от чужбина за около 3 млрд. евро годишно. Бедни хорица, които превиват гръб пред богата Европа, за да хранят тук други нещастници - техни роднини.Това е абсурдно положение за европейска страна от 21 век! После нека някой ми разправя за свободно движение на стоки и работна ръка. Ала-бала! Превърнахме се в евтини слуги!!!
Pavlik Morozov
26 Юни 2007 13:43
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
малечко, напълно съм съгласен с теб и неведнъж съм казвал че вместо да се подмазват на чуждестраните инвеститори (много от които не са никак чуждестранни, а са ченгеджийски ошфорки чрез които се връщат парите отраднати и изнесени през 90-те) правителството може най-после да направи нещо за най-големия си кредитор и потенциално най-големия си трудов капитал - българския емигрант. много емигранти са хора натрупали опит и капитал и привличането им обратно в БГ би съживило икономиката и би разчупило мафиотския монопол върху нея, но явно точно това правителството ни и кукловодите му не искат да се случи. те предпочитат беден и разединен народ, защото е по-лесен за управляване. богата и силна държава изисква даровити управници, а те ясно съзнават че не са такива, затова не допускат автентични граждански движения и бизнес - това е конкуренция с която на равна нога никога не биха могли да се справят.
а емигранта да оцелява както знае - не само че е прокуден от родината си да си търси препиранието из чужбината, не само че роднините му у дома са рекетирани чрез високи сметки и ниски заплати само защото се знае че той ше им помогне с пари, а накрая и се правят всякакви опити от страна на държавата да се наложи двойно облагане и осигуряване на гурбетчиите. накрая им отнемат и правото да гласуват щото нямали "отседналост"!! подобно изнудваческо отношение и наглост от страна на политиците и институциите убеждават много българи зад граница че тази държава не ги иска и да си стоят там където са отишли. убеждава ги също така да евакуират и децата и роднините си, защото докато имат близък човек тук чрез него ще бъдат изнудвани да наливат пари в държава която ги лишава поред от всичките им граждански права




Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 13:45:34

Manrico
26 Юни 2007 14:20
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Павлик, не искам да хваля сегашното положение, но все пак фактите (и числата в частност) трябва да са точни. Това понятие PPP би трябвало да е достъпно на средно интелигентен човек и въпреки това непрекъснато се използва за спекулации. БВП за 2006 е 49 млрд лв в абсолютни цени - това прави към 6300 лв/глава или 525лв месечно. Ако ще сравняваш по РРР, смятай и заплатите по РРР!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
plamen44
26 Юни 2007 14:34
Мнения: 2,341
От: Bulgaria
Ако някой смята че, политическата пасмина шъ пусти кокало много се лъжете.
Оти рИвете бря нали искахте капитализъм, общ пазар нато.Те ви те всичкото накуп.Ама живеели сте зле.Какво да се прави не мое всички да сме богати! Я одете по европата няма ли бедни няма ли хора да ровят по кофите- има.
За да забогарееш требве да си или мутра или курва било то натурална или политическа. Пари имало в бюджета и кво кът има това да не ви е кът преди 89 . ДА ЗНАЕТЕ ТОЯГА ТРЕБВЕ ТОЯГА ! При соца чекахте за панелка и кола 10 годин, одехте по 2 пъти на почивка зиме и лете, пенсионораха се хората рано, и с пенсиите живееха добре и на деца и внуци даваха.
Така е умря соца.Коги един вол риве все на гърбината му пада!!!!
Бачкайте на чорбаджията по 12 часа и му цуняйте знаете кое!!!! Иначе нема леппп!
ano69
26 Юни 2007 14:48
Мнения: 714
От: Bulgaria
Само да уточня за постинга на Павлик -- на запад собствениците печелят нищожни проценти, защото има реална конкуренция на пазара, която не им позволява да сложат свръхпечалби, с няколко изключения, разбира се.


Те (изключенията) основно са базирани на монополни позиции:

-- законодателен монопол или такъв базиран на законодателна подкрепа (това най-вече е ВПК).


-- иновационен монопол - при тези компании се експлоатират (при това заслужено) всички резултати от R&D инвестициите, които са направили, докато не се появи конкуренция - това обикновено не трае дълго, особено ако иновацията не е патентована надеждно. Докато се появи конкуренция, цената се диктува на принципа на търсенето и предлагането (и поносимостта на цената) и позволява "избиване" на иновационните разходи и реализиране на печалба с "приятни" размери.

Засега се сещам за тези, жегата нещо ме е налегнала да задълбавам повече.
EZOP
26 Юни 2007 15:00
Мнения: 412
От: Bulgaria
"Ония " прекалено много затегнаха примката и ще има тежки последици.Следва мотото/за отчаянието/.

XYZxyz
26 Юни 2007 15:02
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Статията трябва да стане настолно четиво за всики български граждани и най-вече на политиците. Да четат и да претворяват в дела блестящите МУ идеи изложени в статията.
Абе то бива, бива ама чак толкова! Сякаш са хванали кандидати за гимназия да напишат свободно съчинение на тема какво не ми харесва в сегашното управление на България и как бих управлявал аз, кандидат гимназиста. Нахвърляни неща, без връзка едно с друго. Като червен конец през цялата статия стои - "само послените 7 години", без предишните четири - костовашките или седерастките, на кой както му се харесва, вкл. и мафиянските.
Какви са фактите - докато в другите бивши соц.държави през всичките тези 17 години освен да се краде и нещо се правеше, то в мафиотска България се крадеше, а каквото се правеше бе, за да влоши нещата и да се краде още повече - от мафиотите/демократите/ разбира се. Те за туй магаретата скачаха и ревяха по площадите, а сега плачат - не било туй дето си го мислехме.
WHATS UP
26 Юни 2007 15:37
Мнения: 2,363
От: Germany
XYZxyz
Извинявай, но не те разбрах.Според теб вярно ли е написаното в статията или не и съответно защо?Според мен е вярно и доказателство е факта че имаме препълнен бюджет и срещу това едно голямо нищо неправене.Факт е и че аргументите на управляващите срещу повишението на доходите са лъжливи.Факт е и че Станишев прави срещи с НАП и Митниците за да ги моли !!!! да си вършат работата.Това означава най малкото че и той знае за това че огромни средства не влизат в бюджета.друг е въпросса защо той като се сети за това едва след като започнаха стачките.

Редактирано от - WHATS UP на 26/6/2007 г/ 15:38:52

Pavlik Morozov
26 Юни 2007 16:21
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
plamen 44, ако не си платен високоговорител на червената псевдо-капиталистическа и псевдо-демократична върхушка, който нарочно вика на черното бяло, значи много си се заблудил. това у нас не е пазарна икономика - това е соц-капитализъм. т.е. дива икономическа експлоатация и грабеж комбинирани с (забележете, тук е тънкия момент) крайна лява риторика. докато на запад това което се проповядва горе долу се и изповядва, то у нас най-големите народни трибуни (на думи) са най-големите чорбаджии и душмани в делата си. соц-капитализъм. соц-лафове за параван пред див грабеж, какъвто в нормлана капиталистическа държава не може да се случи, защото все пак там се спазват елементарна законност и благоприличие

дъртреалист
26 Юни 2007 16:27
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Един интересен феномен доминира нашето активно поведение.
Всички сме много речовити, че всяко едно нещо не може и няма как да стане.
А не се впрягаме да се видим - как МОГАТ да стават нещата...
-
А нали за да има промяна трябва първо анализ, критика, ...
И ето - появява се критичен анализ, но ние ще намерим начин да го отхвърлим.
По каквато и да е причина.
И не защото е погрешен, а защото... така. Примерно - щото човекът, който го говори можем да му изкараме кирлива риза.
-
Значи, дето казват - слаб ни е ангела, този на позитивното, градивно мислене.
Да видим полезното в писанието...
.
А не да слушаме дявола, който шушне в ухото "Бе кой е тоя бе? Ма той не беше ли с ония..., когато те..." и т.н.
И - язък за труда който положил човека, МОЖЕ БИ и заради вина за миналото, може би и опит за компенсиране на евентуален грях...
Може би зов за прошка...?
Но къде са християните?
Заети са - да слушат дявола...
Pavlik Morozov
26 Юни 2007 16:59
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Manrico, не претендирам за прецизност и професионализъм. само казвам като един аматьор жонглиращ с числа как съм се натъкнал на потенциални обяснения за някои явления.
само не забравяй - дори милиони думи вече не стигат да убедят хората че всичко е наред. всеки си гледа фиша за заплатата, и ако не го харесва се чупи. това е красноречиво само по себе си и обезсмисля маститите анализи на платени защитници на назначената ни капиталистическа класа

дъртреалист
26 Юни 2007 17:05
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Това наприемер:
"рекорден бюджетен излишък. При това (заради борда) той не е от книжни пари без покритие, а е отнето от държавата потребление на реално произведени стоки и услуги. Единственият резултат от това е изкуствено задържане на икономическия растеж."

Вярно ли е?
Питам, защото не съм икономист.
Но знам какво става ако от оборота, примерно, на един едва работещ магазин дръпнеш една трета. (6.5 млн спестени на 7 млрд - 1000 лв/г/човек)
Какво става ли?
Става къкано.
Става - блато. (3-5-8)

Редактирано от - дъртреалист на 26/6/2007 г/ 17:06:20

Manrico
26 Юни 2007 17:06
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Павлик, съществено е, защо се налага мнението "Абе ние си произвеждаме, ама много се краде и затова за нас няма". Докато числата показват, че произвеждаме много малко, от него се и краде, разбира се - и остава съвсем малко. Борба с кражбите - да. Но основното е, че трябва да се произвежда!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
дъртреалист
26 Юни 2007 17:11
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Когато системно ти дърпат от оборотните средства е ИЗКЛЮЧЕНО да ти се покачи производителността.
Pavlik Morozov
26 Юни 2007 17:13
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
manrico, недей че ще ме разплачеш. един от основните начини за измерване на производителността е ... заплатите които се плащат! т.е. ако се качат заплатите това автоматично качва показателя "производителност" и е нелепо работодателите да казват "ще качим заплатите като скочи производителността", защото в сферата на услугите и умствения труд това е безсмислица. това не са ти бройки в цех че с тях да мериш производителност като едно време, тук механизма е обратен - труда струва толкова колкото се плаща за него.

Pavlik Morozov
26 Юни 2007 17:16
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
производителността се влияе от паричната мотивация и българина зад граница бачка яко. едни и същи хора тук и зад граница са като напълно различни хора - и по поведение и по доходи. а това напълно оборва тезата на работодателите че видиш ли българина бил некадърен и мързелив и затова произвеждал малко и затуй заслужавал малко пари. у нас за работа се плаща с лошо отношение, празни обещания за бъдещи премии и "морални награди" , затова и хората не се презорват - елементарно вотсон! подбора на кадри, заплатите и стила на работа у нас е такъв че остават по-мързеливите и некадърните, защото те така или иначе не искат да се напъват зад граница дори да падат много повече пари
а големите кражбите ги вършат работодателите - крадат от работниците си, крадат от клиентите си, крадат от бюджета. защо и как работника да се бори с това





Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 17:21:50

ano69
26 Юни 2007 17:20
Мнения: 714
От: Bulgaria
->Манрико:

Именно пречат на реалния сектор. Знам за стотици случаи, в които данъчните поради некомпетентност съсипват и вгорчават живота на малкото производители. Щото при чисто търговските фирми е ясно -- купил - продал. При производителите обаче се стига до простотии като "броене на винтчета в склада", примерно. Защото не могат да схванат целия производствен цикъл, а на всичкото отгоре не им е и работа. Говоря за сериозни фирми, които не крият данъци и работят по сертифицирани процедури (ISO 9001:2000 и т.н.).


Наскоро един данъчен от оперативния контрол ми каза, че имат норма -- ако не напишат еди колко си акта за деня, почват да ги разследват за корупция. Питах го -- добре, ако в един прекрасен ден всички които провериш ще са ОК, какво правиш? Отговора е потресаващ -- "няма такъв вариант, ровим докато не излезе нещо".


Ето заради този тормоз фирмите бягат от България в Румъния.

Manrico
26 Юни 2007 17:20
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Тук си напълно прав - и това означава, че ни трябват качествени инвестиции - които да докарат съвременни технологии, организация, мениджмънт и маркетинг. Та да може един работник вместо да ушие днес 10 панталона от най-ниско качество с цена 15лв, да сглоби 50 телефона с цена по 400 лв. Ама Нокия строи завод в Румъния, тук са долнопробните шивашки цехове.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща