Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Барети охраняват тракийското златно съкровище, което се завърна в Националния исторически музей, след като беше изложено в Швейцария. След приключване
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:47 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
ole-le
11 Юли 2007 03:10
Мнения: 5,620
От: Bulgaria
Чичо Фичо,
има един факгор в историята, който не е изследван от към отраженията му, а това са циклите на затопляне и застудяване на климата. Едва ли не се приема, без замисляне, че климата е бил постоянен в историческия период, което далеч не е така.
Костас_Симитис
11 Юли 2007 10:56
Мнения: 1,511
От: Greece
Това момиче Неминона съвсем се е объркало. Чело е тук-таме по нещо, ама чело-недоразбрало. Запомнило 2-3 понатия, но без да знае точните им дефиниции. А пък върха на всичко е, че си мисли, че "гърци" и "елини" са две различни неща.
Когато се учи история Неминона, а и всякакво друго нещо, ключът към разбирането са дефинициите. Като не разбереш дефиницията на едно понятие все едно, че нищо не си научила.

Редактирано от - Костас_Симитис на 11/7/2007 г/ 11:20:13

Чичо Фичо
12 Юли 2007 00:23
Мнения: 24,838
От: United States
Оле-ле,
Не само това, но и много други физикогеографски, геологически, екологически и др. фактори се изследват в пакет - вж. например Джаред Даймънд, Germs, Guns, and Steel.
Археологическите данни (М. Гимбутас, К. Ренфрю и т.н.) се съпоставят с тия на популационната генетика (Л. Кавали-Сфорца, Спенсър Уелс и др.) и на езикознанието (Дж. Грийбърг и др.).
Нашите земи са много важни за праисторията, трябва ни само по-професионално поднасяне на находките - не само изложби като тази, но пропаганда, научни публикации, мултимедийни продукти и посетителски центрове, книги, сувенири, грамотни надписи на други езици.
Чичо Фичо
12 Юли 2007 00:30
Мнения: 24,838
От: United States
Коста,
Неминона иска да каже, че древните гърци, късноантичните и средновековните ромеи, и новогърците, преименувани на такива от "ромеи" в 18-19 в., не са едни и същи хора.
Както древните римляни и днешните италианци не са едни и същи. Но те си признават, а гърците се правят, че са едни и същи с древните жители на земите си.
Костас_Симитис
12 Юли 2007 01:08
Мнения: 1,511
От: Greece
Привет , Фичо!
Не мога да се съглася с това. Ние сме преки генетични и културни потомци на древните елини; на Питагор, на Талес Милетски, на Сократ, на Платон и т.н.
Има и генетични доказателства, утре ще ти цитирам и името на професорът по микробиология, който беше написал и защитил дисертация точно на тази тема!
Разбира се понтийците не са преки наследници на аргонавтите, това не го отричам. При понтийските елини около 35% от генотиповете или генетичните вериги / не знам как е на български терминът/ са тюрко-персийски.
Разбира се, ние сме наследници и на ромеите и на Романиа.
Чичо Фичо
12 Юли 2007 18:23
Мнения: 24,838
От: United States
Генетически днешните гърци имат най-вече общо с турците и другите си съседи, особено власите и албанците, които съставят голяма част от генетическия им субстрат наред с малоазийските преселници, много от които някога туркоезични. Имат много общо и с арабите и израелците. Това е нормално и ще бъде показано с подробности от Генографския проект.

Генетически древните гърци имали общо с другите индоевропейци от Балканите и Анатолия - вкл. траките, и с по-старите ИЕ жители на Анатолия - хититите, лувийците, карите и т.н. По времето на гръцката колонизация, когато били основани черноморските колонии на Милет в 7-6 в.пр.н.е., името на града било още Милавата и се говорело и на карийски - името Одесос например е карийско, а не гръцко. Както и Салмидесос (Мидия), а очевидно и Карон Лимен (Шабла).

Гърците дължели много в културата си на траките, но от 1987 насам сред "левите" интелектуалци е много модерна и идеята за "Черната Атина" - по книгата Black Athena на Мартин Бернал - син на известния британски учен и левичар Джон Бернал (на когото имаше кръстена зала в МДУ Фр. Жолио-Кюри - Варна). М. Бернал показа, че голяма част от древногръцката култура, вкл. езика, имала афроазиатски корени и че модерните западни представи за древна Гърция били изфабрикувани след 1785 г. Древногръцкия език бил индоевропейски под силното влияние на египетски и финикийски, отдето е и писмеността му.

Фокусът на съвременната праистория се измества от същинска Гърция и Египет към Анатолия и Плодородния триъгълник - и също нагоре към Балканите и степите северно от Черно море. Постепенно това започва да личи и от популярните книги. Българските земи ще стават все повече обект на популярен интерес.
Добави мнение   Мнения:47 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3