Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Вредите и ползите от колониализма
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
ТАПА
15 Авг 2007 12:36
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
Cymen
Николай Скаличански
15 Авг 2007 13:49
Мнения: 4,135
От: Germany
Майкъл Дакоста само дето е ял парите на МВФ да прави тъпите си заключения. Ако беше вярна нескопосаната му дедукция, то всеки път при дадени условия на средата ще се получава едно и също развитие на дадена държава. Той напълно игнорира човешкия фактор и факта, че хората все пак могат да променят историята си, а не са просто някакви пасивни участници в нещо, което и без тях ще стане. Без хората нямаше да има нито технически изобретения, нито изкуство нито каквито и да било други постижения, защото те всички са си плод на дейността на хората, а с тази си дейност те ПРОМЕНЯТ "средата". Така че колкото и да е вярно, че колонизирането на една страна оказва някакво влияние, толкова е вярно, че не можем НИКОГА да предскажем, какво ще се случи след това с нея, независимо дали колонизаторите са насадили там цвекло, ряпа или оперно пеене. Изобщо всякакви подобни студии служат предимно на професорчета по хюмън резорсис да си пълнят джобчетата и да се фукат, че са професори.
toly
15 Авг 2007 14:03
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
То и демокрацията у нас трябваше да даде хубави плодове, ама засега са си направо червиви . Така че правилото е , че няма правила и закономерности. Човешкият фактор може да засрами и най-светлите нучни теории
Cruella de Vil
15 Авг 2007 14:41
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Проблемът на африканските държави не е колониализмът, а корумпираните местни диктаторски режими, на които въобще не им пука за населението. След оттеглянето на колонизаторите, африканските държави се върнаха на изходната си точка - родовообщинен строй с непрекъснати войни между отделните племена. Идват едните на власт, избиват поголовно другите ( тутси и хуту в Руанда, например). Или пък се редуват различни диктаторски режими, дошли на власт след военни преврати и граждански войни. По време на тези граждански войни първата работа на воюващите е да се унищожи реколтата на противника и да се извърши етническо прочистване. След това милиони умират от глад и болести.
Развитият свят дава милиарди за ликвидирането на глада и развитието на африканските държави, до нуждаещите се стигат има-няма към половината до една трета. Останалото се присвоява от политическите елити. Както се изрази един западен журналист: "това са парите, които бедните от богатите страни дават за богатите от бедните страни". За борбата срещу спин се отделят 4 милиарда годишно, като резултат епидемията се разраства поради изключително ниската сексуална култура на населението. Управляващите не правят нищо в това отношение.
То насила хубост никъде не става. Всяка нация трябва да си изруча определената й от историята порция жабета...

Cruella de Vil
15 Авг 2007 15:55
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ирландия е била изостанала държава не поради Великобритания, а поради консервативната политика на поколения управляващи след придобиването на независимостта. Ирландската икономика е била затворена, а държавата предимно селскостопанска, с голям дял държавна собственост. Католическата църква е играела огромна роля в обществото, която е била затвърдена от Конституцията (Спомнете си член 1, съвсем подобно!). Поради беднотията страната е напусната от милиони икономически емигранти, тенеденция, която се преобърна едва в последните 10 години.
Ирландия влиза в ЕС през 1973, а сериозните либерални икономически реформи започват в края на 70-те и началото на 80-те. За 20 години страната настигна развитите държави и продължава да поддържа стабилен ръст.
Т.е. развитието на Ирландия не е поради или въпреки англичаните, а в резултат на разумна икономическа политика.
Мето от Факултето
15 Авг 2007 16:44
Мнения: 1,071
От: Bulgaria

Противоречията м/у либералната и социалната система са очевидни и не трябва да се допуска това да доведе до катаклизми.Този модел, който от години някои се мъчат да натрапят на световната общност, е вече остарял и е стигнал своя лимит.Дори сред неолибералните среди съществуват опасения, че либералния модел и глобализацията са отишли твърде далече и трябва да се намери баланс, за да се избегне световен хаос.Вероятно това е една от причините напоследък все по-често да се говори за премине към една нова система, която се нарича “социална икономика”.

Ясно е за всички, че унищожаването на пазара е безсмислено и повечето м/у нас не вярват и не желаят това.Но едно е пазарът да играе своята естествена роля, а друго е, когато той иска да бъде единствен господар.С/у него са изправени нации, държави и истинският въпрос, който възниква, е тяхната способност да поддържат правила, които да възпрепятстват важните решения в икономическата сфера да бъдат вземани и налагани единствено от”пазара”.

Много често за успех на пазарната икономика ни се дава за пример Ирландия. Вярно е, че Ирландия изпълзя от едно незавидно икономическо ниво и се разви много добре, но всичко това на принципа на социалния дъмпинг, привличайки дейности, които се намираха другаде в Европа.Нека не се забравят и над 130 те милд.евро отпускани години наред от ЕС , без които Ирландия едва ли щеше да има подобни резултати.Една малка страна, каквато е Ирландия може да си позволи да развива икономиката си по този начин, но държави с размерите на Германия и Франция-не.
gramove
15 Авг 2007 17:04
Мнения: 404
От: Bulgaria
Г-жо Cruella de Vil, не искам да съм груб, но Вие очевидно нямате ни най-малка представа нито от ирландската икономика, нито от проблемите на африканските страни. Съжалявам, че реагирам така, но повърхностното мислене и нескопосаните идеологеми от типа: Догоним и перегоним… винаги са ме дразнили. Та за Африка на юг от Сахара – не Ви ли е хрумвало госпожо, че нито един режим в тази част на света не би могъл да се задържи на власт и три дни без подкрепа отвън (и то не откъде да е отвън!). За какви племена ни бръщолевите? Та нали именно колониалните граници, 80% от които са прокарани по паралели и меридиани (т. е. напълно измислени) разкъсаха цели народи и на практика са в основата на повечето (не на всички, разбира се) междуетнически конфликти в Африка.
garamel
15 Авг 2007 17:05
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
На умниците дето дават за пример Судан и пр. Николай Скаличански го е написал. Човешкият фактор е също много важен. Когато някои хора вървят напред и взаимнстват добрите неще, други за нищо не стават.
Защо България е на т'ва дередже сега? "Защото държавата е скапана!" Не! Хората правят държавата. Защото хората дето населяват тази страна са неспособни да въведът ред и законност, където законът да е равен за всички, бизнесът да върви и обществото да просперира. Но това ли е случаят?
Защо Ирландците в страна където няма абсолютно нищо, само население, те успяха да изградят модерна държава от нищото? Защото взимстват добрите практики и решават проблемите. Факт е че през последните 20 години повече емигранти се връщат да работят там отколкото напускат страната.
Captain Buddy
15 Авг 2007 17:11
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
Кометарите с малки изключения са напълно адекватни на статията. Лято, жега ... мъка, мъка!
hamel
15 Авг 2007 17:49
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
garamel На умниците дето дават за пример Судан и пр. Николай Скаличански го е написал. Човешкият фактор е също много важен. Когато някои хора вървят напред и взаимнстват добрите неще, други за нищо не стават....

Какво значи за нищо не стават? За какво трябва да стават? Какво трябва да правят? Ами не се вписват в западната цивилизационна схема. Не я харесват. Имат си свои възприятия за нещата от живота. Какво правят колонизаторите там? Сеят доброто и вечното? А преди една седмица оревахте орталъка, че руснаците забили един байряк под полюса. И още нещо. Когато се говори за "човешки фактор" в контекста на Скаличански, това е фашизъм.
bgtopidiot
15 Авг 2007 17:54
Мнения: 11,702
От: Bulgaria
hamel,
BTW, от Африка до Африка си е цял тропик. На Козирога. Някои африкански държави в момента са рай в сравнение с България.


Редактирано от - bgtopidiot на 15/8/2007 г/ 17:58:27

garamel
15 Авг 2007 18:19
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
hamel,
Виждам че много от хората в Бг не се вписват в западната цивилизационна схема, че не я харесват и имат свои възприятия за нещата от живота. То си личи отдалече, още от 200м над летището.
Но на който така си му хартесва да не рИве като неоправени курва като от полицията му кажат да не се впечатлява от това че са му разбили колата, щото ако не е днес то утре. Или нещо от сорта: "Ми за к'во да правим раследване след като като хванем крадеца съдията ще го пусне"? Оти да се абиме? Така че вмсто да мигат с очи, от утре с усмивка на лицето. Като му откраднат телевизора ше си купи нов. Като го набият на улицата ше си купи нова глава. Ктао го измамят в бизнеса ще ги прокълне и т.н.
Така хамел. Прости хора е имало и винаги ще има. Както и разумни. Благодаря на господ, че повечето хора в Бг не мислят като теб!
Cruella de Vil
15 Авг 2007 18:41
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Грамове,
Все пак смятам, че представите ми за ирландската икономика са по-добри от Вашите. Аз не видях от Вас нищо по въпроса, само отрицания. Ирландия беше на едно ниво с Гърция и Португалия, получаваше еднакви с тях суми на глава от населението, а сега може да сравните икономическите показатели на тези държави. Ирландия е на второ място по БВП на глава от населението в Европа (след Норвегия и като изключим държавите-джуджета Лихтенщайн и Люксембург). Ирландците казват, че са започнали да се оправят когато са спрели да обвиняват англичаните за злощастната си съдба, а са взели съдбата си в свои ръце. Звучи познато, нали?
Какви "догоним и перегоним" Ви тресат? Някъде да съм говорила за догонване? Това са изрази от Вашата лексика.
Режимът на Мугабе си се държи не от три дена, а от много повече. Па вземете и сравнете показателите на Зимбабве от преди Мугабе със сегашните, пък тогава говорете за "империализъма". Южна Африка (като изключим някои залитания) води горе-долу по-приемлива политика, макар че привилегиите на черните накараха доста специалисти да се изнесат. Оттам пък имам сведения от първа ръка. Кения също в последните 20 години има проблеми поради лошо ръководство на държавата.
Естествено е африкански ръководители да се оправдават с империализма. Защото така е най-лесно. Прочетете и други източници освен тези, които са Ви набивани в главата от другарите.
Николай Скаличански
15 Авг 2007 18:41
Мнения: 4,135
От: Germany
Я почакайте малко бре, къф фашизъм ви подгони?! Аз не съм казвал никъде, нито пък намеквал дори или имал предвид, че дадена нация или раса не става за никакъв чеп. Като говоря за човешки фактор, имам предвид, че моментното грамотно/културно състояние на дадена нация обитаваща дадена държавна структура избира и моделира какво и как ще стане то на сетне с тази държавна единица, (било то колония, държава, съюзи и прочие). Защо някои хора толкова късогледо бързат да наричат това фашизъм ... си е само техен интелектуален проблем, но както винаги и сега ще изисквам аргументирани отговори и коментари на постингите ми, а не да слушам първосигнално хрумнали емоционални излияния. Няма капка фашизъм в понятието "човешки фактор" в контекста на дадения ми постинг. Никъде не съм се опитвал да доказвам, че дадена нация е малоценна!!! Имах предвид, че дадения тарикат, дето си цоца пари от МВФ за да си прави спекулациите, просто не е включил в изследването си моментното състояние на дадените общества, а всичко много елементарно е свързал единствено и изцяло с икономическите дадености на дадената държава. Аз никога не съм ги оспорвал като важен фактор, който катализира дадени промени, но те не са били единствените решаващи фактори, кое и как да става. Човешкият интелект и мечти са също фактори, които са определяли, как ще се развие една държава и нейната икономика. Дядо ми строял Димитровград само за едната супа и рециталите на Пеньо Пенев. Не защото икономически му е било изгодно, въпрос на убеждения е било. Ама как да обясниш на продажници които и майка си биха продали за едните пари, па камоли да се замислят когато си правят псевдопроучванията. Така че да си имаме малко уважение поне и ако не разбира някой нещо в писанията ми първо да пита доуточняващи въпроси, а после да ме обвинява в фашизъм!!! Последното е крайно некоректно!

Редактирано от - Николай Скаличански на 15/8/2007 г/ 18:54:03

hamel
15 Авг 2007 19:00
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Уважаеми Скаличански,
Извинете ме за несправедливата квалификация на Вашия пост.
Николай Скаличански
15 Авг 2007 19:11
Мнения: 4,135
От: Germany
приема се
hamel
15 Авг 2007 19:17
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Благодаря.
Mrx++
15 Авг 2007 22:27
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Айде бе garamel
Гаче в Западната цивилизация не разбиват коли и не крадат коли. Айде холам.
Една вечер тръгвайки от паркинга на компанията във Филаделфия чувам вой на полицейски сирени. Изведнъж на тротоара срещу мен изкача черна кола, без малко да ме забърше. След него две полицейски коли. Сгащиха го, оказа се, че откраднал кола. Абе нали тези мурафети у нас ги научиха след 10 ноември от Запада.
А точно между Филаделфия и Улмингтън за пръв път видях нещо което съм виждал само на кино- две коли се гонеха и се стреляха. При нас и престъпността си е нашенска махленска, не е с този размах каквато е в САЩ или Лондон.
Mrx++
15 Авг 2007 22:29
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
По долината на река Амазонка има още племена, които не са виждали жив колонизатор и още ходят с листо отпред и отзад.
А има ли в долината на Амазонка от защитения вид Gozambo.
Mrx++
15 Авг 2007 22:37
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Kruelka na Wilka
Ирландия е била изостанала държава не поради Великобритания, а поради консервативната политика на поколения управляващи след придобиването на независимостта.
Едно си Круелка знае, Ирландия пак Ирландия, оно си Круелка бае.
Нейната Ирландия ми порасна на пъпа. Аз и обясних, че Ирландия има някои специфични обстоятелства, които са и помогнали. В САЩ голяма част от населението е с ирландски корени. Когато дадена американска фирма реши да инвестира някъде си първо се сещат или за Израел (ако шефовете са евреи) или за Ирландия.
Сега, обаче се оказва, че най-богатите хора в САЩ не са евреите, а индийци. Това обяснява и подобряването на икономическото положение на Индия донякъде. Ама Индия е огромна не е като Ирландия, затова не може да покаже такъв стандарт.
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща