Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Защо в България богатството произвежда мизерия?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:91 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
Cruella de Vil
25 Авг 2007 11:06
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ако говорим за т.нар. "работнически квартали", това е така. Тогава се е строяло евтино с цел да се приютят под наем работниците в промишлените предприятия. Такива обаче не се строят поне от 30-те години на миналия век.
Все пак България можеше да приеме модерния начина на архитектура и благоустрояване на околната среда без да прави това, което другите отдавна са отрекли. Защото не става дума за жилища за бедни, а за скъпи и прескъпи апартаменти в София и по курортите.
водач на МПС
25 Авг 2007 11:14
Мнения: 681
От: Bulgaria
Ето го нотарялния акт : Платил съм 9 772 лева за апартамента.А в имота си бях засадил 2 череши, 1 бяла череша, 2 ореха, 2 дюли, 6 вишни, 6 круши, 5 ябълки, забравил съм вече колко беха сливовите дръвчета, малинак.Всичко това го отрязаха.Какво им пречеха дърветата? Оставиха само 2 тополи и 3 ели.
водач на МПС
25 Авг 2007 11:31
Мнения: 681
От: Bulgaria
Само не съм сигурен дали става дума за един и същ имот като описания в статията? Моят е в Дианабат.
Вълчо
25 Авг 2007 11:31
Мнения: 2,798
От: Bulgaria
Марксе,
Благоевград е "такъв премерен и добре планиран", защото е планиран и построен (новите неща) по времето на социализма. Имаше и хубави попадения тогава. Не бива всичко да се ругае. Но, това е въпрос на култура! (Нямам предвид вас!).
A.Notaras
25 Авг 2007 11:34
Мнения: 286
От: Bulgaria
много късно идва тая статия, поразиите вече са направени. иначе интересни разсъждения за архитектурата като огледало на обществото богатите в България допреди няколко години са били бедни. сега имат пари, но мисленето им си е останало ограничено. вижда се.
Архитектурата на един град действително е много показателна. Нищо не е случайно. София винаги е била грозен и мръсен град.[/b]
popangelov
25 Авг 2007 12:03
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Не ти говоря просто за работническите квартали, а за 90 процента от градовете. Пазарът се ръководи от пазарни правила, не от естетически, нито от хуманни. Пазарните правила са прости - гони се печалба. Всичко друго е обстоятелства. Естетическите и хуманни правила са функция на обществото, която се противопоставя на пазара. Доколко държавата се намесва в действието на пазара е точният въпрос. В периодите на установяване на пазарни правила и първоначално натрупване пазарът всячески се бори с ограниченията и правилата. В някои случаи, (например семейните фирми) той се регулира от неформални родови, кланови и семейни правила, които смекчеват ефектите на пазарната логика, в други от религиозни такива, често от правни принципи, но само най-важните - не кради, не убивай и т.н. но като цяло той не приема ограничения от абстракцията общество и от държавата. Примери - Англия от началото на развитието на индустрията и зараждането на буржуазната класа, американските големи градове от 17 - 18 век, днешен Китай и т.н. и т.н. Ако искаш вземи и стария Пловдив - колкото и да са красиви къщите, всъщност те са построени по същият архитектурен принцип - без паркове, без зеленина, без достатъчно свободно пространство между тях, защото са били регулирани от зараждащата се сила на пазара и само донякъде от градската общност, която е запазвала своята регулативна функция, доколкото е могла. Днес в София няма такава, нито по морето, нито в Банско. Където я има, тя няма ефективни механизми и ресурси, за да се противопостави на силата на пазара.

Редактирано от - popangelov на 25/8/2007 г/ 12:07:07

`qwert
25 Авг 2007 12:04
Мнения: 356
От: 0
Mrx+, как тъй нямало комунисте бре, нали 50 години рИвахте , че строите комунизЪма . Кошерите ви все с верни чеда на партията бяха пълни. Та как тъй успяхте да се стопите до един комунист
Вълчо
25 Авг 2007 12:05
Мнения: 2,798
От: Bulgaria
Г-н Бориславов,
според мен стстията ви е чудесна, написана е умерено, с болка и професионализъм. Бих казал, дори, и че има общообразователна стойност. Наистина, архитектурата е особено изкуство. Това безумие, което се твори пред очите ни, е отражение на културата на обществото ни като цяло, а също така и на способността му да се саморегулира така, че да се спази хармонията. За София е спазена само хармонията на постъпленията в личните сметки на господата Софиянски (образец на съвременния Бай Ганю) и нищожеството, наричащо себе си "архитект", и именуващо се Стоян Янев. Поразиите, направени от тия двама херои, дълги години ще легитимират София като една от най-грозните европейски столици. Страх ме е, обаче, че това може да продължи. Имам пред вид персоната на настоящия главен архитект на София, г-н Петър Диков. Той се изразява много добре, показва компетентност и загриженост. Но този човек, преди да заеме сегашния си пост е бил главен архитект на "Златните пясъци". А "Златните пясъци" са превърнати в нещо ужасно и отблъскващо. И това е ставало чрез него и никакво извинение не може да ни накара да мислим, че Петър Диков е почтен човек и добър професионалист. А това което си мислим, е че това е верният продължител на делото на нищожеството Стоян Янев.
indiec
25 Авг 2007 12:30
Мнения: 2,356
От: Bulgaria
Има някои основополагащи причини и сега ще изброя две:
1. Парите (респективно богатството) се разпределят неправилно: така че интелигенцията в широк смисъл, е лишена от тях. А на простака колкото и пари да му дадеш си остава простак и не може да прогресира нито той, нито страната му, която и да е тя. За сравнение това не се случва в НИТО ЕДНА ОТ СЪСЕДНИТЕ НИ СТРАНИ.
2. Липса на морал (религиозен или светски, или социален) в имашите пари. Но това отново е свързано с предишната при/ина, може би.
RumenS
25 Авг 2007 12:34
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
`qwert комунизма явно е замислен от идеалисти, Сталин е разбрал че с добро няма да стане щото повечето хора не са добри и пробал и с лошо. С лошо може би би могло да се получи, но пак няма да е бързо, трябват поколения за да се промени мисленето на човека. Защото сега е ясно, и аз да имам голям имот в центъра няма да направя градинка а ще го уплътня докрай, защото с повечето пари който ще взема ще мога да си купя повече луксозни автомобили /примерно/. Та комунизъм може би е възможен, но хората трябва наистина да бъдат идеални като кандидати за рая от Библията. Не мога само да разбера какво толкоз лошо има в идеята и защо толкоз народ се дразни? Пък после викат и че били религиозни тичат в църква да се кръстят и т.н. А и бих добавил че мнозинството от бившите комунисти днес демократи, капиталисти и бандити са просто хора, еднаки са, т.е. ше уплъняват докрай, градинки не чакайте. Няма защо да се обиждате на демократи и комунисти щото сега разлика няма, има само ПАЗАР
toly
25 Авг 2007 12:40
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
За хубава статия никога не е късно. Само че нека сме честни докрай. Парите в Б-я са в ръцете на престъпници в по-голямата си част. Най- напред съзнанието се асоциализира. После ставаш престъпник , после строиш и после автора се пита що нашите богаташи са асоциални. Ами щото в Б-я се позволи на престъпниците да станат богаташи. Всичко е резултат на политиката на СДС и БСП. Пропорциите са различни в зависимост от полит . ориентация. Само резултата е 100%
Cruella de Vil
25 Авг 2007 12:47
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Попангелов,
Доколкото знам в центровете на големите европейски градове са разположени предимно офиси на различни фирми и корпорации. Там застрояването наистина е гъсто и сградите - многоетажни. После и центровете им със старите постройки датират даже и от Средновековието без изменение в планировката. Всичко старо, което може да се запази е запазено.
Става дума за жилищните квартали - никой в Европа вече отдавна не строи по този начин. Предвиждат се места за паркове и градини, детски площадки, търговски центрове и други удобства за живеещите.
CABILES
25 Авг 2007 12:58
Мнения: 86
От: Bulgaria
Е вярно, че статийката е доста хаотична, но има и доста истини в нея. Много е лошо човек да има някакви пари и да не знае как точно да ги инвестира....количество без абсолютно никакво качество и естетика. За съжаление градоустройствените планове не само в София
, но и на доста други български градове се оказват една леснопроменлива величина...има няма някоя хилядарка и всичко е възможно...и после как да не го е срам човек , че живее тук........
RumenS
25 Авг 2007 13:09
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Много ми е интересно колко от ругаещите тук съвременния бизнес, ще направят градинка ако имат имот в центъра. Или ако имота е градинка кой ще го запази във вида на градинка а няма да го продаде или застрои. Хайде моля пишете, недейте да скромничите
toly
25 Авг 2007 13:10
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Нещата изобщо не опират до архитектурна некадърност, а до административна алчност позволяваща голяма гъстота на застрояване след плащане на искания рушвет. Нещата са толкова прости , но пък неприемливи за силните на деня.
toly
25 Авг 2007 13:14
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Румене , този въпрос не ни интересува. Проблема е , че общинските градинки станаха частни имоти. Прави си в твоя имот що щеш
RumenS
25 Авг 2007 13:21
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Точно това е ключовия въпрос. Те градинките не се самоунищожават, хора го правят за пари.
A.Notaras
25 Авг 2007 13:31
Мнения: 286
От: Bulgaria
ясно, че всичко зелено се унищожава и се строи като за световно. Корупцията е едната тема. Другата е, че нищо красиво не е построено, само грозотии. Тая грозотия е огледало на нашето общество.
Свежарков
25 Авг 2007 13:39
Мнения: 2,583
От: Bulgaria
Леле какви невежи има тук! Комунизмът е създаден от йодеина Кашел Мордехай (Карл Маркс), който в ни най-малка степен не е бил идеалист, ами чист сатанист. Комунизмът като практика е реализиран в СССР все от отбор йодеи-ционисти, затова тази човекоомразна практика напълно основателно се нарича юдокомунизъм.
По статията. Доста верни неща са казани, примесени обаче и с някои нелепи твърдения. От четивето не се е получило цялостно произведение, липсват натрапващи се важни изводи, но въпреки недостатъците статията не е излишна. Защото поставя много важен проблем в нашето общество и част от отговорите поне са загатнати.
Ключови момент в изграждането на здрав морал в едно общество е то да се управлява от продължително време (поне 80-100 години) от своите естествени елити в различните области на материалното и духовното. В противен случай се получава това, което авторът е предпочел да нарече "опасна гражданско-естетическа ситуация". Българсикет елити по времето на османското "присъствие" са били асимилирани или физически унищожавани. След Освобождението редица вътрешни и осдобено външни фактори системно или взривно действат в посока на елиминирането на естествените национални елити и изтласкването към освобедените обществени и политически пространства на некачествен материал, често направо на продажни отрепки и обикновени престъпници. същото се прави и през последните 17 години. Естествен е и постигнатият крайно отрицателен за държавата и нацията междинен резултат, заплашващ да стане и краен. Да се вгледаме само в президентите и премиерите през тези години и всичко става безпощадно ясно.
toly
25 Авг 2007 13:42
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Изобщо не съм съгласен , че нищо красиво не е застроено. Вярнор че е гъсто и хаотично строителство но има много на брой красиви сгради , поне в моя град
Добави мнение   Мнения:91 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »