Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Осребряването на косовската криза
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Федаин
13 Сеп 2007 15:29
Мнения: 4,803
От: Bulgaria
Който наскоро е пътувал за Европата по шибаните румънски пътища знае че единствения ни интерес е Сърбия по скоро да влезе в ЕС.Всичко друго е абсолютна тъпня.Всеки си мисли че може да направи далавера от цялата работа но накрая винаги се оказва че на всички им е "още един път отзад".И на големи и на малки.
ТАПА
13 Сеп 2007 15:54
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
Всякакви илюзии, розови очила и слонове захвърлете. Ще има война, ще има кръв и то страшно много. Примитивният мюсюлмансти фанатизъм подкрепян от САЩ пълзи от всякъде. В България ще е хиляди пъти по-страшно от Сърбия и Косово.
Ако успеем да унищожим Д П С и по някакъв начин да изгоним поне половината освирепели мюсюлмани от България може и да се разминем с трагедията.
Nevezha3
13 Сеп 2007 18:25
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
Captain Buddy, а дали ти познаваш фактическата обстановка? Проблемът Косово бе създаден от Милошевич в края на 80-те на миналия век. Как? Като премахна автономния статут на Косово. Какъв статут? Автономия, която Косово имаше по силата на конституцията на СФРЮ от 1974 г. - т.е. право на самоуправление, вкл. собствена конституция, правителство, парламент и конституционен съд. И квоти на федерално ниво в Белград като федерална столица (не републиканска) - косоварите бяха представени в колективното председателство на СФРЮ, федералното правителство, федералния парламент, федералния конституционен съд и пр.

Редактирано от - Nevezha3 на 13/9/2007 г/ 18:27:11

Nevezha3
13 Сеп 2007 18:35
Мнения: 1,322
От: Bulgaria
Ta на въпроса ти кой създаде проблема Косово - отговорих. Милошевич с подкрепата на сръбските шовинисти.
Кой има полза от от тлеещо етническо огнище на Балканите?
Във всеки случай не България, не ЕС и не обикновените сърби.
За кого най-приемлив?

Плана Ахтисаари е най-приемлив за сърбите на юг от р. Ибар и за сръбската православна църква. Би трябвало да е приемлив и за т. нар. демократични сили в Сърбия, но по вътрешнополитически съображения те не могат да кажат това публично.
gargamel1900
13 Сеп 2007 18:46
Мнения: 412
От: Bulgaria
Изморих се да лупам по форума, зат'ва копвам поста от другата рубрика...
Абе много глупости трескате и това е.
1. Политиката на европейските големи спрямо Балканите е била винаги мръсна и долна.
2. САЩ се включиха само накрая и даже леко прецакаха плановете на стара европа.
3. Препратки между България и Косово са БЕЗУМНИ. Просто в Сърбия не е имало албанско робство и насажданията са от съвсем раличен по корен характер.
4. Решението е просто: Северно Косово - в Сърбия, което води до същото спрямо Долината нa Прешево.
5. Ама решение няма да има, защото европейските крадци искат безкрайна мисия в Босна и Косово - страшни далавери, огромни заплати и доста безопасна среда. Филмът ще е безкраен - като резолюциите на ООН турската инвазия в Кипър.
п.п Невежа шо стана с църквата, ходи ли да я видиш.
Muktadasaxkoburgidiotski
13 Сеп 2007 19:07
Мнения: 14,528
От: Mali
Невежий , да ти е живо и здраво никнейма , ама за Косово сме писали иляди пъти у Форума. Ако не искаш да четеш набедените за "сърбофили" форумци , вземи малко се образовай от постингите /копи-пастовете / на Чичо Фичо , поне... Косово е проблем от поне век и половина , ако не и от векове. Милошевич е само една от капките в чашата на омразата , да кажеш че Милошевич е създал проблема Косово
gargamel1900
13 Сеп 2007 19:28
Мнения: 412
От: Bulgaria
Невежа-та е много по прав от всичките (или 90%) компютърни специалисти, дето си прекарват времето в джиткане на стратегии. Проблемът Косово е точно от 1912-18, когато алчните сърбета отказват предложението на великите сили току що признатата държава Албания да вземе 1/3 от Косово (албанската част тогава) и Западна Македония (тогава такава држава нема де). Цел - избягване н апо-късна етническа криза. Ама наш'то алчен съсед решава, че "сами ще се справят с албанците" и взимат всичко. Е оттам почва всичко - алчна сръбска политика. Оттогава е и приказката за Пашич "не се ли притеснявате, че взимате изконно български територии? (Западните покрайнини) - не, пък и да се наложи да ги връщаме, ще трябва да ги даваме на българите, не на Германия или Франция".
Captain Buddy
13 Сеп 2007 19:51
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
С нежежи не конверсирам, защото още не са открили напълно топлата вода!
Чичо Фичо
13 Сеп 2007 20:04
Мнения: 24,838
От: United States
Невежа3 е специалистът по въпроса

Марксе, на мене ми не ми пречи Сърбия да седи извън ЕС поне докато ние стигнем и минем Гърция. Ще се съобщаваме с Унгария през Видин и Темешвар, като си направим моста и се оправи пътя в Румъния. За Гърция това ще е също сухоземен път за ЕС. Трябва да развиваме и други пътища в обход на Е80 - например еврокоридор 7 (Дунавски) през Русе до Варна и с ро-ро/контейнери до Самсун (северна Мала Азия, както си е бил начертан навремето европейски път Е70). Това ще е един от основните пътища между Азия (Грузия, Русия) и ЕС. Коридор 8 също ще се развие от София до Дуръс/Вльора и по море до Италия - това пък ще е сухоземната връзка на Италия с Русия и Пътя на коприната. Вия Егнация (Дуръс/Вльора - Солун - Истанбул) също ще получи голям тласък в отсъствието на Сърбия.

Ако Сърбия остане извън ЕС, Войводина ще я напусне.
Чичо Фичо
13 Сеп 2007 20:12
Мнения: 24,838
От: United States
Констанца не може да бъде сериозна конкуренция на Варна по простата причина, че няма защитено пристанище - почти неизползваема е през зимата. Затова още в турско са построили жп линията Русе - Варна скоро след първата - Чернавода - Кюстенджа, и нашата линия веднага поела целия трафик от Виена за Цариград. Също и каналът Чернавода - Констанца, един от най-мащабните проекти в историята (с цената на 250 хил. жертви при комунизма от общо 1 млн. каторжници) може би ще се изплати за около 600 г. при сегашния темп (по румънски оценки).

Нашите сега тепърва се събуждат, ще инвестират 500 млн евро кредит от Япония във варненското пристанище и се надявам да създадaт и нормална законова база и модерна port authority.
Trakietzzlaten
13 Сеп 2007 20:52
Мнения: 495
От: Bulgaria
Американците гледат на света като на баница...Харесват си едно парче, отрязват го, сключват договор с туземците или ги бият, зависи от ситуацията, после употребяват парчето по предназначение. Когато си свършат работата, оставят туземците да се оправят сами и отпрашват в друга посока. След тях и потоп- както се казва.Фичо, едно е сигурно, на Балканите духът вече е пуснат от бутилката, въпрос на време е да направи голямата беля...
beagle
13 Сеп 2007 23:44
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Човек и на "Фичоза" да му е пъпа , не бива с толкоз мегаломания да глупее ...

Чавдар Маринов
14 Сеп 2007 01:32
Мнения: 101
От: Bulgaria
Определено! Всеки, който е виждал пристанището в Констанца и си помисли за варненското (да не говорим за бургаското), ще се изсмее. Какви са перспективите на едното или на другото, не се наемам да гадая.
Чавдар Маринов
14 Сеп 2007 02:28
Мнения: 101
От: Bulgaria
Опс... Исках да кажа "си помисли за бургаското (да не говорим за варненското)", желаейки да подчертая, че Констанца е видимо по-голяма не само от първото, но и от двете.
paragraph39
14 Сеп 2007 13:10
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
KOTKA,
/:/ "...Има и много други варианти. Като най разумното е Косово да си е остане в Сърбия и сърби и шиптари да работят за влизането им в ЕС, ако това искат.
Друго, Шиптарите като искат да бъдат албанци да си стягат куфарите за там. Държава Албания вече има.
УСА-то, ингелизите и холандците натискат за бързо решаване на създадения изкуствено от тях проблем Косово, за да оправдаят нелегалната война която водеха на балканите. А ако се създаде държата Косово, то това ще бъде една 100% терористична и криминална държава..."
......................................... ......................................... .....................................
Абсолютно ТОЧНО!
Чичо Фичо
14 Сеп 2007 15:55
Мнения: 24,838
От: United States
Чавдаре,
С Гугъл всеки може да види каквото си иска с подробности.

Констанца няма естествено пристанище, Варна има - с дължина на бреговата линия около 50 км. Големите пристанища в Европа извън Средиземно море - Ротердам, Антверпен, Лондон, Хамбург, Бремен, Петербург, Гданск - са разположени все навътре, по реки и езера.

Дълго време Варна и Кюстенджа били в една и съща империя, която също искала да търгува с Европа по Дунава. Познай кое било по-голямото пристанище. В едно деспотство и царство били и преди османците - пак същото положение. Превъзходството в природните условия е горе-долу същото като в областта на туризма.

Варненското пристанище (изток) е на сегашното си място от около три хиляди години, да не говорим за бронза и неолита (варненския некропол от 4600-4200 ВСЕ показва свидетелства за търговия с Цикладите и долното течение на Волга, може би примитивна валута - нанизи от черупки спондилус).

За съжаление сегашното пристанище изток е от 1906 г. (по проект от 1880-те, който бил най-евтиния проект от възможните), а и не се използва пълноценно поради законови и икономически ограничения. Контейнерите общо на порт изток и запад сега са още към 100 хил. годишно, а в Констанца с новите мощности и организация пораснаха от 2001 г. от 100 до 1100 хил. Това пак не е много в сравнение със западноевропейския оборот и с потенциала на Черно море.

Сега у нас се сетиха да инвестират половин милиард евро в нови терминали (дано създадат и законова база и организация поне като румънската). Поради разликата в природните условия строителството ще завърши за няколко (3-4) години, за разлика от Констанца, дето каналът се строеше (от каторжници) десетилетия от Втората св. война насам. Качеството (защитеност от ветрове и мъгли) у нас също ще е значително по-добро). Сега се реализира проект, предложен идейно в 1850-те години от английски инженер. В 1969-76 беше направена малка част от възможното - около 10%.

Политическите връзки с режимите на Евразия също не са за подценяване и там за добро или зло имаме всички основания да мислим, че сме с предимство пред Румъния - виж например проектите за Путиновите тръбопроводи през България, заобикалящи Турция и Украйна (и Румъния) - за 35-50 млн т нефт и 30 млрд куб м газ годишно. Ислам Каримов също искал да изнася всичкия си памук за ЕС през Варна.

Но ако потече очаквания поток от стоки от Азия към ЕС по копринения път, и четирите ЕС пристанища на Черно море няма да смогват - оборотът им може да се увеличи много десетки пъти.

Никой не е забогатял само от кираджилък, но Маркс питаше дали оставането на Сърбия извън ЕС е вредно за връзките ни с ЕС. Отговорът - не фатално, понеже през Видин и с коридори 7 и 8 ще се компенсира. Нищо не губим от твърдоглавието на Сърбия за Косово, а печелим липсата на един конкурент за вниманието на ЕС.
Чичо Фичо
14 Сеп 2007 16:03
Мнения: 24,838
От: United States
Марксе,
Не съм съветвал Буш за Ирак, но позицията, към която се присъединих тогава, беше формулирана просто от Томас Фридман - "Ирак може стане арабската Германия (1945), но може да стане и арабската Босна". Стана второто. Надявахме се спекулативно, че Ирак ще може да се запази цял, както Месопотамия била винаги централизирано управлявана заради водите, тя е люлката на най-древните империи.
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2