Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
За първи път ще има български етнически вот в Кърджали
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
абулафия
18 Сеп 2007 12:09
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
Някой знае ли колко процента от БГ населението на Кърджали с право на глас се е включило в тези предварителни избори? И какъв дял са те от гласувалите на предните местни избори българи. Благодаря предварително
hamer
18 Сеп 2007 12:23
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
ruff
[Напреднал][50]
18.9.2007 г. 06:09:45 "Но не бива да се отминава притеснението, че подобно консолидиране на българския вот е в дълбоко противоречие със самата демокрация и нейната същност."
А как звучи : "Но не бива да се отминава притеснението, че подобно консолидиране на ТУРСКИЯ вот е в дълбоко противоречие със самата демокрация и нейната същност." - но не е написано.
"След това гласуване в Кърджали трябва категорично да се откажем да анализираме кампанията от гледна точка на леви и десни избиратели и на чисто партийни интереси."
Че кога ДПС интересите са били ПАРТИЙНИ - т.е. интереси, свързани с "ляво" и "дясно" например. То иначе тази част от българската нация щеше да си е в съответните "леви" и "десни" партии. Кой ли разбива българската нация? Всеки случай не е ДПС.

Редактирано от - ruff на 18/9/2007 г/ 08:28:36

Това мнение засулжава да бъде препоствано, за да го прочетат повече хора
дъртреалист
18 Сеп 2007 12:52
Мнения: 11,678
От: Bulgaria

абулафия[Златен][327] 18.9.2007 г. 12:09:41 Някой знае ли колко процента от БГ населението на Кърджали с право на глас се е включило в тези предварителни избори? И какъв дял са те от гласувалите на предните местни избори българи. Благодаря предварително

Не-е, нямаме нужда да ни се казва такава политологична информация. Да не се мъчим сами да мислим.
Вместо нея благоволяваме да научим "че зад фасадите на уважаващите се съседи кипят страсти".
Нали за да върви сериалът трябват страсти, емоции?
SINDBAD
18 Сеп 2007 13:06
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
Кърджали е и ще бъде БЪЛГАРСКИ град, част от РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, и е крайно време да се задействат управляващите в посока ЗАЩИТА на тази част от България и всякакви опити там да бъде налаган ТУРСКИ етнически вот да бъде пресичан от раз и считан за АНТИКОНСТИТУЦИОНЕН АКТ, както и за ПОЛИТИЧЕСКИ ТЕРОР, произлизащ от намесата на Република Турция във вътрешните работи на държава-членка на ЕС, каквато е България!!Стреснете се, политици, щото с узаконяването на ДПС ВИЕ СТЕ ВИНОВНИ за ентически вот там!!
Старшината
18 Сеп 2007 13:13
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... много мърдащо турчаля остави на времето Танев из кърджалийско .... твърде жалко ...
snaiper
18 Сеп 2007 13:31
Мнения: 30
От: Bulgaria
***** госпожо, в българия няма етноси, има диаспори и един народ Българи! *****.Запомнете няма турски етнос има диаспора! Вие като папагали повтаряте словоблудствата на измисления от ДС филосов с прякора Сава.*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 18/9/2007 г/ 13:55:51

indiec
18 Сеп 2007 14:22
Мнения: 2,356
От: Bulgaria
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 18/9/2007 г/ 14:25:57

paragraph39
18 Сеп 2007 14:28
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Етнически ли ще бъде вотът в Кърджали?
18 септември 2007 | Нова телевизия, “Коритаров LIVE”
Хасан Азис, кмет на Кърджали
Милко Багдасаров, председател на БСП – Кърджали
Стефан Чанев, кандидат на ГЕРБ за кмет на Кърджали
Агоп Узунбохосян, кандидат на ДСБ, Демократическа партия и ССД за кмет на Кърджали
...да напомня за един отговор, който вече е даден в пресата – вестник “Сега”, анализ на Татяна Буруджиева, чиято теза е, че за първи път ще има български етнически вот в Кърджали...
...........................
Натиснете тук

Редактирано от - paragraph39 на 18/9/2007 г/ 14:29:54

paragraph39
18 Сеп 2007 14:38
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЕТНОкрация или ДЕМОкрация- но двете едновременно е НЕВЪЗМОЖНО!!!
Проблемът НЕ е в това, че някакъв Етнос се плоди свръхнормално или, че почти целият Етнос изповядва една и съща Религия!!! НЯМА нищо лошо в това за другите Етноси!
ЛОШОТО е, когато този Етнос си направи НЕГОВА партия на етническа и религиозна , а НЕ на политическа, основа и влезе във Властта, управлявайки НА ЕТНИЧЕСКА и РЕЛИГИОЗНА основа! Това, фактически, е Управление/местно и централни/ В ИНТЕРЕС на един Етнос- и, разбираемо е, НЕ в интерес на другите Етноси! Нещо като управлението на "чистокръвните богоизбрани арийци" в Германия, по времето на Фашизма там! Ето защо, всяка управляваща партия на етническа или етно-религиозна основа е ДИСКРИМИНИРАЩА партия/ "фашистка" партия/!
При Демокрацията партиите са, за да прокарват и защитават ПОЛИТИЧЕСКИ Интереси/разбирай, Класови Интереси на хората от "нисшата", "висшата", "средната" Класи!/, а НЕ да прокарват и защитават ЕТНИЧЕСКИ и/или етнорелигиозни Интереси на съответна Група хора! ДПС, например, НЕ защитава никакви Политически/Класови!/ интереси на българските Граждани от турски Етнос, които 99.9% гласуват за ДПС! Истината е, че 99% от електората на ДПС са бедни, изтерзани хорица, които в никакъв случай НЯМАТ реални "либерални" политически/класови!/ интереси! На електората на ДПС по- и най- му приляга да има/ и той със сигурност ги има!/ ЛЕВИ / на "нисшата Класа"!/ политически Интереси! Но гласувайки ЕТНИЧЕСКИ за ЕТНИЧЕСКАТА/ и религиозна-мюсюлманска/ партия ДПС, всъщност, самият електорат се /само/ЛИШАВА от Политическия Инструмент/партия/ при Демокрацията да прокарва и защитава своите си политически/класови/ Интереси! Освен това, чрез вкарване в реалната власт на етническа партия, с гласовете си Електоратът на ДПС спомага да бъде изкривена, изопачена и унижожена Демокрацията- чрез Етнокрацията на партията ДПС! Така, освен вреда на самия себе си, електоратът на ДПС нанася вреда и на останалите Граждани на България- като ги лишава от възможността да живеят при Демокрация! ЕТО го, значи, Основанието българските Граждани от НЕтурски Етноси да "мразят" българските Граждани от турския Етнос! Но това НЕ е персонално "мразене" на етническа основа- заради Етническата им Принадлежност на българските Граждани от турски Етнос! Това е "ДЕМОКРАТИЧНО мразене"- заради Вредата, която гласовете за ДПС на българските Граждани от турски Етнос нанасят на Демокрацията в България, въобще, и на политическите надежди и цели на всеки български Гражданин от НЕтурски Етнос, в частност!
Така че, който е против ДПС, той НЕ е против българските Граждани от турски Етнос, КАТО ТАКИВА, а е против това, че българските Граждани от турски Етнос, гласувайки ЕТНИЧЕСКИ за ДПС, а НЕ политически/за партии на политическа основа/ спомагат за деформиране и убиване на Демокрацията в България и на ЛИЧНИТЕ демократични ПОЛИТИЧЕСКИ/класови!/ надежди и цели на българските Граждани от НЕтурски Етноси!!!
АНАДЪНМУ?!?
----------------------------------------- - -----------------
ДА ПРОСВЕТИМ БАЛАМИТЕ, ЗА ДА НЯМА ТАРИКАТИ!/Р39/




Редактирано от - paragraph39 на 18/9/2007 г/ 14:46:25

politologa
18 Сеп 2007 16:02
Мнения: 130
От: Bulgaria
Оценките за българският етнически модел през годините са крайно полюсни и противоречиви, но това не е продуктивно - необходима е трезва преценка, включваща отчитане както на положителните страни на модела, така и на неговите слабости.
Темата за етническия модел поражда дебат и рефлексия в обществото относно неговото функциониране и жизнеспособност. В България съществува етнически плурализъм , но това съвсем не изчерпва всичко , а по-скоро представлява една проблематизирана проекция на съществуващото положение . Налице е политическо участие във властта на една много малка част , формиране на етномалцинствен елит , което не помага на хората на всекидневно равнище , не подобрява условията им на живот . Решението на тези проблеми предполага доразвиването на етническия модел посредством създаване на условия за интеграция на това население - лична , социална, културна .
Факт е , че социално-демографския профил на избирателите на ДПС показва , че за Движението гласуват предимно български турци и изселници от Турция. Но това би могло да се твърди и за избирателите на „Атака” , които са етнически българи в много голям процент .
В изследване на „Маркет линкс” от 2006 г. 76% от анкетираните посочват , че участието на ДПС във властта трябва да се ограничи . Най-често обществената представа за политическа корупция е свързана с представители на ДПС . Но е известно, че корупция има във всички партии .
Относно функционирането на етническия модел има някои неточности и дори манипулации . Неправилно и некоректно е приписването на заслуги за авторството и поддържането на стабилност на модела от страна на ДПС . Такава задача е непосилна за която и да е партия без наличието на толерантност и разум от страна на гражданите . Останалите политически сили също имат принос . Това е видимо и от резултатите от същото изследване – 85 % смятат , че стабилността на българския етнически модел зависи от всички партии . Разбира се не бива да се отрича ролята на ДПС в началото на прехода като буфер и отдушник на етническото напрежение .
beagle
18 Сеп 2007 17:54
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Драги Политоложе ,
Ум "от всякъде" няма ... Ще рече , за манекен на обратното , не се туряй... Българският "етноплуралистичен" модел не е "просто" политически , а буквално и просто - икономически ... Като при всяка "автономия без граници"... В Кърджали , от него косите си скубят , а ти "комшулука" им за етнически мир продължаваш да броиш ... С евфемизми третираш националната ни политическа система , основата на сцеплението ни в национално общество... Господи , Татянче , не бива ...

politologa
18 Сеп 2007 18:11
Мнения: 130
От: Bulgaria
Драги beagle,
т.нар."български етнически модел" има и икономически измерения, но той е политически конструиран (политиката включва и икономиката , представи си!), чрез политически инструменти се осигурява материалното възпроизводство на един политически структуриран етнос (турския).

Редактирано от - politologa на 18/9/2007 г/ 18:12:01

Bay Hasan
18 Сеп 2007 18:13
Мнения: 8,555
От: United States
Евалла на Старшинката...успел е у два реда само да излее сичката болка, де последните трима я разтегат като в докторантска дисертация.Па и на окумуши се правят.
Евалла, Старшина...Мърдащи гниди като вазе само доказват необходимостта от партията на наш Сокол.
paragraph39
18 Сеп 2007 18:41
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
POLITOLOGA,
/:/ "...Факт е , че социално-демографския профил на избирателите на ДПС показва , че за Движението гласуват предимно български турци и изселници от Турция. Но това би могло да се твърди и за избирателите на „Атака” , които са етнически българи в много голям процент ..."
......................................... ......................................... ....................................
Партия "Атака" НЕ е "етническа" , а е АНТИетнопартийна!!!
Я, кажи, КОИ са партиите в България на българските Граждани арменци, евреите, гърци, на руснаци, на араби, на виетнамци и прочие?!
А, може би, според теб, и ВСИЧКИ останали български партии/СДС, ДСБ, БЗНС, БСП, НДСВ, ССД и прочие.../ са "етнически"- щото, видите ли, преобладаващата им членска маса и симпатизанти са български Граждани от български Етнос?! А?!
Една партия е "етническа", или НЕ, в зависимост от това: какви/чии/ ИНТЕРЕСИ на Граждани-Избиратели прокарва и защитава тази партия. Партиите са за прокарване и защитаване на ПОЛИТИЧЕСКИ интереси на Групи хора в държавата/т.е., за ВИД Политика- "лява", "дясна", "средна"/, в зависимост към коя КЛАСА тези хора принадлежат по социално-икономически Статус! За НЕполитическите Интереси и Права/включително ЕТНИЧЕСКИТЕ!/ на българските Граждани, българската Конституция предвижда Сруженията с НЕстопанска цел, плюс Прокуратурата и Съда, ако се твърди за нарушени такива Интереси и Права!!! Българската Конституция ЗАБРАНЯВА партии на ЕТНИЧЕСКА основа, за прокарване и защите на ЕТНИЧЕСКИ Интереси и Права!
Значи, сега, трябва да ни убедиш, че ВСИЧКИ Избиратели на ДПС- в 99.9% български Граждани от ТУРСКИ Етнос!- са чиста проба "ЛИБЕРАЛИ"/ сиреч, почти или изцяло "десни"/, тъй като, нали, ДПС е "либерална" партия?! А?!
paragraph39
18 Сеп 2007 18:46
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
АТАКА подкрепя Пашинов на изборите в Кърджали
След балотаж в неделя инж. Никола Пашинов спечели предварителните избори за единна гражданска кандидатура на сдружението "За Кържали", в което един от основните участници е АТАКА. Идеологът пък на общия български фронт в смесеното градче е Волен Сидеров, който пръв сред политиците заговори за единна българска кандидатура, която да се противопостави на ДПС в градовете със смесено население.
АТАКА е партия която държи на думата си, за разлика от други политически сили и техните лидери, и ние категорично ще подкрепим Пашинов, коментира вчера Сидеров резултатите от предварителния вот. Целта на формацията в Кърджали също е "да даде отпор на хегемонията" на ДПС в града...- Натиснете тук
Графът
18 Сеп 2007 19:10
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Уважаеми politologa, трезва преценка безспорно е необходима. Погледнато реално даже я има и на световната политическа сцена – България влезе в ЕС с правителство на ДПС в коалиция с още две партии.
Причината от известно време ДПС да стане “враг № 1” е друга. “Етническото ДПС” днес е на мястото на “комунистите” за всички политически субекти, съществуващи само върху основата “универсален враг”.
“ДПС – етническа партия”. Защо? Защото е представител на българските граждани от турски произход, защото основната част от нейните членове и електорат са от този етнос! От нещо друго – в програма, идеи, устав? Не, такива обвинения не срещам.
Е, добре! Нарояват се още няколко партии, на основата на същия електорат (такива опити вече имаше). Те всичките ли ще са “етнически” при положение, че някои са десни, а други леви?
В крайна сметка къде остава основният демократичен принцип всеки да може да избере коя политическа сила ще го представлява?
Ето това ме кара да съм напълно съгласен, че етнически вот правят тези, които се обединяват само на базата “да елиминираме това болшинство в тази община, защото е от друг етнос”. И на базата “власт”, в крайна сметка...
Добре, че циганите са от друго тесто и си нямат някой като Доган...
politologa
18 Сеп 2007 19:10
Мнения: 130
От: Bulgaria
„Атака” и ДПС са двете страни на един процес, в резултат на който изкуствено се създава етническо напрежение и омраза в обществото. Като контрапункти тяхното съществуване е взаимно обусловено . Може да се каже , че двете партии имат общ интерес от противопоставяне помежду си , като по този начин легитимират и обосновават собственото си съществуване , печелят влияние и власт . „Атака” отхвърля етническия модел като грешен и вреден за България , посочва колко е лошо , че турците са управляващи . ДПС обосновава необходимостта от поддържането и функциона-лността му , а „Атака” служи за пример в какво би се превърнала страната при разпалване на етнически вражди и съответно колко необходимо е ДПС за туширане на тези противоречия . Зад това разбира се стоят властови стремежи и от двете страни .
Графът
18 Сеп 2007 19:42
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Това е вярно. Но на ДПС не му беше нужна “Атака”, с нейната поява не промени особено влиянието си. Само стана по-лесно мобилизирането на електората. А и ДПС няма нужда тепърва да се доказва – да не забравяме, че тази партия има вече две правителства на свое име.
Докато на “Атака” и е жизнено необходимо – тя е неутвърдена, стои на ниско ниво, трябва да компенсира отлива на крайно левите и има вече силен конкурент в привличане на определен електорат.
politologa
18 Сеп 2007 20:05
Мнения: 130
От: Bulgaria
Така е. Наличието на разнородни по своя етнически характер общности става опасно там, където етническите различия съвпаднат с икономически, политически, религиозни разделения. При това положение социално-икономическото неравенство започва да се възприема и като етническо неравенство и води до напрежения. Когато етническите общности се обединят в различни партии, това е предпоставка за съвпадение на етнически и политически противопоставяния и конфликти. В една унитарна държава като България политизирането на етническото е опасно за държавата и нацията. Опасността идва от това, че доминиращият конфликт на интересите, характеризиращ политиката в условията на многопартийни плуралистични системи, се преодолява чрез компромиси. Конфликтите на интереси се преодоляват много по-лесно от конфликтите на идентичности, където се сблъскват ценности. Етнизацията на партиите създава предпоставки в условията на многопартийна система те да се превърнат в инструмент за разделяне на обществото. Тези процеси реабилитират един етнически и културен кливидж по оста мнозинство-малцинство , характерен за края на тоталитаризма и началните години на прехода .
ДПС е реалност независимо от протестите за неговата неконституционност.Би следвало да се стимулира превръщането му в национална партия, в която хората членуват не поради етническата си идентичност, а съобразно своите интереси. Но в равна степен това би следвало да бъде валидно и за останалите партии, които биха могли да включат в своите редици не отделни фигури, а достатъчно представители на останалите общности, за да се чувстват те представени. Само така партиите ще изразяват успешно националния интерес. Ако бъде използвана класификацията на проф. Георги Карасимеонов „Атака” е част от втората партийна система след 1989 г. , но тя би била национална, а не етническа партия, ако включи достатъчен процент български турци, роми сред своите редици, а не просто да отхвърля тяхното право да участват в политиката. Това означава също интересите на една общност да не се задоволяват за сметка на интересите на друга общност.
Trakietzzlaten
18 Сеп 2007 20:19
Мнения: 495
От: Bulgaria
Извън теорията има няколко съществени проблема с ДПС. Първият и най-съществен е, че има доказателства за силна взаимосвързаност и зависимост на движението от турското правителство, чрез турските тайни служби. Този проблем е достатъчен за да изоставим теориите за етно, религиозно или друг идентификационен момент. Що се отнася до истинския проблем с малцинствата, той е, че в България циганите и турците са над 25% от населението. Това е твърде голямо малцинство и сериозно уронва унитарния характер на държавата. Освен това участието на етническа партия в политическия живот, при това на квотен принцип, означава признаване на претенции за политическа автономност на това малцинство. Проблемът в Кърджали лесно може да се реши, като се отдели град Кърджали в отделна община. Селата около него могат да станат няколко общини, и това ще разбие "етническия модел на ДПС. Другият практически ход е поправка в Закона за българското гражданство, според която се отнема гтражданството на всеки, живял повече от 5 години в държава извън ЕС. Има и други механизми естествено. Проблемът е, че Турция не позволява това да бъде направено. ДПС е само инструмент, нищо повече.
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща