Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Орешарски изчисли: 25% от учителите са излишни
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:391 « Предишна Страница 14 от 20 12 13 14 15 16 Следваща »
paparol
08 Окт 2007 13:30
Мнения: 2,491
От: Bulgaria
Esmeraldo!
Не, не е показателно. Не смесвай нещата.
Преди няколко дни зам.министъра на образованието каза в едно предаван, че нейната заплата чисто е 900 лв. Един "бакшиш" от ОК-я взима не по-малко от 1500 на месец, собственик на квартална бакалия (не супермаркет) изкарва поне по 2500, плочкаджията дето лятото ми взе по 18 лв на кв. отива към 3000 лв при добра органицзация на работата. Въпросът е на избор и да се сравнява по този начин е грешно.
Дани Кометата
08 Окт 2007 13:32
Мнения: 323
От: Bulgaria
Янк не е финансов инспектор. Аз Ви заблудих без да искам - давах примери, и - при бързото писане, съм го посочил за такъв. А той не е казвал подобно нещо. Извинения.
Дани Кометата
08 Окт 2007 13:44
Мнения: 323
От: Bulgaria
Всъщност не е грешно. Лавкаджията го обират само с данъци (ако не си укрие доходите (или приходите ли беше) - не знам; на даскала могат да му вземат колкото си искат от заплащането на труда - работи за монополист. Вие сте си дали парите с данъците, те не стигат до него, политиците купуват яхти и самолети. Но идеята, че някой е станал даскал, защото е бил глупав и безинициативен и не му е стигнал да прецени, къде е келепирът, е акнатонска. Може и да важи за някои, ама за всички?
........................
А ако беше така! Тогава пък какви основания имате да рИвете: "Вие сте глупаци по определение бе, връщайте се да работите за по 10 стотинки на дете, не ви ли е срам, децата без надзор останаха, по 4 лева на час ли да даваме, как ще го компенсират тоя пропуснат материал, пак ли за частни уроци да плащаме?
.............................
Всъщност честната позиция е друга: ние, политици, ви дадохме пари (данъците) за да платите на даскалите да работят с децата ни. Те не искат, понеже парите ги нямало. Къде са?
......................................... .
И лицемерното: от парите малко пооткраднахме, няма да стигнат, нека първо решим, кои са калпавите, и тогава да платим на другите! Колко точно време ще ви трябва за тази работа? И от тия, другите, дето не са калпави, колко ще го доживеят? Щото вече 17 години все това се решава.
Esmeraldo
08 Окт 2007 13:45
Мнения: 269
От: Bulgaria
Прав си Папароле, че не е показателно, ама не е и въпрос на избор, защото един хирург може да направи избора да стане плочкаджия или шофьор на такси, ама последните не могат да направят избора да станат хирурзи, защото за това се иска образование. Шофьор едно време се ставаше с 35 часа курсове, сега не знам как е, ама доктор се става с доста повече зор. А както сме я подкарали, скоро сервитьорките ще направят своя избор и ще им се поиска да управляват...
Дани Кометата
08 Окт 2007 13:50
Мнения: 323
От: Bulgaria
Да бе, бедният Орешарски .... ортак на Черепа. И бедният Вълчев - декларирал само един милион.
Gan(ю)гоТрий
08 Окт 2007 13:51
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
заплатите на всички трябва да се вдигнат защото: .. в Румъния

Все пак заплата се взема с/у нещо дадено насреща. Най-правилно е за учителите да се обвърже със средната работна заплата, най-добре да е равна на нея. Но да искат повече от това е нахално при 3 месеца отпуски, работа на сухо и топло.
*
А това какво било в Румъния или Ирландия е съвсем друга бира. Manrico и Heat що числа приведоха и пак неразбрали. Но да повторим. В Румъния хора, които получават 700-800 евро казват, че не им стигали и прескачат у нас да си купуват евтина храна и стоки. Какво излиза – искаме румънски заплати, ама не щем румънски цени. Много умно, да! И в САЩ дават големи заплати, ама не щем да си плащаме хиляди долари за всяка форма на квалификация. Или искаме да работим по комунистически и да сме богати по капиталистически!. To и при комунизма се работеше в пъти по-добре отколкото сега и за това сме на този хал.
Sir_Lanselot
08 Окт 2007 13:59
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Меркури,
Имам усещането , че си учител. Ако е така , направо ти казвам - и вие сте виновни , не само министерството, защото нямате активна позиция.
Но все пак, докога ще казваме , че някой ще е прецакан, нали все някога трябва да се започне, че ние така може да си останем в 20 век.
Sir_Lanselot
08 Окт 2007 14:03
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Меркюри,
Под активна позиция не разбирам просията за заплати. Все пак човек трябва да има достойнство и да каже - аз работя това, резултатите от труда ми са еди какви си, срещу това очаквам еди какво си заплащане.
Apolitichen
08 Окт 2007 14:08
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
paparol, виждам, че частните уроци са Ви трън в очите. Явно и Вие не правите разлика между бавачка, възпитател и учител. Но надявам се, че разбирате, че частните уроци не са "патент" на учителите. При една лошо устроена система, винаги се появяват посредници, които да предложат нещо като "лекарство".
Трябва да призная, че до преди време, споделях Вашия начин на мислене, спрямо адвокатите. Ако Съдът можеше да види всички аспекти при един спор, ако ответникът и ищецът имаха необходимата правна култура, от адвокати ("дрането на голо" нямаше да има нужда.
Практиката показва, че все повече нараства необходимостта от адвокати (първи сме по брой на глава от населението), защото съдебната (образователната) система е ниско квалифицирана; защото страните в процеса са ниско образовани (някои разглеждат учителите като бавачки, други са снели напълно от себе си родителската отговорност - пращат болни децата си на училище, лошо възпитани, лошо облечени, дават им лош пример за социално поведение; от друга страна, някои учители разглеждат работат си като спокоен пристан до пенсиониране и акцентират само върху стажа си);
защото рамката е крива - целите и законодателството.
Та когато се почне плащане на учителите като на адвокатите, всички "страни в процеса" ще оценят реално ситуацията. Ще има стимул за учителите и разбираемост на реформата за обществото.
Дани Кометата
08 Окт 2007 14:11
Мнения: 323
От: Bulgaria
Аз съм съгласен с рицаря. Защо трябва да молят за по-високи заплати, вместо да кажат: трудът ни (който включва това, и това, и това), струва толкова и искаме да ни се плати. Ако някой не прави изброеното в списъка, нека си ходи. Още повече, че имат основания. И че една камара учители ги формулираха и публикуваха къде ли не.
paparol
08 Окт 2007 14:12
Мнения: 2,491
От: Bulgaria
Esmeraldo!
Прекалено много патетично стана. Точно въпрос на избор си е. Мой приятел който стана професор на 33 г. замина със семейството си в USA и вече 12 г. кара ТИР. Знаеш ли колко изкарва? Доста повече от американски гимназиален учител и несъизмеримо повече от професор в България. В Германия и Австрия където съм живял, плочкаджии и водопроводчици също изкарват по-големи пари от учители. Тук ставаше въпрос за друго.
Sir_Lanselot
08 Окт 2007 14:20
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Меркюри,
Пардон, вие сте дама. Според мен е най-добре да си направите единен учителски съюз, да се отървете от дембелите - профсъюзи и да създадете едно държавно обществено сдружение с цел да създадете една работеща образователна система и да защитите интересите си.
По подобие на лекарския съюз.
Apolitichen
08 Окт 2007 14:28
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Sir,
След като имаме Лекарски съюз, Адвокатски съюз, Съюз на архитектите, имаме ли работеща здравна система, съдебна система, градаустройствени планове?
XYZxyz
08 Окт 2007 14:29
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Как се казваше - в природата не остава празно място. Е, щом в България барманите и сервитьорите станаха уважавани бизнесмени и политици, то тяхното място съвсем естествено според някои ще се заеме да кажем от професори и учители. То така и така нуждата от преподаватели намалявала всеки ден, след като преквалифицираните бармани и сервитьори докараха демографската криза при българите, а циганчетата на училище не ходят. Но както е казано празно място не остава, и на освободените от българи територии ще дойде друг етнос и други учители.
Когато се говори един с една професия да работи нещо съвсем друго, добре е да се мисли и за такива понятия като чест и достойнство, наклонности, интереси и т.н. Не всичко е пари, както са внушили на някои. Един човек, когато си харесва професията е съвсем нормално да иска да води сносен живот с тази си професия, а не да работи нещо съвсем друго, защото там щял да изкарва 10 пъти повече.
paparol
08 Окт 2007 14:31
Мнения: 2,491
От: Bulgaria
mercury!
Нали точно за това става въпрос. След като работите много наистина трябва да ви плащат....хайде, да не е много, но достатъчно за достоен живот. Въпросът е от къде ще се вземат тези пари. Явно в държавната хазна няма толкова, "Черепа" не ще да спонсорира образованието и за това остават два варианта. Да се ощетят други не толкова "стачкоопасни" специалисти с висше образование или да се се вземат от ваши колеги които не само, че не работят много, ами въобще не работят, но си получават заплатките редовно, че дори и получават повече от вас защото имат по-голям стаж!
За това иде реч.
SINDBAD
08 Окт 2007 14:31
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
Във връзка с прогнозата, че ако бъдат увеличени заплатите на учителите и други сектори ще поискат също увеличение, Александър Йорданов заяви: “Трябва да поискат, защото в момента има и финансов ресурс, така че да се вдигнат заплатите на много сектори без да се вдигне инфлация”.
По думите на Йорданов в българското общество се прави голяма провокация като се опитва да се внуши, че повишението на заплатите ще доведе до повишаване и на инфлация. Такава провокация се правела, защото у нас все още имало политически структури, които смятат, че по-бедните хора са по-лесни за управление, точно поради своята зависимост.
Според него - повишението на заплатите ще доведе до по-динамично развитие на българската икономика.
borowan
08 Окт 2007 14:33
Мнения: 1,891
От: Bulgaria


Ган/ю/ го, ах, как си на място! Точно, ама точно това е казал оня селски кмет на Славейков - че даскалът сис еди на топло, докато говедаярт...Нататък всички го знаят, но малцина схващат.
Аз цял ден съм по обекти, разправям се с какви ли не проблеми, понякога възрастни мъже не щат да разберат елементарни неща, обаче...Обаче не искам да се сменям с някой даскал. Заради нервите. И отговорността за хората. Този занаят трябва да се заплаща много добре, за да се върши също така хубаво. А ние искаме с трици маймуни да ловим. Една откачалка даже твърди, че даскалите били длъжни да бачкат така, да не претендират, че щяла да ги изволни /за прословутата Акнатон намеквам/. Е, ще ги увилнят...И после? Всичкото следващо поколение дебили като нея? Ужас! В края на краищата трябва да се избере - или приоритет са децата, включая заплащането на учителите, или наемниците ни, курветите, бюрократите, цялата политическа сган. И - ще успее ли простотията да надделее над образованите хора? Въпрос на бъдеще!
XYZxyz
08 Окт 2007 14:42
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Основният проблем на политиците ни с стачката на учителите не са парите за 100% увеличение на няколко пъти до края на 2008-ма година. Парите ги има, но управляващите от тройната колиция, както и опозицията на тази тройна колаиция ги е страх - страх ги е, че тази стачка може да доведе до верижна реакция във всички браншове, защото навсякъде в България заплатите са прекалено ниски. Основната задача на всички правителства от 1989-та досега беше и е да се държат заплатите на изключително ниско равнище - вече имаме 12-15 пъти по-ниско жизнено равнище в сравнение с преди 20 години. Може само да гадаем чии интереси изискват българите да избягат от България заради мизерните заплати. Учителите и лекарите са двете най-голями групи, които могат организирано да протестират против мизерията и спрямо тях всички правителства досега действаха много внимателно, но всяко нещо си има граници.
Gan(ю)гоТрий
08 Окт 2007 14:42
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Точно така е mercury, най-ощетени сте способните учители, за които професията е призвание и губите време и пари за да следите новостите в своята област. И точно това е последното за което се борят синдикатите, представена по този начин стачката се бори за утвърждаване на уравниловката и живуркането. Не само между учителите трябва да има сериозни разлики в заплащането, но и цели училища които работят добре би трябвало да се стимулират сериозно със заделени за това фондове от общия бюджет за образование. И за какива неща едва ли някой нормален ще възрази.
градивен
08 Окт 2007 14:45
Мнения: 96
От: Bulgaria

Колкото и да дискутираме, обсъждаме, пишем и говорим по темата ще стане това, което е възможно в момента - след като всички професии са поставени на пазарен принцип - това трябва да се направи и за образованието. За някои може би ще бъде жестоко - нека това да е причината да се усъвършенствуват, квалифицират, да се стремят да дават актуални знания, да бъдат конкурентноспособни, да обръщат повече внимание на учениците. Не е ясно обаче кой ще прави този подбор, по какви критерии и какви ще са резултатите. В самите училища има много пари, но трябват мениджъри, за да ги видят и изкарат на показ/може би някои ги виждат, но чакат автономията на училищата/, а дотогава - държавата да вземе от едни и да даде на други по равно.След като има общински училища - в наредбата за определяне на работните заплати да фигурира не определено възнаграждение, а не по-малко от ...... и общините да преценят кое училище каква тежест има и какви пари заслужава.А за тези училища, които са към МОН - да изработят методика, рейтинг, или някаква наредба, но не би трябвало детска градина в дълбоката провинция да се сравнява с престижно училище в София.
Добави мнение   Мнения:391 « Предишна Страница 14 от 20 12 13 14 15 16 Следваща »