Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
За пазарния фундаментализъм с любов
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:139 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща
Сократ XII
10 Окт 2007 19:15
Мнения: 685
От: Bulgaria

А моят съвет е да си мериш поне малко приказките. Епитетите , плюнките , замерванията с просташка ирония, не те правят УМНИК.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
хунвейбин
10 Окт 2007 19:24
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Никакъв шанс , лъжите да не ги наричам лъжи.Никакъв
garamel
10 Окт 2007 19:24
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Meтеоролога пт ВИИ " Карл Маркс",
Всички видяхме, че говори за "ГАЛОПИРАЩА" инфлация, а я сега разкажи и за инфлацията в ЛЕК ТРЪС.
А по-нататъка ще разясниш от север или от северо-запад идва и какъв е шанса инфлацията да премине в безразборно ПРЕПУСКАЩА?
Сократ XII
10 Окт 2007 19:27
Мнения: 685
От: Bulgaria

хунвейбин, като говориш за лъжи, първо виж поста от 19:11 където е документирана една от твоите.

Що се отнася до ограмотяването, ти имаш по-голяма нужда от него защото, при висока инфлация точно кредитополучателите са тези, които печелят защото инфлацията изяжда номинално заема им и те го връщат по-лесно (ако е в лева разбира се, но голяма част от заемите са точно в левове). И точно такива случаи имаше по Виденово време. А истинските опарени от една инфлация, са не кредитополучателите, а тези, които имат спестявания в левове, които изгарят! И точно това се случи по Виденово време. Ама айде стига съм се занимавал с недоучили хунвейбини!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
хунвейбин
10 Окт 2007 19:30
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
И на теб ще отговоря-макар да ти липсва елементарно възпитание.
До 10 % инфлацията се приема за умерена.
Над 20 до 100 % се нарича галопираща.
Над 100 % вече е хипер.

Това са възприети параметри навсякъде по света.
хунвейбин
10 Окт 2007 19:34
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Пак говориш глупости.Кредитополучател печели , ако инфлацията протича с обезценяване на парите , а не с пповишаване цените на стоките.
При валутен борд е вторият вариант , така че нищо не печелят , харчат повече пари за стоки от първа необходимост -за да оцелеят и стават неплатежоспособни.
хунвейбин
10 Окт 2007 19:44
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Много точно съм написал , как от ГАЛОПИРАЩА ще стане ХИПЕР..

Казах ти , научи поне смисъла на думите , като не знаеш тяхното дълбоко съдържание.
Фрида
10 Окт 2007 19:45
Мнения: 971
От: Bulgaria
Ясно е, че ПФ /пазарният фундаментализъм/ е модерната "метафора" за корпоративизъм и икономически глобализъм; финансово-политически диктат на големите и силните над малките и слабите. Ясно е и защо става мото на леви и десни демагози. Не е ясно дали има алтернатива или светът безвъзвратно е в капана на ПФ, респективно на свръхмощните транснационални корпорации. Нашите управляващи, за огромно съжаление приеха доброволно да обслужват именно тези интереси, с цената на невъзвратими жертви за собствения си народ и държава. Но днешните слуги на корпоративния капитал нямат народност, тъй както няма националност и капитала. Затова всъщност се води и война срещу нацията и национализма. Идеята за нация по никакъв начин не се съгласува с интереса на глобалния капитал, тя е пречка и трябва да бъде унищожена, дискредитирана по всевъзможни начини.
Фрида
10 Окт 2007 19:50
Мнения: 971
От: Bulgaria
Как да не се сетиш за "световната конспирация"?!
8 без 20
10 Окт 2007 20:32
Мнения: 816
От: Ukraine
el mojado е прав, разбира се, касае се за социален дарвинизъм, наложен от USrael. Дали и как се прилага ПФ решава Вашингтон и по този начин регулира качеството на живот на хората вподчинените страни според отношението си към тях и решенията на ционисткия кагал.
Авторът трябваше да публикува тази статия в зората на "демокрацията и ПФ", сега е много късно, прилича на измиване на ръцете и изпиране на гузна съвест. Все едно казцва: "Видяхте ли каква я сторихте бе!". Напълно се присъединявам към Хунвейбина: "А втора е от Център за ЛИБЕРАЛНИ стратегии и много хитро И НЕПОЧТЕННО е прекръстил ултралиберализмът , на пазарен фундаментализъм". ПФ нито е наука, нито идеология, а чистопробен икономически диктат с цел въвеждзането и поддържането на различен по тежест и опаковка геноцид.
Рядко съм бил съгласен с Gozambo , този път съм. Рядко му се случва тук да е искрен, обикновено агитпропагандира като същий фичку. Странно е точно той да пише важните истини като: "Свободен пазар няма. Свободна конкуренция няма. Равнопоставеност няма. В Америка пазарът е разделен, монополизиран, картелиран. Монополите са купили държавната власт, политиците, медиите. Седем-осем групировки държат целия медиен пазар. За какъв свободен пазар говорим? Такъв няма. Пазарният фундаментализъм е просто идеология за завладяване. Тя се налага със сила. Налага се с подкупи. Налага се със здрава пропаганда. Както и да е. Доста точно е описал вавилонизацията, която е основно оръжие на ционизма.
Получи се много интересен форум.
Бармалей
10 Окт 2007 20:37
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Ще да съм много тъп...Нищо не разбрах от словесният диспут...Понятийните ви апарати са тотално разбричкани...това либерализъм, ...това фундаментализъм, ...това пазар и икономически теории, ...омлет някакъв, ...От малък знам, че ябълката се яде...да ама не...вий ще си и викате Ейпъл и ще се кефите...Що не вземете да си направите един понятиен речник, че да си уточните и писанията...може да са грешни но поне ще се разбирате?...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
politologa
10 Окт 2007 20:40
Мнения: 130
От: Bulgaria
Gazambo, не съм казал, че "всеки трябва да се стреми и да работи за максимизиране на личната изгода"-това го твърдят и благославят икономистите.И не е вярно, че важи само за производителите-всеки се стреми да получава по-голямо възнаграждение, не е необходимо да си обясняваме елементарни неща. И явно не си схванал смисъла на статията.Авторът освен това не е икономист, а политолог.
rossenf
10 Окт 2007 21:00
Мнения: 1,956
От: USA
Бе и аз не си падам мноо по "философането" та няма да се връзвам на спора тука, ама малко факти рекох да пооправя:
Гозамбо, ако наистина си в тоя бизнес (строителството) в САЩ се учудвам че твърдиш че е нелегално за един човек да си построи къща без да ходи при големите корпорации - доста хора го правят, бившия ми хазяин го направи (купи си място, построи къща, продаде я). Естествено, че не може да се специализира във всичко, ама тва не е заради лицензи. Само БГ "майсторите" могат, ама натам не ми се отива. Освен тва има много, ама много, малки фирми които бачкат на максимум 2-3 къщи едновременно.
Второ - не е вярно че в САЩ държавата (на федерално и/или щатско ниво) главно подпомага корпорациите. Да, корпорациите имат предимството на парите си, но правителството най-често подпира (по най-различни начини) малката фирма. НО, голямо НО - тва се прави във сферите където да си малък може по скоро да е предимство за потребителя И за обществото. Естествено че няма да се прави в оръжейната промишленост примерно - някак не върви да имаш 1, 000 малки производители на танкове за една армия....
Валерияна -недей да ръсиш "факти" (по-скоро фатки) които толкова лесно се проверяват - я дай сорса на тия 100, 000 убийства дето били станали миналата година в САЩ? АКо е агенция ЕЖК (една жена каза) нема нужда. Щото малко по-официални източници ги дават около 17, 000.
ГМ храни са "доказано" вредни?? Айде ново двайсе - дай и за тва линк че нещо доста стряскащо звучи, а тъдява не се чува такова нещо. Чува се обаче от доста време за вредата на нитрати и всекви такива широко разпространи нещица популярни въс възхваляваното от тебе БГ земеделие.
И не, мерси, май мисля да продължа да цъкам с мишката, нещо не ме влече трактора......
Gozambo
10 Окт 2007 21:01
Мнения: 7,892
От: 0
Сократе,
на въпроса- какви ще са движещите сили в пазара и обществото, щом няма да е спремежа към лична изгода аз съм ти отговорил на същото място. Първо- ставаше въпрос за максимизиране на личната изгода, а не просто към стремеж за лична изгода. Всеки притежава стремеж към лична изгода, но стремежът към максимизиране е степен, която пренебрегва всякакви мярки и граници. Това е, когато започват да ти набутват триците в брашното, когато ти правят играчки с оловна боя, че била по-евтина, когато стоката ти се чупи в ръцете от икономии на материал, когато хората убиват други хора и казват- това е само бизнес, когато се водят войни или се заробват хора, когато оставяш хората да работят в вредна среда, за да не се харчиш за охрана на труда, когато разрушаваш природната среда за твоя интерес, а оставяш другите да плащат пораженията и списъкът е безкраен. Мярката, Сократе, мярката е много важна.
Написъл съм ти го- има личен интерес на производителя. Обсъжданата идеология не признава никакъв друг интерес. Но в обществото има и други интереси, които в момента са смачкани. Интересът на потребителя. От примерите по-горе за максимизиране на личната изгода сам можеш да направиш заключение, че интересът на производителя е обратно пропорционален на интереса на потребителя. Колкото единият печели, толкова другият губи. И ако всички сме еднакво богати или еднакво произвеждаме, то тогава нещата се уравняват. Ат едното печелиш, от другото губиш, танто за тунто. Но когато производителите /чорбаджиите/ са шепа хора и само те максимизират личната си изгода, то тогава на всички останали, които сме потребители, те ни го набиват до дъно. Подобно е отношението и чорбаджия- измекярин. Подобно е отношението и производител- общество или човечество, имам предвид разрушаването на околната среда.
Та исках да ти кажа, че има и други интереси, не само на производителя. Не можем да оправдаваме производителя за усилията му да си максимизира личната изгода, защото потърпевшите сме 99 процента от населението.
Коста Чутурков
10 Окт 2007 21:03
Мнения: 314
От: Cuba
Некои подбрани хунвейбинщини от тоз' форум:


1) Производствени цени , такова понятие в капуталистическата пазарна икономика няма
2) Явлението инфлация се наблюдава при цените , а не при парите
3) Явлението било само при парите и да подмениш 1000 лв. с 1 лв било само техническа промяна на лева.
Лева е сменен чрез покупателната му способност бе професоре , не само лева е сменен и цените се сменени , защото на луната покупателната сила на лева не се наблюдава.
4) Ако е вярно че явлението инфлация или дефлация се наблюдава само при парите , какво е станало при тази деноминация
5) В България , самата България , днес и сега , има различни видове Български пари
6) Доказателството е просто.Примерно в Англия и развитите страни от ЕС , ПАРИТЕ НЯМА КАК ДА СЕ ОБЕЗЦЕНЯТ , те са едни и същи , дори ЕВРОТО е в обръщение.Единствено се променя тяхната ПОКУПАТЕЛНА СИЛА , когато цените растат.Там също има инфлация.Инфлацията затова е явление което се наблюдава основно ПРИ ЦЕНИТЕ , защото чрез цените проличава покупателната сила на парите

Редактирано от - Коста Чутурков на 10/10/2007 г/ 21:04:26

хунвейбин
10 Окт 2007 21:12
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Коста Чутурков Некои подбрани хунвейбинщини от тоз` форум:

Това са абсолютни истини , макар и да са извадени от контекста в който са казани.

Не ме обиждаш мен.
Само показваш колко е жалък форума , заради неграмотни екземпляри като теб.
----------------------------------------- --
Най лесно е да напише едно изречение , бедните губят и стават по бедни , богатите печелят и стават по богати , щом се сблъскате с със инфлацията , която е скрито преразпределение на доходи.Такъв е цялостният процес , без нюансите , без механизма , с условното допускане , че се знаят кои са по -бедните и кой по- богатите
Сократ XII е написал драстични глупости.Това е пренебрежимо , той такива ги дрънка непрекъснато.Представите обаче са важни , кой печели и кой губи в една крайно дясна обстановка , това трябва да се знае , важно е да се знае и как се губи и как се печели.При валутен борд , нещата са в много голяма степен преобърнати и стават точно обратни зависимостите.
В България , покупателната сила на лева , тази година ще се обезцени , по последни данни цели 8 %.В Европа инфлацията е ниска , 1 максимум до 3%.
Инфлацията води до разлика минимум от 5 % в силата на парите , между лева и еврото.а валутният борд я компенсира. Курса обаче се запазва , по евтиният лев продължава да се заменя с по силното евро пак в съотношение 2 лв.-1 евро..Това се компенсира именно от валутните резерви. Имаш ли спестени пари , загуба при тях изобщо няма.

Ситуацията е ТОЧНО ОБРОТНАТА при валутен борд.Инфлацията ги прави спестените пари печеливши , а не губещи
Вижте какво пише Сократ XII, , А истинските опарени от една инфлация, са не кредитополучателите, а тези, които имат спестявания в левове, които изгарят!”
Абсолютно невярно , защото смесва механически процеси без борд и процеси с валутен борд.

При валутен борд от инфлацията печелят тези които имат пари и на който им остават пари и печелят толкова повече , колкото повече пари имат.При валутен борд губещи са тези които си броят стотинките и едвам връзват двата края.
Това е така , защото валутният борд стабилизира финансовата система , а не се стабилизират цените на стоките и услугите.Цените на стоките свалят покупателната сила на парите , но при положение че купуваш И обратното.Парите де факто са обезценени , щом им е паднала покупателната сила , но щом курса изкуствено се подържа , обезценени не са , загуба няма , изобщо не са опарени както твърди той , тези дето имат пари в банката , а точно обратното.

Конкретни са нещата Сократ XII , това няколко пъти ти го казвам , срамиш името на този древен велик грък с неграмотността ти.
Нямаш шанс лъжите дето изричаш да не ги наричам ЛЪЖИ.

rossenf
10 Окт 2007 21:14
Мнения: 1,956
От: USA
Като един интересен факт за омразните корпорации - 52% от работниците в САЩ работят във фирми от под 500 човека (да, тва е малка фирма), като около 60% от тях работят във фирми от под 20 човека - тоест малко под 20 милиона работят във фирми от под 20 човека!! Като пример как се облагодетелстват тези малко фирми - доста по-малко строги правила за безопасност примерно, определени със закон НАЙ-МАЛКО 35% от всички държавни поръчки да отиват при малки фирми, и нисколихвени заеми.
Gozambo
10 Окт 2007 21:17
Мнения: 7,892
От: 0
Сократе,
въпросът ти за организацията е наивен. Не си ли вземал изпит по "Икономика и организация..." на нещо си? На някой отрасъл?
Организация е когато народът се организира и изрита от управлението чужди и наши последователи на обсъжданата идеология. Организация е когато държавата се хване да си организира държавните производства, да спре източването им с оглед приватизация за стотинки на наши хора. Организация е когато се забрани на държавни служители да мислят и да говорят по следния начин- държавата е лош стопанин. Защото те са които трябва да полагат грижи за стопанисването. Ако те са лошите стопани- вън?
Организация е когато държавата, общините, разни съюзи, организации, кооперации започнат да организират местни производства, с които да се задоволява националния пазар, региона, общината с цел да се намали вносът на джунджурии и на всякакви неща, които можем сами да си ги произведем.Това пазарът сам по себе си не може да го направи, както се чака в момента на него. Организация е когато се вземат мерки за регулиране на пазара, на пазарната стихия, когато се озаптяват производители в стремежа им да максимализират печалбите, нарушавайки интересите на работници и потребители. Организация е когато се променят специалностите в образованието /дадох ти пример с тясната специализация в Америка в строителния бизнес- аз искам тясна специализация за един вид къща, но да я правя открай докрай/ - в момента се сещам за пример с Америка, но в България също ги има. Когато се променят законите. И най-важното, когато разберем какво представлява развитието, къде е посоката на развитието и какви цели гоним като нация. Национални цели в момента ние нямаме. Чакаме свободният пазар да тури нещата на местата им. Чакаме Михаля.
politologa
10 Окт 2007 21:27
Мнения: 130
От: Bulgaria
Gozambo,
"държавата е лош стопанин"-това е аксиома, която не е необходимо да се доказва. Проблемът е , че липсва частният интерес (това е характерно разбиране за социалистическите икономисти).Напр-едно държавно предприятие-кой ще има интерес то да не се източва??отговорът е прост-гражданите, които ползват услугите или производството му, които плащат данъци за издръжката му.Но простата истина е , че гражданите не управляват държ.предприятия, управляват ги партийните чиновници.Друг прост въпрос-при липса на всякакъв контрол, кой е луд, че да не краде и да не източва това държ.предприятие??Ако сегашните управляващи са да приемем некадърни и корумпирани, ако ги сменим ще дойдат други, които ще вършат същото , защото процесите е невъзможно да се контролират от държавата-кой е държавата?, какъв субект е държавата?, като нацията тя е един вид "въобразена общност"(ако използваме израза на Б.Андерсън, разбира се условно).Друг пример-частна голяма фирма-кой собственик ще позволи да се краде под носа му?Отговорът е прост също.
Коста Чутурков
10 Окт 2007 21:45
Мнения: 314
От: Cuba
В България , покупателната сила на лева , тази година ще се обезцени , по последни данни цели 8 %.

А бе, графоман недоучен, седмици наред те бройкам какви глупости пишеш и какви характеристики ръсиш в тоз форум.
Втори Фичо Манхатънски.
Айде засрами се малко - виж горе какъм бисер си снесъл, пак.
Да не се появи оня твой душманин-досадник да ти обяснява дълго и протяжно как и кога се обезценява покупателната сила. Баси простотията.
Ари стига толкова - сипи си едно и гушни госпожата - ще ти помогне да се разтовариш.
Добави мнение   Мнения:139 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща