Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Когато чувствата прелеят, настъпва пълна глухота
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:173 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »
Геновева
22 Окт 2007 12:01
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Във връзка със спомените как се е плащало на научните работници при Тато, другото вече съм го дъвкала и не ми се дъвче, искам да напомня следното.
Някъде към 1988 или 1989 изведнъж ни дигнаха заплатите на учЕните, ама с много, някъде по 100-на лева отгоре взехме. Просто тихомълком, нямаше никакви фанфари, просто дойдоха много пари. Говорехме си помежду, че вече бяха почнали буните - с Комитетите разни, дето идваха и от научните среди, та Тодор ни се подмазвал с това. Нето парите, които взимах тогава, номинално бяха почти равни на нетните сега - да речем, на 1 ниво по-долу, на н.с. I ст. За цените няма нужда да си говорим - 10 пъти по-ниски. Това офф топик, впрочем.
И до днес, по някакви там формули за изчисление на пенсионирането, аз не съм стигала още до там, да успокоя приятелите, знам, че за пенсиониращите се в БАН годините, които трябва да посочат по избор (обикновено се взимат години, когато заплатата ти е по-висока от средната за страната), винаги се посочва 1989. Това го знае всеки, който подава такива документи.
Изглежда, ще я помним тази година. С какво, то е друг въпрос.
Пейчо Пеев
22 Окт 2007 12:03
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
whatever, чичо фичо е прав требе развитие на обучение dishwashers, скоро иде благоденствието, както е логото на ес, знайш ли какво ядене ще пада и колко чинии ще са нужни, а, айде, визия требва ама и ха
дъртреалист
22 Окт 2007 12:05
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Да. Определено причината добре да помним '89-та се променя...
И - не казвам, че еволюира, за съжаление.
Николай Скаличански
22 Окт 2007 12:10
Мнения: 4,135
От: Germany
Още с началото на стачката се запитах: „Защо родителите, които се изкарват толкова силно загрижени за децата си, някои дори се силят да съдят стачкуващите учители, не се организираха досега и да протестират официално срещу слабата образователна система?” , „Защо няма стачни действия от страна на разните родителски организации?”, „Нима родителите са доволни от нивото на подготовка на децата си?”, „Нима са доволни от неясната структура на образованието у нас?”, Нима са доволни от това, че плащат частни уроци?” Уви до днес и правителство, и мними „родителски организации” нападат учителите, без да анализират собствената си вина.
Статията ни сблъсква с интересни мисли и противоречия. Хубавото е, че автора осъзнава, че проблемите не идват от синдикатите, което означава, че тази стачка не е политизирана. А и всички опозиционни партии се държат настрана засега поне. Изброените четири точки, които са се изяснили досега включват според мен една подвеждаща. Точката, че правителстото настоява за реформи и повишаване на качеството на образование веднага след първите 2т, в които се показват недостатъците на правителството ни вменява подсъзнателно, че учителите са противници на реформите в образованието. През цялото време статията ни говори за по-високи заплати, но напълно е забравила искането на учителите за удвояване и на бюджета за образование. Случаен ли е този пропуск на авторката. Учителите изразиха многократно, че искат дори повече от правителството реформи в образованието. Че искат по-адекватни учебни планове. Че искат по-добри класни стаи и учебни помагала. Че искат диференциална схема за оценка и заплащане на труда им. Но това непрекъснато се пропуска от критиците на учителската стачка. Всичко уви се извърта така, че да се виждат само исканията им за по-високи заплати, с което се вменява на хората нетърпение и негативно усещане към учителите.
И правителство и разни родителски организации, които май имат много повече политически цели спекулират с исканията за повишаване на заплатите, спекулират и с измислени обвинения за инфлация, но не показват да разбират исканията на учителите за по-добра образователна система. Нима учителите определят бюджетите на училищата?! Нима учителите определят учебните програми?! Нима учителите одобряват учебниците?! Нима учителите определят системата на изпитване и оценяване?! Не, отговорите на всички тези риторични въпроси са НЕ. Всичко това се определя от правителството и неговите „експерти”. Не бива да забравяме и ролята на родителите. Те защо не направят някакъв акт на гражданско неподчинение и да поискат от правителството подобрено образование на децата си?!
Статията ни вменява, как трябва да разсъждава един учител. Но никъде дума не се обелва, как трябва да разсъждава един родител. Статията ни вменява, как учителите са виновни и за слабото ниво на подготовка на учениците и за провала на реформата. Статията написана по този начин напълно пренебрегва вината на родителите, както и на главния виновен – правителството. С реторика, как не трябвало да обръщаме нещата на политически протест бива оправдано едно неспособно правителство. Да не забравяме, че НДСВ дърпа конците в образованието вече повече от 6 години. Какво алогично има тук да обвиним тази партия за провала в образованието?! Наистина ли българите сме толкова слаби по логика или просто и тази статия е поредната политическа манипулация?! Ето подобни въпроси не ми дават мира, но явно не смущават съня на някои така наречени родители.
Пейчо Пеев
22 Окт 2007 12:19
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
ама наивности четем начи, пари немаше лятото, вдигнахме с наште монополи на храните цените, посъбра се некоя парица свръх излишните, дават ли се на гладните учиетели, дават се, какво се иска, още ли, ееее а за тех
изостанали сте от живота форумни колеги, възпитавани сте и научени в школата лъжата да презирате, е днес е вече друго време, на лъжльовците требва да им ръкоплескаш и да управляват

Редактирано от - Пейчо Пеев на 22/10/2007 г/ 12:33:51

Фрида
22 Окт 2007 12:45
Мнения: 971
От: Bulgaria
Фичолини и Фичонели изобщо не сте в час!
Няколко въпроса за рефлексия към авторката:
1. Как аз като родител мотивирам детето си да ходи на училище?
2. Говоря ли с пренебрежение към "даскалите" в къщи?
3. Насаждам ли у детето си неуважение и презрение към неговите учители.
4. Какви са перспективите пред детето ми като завърши училище?
5. Бих ли насърчила детето си да стане учител (ка)?

*****

Редактирано от - bot на 22/10/2007 г/ 13:34:35

Пламен Пенев
22 Окт 2007 12:46
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Нели, Нели! Почитаема!
Какъв "другар" ви е на Вас Д-р Тормозчиян?! Та вие не сте му и до коленете... Правилното обръщение би било "уважаеми господине/госпожо"...
Графът
22 Окт 2007 13:04
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Г-жа Борисова е написала една искрена статия. Сигурен съм, че всички го съзнавате, нищо, че не го признавате.
С това не искам да кажа, че във всичко е права. Но!
Къде е също така искрена статия от някой учител? По форумите, които преглеждам тези дни по темата, съм видял само няколко искрени учителски мнения, които се броят на пръстите на едната ръка.
И които не се харесват нито на противниците, нито на защитниците. Също като тази статия...
Бармалей
22 Окт 2007 13:16
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
г-н Графе, каква статия искате? Та учителите са докарани до там, че да пеят "Са ира" ?



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Пейчо Пеев
22 Окт 2007 13:20
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
лъжа огромна са цените на храните, до пет пъти некои са по високи от западния ес с техния стандарт, лъжа е че пазар ги определя или потребление, а не държавни политики с акцизи, такси, далавери, лъжа е че нещо хубаво очаква загубилото поколение в останалите му години живот и сто години още за по младите, лъжа е че симеон и станишев не са социално глухи, растнали са във витрина, как да чуят, и да съпричастват
Tim
22 Окт 2007 13:22
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Авторката като цяло е права, харесва ли ни това или не.

У нас в сферата на образованието (и бюджетната сфера като цяло) следва да господства принципа: пари срещу реформи като крайният показател е свързан с крайната ефективност на БГ икономиката. За съжаление образователната система е тромава, най-малкото защото минават минимум няколко години, докато стане ясно дали дадени реформи са ефективни.

Чичо Фичо в голяма степен също е прав. Намирането на кадърни, честно работещи и дисиплинирани квалифицирани кадри останали в БГ е проблем труден, но разбира се зависи срещу какво заплащане.

Глобализмът е реалност и който може да се приспособи - ще го бъде, който не - ще си отиде. Останалото са празни приказки.
В частност, средното образование в САЩ също е много калпаво на прекалено много места и според мен една от причините е, че евтиният внос на висококвалифицирана и мотивирана работна ръка и специалисти от чужбина не мотивира самите американци да си оправят техните образователни бакии.

За да можем да задържим читави квалифицирани кадри у нас ни трябва цялостна промяна на манталитета не само в бюджетната сфера ами като нация изобщо.
Ние за сега сме най-ефективни в разпиляването на средства.
Не може една 7, 7 милионна България да заработва около 28 млрд. БВП и да поддържа 40 университета, а една Финландия от 5, 4 милиона население, да заработва около 198 млрд БВП и да поддържа 20 университета. АКо ние следва да имаме също така добре обурудвани университети като финландските и преподавателите ни там да са така платени както и там ние можем да си позволим само 2 университета, не 40! Т.е. спрямо Финландия ние сме 5% ефективност. Останалото е разфайлък в приемливи за обществото форми. В средното образование положението не е кой знае колко по-добро.

ve
22 Окт 2007 13:22
Мнения: 3,195
От: Bulgaria
Искрена и лична....
Vuicho
22 Окт 2007 13:26
Мнения: 135
От: Bulgaria
Д-р Тормозчиян, Пейчо Пеев, Параграфе, Дъртреалист-ЕВВАЛАА!
Поредната статия без лице.Госпожата е подведена от чуствата си, които са замъглили гледната и точка.От предложенията и разбрах, че учителите трябва да се подложат на масова хипноза последвана от психоанализата на Фройд за да се върнат назад във времето когато са били имаго, да се самоопознаят и да приемат"висшата"си мисия.След което да преминат ускорен курс по йога/ускорен поради идващата зима/ с цел намаляване нуждата от храна, вода, дрехи, сън и всякакви други жизнени потреби.
А тъй като на пролет ще има все още оцеляли/то много жилав народ това учителит, брей/ за тях сме приготвили изненада-масови съкращения.От министъра Вълчев за поздрав-танца със сабиите!
Успех учители!
hamalin
22 Окт 2007 13:27
Мнения: 1,752
От: Bulgaria
мъка в главата,
стихотворение от компютърен геомилевец:
откачени,
малоумни,
сбъркани искания,
жалки алчни изкуфелници
***
тихо, много тихо го дават милиционери по въпроса за заплати
няма шум от армейски полковници за дебелината на портфейли
много кротки пенсионери с 400 + заплати на охранители
хиляди майстори, които не късат квитанции за мародерствата си, и те са нещо утихнали
шофьори, налепили по стъклата на тролея позиви за набиране на шофьори, да четат алчни изкуфелници
продавачки капризни за плати повече от учителските, защото така диктува българския битпазар
таксита, които преспаха една нощ и си натрапиха сталиниските прищявки
социолози и политолози, които са още близо до т ж и дрънкат за преход
глупците, които управляват и ходят на главати си, и не могат да смятат с дървено сметало
Калки
22 Окт 2007 13:28
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Калки: "Не е точно така, драги Фичо. Западните фирми търсят квалифицирани нископлатени работници у нас."
Круела: Цъ! Не си прав. Да не цитирам какви заплати получават висококвалифицирани специалисти в западни фирми в София.


Нима не съм прав? Да знаеш някой да дава в България по 10 000 лв/мес на програмист (колкото е средното заплащане в САЩ) ?
Smil
22 Окт 2007 13:29
Мнения: 131
От: Bulgaria
"Учителят, пристъпващ в сумрака на храма сред своите ученици, дарява не от своята мъдрост, а по-скоро от ВЯРАТА и любовта си. "
На тема вяра един от нашите колеги във форума - galfonizator - беше пуснал преди време едно стихотворение, писано още от началото на прехода. Добре ще е да си го припомним, пък някои сигурно ще се познаят в него:

ВЯРА
Е, доживяхме... И какво?
това ли беше, Боже мили!
омраза пъпли в наште жили
след краткото ни тържество.
Е, доживяхме го. Без кръв.
без жертви... Но нима сме други?
Суетност. Минали заслуги.
И битки кой да бъде пръв.
С крака по голия корем
как тъпчем в бясна надпревара
трупа на старата си вяра
а нова нямаме съвсем.
Едва ли ще я създадем.
нали предците са създали
наивните ни идеали.
За тях без малко да умрем.
Ти, който беше сляп и глух
и се спотайваше до вчера-
одра ранената пантера
и ходиш с нейния кожух.
А аз обезверен и слаб,
дори не мога да си върна
поне пшениченото зърно,
за да омеся своя хляб.

Пейчо Пеев
22 Окт 2007 13:36
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
развалено е мисленето в общност, що значи, един работи като бизнесмен, друг като управленец.... и все в обществен интерес, животът по добър да става, само роботите лишени са от социална общност софтуер, и деца оттука не отглеждат, ще изядат всичко сами
Калки
22 Окт 2007 13:36
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
ТОТО-2:Голям праз, че гимназистите учели антична литература, че познавали историята на стария и новия свят или пък им било известно къде се намира Нова Каледония и решавали уравнения с 3 неизвестни! Средното ни образование произвежда полуграмотни, неподходящи за пазара на труда, безработни и докато това не се промени всякакви вопли за 100% увеличение са неадекватни!


напълно вярно съждение, с напълно неверен извод, както и да го погледнеш. учителите не са онези, които определят съдържанието на учебния материал, а мафията на писачите на учебници. Заради тях и заради другата мафия - на частните уроци и кандидат-студентските подготовки, среното ни образование е докарано до този нелеп вид.

Колкото до учителите - никой не може да иска от тях да реорганизират системата "отдолу", да променят учебните планове, учебниците, учебната техника ....Ниот пък някой може да очаква, че те ще направят всичко това за 300- 400 лв/мес и чак след това ще поискат повишение на заплатите. Никой не може да ги упрекне, ако предпочетат да се захванат с друга работа срещу по-вискока заплата.

А пък авторката на статията тук гастролира просто в една съвременна, "евроатлантическа" модификация на най-древната професия.
Калки
22 Окт 2007 13:39
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Къде е също така искрена статия от някой учител?


Коя учителска статия е искрена, Графе ? тази, която отговаря на вашите лични схващания, навярно ?
Cruella de Vil
22 Окт 2007 13:39
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Не, Калки. Но 2000+ евро за IT сектора дават. Което, отнесено към нивата на цените в България определено е добър стандарт.
Добави мнение   Мнения:173 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »