Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
САЩ губят Латинска Америка
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:138 « Предишна Страница 7 от 7 5 6 7
Zaq
13 Ное 2007 20:38
Мнения: 1,511
От: Bulgaria
САЩ губят Латинска Америка
Естествено! Няма преврат в Южна Америка, който да не е бил ръководен от ЦРУ, няма контраси и др. под. касапи да не са минали съответното обучение в САЩ(или базата им в Панама).
hamel
13 Ное 2007 20:46
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Добре, бе. САЩ не губят Латинска Америка! И много, много са обичани там. И как да не ги обича човек!
Чичо Фичо
13 Ное 2007 20:50
Мнения: 24,838
От: United States
Змея,

Някои от изброените от тебе "кризисни" моменти в САЩ ги има. Някои са краткосрочни и зависят само от политиката на Буш - като бюджетния дефицит, други са дългосрочни и се определят по-скоро от глобални тенденции, като външнотърговския дефицит. Трети са и "културно" определени от развитото потребителско общество и лесния потребителски кредит (и от несъвършенствата на човека!) - като задлъжнялостта на домакинствата. Четвърти, като растящото неравенство на доходите, са и обективни, от новите технологии - интернет, контейнерни превози и т.н. плюс нужната дерегулация, и субективни - от данъчната политика на Рейгън и Бушеви след 1980.

Заключението на доцент Нешев обаче е напълно погрешно. САЩ очевидно предлага най-добрите условия за развитието на "производителните сили" - т.е. за квалификация на специалистите, развитие на наука и нови технологии, продукти и икономически стратегии, както и за бързо пренасочване на капитали в отраслите с най-висока "норма на печалбата". Последното именно беше решаващо и за развитието на интернета - склонноста на американския инвеститор - и едър, и дребен - да рискува и да почва отново. В това е и голямото "културно" (в характера и традициите) превъзходство на САЩ пред западна Европа и Япония, да не говорим за Третия свят.

С падането на Буш се очаква Америка да завие наляво - и то много сериозно, като се върне към традицията на Ню Дийла от 1930-те до 1960-те, която беше постепенно отслабена от 1980 досега. Ще има повече прогресивни данъци за богатите, намаляване на влиянието на бизнеса върху политиката (органичаване на разходите за лобизъм и финансиране на партиите от бизнеса) и повече закони, принуждаващи бизнеса да се съобразява с интересите на околната среда (човечеството), американските работници и населените места - без да се чака както досега самия бизнес да прояви арабийство и добро корпоративно гражданство. Ще има някакъв и подем в профсъюзното движение, поне в не-"аутсорсируемите" отрасли, както ни показаха току-що сценаристите от Холивуд и от телевизията и сценичните работници от Бродуей.

Здравното осигуряване ще премине постепенно от компанииите, които вече изнемогват от него като Форд и ДжМ, към данъкоплатеца, както е отдавна във всички други развити страни. Ще се намалят разходите за здравеопазване (много по-високи на калпак от в Европа) и ще се ослаби хватката на застрахователите и фармацията над болниците и пациентите. Ще се намалят ирационалните неща в здравеопазването, които хабят много пари. За цената на висшето образование не мога да кажа - едва ли нещо ще се промени, макар и ние да плащаме десетки хиляди долари на година за сина. Но пък имаме най-добрите университети в света, и заплатите на младите след завършване са много по-високи от завършилите евтини училища.

Ще има и голям завой към екологически производства - не по благоволение на компаниите и инвеститорите, а по закон. Във външната политика ще има пълно стопяване на леда с Европа и повече уважение към международното право. Това постепенно, заедно с помощта на самата Европа, ще доведе до коригиране курса на долара, от който страдат главно европейските износители за САЩ, сега принудени да поддържат цените в долари на ам. пазар (а и да ги намаляват - в САЩ настъпва дефлация).

Голям майсторлък трябваше наистина, за да се настрои цял свят срещу Америка, и то на връх интернетната революция, и то в годините след 11 септември, когато цял свят плака заедно с Америка, нефта беше 5 или 10 долара кацата (95 цента дамаджаната в Ню Йорк) и еврото беше 83 цента. И Милен Велчев обърна дълга ни в евро, за да спести пари на държавата. Буш наистина беше голям майстор. Сега си отива и идва корекцията.

САЩ е и ще бъде световен лидер (не във всичко, но в много важни неща), понеже има още много какво да изнесе по света като идеи, икономическа култура и организационни чалъми. Левия завой на САЩ ще съвпадне по време с десния завой в ЕС - предизвестен от Сарко - и ще сближи двете страни на океана. Както в 1930 и след това, намаляването на социалното неравенство в САЩ ще доведе вероятно до по-силен и продължителен растеж и повече "щастие" за "народа".

А какво предлага на света Русия? Русия има само една "заслуга" - цената на нефта. Когато нефта беше 5-10 долара, СССР рухна, Русия плачеше на рамото на САЩ и запада. Когато нефта е 100 долара, Русия се закача с американски самолетоносачи в Китайско море и пуска кьорфишеци за експанзия в Латинска Америка. Русия няма никаква печеливша идея, не може да бъде световен лидер в нищо. Има нефт, отчаян народ и КГБ. И трите не са износими по света.

КНР е пътник - вече засяга сериозно интересите на Третия свят и разрушава природата като за световно, създава огромно социално недоволство у дома - по две хиляди бунта годишно - и подготвя демографски колапс поради застаряване на населението. КНР убедително показа, че може да поеме и цялото промишлено производство на земята, ако иска, но бъдещето й е мрачно. КНР също няма своя идея - има евтина и безропотна работна сила и засега силна тоталитарна власт, гарантираща пълната свобода на капитала да разрушава природата. И това не е износимо по света.



Kar Lukovski
13 Ное 2007 20:51
Мнения: 2,427
От: 0
Менделеев е изчислил в началото на деветнайсти век , че в 2000 година населението на Руската империя трябва да достигне 475 милиона. Ама не е предвидил , горкият , че в началото на двайстия ще се появи чичко Ленин . С неговата неудържима страст да разруши империята. И пошло , поехало. Революции, гражданка , голодомор, масови разстрели , войната , дето Сталин сам си я изпроси. Като прибавим неродените по всички тез причини - ето ти ги повече от триста милиона недостатък.
И най-лошото е , че е избит цветът на великата нация - духовенство , дворянство , аристокрация , офицерство , интелигенция .... . Не виждам на какво СЕГА се радват. На някакво имагинерно влияние в пампасите и джунглите. Тъпо.
Зевзек
13 Ное 2007 21:26
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Змей,
Въпрос: Кой е в криза и временна ли е тя?
САЩ: БВП 13 трилиона, външен дълг 10 трилиона, т.е 77% от БВП
Германия: БВП 2.6 трилиона, външен дълг 3.9 трилиона, т.е 150% от БВП
Франция: БВП 1.9 трилиона, външен дълг 3.4 трилиона, т.е 178% от БВП
България: 79 милярда БВП, външен дълг 26 милярда, т.е. САМО 33% от БВП!!!
Змей, УРА-А-А-А-А......А-А-А......
Zmeja
13 Ное 2007 21:27
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Чичо Фичо,
Това за олевяването на Америка ми изглежда много в розово, а останалото твърде сфумато. За Китай - направо прилича на графика "негри в тъмна нощ", изпълнена с туш.
garamel
13 Ное 2007 21:27
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Чичо Фичо,
съгласен със повечето от закономерностите изложени в твоят пост. Има само един въпрос който не е засегнат. Въпросът касае времевите измерения в които всичко това ще се случи.
Друг въпрос които изисква по-задълбочени анализи, според мен, е този за околната среда. В САЩ ще се вземат мерки за опазване на околната страна, но ме съмнява, че това ще стане "със замах" и ще има кой знае колко видим резултат от това. Причината е, че това пряко резултира върху конкурентоспособността на компанийте. Може би по-скоро може да очакваме постепенно и плавно покриване на определени по-завишени стандарти, като това трябва да е синхронизирано с външнополитически натиск върху останалите страни, като Китай, да приемат подобни мерки.
rossenf
13 Ное 2007 21:35
Мнения: 1,956
От: USA
а и да ги намаляват - в САЩ настъпва дефлация).
Я пак? Не и според статистиката и Фед-а....
Марксе, май нещо като се изхвърляш забравяш да позабършеш след себе си - Лукойл покрили САЩ с бензиностанции, ама забрави да дадеш цифри. А забрави щото ти е удобно - щото за 2006 са имали къмто 200 бензиностанции, което от около 130, 000 бензиностанции в САЩ е чисто и просто 1.5%. Толкова за "покриването".
За ладите у Унгария - продаваха се едно време, сега колко се продават драгий? И що се продаваха - щото не моеш си купиш нещо друго, затова. Те и Застава (Юго) пробваха да продават у Америката едно време, ама се издъниха като хамсиени качета, образно казано. Та толкова и за ладите у Колумбия.
За Боинг все още не е ясно колко ще е държавната (руска) субсидия на самолет за да ги направят конкурентноспособни на основните играчи в тази ниша, заради която Боинг се навиха да го правят това в Русията. Та и за самолетите им толкова.
Федаин
13 Ное 2007 21:38
Мнения: 4,803
От: Bulgaria
Фиче, а аз съм чувал че 2012 се пенсионират първите от поколението на бейбибумърите и тогова наистина ще стане интересно в уса-то.Тогава удърно бюджета и взаимните фондове ще бъдат натоварени.И никой не вярва че ще могат да издържат.Америка наистина формира икономика на знанието но ме съмнява че може да имаш само "глава" без да имаш здрав "кръст".Демек твърде ви е дебалансирана икономиката.
Zmeja
13 Ное 2007 21:45
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Щом миналата година ми откраднаха Лада "Нива"-та и не се откри въобще, значи че още се търсят. В полицията ме "успокоиха", че това били едни от най-често крадените коли.
"Не знаех", отвърнах аз.
"Е вече знаете" ми каза полицаят.
Повече не видях нито полицая, нито "Нивата".
Зевзек
13 Ное 2007 21:48
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Змейка,
Те циганите са я отмъкнали - за скрап.....
A_Bulgarian_in_USA
13 Ное 2007 21:48
Мнения: 976
От: USA
Федаин, грешно си чул. Първите вече се пенсионираха.
*
Икономика на знанието без производствен капацитет е философия.
Zmeja
13 Ное 2007 21:53
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Зевзек,
Не са циганите защото беше почти нова, на по-малко от 30 хил.км.
garamel
13 Ное 2007 22:02
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Федаин,
прав си. дебалансирана е. Но най-важното е в кой са парите и кой държи ноу-хауто. С пари производство се спретва за 1- 1, 5 години при това при вече изградена инфраструктура.
Друго е страшното, изнасянето на RD центровете зад граница. Това е много тънка материя. От една страна е по-евтино да правиш рисърч в чужбина, в страни като Китай, Индия и Източна Европа. От друга страна, с падането на долара относителните заплати в САЩ паднаха и сега най-високоплатените компютърни специалисти са в Ирландия. С това става по-скъпо на RD центровете в САЩ да привличат висококвалифицирани специалисти. Но това не е всичко.
Процесът допълнително се усложнева от допълнителни социални фактори. Често чужди специалисти които искат да отидат в Европа ще срещнат много по-враждебна атмосвера и по-голями трудности с адаптацията към обществото им. Докато в САЩ не е така.
друга предпоставка е обвързването на RD центровете с Университетите в САЩ. Често специалистите които идват в САЩ минават през университетите на САЩ и след това са наемани на работа.
ludo-mlado
13 Ное 2007 22:08
Мнения: 2,466
От: Bulgaria
Rossenf - поправка за Лукойл в УСА - 200 от 130 000 не е 1.5%, а 0.15%.
Иначе Марксчо се оля и най-вече с обидите дето ги ръси.
hamel
13 Ное 2007 22:20
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Когато ЧФ пише за Варна, много му се радвам. Честно. И много неща научавам, хем съм си тук. Написаното тук за американската икономика е интересно, ако го проектираме в следващите 2-3 години. Не съм икономист, но се питам: Наред с многото фактори, които е отчел по един, или друг начин, защо не става дума за нефта. Не за цената му, а за наличността му на Земята. Там положението е отчайващо лошо. Оказва се, че прогнозите за това, че нефтът ще стигне поне още за 50 години са безумно оптимистични. Тенденцията е да се намалява производството, защото липсват допълващи новооткрити находища. А с намаляването на нефта се свива, както е пределно ясно и транспортът. А оттам се стагнират много неща. От технологична гледна точка намаляването на добива не може да се компенсира с някакви нови силови машини. Има си наука - термодинамика. Тя казва така. Алтернативните енергийни източници са алтернативни - любопитни и толкоз. Та от тази гледна точка, може да се окаже, че Америка може да падне в ямата, която сама и с много гордост и инициативност изкопа.
Caravaggio
13 Ное 2007 23:51
Мнения: 13,610
От: Italy
Анализите на Чичо Фичо приличат повече на мечти, отколкото на реалност. Най-напред, разделянето "леви" "десни" няма никакъв смисъл за САЩ - терминът "корпоративна Америка" обяснява всичко. После, никак не е ясно дали светът има нужда точно от това, което предлагат американците - едно безкрайно търчене след долара и едно безкрайно тъпчене на ненаситен търбух посредством изпразването на други търбуси. Моето скромно мнение е, че имат точно определен избор - или да продължат със сегашното си безумие, докато завлекат почти целия свят след себе си, или да се върнат към политиката отпреди Рузвелт - изолационизъм. Второто със сигурност ще им е по-полезно, но ще трябва да си ограничат доста апетитите - което го прави и малко вероятно.
Добави мнение   Мнения:138 « Предишна Страница 7 от 7 5 6 7