Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Година на рутинно безобразие
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1481 « Предишна Страница 22 от 74 20 21 22 23 24 Следваща »
parasol
27 Дек 2007 10:01
Мнения: 1,124
От: Bulgaria
Потьомкинска демокрация, а не потомствена. Това е положението!

Zmeja
27 Дек 2007 10:07
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Определено държавната собственост е за предпочитане пред тази на международните монополи. В същност разликата между двете собствености е само в посоката на движение на печалбата и целите за които се използва.
"Монополът ражда конкуренция, конкуренцията ражда монопол. И...това създава в резултат още по-трудно и по-объркано положение."
(К.Маркс. Писмо до П.В.Аненков, 28.012.1846 г.)
Сократ-май
27 Дек 2007 10:16
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Брей каква дискусия се е разгърнала тук!
И всички спорещи, волно или неволно, все повече засилват димната завеса около простичкото заглавие:
ГОДИНА НА РУТИННО БЕЗОБРАЗИЕ
хунвейбин
27 Дек 2007 10:20
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
След структурата на капитала , като количествени характеристики , подред идват ФУНКЦИОНАЛНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ, качествените характеристики , които практически са много по важни.
Защо?Това е главният обрат от мрачното средновековие , към нещо по очовечено, което се верифицира с най новата история.
От това как се ?
а. владее
б. ползва
в. разпорежда ,
със собствеността , публична или частна , трябва да се получават ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОЛЗИ.
На зеленчукови ниви , когато се строят дворци , голф игрища , яхъри , кочини , публични домове , това не е КАПИТАЛИЗЪМ , а е КАПУТАЛИЗЪМ.
Каква е ползата от публичната собственост по морето , когато тя е режимна характеристики на частната мутренска собственост , превърнали България в алкохолна и проститутска дестинация.
Капутализма произвежда кифли , гевреци и прислужници , но чушки и домати не може да произведе.
Затова функционалните характеристики СА ОСНОВНИ.
А когато става въпрос за малка страна , с малки и ограничени ресурси , тези функционални характеристики СТАВАТ ГЛАВНИ.
oIo
27 Дек 2007 10:45
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Днес вече прекалено много пациенти ги тресе Синдрома на жертвата. Ето докъде водят коледните софри и липсата на организационен живот в ППО-то по местоживеене. Безобразие.
Oraсle
27 Дек 2007 10:58
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
В помощ на другарите мъчещи да се дефинират що е то капитализъм. Ми то т'ва е сравнително проста работа, другари:
Капитализъмът не се мери само с производствените отношения, нито само със собствеността върху средствата за производство, нито само с количеството свобода и демокрация, и т.н.
Обаче капитализъмът се измерва сравнително лесно със степента на икономическа свобода - колкото повече икономичекса свобода, толкова повече капитализъм. Колкото по-малко икономичекса свобода, толкова по-малко капитализъм и повече социализъм, феодализъм или комунизъм (в низхоящ ред ).

Значи за капитализъма трябва свобода, обаче не непременно всякакви свободи, а само икономически. Друг е въпросът че не е чак толкова лесно да имаш икономичекса свобода без свобода на словото.
За капитализъма трябва частна собственост, обаче не непременно 100%. Може и по-малко, стига държваната да е правно равнопоставена с частната и да се конкурира сравнително свободно.
Е тука дойдохме до други две ключови думи, които завършват описанието на капитализъма:
За капитализъма трябва да има конкуренция, щото няма ли конкуренция, няма и икономическа свобода.
За капитализъма трябва правна равнопоставеност на икономическите субекти щото иначе пак няма конкуренция. А за правна равнопоставеност трябва държава с правоохранителен апарат, функциониращ над някакъв минимум.
Излишно е да уточнявам че икономичексата свобода е по-голяма, колкото по-ефикасни и прости са взаимоотношенията на икономическите субекти с държавната администрация. Което с прости думи значи по-малко мотаене, по-малко корупция и сравнително ниски данъци.

Значи ако можехме да мерим икономическата свобода, щяхме да знаем къде има повече или по-малко капитализъм. Това обаче не е толкова прсота задача. За късмет "Уолстрийт Джърнъл" и Фондация "Херитидж" от години се мъчат да нагласят нагласят формулка по която да смятат икономическата свобода и като резултатите ми изглеждат доста прилични:
Натиснете тук
Бих казал че тенденцията е доста очевидна.
А другарят Параграф39 може да провери къде са любимите ми Хаити и Бангладеш най-сетне.

Редактирано от - Oraсle на 27/12/2007 г/ 10:59:18

malechko
27 Дек 2007 10:58
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Честита Коледа на всички форумци!
Чу статията е точна - две мнения по въпроса няма!
Направих си труда да прочета около 300 от мненията и по-нататък не ми издържаха нервите!
Бе, мили и наивни хора!
Капитализма и демокрацията са точно това, което преживяваме вече 18 години. И по-добре (според вашите критерии!) няма да стане. Гарантирано! ПовЕрвайте ми!
Същност на капитала е експлоатация на човек от човека. И не е така, само щото Маркс го е казал. Той не го е измислил, а просто го е формулирал.
Следователно, щом има експлоатация, значи ще има онеправдани. И колкото повече са те - толкова повече крепне капитала! Това е! Дискусия по този въпрос не трябва да има. Същността на капитала и у нас и на Запад - корупция, политически връзки, шуро-баджанащина, продажни ченгета и съдии, прогнила армия, мафия ... Не трябва човек да е много умен, за да стигне до този извод. Достатъчно е да гледа американски филми и да си направите извода. За непосветените - "Теория на конспирацията" с Мел Гибсън, "Да разлаем кучетата", "Еиър Америка", "Цялото кралско войнство" и много други.
А демокрацията е инструмент за преразпределяне на капитала. Но не на принципа на равенството, а на принципа на партийните върхушки. Следователно - чрез властовите лостове от една група богати към друга група богати. Циклично - през четири години както става при нас!
Народа си го е казал преди векове: "ПАРИ ПРИ ПАРИ ОТИВАТ!"
Така е било и така ще бъде!
Че при социализма си живеехме по-добре (по-спокойно, но не по-богато - макар че последното е спорно!) и това е факт. Просто тогавашната държава бе наложила някакви правила и ред, които създаваха социален хоризонт пред всеки човек (добър или лош - и това е въпрос на гледна точка!)
Сегашната държава бяга от функцията си да създава правила, защото именно те пречат на капитала. Това е!
Разните институти за либерална икономика, изследване на демокрацията и пр. не са нищо повече от още един начин на правене на лесен бизнес и печалба за определени хора. Това е!
хунвейбин
27 Дек 2007 11:07
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
, , Обаче капитализъмът се измерва сравнително лесно със степента на икономическа свобода - колкото повече икономичекса свобода, толкова повече капитализъм. Колкото по-малко икономичекса свобода, толкова по-малко капитализъм и повече социализъм, феодализъм или комунизъм (в низхоящ ред.
Това са простотии и тъпотии.Лесно се оборва подобна духовна изгъзица

----------------------

"Нерегулираната стопанска дейност е оскърбление за боговете". Това го казва през 301 година от римският император Диоклециан, който въвежда контрол върху заплатите и цените в цялата империя :
Така че явлението не е следствие на комунетата , а си е имперско явление , щом собствеността е МОНОПОЛНА , тотална и тоталитарна.
Или този император , ще го обявим за първото комуне , понеже така изнася на тъпите капутета.
Има ли признак , по които да говорим , дали има -или няма капитализъм.

ИМА.ИМА.ИМА.
Това си го запишете с главни букви.
За да говорим за КАПИТАЛИЗЪМ , на пазара господар трябва да е потребителят.
Тогава търсенето , определя предлагането.
Съдбата на собственика , трябва да зависи от негово величество потребителя..
Когато наблюдавате обратното явление , потребителя да е подчинен и да зависи от собственика , от владеещите средствата за производство , нямате капитализъм , нямате социализъм , имате капутализъм и той се родее с мрачните времена от мрачното средновековие.Затова и частните монополи са много по уродливи от държавните.

Cruella de Vil
27 Дек 2007 11:11
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Честито Рождество Христово на всички форумци и техните близки!
Манрико е прав. Всеки от радетелите за колективна (кооперативна и държавна) собственост може да намери съмишленици и да си образува колективно управляема фирма. След като много от тях твърдят, че имат и частен бизнес или пък са материално много добре, не вярвам че ще има проблем за тях да претворят идеите си в дела. Такава фирма трябва да е отворена и за нови членове, безимотни и малоимотни. Разбира се, всички би трябвало да имат еднакво право на глас в управлението и еднакво разпределение на приходите, защото иначе не би било справедливо. Вярвам, че при добра агитация от ваша страна другарите-капиталисти също ще се съгласят да направят своята собственост колективна. И без това сред българските капиталисти преобладават привържениците на БСП, предполагам тези идеи не са им чужди. Така постепенно в недрата на грабителския капитализъм без насилие и по силата на логиката на общественото развитие по-прогресивният обществен строй ще победи, този път окончателно и безвъзвратно.
Затова и смятам днешния спор за безсмислен. Както казва Манрико, покажете ни на практика как става, за да ни убедите и нас в предимствата на социализЪма.
XYZxyz
27 Дек 2007 11:13
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Малко сравнения, къде бяхме и къде сме сега.
1986 година България произвежда 4.327 милиона тона пшеница, което е 0.8% от световния добив на пшеница. Сега за 2007-ма добива на пшеница е 1.539 милиона тона, а процента от световния добив на пшеница вече клони към нула. Селското стопанство досега винаги е измъквало България, но този път няма да може - съсипано е. Та за какво говорим - капитализъм, социализъм, демокрация, диктатура, планово или пазарно стопанство - това толкова ли е важно или е важен резултата - произвеждаме ли или не произвеждаме нещо, а от там и как живеем.
hamel
27 Дек 2007 11:34
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
malechko ...
Следователно, щом има експлоатация, значи ще има онеправдани. И колкото повече са те - толкова повече крепне капитала!...

С останалото съм съгласен, с това - не. Укрепването, т.е. разрастването е едната страна на монетата. Но монетата си има и друга страна. Рано или късно и не непременно във формите посочвани от класиците, "онеправданите" намират ефективните форми на противодействие. Oracle смята, че крайната цел или асимптотата на развитието на човечеството трябва да е "икономическата свобода". Празнуваме тези дни раждането на Спасителя. Та, как се съгласува това схващане (за икономическата свобода) с човеколюбието, състраданието, милосърдието? С показните акции - да дарим нещо за някого? Това добре. Но показността? Нали "Когато едната ръка дава, другата не бива да знае"? Това е моралът ви - лицемерен и фарисейски.
Кракатау
27 Дек 2007 11:51
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Mnoo qka класация!
Отдавна се знаеше че Полша, Хърватска и Гърция ни дишат прахта. Целта пред нас в идващите петилетки е ускорени реформи и яко бачкане за да можем да настигнем Тайланд, Грузия, Армения и Уругвай.
Manrico
27 Дек 2007 12:10
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
"Нерегулираната стопанска дейност е оскърбление за боговете". Това го казва през 301 година от римският император Диоклециан, който въвежда контрол върху заплатите и цените в цялата империя :
Така че явлението не е следствие на комунетата , а си е имперско явление , щом собствеността е МОНОПОЛНА , тотална и тоталитарна.
Или този император , ще го обявим за първото комуне , понеже така изнася на тъпите капутета.
Ами в някакъв смисъл и за нещо като комуне може да го обявим - жесток кървав диктатор, който довежда империята до икономически срив Май при него за първи път се появява и черният пазар като явление - предизвикано именно от едикта за контрол на цените и заплатите.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Cruella de Vil
27 Дек 2007 12:11
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
"Та, как се съгласува това схващане (за икономическата свобода) с човеколюбието, състраданието, милосърдието? "
Чудесно се съгласува. Повече икономическа свобода => повече производство => повече събрани данъци => повече пари за преразпределение => повече пари за подпомагане на болни, възрастни и инвалиди. Ако не се произвежда достатъчно, както и да се преразпределя, никога не стига. Целта е не всички да са еднакво бедни, целта е дори смятаните за бедни да живеят прилично. Справка - в развитите европейски държави няма бедни по критериите на ООН.
Cruella de Vil
27 Дек 2007 12:15
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Та не разбрах какво мислите по предложението на Манрико?

Bira
27 Дек 2007 12:18
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
по предложението на манрико аз имам процедурно възражение:

първо милчо да си плати борча на каруцаря и после да обсъждаме по-сложни социални взаимодействия.

Редактирано от - Bira на 27/12/2007 г/ 12:19:24

Zmeja
27 Дек 2007 12:36
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Баш по Коледа се заформи уж принципен спор, а едно е безспорно:
Все повече Християнския свят се управлява от тези, които Христос изгони от храма, наричани с благозвучната дума инвеститори. Почти изчезнаха определения като фабрикант, индустриалец, производител, дори предприемач. Икономика = инвеститори и инвестиции !
Cruella de Vil
27 Дек 2007 12:53
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
"Все повече Християнския свят се управлява от тези, които Христос изгони от храма, наричани с благозвучната дума инвеститори."
Голям праз! То и без това другарите-инвеститори никога не са били вярващи!
Oraсle
27 Дек 2007 13:01
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Змея, добре е все-пак да се отбележи че ги е изгонил от храма, не от държавата. Щото от друга страна комунягите обичате отвреме-навреме да се похвалите че Христос бил първият комунист, ама въпреки това много дебнехте по Великден пред църквите, та от зор нея вечер чак пускахте и упадъчни филми по телевизията...

Редактирано от - Oraсle на 27/12/2007 г/ 13:09:32

Oraсle
27 Дек 2007 13:07
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Мильчето да си плати борчовете?
Еееее, айде да не отвличаме с плоски номера вниманието от социалната справедливост.
Добави мнение   Мнения:1481 « Предишна Страница 22 от 74 20 21 22 23 24 Следваща »