Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Тотален разнобой във властта за осигуровките
Добави мнение   Мнения:13 1
Сирена
12 Фев 2008 05:02
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Не виждам нищо лошо държавата да поеме част от осигуровките. Естествено, на пръв поглед, това е глупост защото тя наистина ще трябва да ги вземе от други данъци. Но при положение, че тя така или иначе ги взима (и то повече от необходимото) и при положение, че сме задължени от ЕС да имаме сериозни акцизни ставки на горива и пр., плащането на осигуровките от държавата ще е един начин да се върнат част от (над)взетите данъци. Естествено, по-добрият би бил намаляване на ДДС до 10% и това сигурно ще стане някой ден, но... в някой друг мандат...

ВеселякУ
12 Фев 2008 09:27
Мнения: 406
От: Bulgaria
Я сега да махнем украсата и локумите и да видим какво остава:
Има разбиране, че е необходимо намаляване на осигурителната тежест, за да се усети ефектът от плоския данък и да се увеличат средствата на хората.
С колко обаче може да се намалят осигуровките и какво ще е разпределението между работник и работодател, било въпрос на допълнителна дискусия. Ангажиментът е да не се стигне до увеличаване на вноските за работниците.
Държавата може да се включи като особен осигурител и да възстановява част от задължението по осигуровките. Така работодателите щели да имат стимул да извадят на светло доходите на хората.

Излиза, че управляващите имат за хора само работодателите, а работниците за тях са рая и плебс.

Gimly
12 Фев 2008 09:32
Мнения: 371
От: Bulgaria
Схемата е измислена 3 5 8
Сирена
12 Фев 2008 10:03
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Това ""деление"" на осигуровките между работодател и работник е напълно изкуствено и съществува само заради инерция и заварено положение. Ясно е, че работодателят фактически осигурява и двете вноски. Въпрос на счетоводна гимнастика е дали част от тях ще влезе в заплатата и ще се облага по друг начин или не. Т.е. намирам за крайно несъществен спора за това ""деление"". Далеч по-важен въпрос е колко да е осигуровката.

Apolitichen
12 Фев 2008 10:40
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Делението не е изкуствено. Така се увеличава осигурителната тежест: При данъчно облагаема сума от 1000 лв. държавата плаща 330 лв. за държ. служители, съдии и др. фуражки. Същото плащат работодателят и работникът, но за данъчно облагаема сума от 835 лв.
Второто "преимущество" се създава "конфликт" между работодатели и синдикалисти, а държавата се скатава. Разрешаването на такива "конфликти" е за сметка на обществото и най-вече на бедните - намалят трудовият стаж за пенсиониране на миньорите, щото професията била "трудна" и високо-платена, а техните пенсии и здр. осигуровки се поемат от обществото в продължение на повече от 25г. Тарикатско!
ВеселякУ
12 Фев 2008 12:28
Мнения: 406
От: Bulgaria
Това ""деление"" на осигуровките между работодател и работник не е заварено положение.
До 2000 г - за сметка на осигурителите (работодателите).
2000 г. - 80:20;
2002 г. - 75:25;
2007 г. - 65:35;
2008 г. - 60:40;
2009 г. - 55:45;

Колкото е по-голяма осигурителната тежест за работника, толкова повече се съгласява с работодателя да декларира по-нисък доход от реалния.

Коректива на държавата - въведе осигурителни прагове.

nenedada1
12 Фев 2008 12:38
Мнения: 424
От: United Kingdom
Бива ли така интелигенти хора - то е много ясно. Здравната каса източва пари но за съжаление те са ограничени защото се взимат от оточно определено приходно перо.
Ако гласуват закона Касата ще може да смуче от други данъци и забележете контрола ще е държавен! значи никакъв.
е просто ще ви вземат повече пари за същите услуги.
Apolitichen
12 Фев 2008 12:40
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Колкото е по-голяма осигурителната тежест за работника, толкова повече се съгласява с работодателя да декларира по-нисък доход от реалния
Корективът на държавата - здравната осигуровка за пенсионери и учащи е двойно по-ниска; срокът на осигуряване на военните е два пъти по-къс. Мотивът на държавата - щом вие (бизнеса) правите "сива" икономика", аз, държавата - двойно повече.
Роки
12 Фев 2008 17:18
Мнения: 1,102
От: Bulgaria
Аферата ЕНРОН, в която покрай милиардите долари изгоряха и пенсионните фондове на работещите в тази фирма, при което хората плачеха с истински сълзи, отново не е в полезрението на нашите лидери.
Предаването на пенсионните фондове в ръцете на частни лица, които на Балканите са синоним на бандити, предопределя кошмарното бъдеще на нашите пенсионери. Бъдеще без всякакви средства за живот, тоест - геноцид и то провеждан от лява партия!
Няколко пъти в историята на България пенсионните фондове потънаха в джобовете на криминални типове. Сега отново, в оставащите малко дни на властта, партийните другари кроят гладната смърт на своите бащи и близки хора. Разпадът на останките от социалната държава приближава апогея си.
Не е за вярване! Това не може да бъде истина - това е кошмар, а не живот в една държава-членка на ЕС. Това е провал, това е фарс!
rorik
12 Фев 2008 18:22
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
Apolitochen,
Това за източването тук на здравните осигуровки от хора, които ги осигурява държавата като че ли няма вече да е на мода.
Какво ще кажеш за източването от западни болници.
Един циганин отива на работа в чужбина.Тук го осигурявала държавата като безработен , социално слаб ли нещо такова..
От там изпратил 500 лв за да си възстанови здравните осигуровки, явно там не се е осигурявал. Спешно трябвало да му се направи животоспасяваща операция. Касата от тук му дава документите и там му правят операция за 50 000 , не разбрах лева или евро.
Кой ще ги даде тези пари?
А нас ни залъгват , че ако работим след пенсия една година щяла да ни се зачита за три , ама сигурно ако си отложим пенсионирането.
Идва времето да се сменя пенсионната система и ще се види какъв срив ще настане в пенсионнато и здравноосигурителната система.
Apolitichen
12 Фев 2008 20:58
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Rorik, когато държавата нарушава правилата, създавайки множество привилегии, някои от които противоречиви една на друга, не може да се разбере, а камо ли да се отчете, къде точно е източването. За да има промяна в системите (а те са консервативни, дори и добра, правилна промяна, то тя ще се отрази след 10-15 г.) трябва да са ясни отговорностите на всеки един субект от системата за период от поне 50-60 г.
А примерът Ви е неверен и нереален. Но теоретически е възможен. Подобна практика има на френски граждани, лекуващи се в Испания. "Движещата енергия" на тия случаи е разликата в законодателствата на страните. Такива случаи за България не могат да се хванат просто заради липсата на отчетност. А честата промяна в законодателството заличава безотговорността на тези, които трябва да водят отчетността. Напр. отчетите на НОИ за 2003, 2004 и 2005 г. бяха приети от Народното събрание през септември 2007. Дори и да има виновно поведение, вече е "отписано" поради давност.
rorik
12 Фев 2008 22:28
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
Примерът ми е верен и реален.Майката носеше куп документи и и помогнах да ги подреди и затвори в плика , дадох ред да ги изпрати.
Не знам защо ми дойде асоциацията, че нейния ашлак ще си продаде бъбрек.
Sultan
13 Фев 2008 00:43
Мнения: 1,478
От: Bulgaria
Отвратителна държава?!
Добави мнение   Мнения:13 1