Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гладните от Африка напомниха на ситите от Г-8, че чакат храни
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:88 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
garamel
08 Юли 2008 20:38
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
въпреки, че капацитетът за производство на храни си остава същия и поради това цари ужасяващ глад и безкрайни страдания, тези хора не намаляват, а въприеки всички закони на логиката и природата дори се увеличават?


Rednik South O.Z., логика има и тя е по-желязна от всяка друга. Вече бях писал по въпроса, сега ще повторя: логиката се казва "човешки страх".
Когато човек обитава "общество" в което липсват елементарни гаранции за утрешният ден, като система за здравеопазване, пенсионна система или каквато и да е форма на социална среда, когато човек е заобиколен от враждебна среда изпълнена с десетки смъртоносни болести, когато конфликтите и междуособиците са всекидневие, единственото решение е възпроизвеждането. Колкото повече и по-бързо, толкова по-добре. Защо? Заради "човешкият страх". Страх, че утре ако човекът легне на легло заради някоя от многобройните болести няма да има кой да му даде една чеша вода. Страх от това, че ако случайно човек доживее старини, при липса на социална и здравна системи, няма да има кой да го подслони и нахрани. Страх от това, че заради болести и конфликти, никое от децата му няма да го надживее и пак ще остане сам. И още куп други комплексни причини от този тип.

Ако можете да си представите как живеят тези хора, опитайте се да се поставите на тяхно място за да разберете какви алтернативи ще имате и как вие бихте реагирали на безизходицата. Разбира се и това няма да е същото заради променената ви от луксовете на съвременната цивилизация мисловна дейност и съвършено различното ви образование, но ще е достатъчно близко до реалността. Навярно, вие също, ще останете само с тази алтернатива - "възпроизвеждане, колкото повече и по-бързо, толкова по-добре".


Редактирано от - garamel на 08/7/2008 г/ 20:56:59

Cruella de Vil
08 Юли 2008 20:45
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Щото при тия суши, градушки и болести по почвата ако щеш да си скъсаш задника от копане и пак може да умреш от глад.

Практиката показва, че по-голямо бедствие от управляващите корумпирани диктаторски режими и гражданските войни няма няма. Те са способни да доведат до глад дори и най-богатата държава.
Примери: Судан, държава с добра за обработка земя, залежи от злато и нефт, а населението живее в мизерия в резултат от гражданската война.
Сомалия, Етиопия, все бедни държави, в които гражданските войни и вътрешни конфликти са ги довели до пълна мизерия.
Кения - държава с прекрасни природни дадености, дива природа за туризъм и бедно население, "благодарение" на управляващите, които по груби оценки са "усвоили" поне 1 милиард помощи, предназначени за развитие на държавата.
Зимбабве - е, това е вече христоматиен пример на разсипване на процъфряващ агрикултурен сектор от управляващите.
Rednik South O.Z.
08 Юли 2008 20:46
Мнения: 2,839
От: Burundi
Здрасти Круела, не знаеш че четеш постингите от първия до последния.
Бенедикта много казваш с малко думи.
Африканския континент, не ми се рови за доказателства из и-нета, е най-неблагоприятния за селско стопанство като климат и почви. Няма собствен ресурс за, ако си спомням правилно, повече от 400 милиона. Към началото на века, африка е, ако не греша само 50 милиона; преди колонизацията, когато баланса между ресурс и популация все още е естествен, са, мисля, само 15-тина милиона. После идват "колонизаторите" с напреднала медицина, нови храни, ново образование, нови растителни видове, нови работни места и т.н. И си такова мамата, защото на всичкото отгоре си тръгват. И се почват едни безкрайни помощи, които окончателно увеличават ножицата между размер на популацията и естествен хранителен ресурс. Щото увеличението на популацията се дължи на помощите и разчита изцяло на тах - няма как иначе в джунглите и пустините. И след всяка нова генерация нуждата от помощи нараства, те са и хранителната среда. А хората сме част от екосистемата, ние сме си вътрешни. Чудя се как ще свърши всичко. Науката може и да е в състояние да изхрани безплатно с биотехнологични фокуси + увеличаващи се помощи (за да не се избият за храна като в бурунди, судан и сомалия) един милиард хора от третия свят (ама може и да не може) А седем милиарда може ли? А 70 милиарда ще може ли? Ми може и да може, ама в стил "Матрицата" - напъхани в разтвор и затворени в капсули и с тръбички, по които тече хранителен разтвор, сякаш за зеленчуци.
Не виждам лесни отговори.
Че то да си лежиш по цял ден в хранителен разтвор и някой да те храни, а ти да си сънуваш си е цял комунизъм, бе! Ленин как не се е усетил да напише някой труд?
Hugin
08 Юли 2008 20:48
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Требва да се поуточни малко това "Гладните от Африка напомниха на ситите от Г-8, че чакат храни"
1. Изключваме всички на север от Сахара.
2. Изключваме ЮАР, Намибия, Ботсуана и Лесото. Ангола.
3. Изключваме Зимбабве - те ИЗНАСЯХА храни. Проблемът им е водачът на международното положение Мугабе.
4. Изключваме Нигерия - те имат нефт, но и мноооого айдуци.
***
Остават главно Сомалия, Судан, Етиопия и т.н. Първите три строяха социализъм и явно са го построили... Докато не спрат да се бият и да харчат пари за оръжие - помощ никаква!
За наистина бедните държави на юг от Сахара - требва да се помогне.
Hugin
08 Юли 2008 20:53
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Като се изключат няколко страни с НАИСТИНА лош климат останалите гладни държави в Африка имат едно общо нещо:
СТРОЕЛИ СА СОЦИАЛИЗЪМ и са си похарчили ВСИЧКИТЕ пари за оръжие.
В Северна Корея климатът не е лош. В Куба също. Ама и те гладуват.
Ама не може хем социализъм, хем ХЛЯБ!
Или едното, или другото!
Душко
08 Юли 2008 20:53
Мнения: 11,027
От: Austria
Хуги, ти ме закла. Ами те от кога спряха да строят Социализъма и станаха ПРИЯТЕЛИ НА САЩ бе човече ????
Заедно с нас. Ама не са прокопсадли от спирането на социализЪмЪт и приятелството с Америка.
Ами още по гладни станаха.
Освен това те през последните 100 години не повече от 10 , хайде 15 години да са строили социализъм.
За БОГАТСТВАТА на строоящите КАПИТАЛИЗЪМ - Нигер, Мали, Чад , Буркитна Фасо и другите приятели на САЩ и Франция да не говорим
Cruella de Vil
08 Юли 2008 20:56
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
garamel,
То хубаво, ама тази теория за възпроизвеждането просто доказва правотата на Малтус. Оставени на произвола на съдбата броят на населението в тези държави бързо ще намалее до броя, изхранван от естествените ресурси. Понеже се търси хуманитарно решение на въпроса с глада, редно е да се започне с ограничаване на раждаемостта, иначе порочният кръг се затваря. Все пак не е редно хората да измират вседствие на войни, етническо прочистване и глад.
Hugin
08 Юли 2008 21:00
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
В Иран има дефицит на бензин, ама без ислямска бомба не могат да дишат.
Да им помагаме с бензин ли?
Когато през ВСВ американците изпратили неколкостотин хиляди камиона в СССР, съветите свършили бензина.
После за кола се чакаше 20 години та да има бензин...
garamel
08 Юли 2008 21:02
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Cruella,
Едното не изключва другото. Аз говоря за причина за засиленото възпроизвеждане в отговор на зададен въпрос, а не за това как ще се решат проблемите свързани със засиленото възпроизвеждане. Това са две различни неща и решенията свързани с второто пораждат още повече проблеми и неизвестни.

Редактирано от - garamel на 08/7/2008 г/ 21:03:50

Hugin
08 Юли 2008 21:03
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Специално за Дусята:
Сега в РФ има и хлеб и коли и бензин.
Дойде ли Зюганката - ни хлеб, ни коли, ни бензин - само социализъм.
Gozambo
08 Юли 2008 21:14
Мнения: 7,892
От: 0
Ако искаме да не се възпроизвеждат народите от Третия свят, трябва да ги изпедерастим. Правим ги всички хомосексуалисти и започват да се топят.
Защото до момента ние се топим.
rossenf
08 Юли 2008 21:15
Мнения: 1,956
От: USA
Редник, ако гледаш сахара, да неблагоприятно е. Ако гледаш Зимбабве - тази страна може да произвежда и изнася достатъчно земеделски продукти за всички страни на юг от нея - Намибия, Ботсвана, Южна Африка, Мозамбик. Прави ли го? Кой е виновен? Организатора на контролирания хаос?

Редактирано от - rossenf на 08/7/2008 г/ 21:16:44

Dinain
08 Юли 2008 21:35
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Маузер и Йезуит са ме разбрали. За останалите да поясня:
Тезата е, че на развитите страни им трябва евтина работна ръка, но искат, естествено, да я селектират - колко, каква и кога. Искат да контролират процеса. Не искат напливът от емигранти да спре, но и не искат да бъдат заляти от море нелегални обезверени хора. Примерът с флотилиите устремили се към Испания африкански корита е достатъчен.
Конкретно примерът с Ангола бяха солниците. От тия солници се препитават цели области, с мизерни надници и къртовска работа - методите на работа не са се променили от времето, когато са продавали солта на арабските кервани, пренасящи я към Европа. Там видях за пръв път и бели негри, ха-ха. Та каква е идеята - ако някой дойде и инвестира в модерна техника, 90% от работниците ще останат без работа. Какво ще правят тия хора? Няма с какво друго да се препитават в тая пустош - ще тръгнат за чужбина и ще доведат до някоя гражданска война, или ще се юрнат към Юропата на бидони и надуваеми лодки. Истината е, че страхът от нелегалните е по-малкия проблем, преувеличих го. Но местните управници също нямат интерес да променят нещата - по-богат и по-образован народ по-трудно се тъпче.
Друга точка за размисъл - богатите страни нямат интерес и да променят статуквото на африканските страни като складове за суровини. Докато една страна се изхранва изключително от износ на суровини - нефт, газ, сол, захар, какао, ценни метали, банани, каквото и да е - тя е принудена да го продава бързо и не може да се пазари много. Богатите страни изкупуват суровините евтино и продават обратно по-технологична продукция, коли, битова техника и т.н. Следователно модернизирането на такава държава не е изгодно от гледна точка на "модерния" - първо че ще му се наложи да купува суровините на по-високи цени, понеже онзи е станал по-конкурентноспособен, второ че ще има по-малък пазар за собствената продукция, защото онзи вече ще си произвежда част от телевизорите и печките сам.
Dinain
08 Юли 2008 21:42
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Тригър, трябва да разбереш, че брането на ягоди и копането на канавки е метафора. Ето за това:
The Spanish Government says it is to allow a million immigrants into the country over the next three years.

The move comes after pressure from the country's agriculture and construction industries which say they do not have enough workers.

This is despite Spain having the highest unemployment rate in the European Union.

The Spanish authorities have already signed an accord allowing workers to come from Morocco. Similar deals are planned with Colombia, Ecuador, Mali, Romania and Poland.

Back-breaking work

Spain already has about a million immigrants - about a quarter of whom are in the country illegally.

But employers in both the agriculture and construction industries say they are fed up with employing illegal immigrants.


Rednik South O.Z.
08 Юли 2008 21:44
Мнения: 2,839
От: Burundi
Гарамел, сигурно си прав, спор няма за това. Резултатът обаче е трагедия. Не се вижда решение, а трагедията се увеличава.
Cruella de Vil
08 Юли 2008 21:47
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
garamel,
Ако данните за населението, показани от редника са верни излиза, че нормата на преживели деца не е чак толкова ниска, примерно според статистиката за 50 години в Дафур населението е нарастнало 5 (!?) пъти.
Cruella de Vil
08 Юли 2008 22:01
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Тезата е, че на развитите страни им трябва евтина работна ръка, но искат, естествено, да я селектират - колко, каква и кога.

Мисля, че това е напълно естествено и разбираемо. Нуждите от имигранти се диктуват от нуждите на трудовия пазар. Примерно и в България не вярвам някой да иска нерегулирана имиграция.
Дали на развития свят му е необходима конкуренция - е, сигурно не, но от възможността на една държава да се изхранва сама до достигане на ниво, представляващо конкуренция за Запада разликата хич не е малка. Но пък създаването на един по-хармоничен свят би било по-добро за бъдещите поколения в смисъл, че би им спестило войни и други конфликти.
Dinain
08 Юли 2008 22:17
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Аз просто очертах факторите. Така виждам нещата. На развитите страни им е изгодно да има откъде да си набавят евтини суровини и да има къде да си пласират излишната продукция. Същевременно да има откъде да си набавят евтина работна ръка, когато и колкото им трябва, и да държат нещата под контрол, за да не гръмне тенджерата под налягане. И за да залъжат съвестта си, както и очите на избирателите, междувременно пращат хуманитарна помощ.
Промяната трябва да дойде отвътре според мен, и е въпрос на цивилизационно узряване. Бедните рано или късно ще разберат, че трябва да си помогнат сами, а не да чакат някой отвън да ги "оправи" (ха, колко познато). Но и не е правилно да се слага всичко под един знаменател, защото има и примери за стабилни държави като Габон. С БВП на калпак $14, 100, повече от България.
garamel
08 Юли 2008 22:22
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Гарамел, сигурно си прав, спор няма за това. Резултатът обаче е трагедия. Не се вижда решение, а трагедията се увеличава.

Съгласен съм. Трагедията е голяма. Исках само да поднеса една друга гледна точка.

Cruella,
Причините, разбира се, са много комплексни. Осъзнавам това. Моите твърдения и тези на Редник не е задължително да се изключват.
Аз съм написал каква е първосигналната причина, според мен, за нарастването на населението на Африка (част от нея) в лавинообразна форма. Има много други факти които способстват това да се осъществи. Ше спомена само някои, без да претендирам за изчерпателност. Поява на ваксините. Поява на механизираната техника. Достатъчно е само един трактор на няколко села за да засили производителността в пъти. Поява на нови хранителни култури пренесени от други континенти. Периоди на относителна политическа стабилност. Получаване на помощи от развитите държави. Всичко това и още много други фактори довеждат до бум на населението. Като противовес са периодите на конфликти, глад, outbreak на болести и епидемии, суша (както сега в момента). Все факти имащи негативно отражение върху населението на континента.
Това са страничните фактори които благоприятстват увеличението или намалението на населението.
Главеният психологически фактор подтикващ към размножаване е "човешкият страх" и чувството на несигурност всред враждебната среда.

Апропо, населението на континента преживява най-голямата си трагедия в момента. Може да е най-многобройно, но в в някои части на под екваториална Африка 40-50% от хората са болни от неизлечими за Африка болести. Средната възраст е под 40 години и продължава да се понижава. В някои райони нетрудоспособното население в следствие на болести е мнозинство и е бреме за работещите. Тези трагедии учат и променят светогледа и мисленето на хората.
ПП. Същите неща важат в голяма степен за Китай и Индия - и двете страни без адекватни социални системи, при които китаеца предпочита да си плати глобата за второ дете, но да има сигурност на старини.

Tук искам да отбележа, че това важи само за някои общества. За западните общества, например, има и други съществени фактори като религията която забранява абортите, много по високото образование и др.


Редактирано от - garamel на 08/7/2008 г/ 22:39:13

Trigger_happy
08 Юли 2008 22:23
Мнения: 568
От: Burkina Faso
Метафора или не - аз пределно ясно обобщих отдолу, че в Германия, а и въобще в Централна Европа няма нужда от постоянното присъствие на неквалифицирани работници. Испания явно съвсем мисли да я удари през просото: при висока безработица и милион имигранти искали още един милион имигранти ?!? Тая теза за евтината работна ръка не е 100% вярна по начина по който я описваш... Нискоквалифицираното производство отдавна се реализира чрез outsourcing - кеф ти Китай, кеф ти Бангладеш. Ако искаш, пак ще ти го кажа: няма глад за нископлатена неквалифицирана работа в развитите европейски страни!!

Нямали интерес богатите страни да променят статуквото на бедните т.е. вменява им се вина, защото видите ли, те можели ама не искали заради интереса си... Е тия всичките инвестиции в Китай (който между другото все още получава от Германия помощи като развиваща се страна ->Entwicklungshilfe) какво са?? Сега на инвеститорите почна да им се връща тъпкано след като китайците направиха пиратски копия не само на маратонки и дамски чанти, а и на високи технологии претендиращи най-нахално че били техни си разработки... Какво е виновна Европа че през последните 1000 години е дръпнала напред докато други са тъпкали на едно място?? Някои почитатели на Маркс и Енгелс обясняват че било от експлоатацията и колонизацията... е как са могли лошите европейци да колонизират Африка, ако са били на съшото ниво на развитие??? Явно са били по-напред и преди колонизацията.[/u]
Добави мнение   Мнения:88 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща