Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пейлин паникьосва републиканците
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:289 « Предишна Страница 9 от 15 7 8 9 10 11 Следваща »
Чичо Фичо
30 Сеп 2008 15:28
Мнения: 24,838
От: United States
Другарки и другари,

Икономиката (американската и световната) и в бъдеще няма да мине без услугите на институции като Голдман, а също и на по-рисковите private equity фондове, venturе capitalists. Те помагат на най-предприемчивите, а също на най-големите - правителствата, корпорациите, общините, пенсионните фондове, университетите - да се снабдяват с капитал при по-изгодни условия и по експедитивно от търговските банки, да инвестират, да се разплащат, да се съветват. Един европейски държавен глава обикновено първо идва в Ню Йорк (под предлог за ООН) да вечеря с шефа на Голдман, на другата сутрин отива във Вашингтон да се срещне с президента на САЩ. (Нашите пък се срещат с Американския еврейски конгрес, което - под влиянието на мислители като Мето и Гозамбо - може да мислят, че е същото.) По-калпавите (безрасъдно алчните) организации ще се претопят в по-качествените, които ще излязат от кризата по-големи и силни - шоуто трябва да продължи.

Доверието е това, което създава американската корпорация и модерната икономика, а не само алчността и страха, които не ливпсват и у нас, и в Хаити. Също предприемчивостта, толерантността към риска и общата цивилизованост (вкл. спазването на законите).

В Голямата депресия липсата на доверие намали БНП с 13% (сега може би ще порасне малко за 2008) и увеличи безработицата до 25% (сега е към 7% от 4.5% миналата година). Тогава правителството на Хувър (консервативно) затегна изкуствено кредита. Понеже нямаше FDIC, много инвеститори "си загубиха и ризите" и скачаха от прозорците (и сега някои хора искат да стане така). Понеже нямаше Social Security и пр. много хора останаха без хляб, хиляди обикаляха Америка по спирачните будки на влаковете (хобос) - традиция, после опоезитирана от Керуак (По пътя). Един от скитниците написа песента This land is my land. Много хора останаха и без покрив (някои се надяват и сега да стане така), появиха се шантитаунс (бидонвили) - един се казвал Хувървил. Много фермери загубиха земята си или бяха изгонени от прашните бури, причинени от невежо обработване на земята (като Хрушчовото разораване не целините в 50-те години) по липса на държавен и банков контрол. Стотици хиляди Окита тръгнаха за Калифорния (Стайбек, Гроздовете на гнева).

От Голямата депресия се роди Ню Дийла (либерална политика - демократите управляваха 20 години, 1932-52), който направи Америка признат и популярен световен лидер. Политиката й в Европа и Япония след войната, американската масова култура, завладяла света по това време - отразяваха и оптимизма на народа й - What a wonderful world = Я люблю тебя, жизнь (само че наистина). Само вж. броя на родените деца - бейби бумерите. Социалното неравенство в 40-те и 50-те силна намаля, данъците за най-богатите стигаха до 75% и повече, републиканците като ген. Айзенхауер, Нелсън Рокфелер и даже Р. Никсън бяха станали по леви от Клинтън в 90-те. Сега неравенството на доходите е като в 1929 г. Бийт и хипи движенията бяха също продукт на охолния живот на масите в 50-те и първата половина на 60-те - хем позволяваха лукса да се пошляеш малко с коса и после лесно да се върнеш в талвега, хем даваха основание на младите да презрат лесното наглед еснафско охолство на старите (помнещи депресията), и най-вече - милиони деца за пръв път в историята на рода си влязоха с колежите. Тогава изчезна и "народа", когото може да пращаш на война в чужбина без проблеми.

Същото стана и в Европа и другите страни под американска окупация. От началото на 80-те години обаче десния крак настигна левия и за четвърт век отиде много напред, почти до разкрачването от 1929. Сега левия крак пак бавно тръгва - ще мине доста време, докато пак стане нужда от рейгънизъм.

Така е то - ходенето си иска два крака.

Между другото - съвременната "чиста" инвестиционна банка, която формално приключи историята си преди няколко дни с превръщането на Голдман и Морган Стенли в банкови холдинги, регулирани от Фед, беше също продукт на Ню Дийла. Морган Стенли е наследник на инвестиционния отдел на Дж.П. Морган, отделен от търговската банка със закона Глас-Стийгъл от 1933.

Редактирано от - Чичо Фичо на 30/9/2008 г/ 15:34:10

Mitnicharъ
30 Сеп 2008 15:28
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Отличен, 6, тов. Маузер! Е, олекна ми - поне един тавариш ме е разбрал верно
Барабанист
30 Сеп 2008 15:29
Мнения: 382
От: Bulgaria
Кога шъ разпродават УСА-та? Аз шъ си купа Тексас!
Чичо Фичо
30 Сеп 2008 15:31
Мнения: 24,838
От: United States
Морган е арийска банка, споко.
XGan4ev
30 Сеп 2008 15:32
Мнения: 1,530
От: Bulgaria
Hugin написа
"Аз много отдавна не съм виждал в България стока произведена в САЩ."
Ми отвори тази кутия пред тебе - там има една голема плочка, на която пише или Intel или AMD


Хугин, ваште машинки са вече остарели. Последното поколение и на Интел и на АМД и на Сиско се правят вече в Китай и Индия. Всъщност АМД е пред фалит след големия гаф който направиха със последния си процесор.
Най голямата фабрика е всъщнос в Тайван и фирмата е TSMC.

Когато рязаха клона на който стоят американците не дооцениха още една подробност. (под рязането на клона разбирам износа на фабриките/дефакто капиталите/ в Китай)
В нормален случай от 1.5 до 2 години след пускане в действие новопостроената фабрика някъде в Китай изниква чисто китайска такава и започва да прави същото. Понятията в Китай за интелектуална и технологична собственост са доста различни от тия в америка.
Последен фрапиращ пример беше клонирането на АЙфона на Ейпъл. Клонираните продукти нормално не се продават в америка и европа но останлия маркет гъмжи от тях.

Американските фирми не знаят как да хендалват тая ситуация. За тях досега е било лесно - отиваш на съд. Обаче в Китай тоя номер се оказва неработещ.
Сега те се оказват заклещени след инвестициите направени там а също поради факта че техните конкуренти са в Китай и неможе да се отдръпнеш лесно без да рискуваш да загубиш конкуреноспособността си.
Водещите европейски фирми също бяха принудени да инвестират в Китай поради същата причина.
Сега всички губят.
Някой във форума беше казал че ако някой губи - друг печели. Вярно е. В случая Китай е най големия печеливщ.
Ако има спечелели в америка след всичко това то ще са онези които са взели неизплащаеми мортгиджи и конгреса приема закона с които да им ги опрости и да нотвари всички останали.

Това в стремежа си къ все по големи печалби капиталите напуснаха америка където бяха на относително безопастно място мислейки че и Китай е вече такова. Но в Китай е социализъм господа...







Svetlina
30 Сеп 2008 15:35
Мнения: 1,079
От: Bulgaria
И какво излиза тогава, че държавният резерв на УСА ще станат зависими от тези, които има дават парите за ликвидност? Щото надали тази акция е просто безвъзмездна помощ от приятели.

Или че следващата стъпка е хиперинфлация, в случай че се печатат зелените хартийки, а не се вземат заеми?

Han
30 Сеп 2008 15:37
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Мда, Ганчев, ония неслучайно са империя на 5000 години...
Бавно и уж случайно, на малки стъпки растяха и сега като се изправят са почти колкото хАмериката, ама тя има бая бакии да оправя, ще отнеме поне 10 г, а през това време познай къде ще са вече малките жълти хора...
Чичо Фичо, ходенето иска два крака, ама десния май се намъкна в примка, та сега следва приземяване. Дано да е в мека шума.
ЗИП
30 Сеп 2008 15:40
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Това откога го разправям. Чинезите карат на копи пейст
Вече си мисля че 2015 година когато е запланувано Китай да има най-голямата икономика е силно занижена прогноза.
Ето малко как кинезите копират БМВ и Мерцедес
Натиснете тук

Редактирано от - ЗИП на 30/9/2008 г/ 15:42:07

Чичо Фичо
30 Сеп 2008 15:42
Мнения: 24,838
От: United States
Ганю,
Парите по начало са виртуално нещо. Имаше един голям съветски философ Евальд Ильенков, автор на класически трудове за проблема за идеалното, все даваше примери с парите.
И кеша, броя и наличността на бълг. бизмесмени с куфарчета са виртуално нещо.
товарищМаузер
30 Сеп 2008 15:45
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Софтвинд, и в двата случая (с големи запаси или големи облигации), крайния резултат е един - допълнителна ликвидност и повишаване на паричната маса в обращение. Интересното за САЩ е че с излишък от ликвидност лекуват болест, която е причинена от грубо казано прекалената достъпност на ликвидност.
Stupido
30 Сеп 2008 15:49
Мнения: 2,907
От: Belgium
Чичо Фичо
И кеша, броя и наличността на бълг. бизмесмени с куфарчета са виртуално нещо.

ъхъ... и джиповете им и дупките по челата им са виртуални...
Svetlina
30 Сеп 2008 15:50
Мнения: 1,079
От: Bulgaria
Да, слънцето над Манхатън изгря и някои ги напече бързо.

Като се заговори за бейби-бум, та се сетих, че преди известно време попаднах на ето тази статия, където се описва социалната цена на този бум:

Натиснете тук

Май и за този бум ще се окаже, че е родил предимно проблеми, които някой някога някъде е пропуснал да забележи и да вземе необходимите мерки за предотвратяването на негативите.



Редактирано от - Svetlina на 30/9/2008 г/ 15:55:43

softwind
30 Сеп 2008 15:52
Мнения: 5,658
От: Cambodia
товарищМаузер,
не споря.
всъщност имах пред вид, че това е логичната реакция на всяко правителство и централна банка за стабилизиране на хаоса в краткосрочен план. Дългосрочни мерки преспективи могат да се коментират само след сериозен финансов анализ на всички макроикономически и финансови показатели.
В случая САЩ предполагам, че това ще се решава едва след изборите.
Meto ot Interneto
30 Сеп 2008 15:54
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
ЧНГ, Чиче
Ти подкрепяш ли плана на болшевишката тройка?
За Голдман Сакс нема се плашиш - щом дедо Буфи купи 5 милиарда дял, начи ше има леб. Дедо Буфи купува само бизнеси от които разбира - напр. бои, мокети и фалирали далавери.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 30/9/2008 г/ 15:57:36

Hugin
30 Сеп 2008 15:55
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Момче мило [/b]XGan4ev[/b], досега много фирми и държави са се опитвали да правят компютри. Ни една извън САЩ не е направила нещо значимо като изключим некои наистина добри модели на ICL.
Работата не опира само до мангизи, както си мислат некои другаре.
Китайците и японците са добри производители и много слаби иноватори.
Не е лесна работа да водиш целия свят да знаеш...
mitkog
30 Сеп 2008 15:59
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Svetlina страхотна статия - много близко припокриване със настоящата ситуация.
Hugin
30 Сеп 2008 16:02
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Фичо да вземе да се опита да не пише глупости за неща от които си нема хабер.
Цела година гради "път на коприната" от Вълчи дол до Синдзян-Уйгурския автономен окръг без да пита ни баш-копринарите от Пекин ни соловей-разбойниците от Ленинград.
Сега се е зафанал да оправя Валлстреет и ръси неистини и пожелателни глупотевини на кило.
simo
30 Сеп 2008 16:05
Мнения: 8,455
От: Jamaica
евалата ... тука пак е като в турска сладкарница
товарищМаузер
30 Сеп 2008 16:12
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Ох заболя ме главния мозък от тия кахърни размисли за икономиката на САЩ, ще взема да ида едни щанги след работа, дано ми мине.
П.П. Въпреки болката в главния мозък съм готов да коментирам тортата-рунтавелка на Сарчето, зер тя не е като ЮЕс-еконъми
П.П.П. Всъщност като се замисля може да се изгради известен паралел:
1. тортата-рунтавелка на Сарчето (ТРС);
2. ЮЕс-иконъми (ЮСИ)
ТРС=ЮСИ=0,
където
ЮСИ=много шума (зелена) за нищо(0);
ТРС=много шума(у наше село и окат "вълна", за цвета - погледнете веждите и - точно цвят на ланска шума), пак за нищо (няма да стане порочна президентка/вайс-президент, демек - 0 ) ;
Остава да се изчисли какво количество зелена шума отговаря на какво количество от ъъъъ другата шума и може да се изведат law-like generalizations. Ма който иска да се мъчи, аз мозъчните гънки си ги правя по друг начин
П.П.П.П. Май уеко избруталях а? Прошу прощения.
Мето от Факултето
30 Сеп 2008 16:13
Мнения: 1,071
От: Bulgaria

Адаш, ЧНГ и от мен! http://nl.youtube.com/watch?v=lOuo__A- YwQ
Обърни, моля те внимание на intro – то и на пасажа към 3.00``.Радио анонсърът поставя кардинален въпрос, на който все още не e получен отговор.
Добави мнение   Мнения:289 « Предишна Страница 9 от 15 7 8 9 10 11 Следваща »