Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Време е да се рестартира Америка
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:228 « Предишна Страница 10 от 12 8 9 10 11 12 Следваща
E6
11 Яну 2009 16:56
Мнения: 29,550
От: 0
Ето ви пикантни подробности:
Рекорден спад в износа на Германия през ноември
08.01.2009 10:31
Силен спад, възлизащ на 11, 8%, е отбелязал износът на Германия през ноември на годишна база до 77, 1 млрд. евро, показват данни на статистическата служба в страната.
Така търговският излишък на страната се е свил през ноември до 9, 7 млрд. евро спрямо 16, 4 млрд. евро през октомври.
Спрямо октомври понижението на износа възлиза на 10, 6 на сто, а на вноса – на 5, 6 на сто. Подобно понижение на експорта не е отчитано от обединението на страната през 1990 г.
По предварителни данни балансът по текущата сметка на Германия за ноември е положителен в размер на 8, 6 млрд. евро в сравнение 19, 7 млрд. евро преди година.
Това са поредните лоши новини за германската икономика, които потвърждават сериозното влияние, което й оказва световната криза. Вчера беше съобщено за ръст на безработицата в страната, което се случва за първи път от три години насам.

Натиснете тук
E6
11 Яну 2009 17:00
Мнения: 29,550
От: 0
Ето го и китайските "дракони" - и те са пили една студена вода - нещо нездравословно за огнедишащи:
Китайският износ отчита спад за ноември
Китайският износ отчете понижение за първи път от 7 години насам, най-вече заради Съединените щати, Европа и Япония, които са в рецесия.
Износът на четвъртата най-голяма икономика в света се е свил с 2.2% през ноември сравнено с миналата година.
Колапсът на търговията в страната принуди правителството да намали основните лихви и да обяви план за възстановяване на икономиката на стойност $ 581 млрд. Износът на Китай се учетвори след 2001 г., когато страната бе приета в Световната търговска организация.
Регистрираният спад е и най-големият от 1995 г. насам.
Общата стойност на износа за ноември е бил $ 115 млрд., което е най-ниска стойност от последните 8 месеца. Пикът тази година е бил юли когато тази цифра е била $ 136.6 млрд.

Натиснете тук
Кракатау
11 Яну 2009 17:10
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Бей буржуев!!!
Апаши поставиха печален рекорд във Великотърновско, като обраха два пъти за седмица къща на англичани в с. Вишовград.
Джон и Аманда Кърнс заминали за Острова и поръчали на сънародника си Джон Греъм да им наглежда имота. В първия работен ден на новата година той с ужас установил, че вратата на дома е разбита.
Крадците задигнали 13 радиатора за парно, пералня "Аристон", дори дървените тапицирани столове от дневната.
Докато полицаите разследвали първата кражба, крадците направили втори удар. Мистър Греъм едва не получил инфаркт в петък, когато видял, че от жилището на сънародниците му е изнесена цялата покъщнина. Липсвали хладилник, миялна машина, готварска печка, 3 дъбови спални с нощни шкафчета, 2 тоалетни чинии и 3 душа. При пренасянето крадците счупили казанчето на едната тоалетна и я зарязали.
Зевзека
11 Яну 2009 17:35
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Отгоре на всичко паднахме в плен на увлечението да насърчаваме колективния талант в сферата на финансовото инженерство, а не на истинското инженерство.

Тоя либерален мушморок горе не си ли е задал въпроса защо бе, джанъм, след като финансовото инженерство на САЩ закъса с кризата, истинското инженерство в целия свят направо умре.
rki
11 Яну 2009 17:44
Мнения: 20,973
От: Albania
Каква е целта на всички световни икономисти??Цел номер едно - Как янките да харчат повече!!!Това е и в програмата на новоизбраният президент:



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Mutant4o
11 Яну 2009 17:52
Мнения: 3,341
От: Bulgaria
Софт,

Аз нямам такъв опит. Не съм се запивал с руснаци , също се наложи да скипнеме и рускините... .

По принцип това го правят хората които не са често в командировка....аз съм доста често на път, предпочитам да разпускам вкъщи, не някъде по трасето
Gozambo
11 Яну 2009 17:58
Мнения: 7,892
От: 0
Softwind-"САЩ не могат да останат толкова свръхконсумиращи и ПРЕЯЖДАЩИ..."
Аз ви казах, че някои тук си представят консуматорското общество като преяждане. А ограничението на консумацията като вид диета. Момчето е гладно и невежо. И понеже е гладно, гледа лошо, и понеже е невежо, смята, че е неморално други да преяждат, докато на него му къркори стомаха, и мечтае преяждащите да бъдат наказани със същата диета, като неговата. И понеже е просто и завистливо, не иска да разбере, че другите преяждат, защото могат да си произведат храните, че и да изнасят храни за половината свят. А в България са се набутали два и половина милиона некадърници в София, българската земя запустяла, няма производство, няма организация и няма кой да нахрани гладни софиянци.
В предишен постинг подканих някакъв разпенен колега за консумацията в Щатите, да уточни какво точно от консумацията трябва да се съкрати, но той така и не ни отговори. Не отговори, защото и той си мисли за консумацията само като ядене. И той гладен, завалата.
Zmeja-"...Фридман казва това, което е ОЧЕВИДНО и което ние във форума ОТДАВНА СМЕ ДИСКУТИРАЛИ в подобна насока."
Я се сетете кой се изразяваше по този начин! Разбира се, че подпоручик Дуб. И те с околийския началник и и директора на училището всичко бяха обсъждали всичко още откога, е-хе!
Аз си спомням края на миналата пролет, началото на лятото, когато в този форум водехме люти спорове след програмната реч на Ал Гор. Тогава ги дискутирахме проблемите, но дискусиите на всички форумци бяха в смисъл- това са фантазии. Така правехме дискусиите. Изрази от рода на- аз докато не го видя това направено, не мога да повярвам, че е възможно! И тогава си спомням, че ви обяснявах каква е разликата между американеца и българина, а тя е, че американецът вярва в неща, вярва, че са възможни, преди да са изобретени и преди да съществуват. докато българина вярва в неща само след като ги види направени. И това е причината американецът да изобретява, а българинът да не изобретява. Инатлии овчари с тъпи глави!
Впоследствие, само за няколко месеца Америка претърпя огромна еволюция и възприе изцяло идеите на Ал Гор и на всички останали, включително на Томас Фридман и си постави немислими преди 7-8 месеца цели.
И ако и доколкото сме говорили и дискутирали във форума тези теми, ние сме били повлияни от тяхните идеи и информирани от тяхните филми, книги, статии.
Реакцията на Змея е типично българска- о-хо, аз това си го знам от рождение! Нищо, че го е чул завчера, че не го е разбрал и е клатил главата, че такова животно няма, и сега го припознава, кога вече и кьораво и сакато не го оспорва.
В българина се губи точно този период- между пълното отрицание, че нещото е невъзможно и той няма да повярва, докато не го види, и изразената убеденост, че той го е знаел от малък и винаги е вярвал и дори е обяснявал на други хора. Кога става трансформацията от пълното отрицание до пълната убеденост, това не е ясно. Във форума имам някои наблюдения и ще ви кажа в кой период става този катарзис. Първи етап- спорене с Gozambo и категорично отричане. Втори етап-ошумоляване, избягване на темата, избягване на срещи с Gozambo очи в очи /това е периода на катарзиса, когато вече става ясно, че съответният Змей не е бил прав/. Трети етап- цъфване във форума и заявление, досущ като това на Zmeja, в стил подпоручик Дуб.
Между другото, с Динайн навремето водехме люти спорове и той оттогава още се крие да не ме срещне. При него още продължава катарзиса.


Редактирано от - Gozambo на 11/1/2009 г/ 18:28:05

Сократ-май
11 Яну 2009 18:01
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
И кво?
Gozambo
11 Яну 2009 18:15
Мнения: 7,892
От: 0
Лянча,
на теб няма какво да ти коментирам. Ти тръгна по пътя на ненаучната фантастика и направи една камара изявления, от които единствено се разбира, че Щатите тотално и безвъзвратно са изпреварени по всички линии. Япония по едни линии, Европа по други линии, Китай, Русия, Индия по трети линии, изобщо, пиши им некролога и повече не се занимавай! Само, че за некролога трябва да се състезаваш с Караджов и Мохадото.
Миналата седмица си честитихме Нова година с приятел от Гърция. Пита ме как сме? Отговарям му, че се очертава кризата да ни хване и нас. А той реагира спонтанно- " Как така се очертава да ви хване, та нали кризата тръгна от вас!"
Той, човечецът, си мисли, че като е тръгнала кризата от нас и ние вече сме се настрадали, оголяли, обосяли.
Та и Лянча мисли по същия начин. Като чете цифрите и според цифрите вече не трябва да сме живи. Как да му кажеш на икономиста, че неговата наука е шарлатания и цифрите в никакъв случай не изчерпват реалния живот.
Навира ми постоянно някакви цифри, с които доказва, че рестартиране на Америка е невъзможно, защото няма откъде да се вземат пари повече. За него, икономиста, каквото и да речеш да направиш, без пари не можеш да го започнеш. как да му обясниш, че светът е живял успешно хиляди години, без капиталовложението да е начало на всяко начинание. И, че политиката в правилна посока е нещо много по-стойностно и съзидателно, отколкото липсващите трилиони.
Mutant4o
11 Яну 2009 18:16
Мнения: 3,341
От: Bulgaria
Аз мога да заключа, че амриканците ще се оправят и без нас ....освен ако не стане обратното, пак без да искат нашия акъл...
ама те там бачкат ееейй
Gozambo
11 Яну 2009 18:21
Мнения: 7,892
От: 0
Завършвам тази дискусия с поучителни слова към Лянча.
На Бог не му е бил необходим начален капитал, за да създаде първите хора, Земята и природата. Само малко кал, а за Ева едно ребро.
Съзидателното начало не е в капитала.
hamel
11 Яну 2009 18:22
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Аз се чувствам като прероден
Zmeja
11 Яну 2009 19:02
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Гозамбо,
През 1857 г. Петко Славейков издава т.н. „смешен“ календар. Мотото към календара: „Смей се дядо да се смеем, че дано се проумеем“.
Кракатау
11 Яну 2009 19:14
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Начина за рестартиране на Америка без пари - ЕЙ ТУКА
softwind
11 Яну 2009 19:24
Мнения: 5,658
От: Cambodia
на Gozambo не му липсва радостно самочувствие.
Първи етап- спорене с Gozambo и категорично отричане. Втори етап-ошумоляване, избягване на темата, избягване на срещи с Gozambo очи в очи /това е периода на катарзиса, когато вече става ясно, че съответният Змей не е бил прав/. Трети етап-...

Докато не ти видя цвета на очите, фотография в цял ръст и ЕГН-то не мога да вляза в никакъв катарзис!
В.Лянча
11 Яну 2009 19:38
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Хонзик,
Употребяваме числата, за да проверим дали дадено съждение е вярно или е пуста фантазия. Ти не ги ли използваш, като си правиш сметка колко семена, торове, фуражи и прочее са ти необходими? Мебелите как ги изработваш? Само не ми казвай, че си ги представяш и те се случват. Виж сега защо считам, че писанията на др. Т.Ф. са празни приказки. Говори за нови принципи и личен пример, но фактите казват друго. Протоколът от Киото е единственото засега глобално споразумение в областта на енергетиката. Замислено е от ЕС и Япония по времето, когато Т.Ф. е постъпвал в колежа.
"Киотский протокол был подписан в 1997 году. К концу 2003 года его уже ратифицировали страны, на которые - по состоянию на 1990 год - приходится 44% всех выбросов. Для вступления же протокола в силу необходимо достичь отметки 55%. После отказа США, на которые приходится 36% выбросов, ратифицировать протокол, все внимание обращено на Россию, выбросы которой в 1990 году составляли 17% от общего объема".
Русия се колебае много, но все пак го ратифицира и от февруари 2004 Протоколът влиза в сила. Това е пример, Хонзик.
Сократ-май
11 Яну 2009 19:48
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Караваджо ме сръфа като се опитах да разсъждавам как ще стане тая работа, но все пак да дам само един пример.
Гледах по Дискавъри хубаво филмче за нов тип американска слънчева електростанция. Хем проста конструкция, хем ефективна. Дълги, дълги редици от хоризонтални отражатели - нещо като големички улуци с параболично сечение. Пред тях, точно във фокуса, минава тръбата с работната течност, която постепенно се загрява до около 300 градуса, предава топлината на воден резервоар, а оттам парата върти турбина. По принцип нищо особено ново, но старите принципи са силно усъвършенствани. А се очертават възможности за още по-висока ефективност.
САМО ЧЕ
В САЩ нямало завод, който да произведе отражателите. Нямало и кой да произведе тръбите. Наложило се да сключат специален договор с германски завод и да го наемат за цяла година, щото работата е много фина и деликатна (мръдне ли се малко, ефективност - нанай).
Хайде да си представим, че решат да използват електростанции от този тип (евентуално още по-усъвършенствани). Ще се наложи да строят съответните заводи, защото германците си имат други работи за вършене, а и едва ли имат чак толкова производствени мощности за специални огледала. Ще се наложи монтиране, строеж, електропреносна мрежа, пътища (идеалните места са в пустинята), поддръжка - говоря като лаик, специалистите ще ме допълнят.
Няма да споря, че Америка всичко може. Може го. Поотделно.
А наведнъж?
В.Лянча
11 Яну 2009 19:49
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Хонзик, малко препечат, ама тоя път не бързай да си лягаш
Що не каза, че си агроном, ве човек! Гледай обаче какво пишеш. Ще го разделя на две, за да не става много дълго.
Гозамбо:
"Логиката е бакалска, защото когато съответният форумец отиде в магазина, той там не е нито равностойна, нито равнопоставена страна по сделката. Търговията на дребно, бакалската, е просто един вид снабдяване, а не свободна търговска сделка, между свободни хора, които са равноправни, равностойни и равнопоставени. Там наистина на клиента му се казва- като не ти харесва, прав ти път!"
Реплика:
И като ти кажат така в близкия магазин, какво точно правиш? Легаш и умиргаш? Казваш си "Не хлебом единим жив человек" и слагаш точка на изтезанието "шопинг"?
Или ако все пак не ти се умирга и много ти се яде, бегаш у съседния магазин. Не знам къде живееш, но в цивилизованите местности до съседния мол обикновено се стига, без да си вземаш отпуска за целта. Ако и там са същите "арканозаври", отиваш в съседен град. В съседна държава, ако е по-близичко, имаш голяма кола и не ядеш много.
Според мен, с твоите умения спокойно можеш да ходиш до бакалията 2-3 пъти годишно. Белки интервалите между шопингите ти стигнат да излекуваш травмата от това, че бакалинът е бил махмурлия и не се е държал с тебе като с "равноправна, равностойна и равнопоставена" страна.
Ако всичко това е много сложно за една чувствителна полевъдна душа, пращаш детето си до близкия магазин. Доказано е, че децата по-добре се ориентират от агрономите в търговията, политиката и публицистиката.
Ако и на детето не му се ходи, даваш пари на някой чужд да ти напазарува. Малко "черен пазар" си пада, ама не е незаконно.
Та, общо взето, хората са измислили някои начини да оцеляват при ходене по бакалиите. Въпреки, че не са "нито равностойна, нито равнопоставена страна по сделката".

В.Лянча
11 Яну 2009 19:52
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Гозамбо:
"Съвсем друго нещо е въпросната търговия с газ. Там двете страни по сделката са напълно равнопоставени и всяка от страните с еднакво право си поставя исканията. Спокойно може да се каже, че колкото е валидно това- който не му харесва, да не купува газ! Също толкова е валидно и- на който не му харесва, да не продава газ! Купувачът при напълно равноправни начала там си поставя условията по сделката и пазари цената."
Реплика:
Въпросната търговия наистина е съвсем друго нещо. Най-напред, именно тя, а не, както твърдиш - бакалската търговия се нарича снабдяване. Даже лицата, които продават енергии на крайни потребители така се и наричат по Закона за енергетиката: "обществени снабдители". Това е общоевропейското определение и в него има дълбок смисъл.
Първо, снабдяването се извършва по мрежи на техническата инфраструктура. Прави се там, където ги има изградени, а не където бакалите са по-любезни. Сигурно ти е направило впечатление, че повечето хора живеят в т.н населени места. Това не е случайно. Основната причина е, че въпросните мрежи са много скъпи. Хората групират жилищата си в близост до тях или с оглед създаването на достатъчна енергийна плътност, която да привлече инвеститорите за бъдещото им изграждане. Най-важното следствие е, че не можеш да разчиташ, дето някой ще ти изгради инфраструктура, ако решиш да си направиш къща вдън поле/гора тилилейски, за да си наглеждаш растенията. Нито да си преместиш къщата на друга инфраструктурна мрежа, щото не ти харесва съответния снабдител. Такива луксове можеш да си позволиш, само ако си платиш инфраструктурата. Тегли си сам проводите и разговаряй със собственика на енергията, както искаш: свободно, равнопоставено, равноправно, както щеш. Все едно, няма и да се направи, че те слуша, ето защо:
Второ, снабдяването се извършва по т.н. Общи условия за търговия/ доставка/ снабдяване. Освен, че са ценни, енергиите са ограничени и неравномерно разпределени. По вид, характеристики, качество, количества, географско разположение и някои други показатели. По тази причина търговията с тях се извършва при определени и предварително оповестени условия. Разбира се, всеки е свободен да си въобразява на воля, че може да преговаря за ток 100 херца или за доставка на пара по интернет.
Толкова за свободата и равноправието при тези сделки. Донякъде разбирам източника на заблудите ти. Само във форума съм изчел толкова мнения, че енергийните пазари са пазари на купувачите, че се щипя на всеки две минути да видя дали все пак не сънувам
В.Лянча
11 Яну 2009 19:58
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Спецприложение за "свободните сделки по Гозамбо", на примера с LNG
"The commercial development of LNG is a style called value chain, which means LNG suppliers first confirm the downstream buyers and then sign 20–25 year contracts with strict terms and structures for gas pricing. Only when the customers were confirmed and the development of a greenfield project deemed economically feasible could the sponsors of an LNG project invest in their development and operation. Thus, the LNG liquefaction business has been regarded as a game of the rich, where only players with strong financial and political resources could get involved."
Да го разкажем на български, чрез много груба оценка на инвестициите във въображаем проект, за нашите потребности:
1. Втечняване. The construction of an LNG plant costs at least USD 1.5 billion per 1 mmtpa capacity. 1 млн. м. т. pa са приблизително равни на 1, 4 млрд. куб. м пер същия анум. За нашето потребление ще трябват три такива или USD 4.5 b;
2. Возене. LNG vessels cost USD 0.2–0.3 billion. Газовозът от примера ти, Папуасе, вози 70 000 м.т. х 1 400 = 100 млн. куб. м. Ще ни трябват 42 курса пер година. С по-малко от 4 кораба няма да минем: 1 товари, 1 разтоварва, 2 се разминават в морето. Значи, още USD 1.2 b;
3. Изпаряване. А receiving terminal costs USD 1 billion per 1 bcf/day, т.е. за 28 млн. куб. м дневно. Ще ни трябват два или още USD 2.0 b;
4. Проучвания, проектиране, земя, инфраструктури и връзки с другите инфраструктури. Приемаме, че са 30% от стойността на оборудването по горните точки.
Итого: 7.7 х 1, 3 = USD 10 милиарда.
Господа, с тези пари можем да изградим сами "Южния поток", пък и да останат за един газопровод до Туркменистан.

Между "по-обикновените" и енергийните доставки има една, но принципна разлика: това е пазар на продавачите. Главното задължение на купувача е да си гарантира колкото може по-голяма част от веригата на доставките, ако ще да започва на другия край на света. Това става с много акъл и много пари, нищо че продължават опитите да се прави по друг начин.
"И най-важното щяхме да си купуваме LNG от когото искаме"
Ще си купуваме не от когото си искаме, а от този, който: 1) в момента има свободна мощност за втечняване или 2) има 20-25 годишен договор с нас. Хипотеза 1) означава перманентна криза. Просто мощностите са твърде скъпи, правят се по поръчка и много рядко остават свободни. В гугъля има 81 млн. статии за LNG. Посочи една, в която се предлага свободна мощност за LNG. Хипотеза 2) се отнася за страните, които могат да гарантират изпълнението на такъв договор. Колкото са по-богати и по-стабилни, толкова гаранциите за изпълнение са по-малки. Ако аз съм продавач на LNG, от България бих искал поне 80% предплащане. Имам предвид предплата не на някой келяв корабен товар, а на инвестицията, която трябва да направя.

Добави мнение   Мнения:228 « Предишна Страница 10 от 12 8 9 10 11 12 Следваща