Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Патриотизмът: протокол от един семинар
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:468 « Предишна Страница 8 от 24 6 7 8 9 10 Следваща »
В.Лянча
07 Мар 2009 14:52
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Отлично, господин Денков! Богато и пределно ясно. Дихотомията е точно тази:
От една страна, самоотвержената любов към родината заради нейните семейни, исторически, граждански и културни ценности. Самоотвержена означава любов, която е безкористна и достатъчно силна, за да приемеш жертви в нейно име. Можеш да си патриот и на най-загубената махала. Въпросът не е в махалата, а в твоята способност да обичаш по този начин. Спомнете си студента в ямата на Габриел Гарсия Маркес, който предпочита да умре от изтезанията, но да не каже една лоша дума за родината си. Родина, която от гледната точка на останалите е филиал на ада. Патриотизмът е нравствена норма за пълноценните хора. Има и непълноценни, Светло пиво, така че никой не смята да те оборва.
От другата страна са егоизмът и користта, интересчийството като висша норма за малцинството морални изроди. Ubi partia, ibi bene.
Dinain
07 Мар 2009 15:03
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Имам чувството, родното място се запечатва завинаги в гена на човека.

Змей, шъ знаиш чи има нешу верно у таз мисла. Можем да пишем по чужди форуми, разбира се, но къде можем да се радваме на богатствата на родната реч (омайна сладка). Чудил съм се - как ще се преведат на пропър инглиш таквиз колоритни думички като: църцори, шикалкави, дудучи, замезва, руча, вряка, пърцуца, пърли, попържа и т.н.?
Ей затова сме тука, ей това е патриотизъма!
КОСТАДИНКА ИВАНОВА
07 Мар 2009 15:10
Мнения: 12,799
От: Bulgaria
сокерез бе, Митя... сичкото мангал ли ша земате у ГЕРБ
ей, уредихте се с Диню най-после
Dinain
07 Мар 2009 15:11
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Ей, значи Най-Българската е мангал-фрее? Призна ли си го най-сетне, Коцо?
КОСТАДИНКА ИВАНОВА
07 Мар 2009 15:15
Мнения: 12,799
От: Bulgaria
..не бе, Диню, ..пак е четеш.. т.е. четеш, ама ти е трудно да разбереш - питах - СИЧКОТО мангал ли ша земете... оти аку е сичкото мангал у ГЕРБ - за другите йок
Шломо З.
07 Мар 2009 15:19
Мнения: 3,562
От: Bulgaria
Чакай и аз нещо веропатриотично омайно сладко!!


Хирбеле и Штирбеле отишли да се покръстят. Пръв се топнал в купела Хирбеле. Штирбеле го пита:

- Ей, Хирбеле, как е там?

- Първо, не съм вече Хирбеле, а Хегеле. И второ, с чиф*ти не разговарям. Вие, Штирбеле, разпнахте нашия Господ!
paragraph39
07 Мар 2009 15:26
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
MITEV,
/:/ "Параграфе, що не напишеш една дисертация на тема: "Носталгията и нейните магнитни и радиационни детерминанти"?
ПП.
И вчера избяга и не даде отговор на въпросите ми
......................................... .....................................
Защото, макар и да съм ходил на доста места по Света, но за кратко, и НЕ съм бил Емигрант, и НЕ знам какви са преживяванията на Емигрантите- кога и защо ги хваща Носталгията?! Нека Емигрантите да напишат по този въпрос- аз ше ги чета!
К`ъв ти беше "вчерашният въпрос"/и/- да НЕ би пак за регистр. табели?!
Mitev
07 Мар 2009 15:43
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Защото, макар и да съм ходил на доста места по Света, но за кратко, и НЕ съм бил Емигрант, и НЕ знам какви са преживяванията на Емигрантите- кога и защо ги хваща Носталгията?! Нека Емигрантите да напишат по този въпрос- аз ше ги чета!



Параграфе,
първо се опита да даваш обяснения за причините за носталгията, пък сега бягаш! Виж си предишния постинг на тази тема!

К`ъв ти беше "вчерашният въпрос"/и/- да НЕ би пак за регистр. табели?!


Виж 06.03.2009 - 16:58:33, Наблюдател, Има държавно покровителство.....
Припомням ти го, въпреки че съм почти сигурен, че си го видял

Mitev
07 Мар 2009 15:48
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
сокерез бе, Митя... сичкото мангал ли ша земате у ГЕРБ
ей, уредихте се с Диню най-после



КОСТАДИНКЕ,
нещо напоследък рядко се мяркаш във форума, та малко отвикнах на стила ти. По тая причина не разбрах що е "сокерез" и защо мен питаш за сичкото мангал у ГЕРБ. Не съм аз, тоя дето е сключил споразумение с 12 ромски организации.
Между впрочем има всички шансове ромските организации да бият по бройка тези на БЗНС-тата.

КОСТАДИНКА ИВАНОВА
07 Мар 2009 16:08
Мнения: 12,799
От: Bulgaria
разбираш ти, Митя, и още как разбираш
.. я кай сега -
Асан - миництър
Айшету - миництерша и пръва дама у конювица
ам чаветата бе, Митя?.. за чаветата дума не обели бати Бойку

Болярчето
07 Мар 2009 16:15
Мнения: 2,995
От: Bulgaria
БОЛЯРЧЕТО,
"Патриотизмът"/ и "Национализмът"- БЕЛИЯТ!/ е, най-общо казано, като в Семейството и Родата в тежки по външни причини дни, но на ниво Нация и Държавата й- Сплотяване за Оцеляване!

Нали и аз това казвам - архаична работа. Шантава, дивашка.
Кракатау
07 Мар 2009 16:23
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Найдох як патриотичен чад за пенции - ЕЙ ГА
Чичо Фичо
07 Мар 2009 16:25
Мнения: 24,838
От: United States
"Атака" не е патриотична или националистическа организация (или поне не българска националистическа). Тя използва огорчението от живота на най-бедните духом и материално съотечественици, по мои наблюдения главно незабогатели бивши комунисти пенсионери и слабо образовани, предполагам безработни младежи. Лидерът на Атака е човек, направил най-много идейни лупинги по всички посоки на света.

Макрсизмът по замисъл е интернационален като капитализма и глобализма, но националното не може да се забрани с декрет. Първата св. война стана триумф на националното и даже интернационалното соц. движение се раздели на интернационалисти и ренегати Кауцки. След победата на болшевиките в Русия началния интернационалистически период с многото евреи в ЦК много бързо - за 20-тина години, едно поколение - се смени с гонитби на лекарите-убийци и космополитите (евреи) и пълно реабилитиране на великоруския национализъм. В 30-те години бошевиките още взривяваха църкви, в 40-те носеха чудотворни икони по фронтовете, малко по-късно пращаха попове в Гулаг за 25 г., а в 1988 г. тържествено честваха хилядолетието от покръстването на Киевска Рус. Сега карикатуристите рисуват мавзолея на Ленин с луковица отгоре.

генек
07 Мар 2009 16:29
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Круела,
да уточним. Родината е като майката - над всико и всички.
Държавата е като жена. Вземаш я за своя и я ...така де, караш я да ти работи, фуклявиш се с нея, тормозиш я и тем подобни. Или е чужда - издебваш да го няма чорбаджията и се присламчваш. Използваш каквото използваш /и колкото/ - и обратно. Викаш на глас: 'Аз само моята жена си обичам, а тая така - без любов".
Изобщо - голяма тема.
Най-обобщено. Родината /майката/ обичаш, защото е родината /майката/. Държавата /жената/ казваш, че обичаш /налага се!/, използваш я, тя теб двойно повече, плащаш й или се поставяш в положение на алфонс - всичко е свързано с материята, фасадата, интересите.
Чичо Фичо
07 Мар 2009 16:30
Мнения: 24,838
От: United States
Много моля някой търпелив колега да си даде труд да изрови поне едно изречение, написано от автора Митко Денков в сия газета, от което да лъха патриотично чувство. Аз не можах.
len
07 Мар 2009 16:59
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Ай, а какви войнишки изпращания имаше и у нашата мила родина, особено като все още имаше армия. Особено в селата. Че то си бяха повече от сватба. Вино, ракия, мезета, прасета, еех, хубаво беше...
Manrico
07 Мар 2009 17:35
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
A най-големите войнишки изпращания правеха циганите. И те с такива салтанати, като описаните в статията. Ще рече - циганите са били най-големите патриоти. Затова сега циганин може да стане министър, а Коца и за селски кмет не може да се уреди.

_______________________
Блогът на Манрико
водопроводчик
07 Мар 2009 17:38
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
През 1988 е чествано не 1000 от покръстването на Киевска Рус, а "тысячалетие крещения Руси", чичо. Покръстването на Русия.
valeri59
07 Мар 2009 17:54
Мнения: 3,592
От: Spain
Ех , това "Глобално затопляне"!
Чичо Фичо
07 Мар 2009 18:00
Мнения: 24,838
От: United States
Което не пречи покръстването в 988 да е било тъкмо на Киевска Рус, а Московска Русия се появила много по-късно. Затова и крещение Руси, а не России.

По-важното за нас е, че България станала европейска, християнска и славяноезична страна в 893 г. по решение на българския военнополитически елит. Създала се българска славянска писменост - кирилицата и българска книжнина. Така българския държавотворен елит запазил името си за вековете в средата на Европа, докато тям подобните други славни войнствени народи от изток - хуните, аварите, хазарите и т.н. - оснанали само в книжките, а волжките българи станали татари. След българите, и донякъде с тяхна помощ, и маджарите направили същото, даже запазили уралския език, но приели християнството, латиницата, славянския земеделски бит и се пославянчили генетически и в по-малка степен и езиково.

Османците никога не са не били единен етнос и всмукали много разнородни етнически елементи от Мала Азия и Балканите. До падането на империята не етносът, а религията били определящи. След разтурянето на халифата светските прозападни кръгове издигнали светската религия - миллийетчилика - на мястото на исляма. Това породило много нови проблеми. Наистина Ататюрк сменил писмеността от арабската на французката, половината думи в езика и даже имената на посоките на света, забранил фереджетата в обществените сгради, въвел нова именна система и т.н, обърнал страната с хастара навън, но реформата му не била цялостна като на Св. цар Борис I в 9 в.

Наистина, името "турчин" поне засега се наложи като квазиетническо име в републиката, но не се прие така спонтанно и ентусиазирано, както името българин се наложило у нас в 9-10 в. Кюрдите не се включиха съвсем в етногенезиса, кланетата и изселванията на християни в 20 в. сега създават проблеми на Анкара. Двусмисления начин, по който републиката се кичи сега с наследството на древните индоевропейски народи от Мала Азия, които неизвестно защо много нашенци смятат за "гръцки", поражда възражения.

Най-важното - ислямът, тоз "вонящ труп (Ататюрк)", който обръща турците към Мека и Медина, а не към Европа, си остана и сега се възражда - не само консерваторите, които цалуват ръка, но и феминистките и младите социалисти издигат ислямистки лозунги за борба с прозападния елит. Процесите напомнят тия в Иран преди ислямската революция. Най-известният в света турски писате Орхан Памук го е описал много добре в романа "Сняг" (2000).

Покойният С. Хънтингтън наричаше Русия и Турция "клефт" общества, разкъсвани между две цивилизации. Но и в сравненението с Русия Турция явно губи. Русия като култура е неразделна част от Европа още от 19 в. и има и определна културна близост с Америка. Руския културен пробив в Европа станал възможен благодарение на век и половина културна европеизация на руския елит. Русия реално е северноевропейска страна, възникнала на пътя из Варяг в греки и създадена от славяни с викингски военнополитически и търговски елит, всмукала наследството на Ромейската империя с българско посредничество. Разширението на Русия към степите, Урал и Сибир добавило наследството на Волжка България и най-вече политическото наследство на Златната орда, придало двойнствеността на днешна Русия - ромейско-чингизханска военна империя.

Но според мене европейското начало е водещо в най-добрите страни на Русия - руската наука и научен позитивизъм, военната техника и художествената култура. Не е водещо в руската политическа култура - там още е царството на ромейските интриги и на ордата. В битовата култура на руската глубинка, в "бездорожието" и неустроеността на територията и в милитаризацията на живота личи номадското ординско начало, а пиянството пък е от северноевропейската жилка - целия северен европейски пояс от Ирландия до Урал не прощава.

Турция още няма никакъв принос в европейската култура, макар че също има отдавна европеизиран елит - турските дипломати например са ми оставили много приятни впечатления, напомнят му руските чеховски интелигенти.

Редактирано от - Чичо Фичо на 07/3/2009 г/ 18:38:24

Добави мнение   Мнения:468 « Предишна Страница 8 от 24 6 7 8 9 10 Следваща »