Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Първо помисли 5 или 50 години, после променяй Конституцията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:48 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Тромпеткобуркарнобатски
11 Мар 2009 01:01
Мнения: 888
От: Bulgaria
разговори

предлагам 500 години.
Силен насрещен аргумент.
simo
11 Мар 2009 02:06
Мнения: 8,455
От: Jamaica
праилно. след 500 години нема да има нужда от констентуция.
NATURAL
11 Мар 2009 02:55
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
Ако някой не е наясно, нека кажем, че
свикването на ВНС означава политическа нулификация. ......
Старата държава спира да съществува и започва изграждането на нова.

Е защо това трябва да ни ужасява. на мен ми звучи като голяма крачка да не кажа скок напред. ото сега сме много под НУЛАТА. ВНС закрива държавата и наема външни експерти да направят нова. Аз лично бих препоръчал Алекс Фъргюсън, да ме прощават тези дето не харесват Ман. Юнайтед. А междувременно народа се праща на семинари на теми - как да бъдем граждани, как да си избираме управляващи и какво да правим с тях ако нагазят лука. Ако се замисли човек много свежи идеи могат да възникнат, ако можеше да се почне от нула, в нашия случай - начисто

paragraph39
11 Мар 2009 03:50
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Конституциите вървят след Революциите и Контрареволюциите, а НЕ пред тях!/Р39/
С Конституция Революция или Контрареволюция НЕ се прави- а ако се направи, те винаги се оказват калпави! КАЗАХ!
Пенка от Прокатния
11 Мар 2009 04:56
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Можете ли да си представите, ако конституцията можеше да се променя лесно, без да се свиква Велико събрание, на какво щеше да е заприличала тази държава досега?


Опитвам се да си представя как ще изглежда положението ако конституцията можеше да се променя (одобрява) само чрез референдум. И си мисля, че ако това стане, България ще заприлича на демократична държава...
Мога да проявя "институционално творчество" и да си представя и други работи ама няма смисъл... Явно е, че творчество е допустимо само за създаване на института ВНС, но не и за друго... Нейсе, нищо ново не е научено в тази страна и нищо старо не е забравено... Ходи се гръмни неуважаеми г-н Радомир Чолаков.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
Софиянеца
11 Мар 2009 08:37
Мнения: 336
От: Bulgaria
Всички беди на българския народ след 2000-та година идват от сегашната ДертЛиловска конституция. Тези които защитават Велико народно събрание трябва да знаят че то върви заедно с Търновската конституция а не с сегашното недоносче. В новите реалности България няма нужда от "Велико" а трябва да се намали броя на депутатите на 120, да се въведе тест за психично здраве на кандидатите, да се предвиди начин за отзоваване на депутати и да се отстраняват напусналите парламентарната си група. Да се въведат референдуми по искане на гражданите и те да бъдат задължителни за управляващите.
a trodden
11 Мар 2009 09:34
Мнения: 502
От: Bulgaria
Не конституцията е тази, която пречи на българите, да се развиват, като народ и държава!
На нас ни пречи тарикатлъка! По-специално неговат масовост.
Подтискащата беднота, която у нас двадесет години вече се подържа от международни финансови кръгове и банки, кара всеки, човек (с малък % изключеня) да търси начин да припечели нещо извън закона, за да оцелее. Да не гледа как се мъчат и изнемогват децата му в сравнение с тези на наркопласьори, сутеньори и др. подобни от българският светски елит.
Някой казват, това е резултат от глобализацията! Така трябвало да бъде! На тези хора им се дава трибуна! Това са платените слуги на глобалистите!
Според мен не сме глобализирани, а сме колонизирани икономически и финасово от силните в Света и Европа!
aminali
11 Мар 2009 09:34
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
Авторе, първо не е Монголия, а Молдова! А иначе е вярно, че нито една държава в Европа освен нас (и Молдова) няма такава измишльотина като ВНС. Ако целта е нещо ще правим нещо по-трудно като радикална конституциона промяна, просто въвеждаме изискване за пълно мнозинство от обикновено Народно събрание и готово, и без това 240 е горе-долу равно на 2/3 от ВНС. Вместо това обаче не може ли да се направи нещо много по-простичко като да се намали броя на депутатите в сегашното "обикновено" и, много важно, да се въведе ограничение за броя на мандатите в НС. След два мандата там тия хора губят всякаква връзка с реалността и тотално се зомбират!
А, и да не забравя, процедура за предсрочно отзоваване на депутати! Ако някой може да се яви пиян в пленарната зала в 10.00 сутринта (Камен Влахов) и няма възможност да бъде моментално изхвърлен, това не е НС, а пълен бардак!
Гн Фотон
11 Мар 2009 09:35
Мнения: 1,612
От: Finland
И аз съм да не се бърза със следващото ВНС и нова конституция.
Поне до 2013 година, когато ма-алко ще се проясни поради що сме в Европа и к'о правим там.
За останалите нулирания и фантазии на автора около величието на Великите, последните такива видяхме каква капа ни нахлупиха - ни калпак, ни каскет, ни плажна козирка, май и на вестникарско кепе не мяса. Поне някои от пишман-7-мо-великите погладуваха за здравето на нацията, колкото да докарат работата до кривата круша.

каруцаря
11 Мар 2009 10:32
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Чл. 157. Великото народно събрание се състои от 400 народни представители, избрани по общия ред.


Чл. 158. Великото народно събрание:
1. приема нова Конституция;
2. решава въпроса за изменение територията на Република България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;
3. решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;
4. решава въпросите за изменение на чл. 5, ал. 2 и 4 и на чл. 57, ал. 1 и 3 от Конституцията;
5. решава въпросите за изменение и допълнение на глава девета от Конституцията.


Чл. 159. (1) Правото на инициатива по предходния член имат най-малко една втора от народните представители и президентът.
(2) Проектът за нова Конституция или за изменение на действащата, както и за промени в територията на страната по чл. 158 се разглежда от Народното събрание не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му.


Чл. 160. (1) Народното събрание решава да се произведат избори за Велико народно събрание с мнозинство две трети от общия брой на народните представители.
(2) Президентът насрочва избори за Велико народно събрание в тримесечен срок от решението на Народното събрание.
(3) С произвеждането на избори за Велико народно събрание пълномощията на Народното събрание се прекратяват.


Чл. 161. Великото народно събрание приема решение по внесените проекти с мнозинство две трети от всички народни представители на три гласувания в различни дни.


Чл. 162. (1) Великото народно събрание решава само тези въпроси от Конституцията, за които е избрано.
(2) В неотложни случаи Великото народно събрание изпълнява функциите и на Народно събрание.
(3) Правомощията на Великото народно събрание се прекратяват, след като то се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано. В този случай президентът насрочва избори по реда, определен със закон.


Чл. 163. Актовете на Великото народно събрание се подписват и обнародват от неговия председател в седемдневен срок от приемането им.
bloody mary
11 Мар 2009 10:38
Мнения: 4,698
От: Bulgaria
След такава повсеместна закъсация на държавни органи и управление и всеки ден да се свиква тройно велико народно събрание, пак ще е малко.
каруцаря
11 Мар 2009 10:45
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Чл. 162. (1) Великото народно събрание решава само тези въпроси от Конституцията, за които е избрано.
(2) В неотложни случаи Великото народно събрание изпълнява функциите и на Народно събрание.
(3) Правомощията на Великото народно събрание се прекратяват, след като то се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано. В този случай президентът насрочва избори по реда, определен със закон.
както виждате правилата за свикването и дейността на ВНС са доста по различни от начина, по който господина е описал. нулификация (невероятен израз, хареса ми) не се предвижда в никой от текстовете, нито някакво суспендиране за законите и подзаконовите нормативни актове по силата на закон или на самото свикване на ВНС, нито ВНС съвместява в себе си изпълнителната и съдебна власт. Разбира се текста, който дава възможност ВНС да действа като обикновено му дава възможност да избира Министерския съвет, но не и да изпълнява функциите му. Ако е налице воля да сменим формите на държавно устройство и управление (примерно да се обявим за Империя, Халифат и примерно правителството да се избира чрез томбола сред всички вменяеми пълнолетни граждани, носещи 42ри номер обувки) то крайна сметка ще бъде прието независимо дали от сегашното ВНС или от ОНС с по-големи правомощия. ВНС е муден орган с тежки процедури, изискващо предварителен консенсус за съуответните промени и предвиждащо солидно мнозинство.
за другите работи г-н Чолаков в общи линии е прав и казаното отразява душевността и манталитета на бг народа и елита му, който се подвизава във законодателната власт. прав е психологически, но не и юридически по отношение всевластието на ВНС. т.е. никой олигарх не би се влачил по корем пред стела банкова. по скоро той самия ще е велик депутатин.
alabala12
11 Мар 2009 10:57
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Има ли друг начин да се накара съдът и прокуратурата да работят, след като в конституцията е записано, че никой не може да ги контролира, даже самите те помежду си не могат да се контролират?
каруцаря
11 Мар 2009 11:00
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
ами кой ще контролира контролиращите нали и те ще са от същата гилдия и от същия народ
XYZxyz
11 Мар 2009 11:19
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Ако онези от 1990-91-ва бяха млади и наивни, сегашните ще са изпечени и закоравели бандити.
Амче те реално са същите бе
alabala12
11 Мар 2009 11:39
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
каруцаря - кой ще контролират контролиращите? Как е в покера? 4 аса са най-силното, но пък 4 седмици ги бият?
каруцаря
11 Мар 2009 11:40
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
и кои ще са тия 4 седмици
NATURAL
11 Мар 2009 11:55
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
Как е в покера? 4 аса са най-силното, но пък 4 седмици ги бият?

alabala
NATURAL
11 Мар 2009 11:57
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
Някои с 4 седмици те е излъгал, язък за карето ти от аса . И в политиката така става ...
OLDMAD
11 Мар 2009 12:00
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Нещо ми подмирисва...
По мои наблюдения(не твърдя че съм прав), най-върлите противници на Конституцията при приеманетто й(спомнете си 39-те), впоследствие се оказаха най-яростни нейни защитници .
Духовно и политическо израстване, да?
Едва ли...
Елементарна хамелеонска мимикрия съобразно обстановката!
А Велико народно наистина тряба да се свика, и то в най-скоро време!
Докато не е станало късно.
OLDMAD
11 Мар 2009 13:11
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Чудно, Параграфа тук би трябвало да е много активен, но не би...
Добави мнение   Мнения:48 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща