Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Виненден и Мошино, или за забраната на забраните
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Cruella de Vil
14 Мар 2009 17:52
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ако говорим за психопати и социопати, вярно е, че те произхождат от всички обществени слоеве. Каква част от престъпленията се извършват от такива лица? Малка част, макар че привличат най-голямо обществено внимание. Това са хора, лишени от нормални човешки емоции. Те обаче съзнават, че извършеното от тях е престъпление и се считат отговорни за действията си.
Аз говоря за проста статистика. Дете, отглеждано в ненормална семейна обстановка, в бедност, алкохолизъм на родителите според статистиката много по-вероятно ще стане престъпник в сравнение с деца, отглеждани в нормални условия. Как ценностната система да не влияе? Влияе и още как!
OLDMAD
14 Мар 2009 17:58
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
'Ми аз снощи какво ви хортувах - квази-теорията "Семейството-основна клетка на социалистическото общество", за 20 години не беше заменена с нищо същественно!
Те затуй сега си чукаме главите...
otvrat
14 Мар 2009 18:08
Мнения: 22,522
От: South Africa
Едно време и Комитета по трезвеност така разправяше, че преди 9-ти се пиело, защото хората били безработни и необразовани.
Boianova
14 Мар 2009 18:10
Мнения: 1,138
От: Bulgaria
За каква семейна обстановка иде реч? Че нали и в парламента се обсъжда законова промяна към липса на семейство? Или май съм се объркала нещо? Да не би премиерът ни да е семеен, или пък възпитава с всичка сила няколко дечица? Повечето ни властници са "съжителстващи" - ега ти думата! Ега ти и властващите!
А колкото до сеченето на ръце - и при Крум го е имало, ама не сме станали шведи! Ама хич!
Mrx++
15 Мар 2009 10:07
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Лянча
Честотата на тежките престъпления не зависи от размера на наказанията и това е не само мое мнение.

Въпреки, че не зависи САМО от размерът на наказанията, то зависи и ОТ НЕГО. Размерът на наказанието е част от превенцията. Съжалявам, че многократно се повтарям, но тежките престъпления преди 10-ти се брояха на пръсти. Това беше така, защото имаше цял комплекс от превантивни мерки + сравнително тежки наказания. И също не е вярно, че преди 10-ти само дребни риби са били в затвора - тези от фонд "1300 България" и доста други зам-министри влязоха в панделата, ама тогава страхът караше ръководните кадри да внимават. С това не искам да кажа, че и тогава не е имало някои извръщения и връзки не играеха пред съдебната система, но това бяха много малко в сравнение със сегашната напълно блокирана съдебна система.
Причината, че на Запад и в Япония имат едно дисциплинирано общество, спазващо разпоредби и закони е, че са имали една изключително жестока феодална система, която наказвала жестоко и най-малките провинения. Корфюрстът на Саксония и крал на Полша Август Силния, например е излизал в неделя и оглеждал прозорците в Дрезден. Която домакиня не ги е измила е имало налагане с тояги на голо насред центъра на Дрезден. В Швеция пък и в други места са режели глави за онанизъм, содомизъм и други такива.
У нас по това време почти всички са били свободни селяни и спахиите са се интересували само дали си плащат данъците.
paragraph39
15 Мар 2009 12:10
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
MRX++,
/:/ "...У нас по това време почти всички са били свободни селяни и спахиите са се интересували само дали си плащат данъците"
......................................... .....................................
ПЛЮС Православието- една много по-свободна/"либерална", по модерному!/ за отделния индивид форма на Християнството, спрямо Католицизма!
В.Лянча
15 Мар 2009 12:32
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Марксе, така е. Бих добавил и още един дисциплиниращ фактор - уседналия живот в затворени и малочислени общности.
beagle
15 Мар 2009 21:25
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Забраната на забраните в общия ни живот няма контрапункт в самото "рацио" на неговия Модел ... Бързо сринахме Системата на "старите" ценности , но и прибързано си въобразихме , че така сме се отворили към Системата на "новите" . В патоса да се очистим още с "първата вода" , ние изплискахме в бунището и естествената Система от "непреходни" ценности , на които Общността ни и като всяка друга , бива в неизменна длъжност ... Стана така , че в "свободното" ни общуване , днес няма и помен от обща сакралност , която да пазим и потвърждаваме . Не променим ли този модел на нашата общност , Светът и ще спре да я сочи като основание и добра практика на суверенното ни общуване в него ...

Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2