Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Световната банка не изключва повторен срив на икономиката
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
SvSophia
21 Яну 2010 23:46
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Ами като си праща най-ценните кадри за министри, комисари и вицепремиери в България, така ще е. Я веднага да си ги вземе обратно.
Brightman
22 Яну 2010 00:57
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Икономиката на Китай още тази година отново ще се качи до ниво от 9%, въпреки че през м. г. имаше 8.4%.

Заглавието не съответства на съдържанието (особено на целият материал в "Икономика".
Има и позитивна прогноза за по-бързо възстановяване, но това ще стане само ако монетарните стимули в богатите държави започнат да изтеглят икономиката от блатото.

Основният сценарий на Световната банка е глобалната икономика да регистрира 2.7% ръст тази година и 3.2% през 2011 г.
Brightman
22 Яну 2010 00:59
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
А Българската икономика наистина й предстои срив, но по чисто вътрешни причини - неадекватната политика на правителството и хаотичните сигнали, които излъчва.
simo
22 Яну 2010 01:35
Мнения: 8,455
От: Jamaica
за българската икономика ще е най-добре по некое време да спре да обръща внимание на правителството, и "излъчваното" от него.

иначе все ще е срината
paragraph39
22 Яну 2010 07:44
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
К`ва "българска Икономика", бе?!
Че то остана ли БЪЛГАРСКО предприятие в България?!
генек
22 Яну 2010 07:47
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Няма да има!
Ето - вижте сами КОЙ ще реши проблемите /заедно с Дянков Кеседжия/:
Натиснете тук
-----------------------------------
Блогът на Генек
Анонимен7
22 Яну 2010 10:25
Мнения: 800
От: Bulgaria
Глупости на таркалета!
Дъното е отминато, навсякъде се забелязва оживление и възстановяване на икономиката. Кризата отмина.
Цените се събудиха. Апартаментчетата поскъпват.
popangelov
22 Яну 2010 10:42
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Ако световната банка беше дала навременна прогноза за началото на кризата, щях да и вярвам и на прогнозите за края. Но не стана така.
Оболенски
22 Яну 2010 11:19
Мнения: 595
От: Bulgaria
Според специалисти от бранша"апартаментчетата"ще поевтинеят с оше 10 % до лятото на тази година.После никой не се наема да прогнозира какво ще се случи, но е видно, че намалява броят на непоправимите оптимисти.Защото сегашната криза накара хората да се замислят за поражениаята от пазарната демокрация.На официално равнище тя носи свобода, избори и граждански права.На практика обаче води до корупция, престъпност, безработица и др.п.добре познати вече и у нас прелести.И проблемът не е в това коя партия се упражнява да управлява, а че всички те виждат света само като поле за див и алчен бизнес, тотална конкуренция и насилие.Нама бъдеще система при която 80% от БВП се формира извъ реалното производство на материални продукти/виж САЩ!/.А и няма кой да предприеме радикални стъпки в тази посока.По-скоро обратното-непрекъснато се наливат средсрва в реално фалирали производства, т.е.преследват се целите на онези, които предизвикаха кризата.Според водещи икономисти , изход от кризата е възможен само ако бъде изградена нова, производителна икономика чрез съвместни действия на водещите държави.Засега това все още не се нарича социализъм, но какво друго е.../!?,
Пенка от Прокатния
22 Яну 2010 12:57
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Според водещи икономисти , изход от кризата е възможен само ако бъде изградена нова, производителна икономика чрез съвместни действия на водещите държави.Засега това все още не се нарича социализъм, но какво друго е.../!?

Ами Маркс го е нарекъл "комунизъм".

Встрани от това, искам да възразя на тезата, че съвременната икономика е "пазарна". Вярно, има пазарни елементи, но в много случаи днешните цени са резултат повече на регулации и по-малко на пазар. Най-яркият пример в това отношение са имотите. Най-малкото нещо от което зависят цените им, е себестойността. Много повече от това, цените зависят от административните регулации (повтарям: административните регулации), чрез които общинските съвети ограничават предлагането (количеството) на парцели за строеж. Второ, цените зависят от това колко кредити могат да отпуснат банките. От кредитната система се получава парадокса, че цените на жилищата всъщност зависят от ... продължителността на живота ни. Защото при 60-65 години активен живот, може да се вземе заем за 30 години. Когато достатъчно много хора вземат такива заеми (с което заемат и повече пари), те създават (псевдо)платежоспособно търсене, което вдига цените на имотите. Факт! Повтарям: Факт! Така, ако вместо 60-65 години, имахме активен живот 160-165 години, то цените на имотите щяха да са още по-високи, защото със сигурност щяха да се намерят хора, които да вземат заеми изплащани за по 130 години. Всъщност, подобни заеми има и сега, в Япония - заеми, които се изплащат 3 (три) поколения - 90 години. И какво излиза - че всъщност "пазара" е силно изкривен от непазарни фактори. Ами извинете, но това не е пазар! Това е някаква пародия на тема пазар.

ПП
И да не забравя, че всъщност, високите цени (не само на имотите) са били и изглежда винаги ще са добре дошли за правителства и политици защото това значи повече данъци (ДДС и др.), а от там и повече преразпределение. Затова и през изминалите години на стръмен растеж на цените им, никой политик, нито у нас, нито по света, се притесни от това, че жилищата стават все по и по-недостъпни. Напротив, отчитаха това като "растеж". ФАКТ!

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 22/1/2010 г/ 15:56:15

uzur1
22 Яну 2010 12:59
Мнения: 432
От: Bulgaria
http://yphalachev.blogspot.com/2010/01/blo g-post_22.html


Със сигурност финансовата система, която излиза от настоящата криза, ще бъде по-регулирана и по-предпазлива от преди за известно време. След кризата светът обаче все още ще има една многообразна и недостатъчно регулирана финансова система.
И така до следващата криза, която вероятно ще бъде със световна хиперинфлация.
Истинският проблем е в напечатаните хартиени пари в държавните ценни книжа, финансовите деривати и най-вече в това, че сумарната стойност, отбелязана върху хартийките, вече надхвърля многократно оценката на цялото материално богатство на света по днешни цени.Никой не знае какво ще се случи, когато започне хиперинфлацията защото ще бъде
mitkog
22 Яну 2010 13:21
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Борбата все още е КАК‌ да се прехвърли топката върху по бедните икономики тип "българия". Идеалния вариант - напечатване определено количество шума и раздаването и като кредити на "застрашени" икономики, по възможност комбинирано с пренасочване на капитал към "сигурни" трипъл А прим банки.
Top Gun
22 Яну 2010 14:02
Мнения: 5,874
От: Bulgaria
Докато не се намери начин за отпушване на този "тромб" в кръвообращението на световната икономика наречен ПОТРЕБЛЕНИЕ, никакви монетарни, фискални и други "инструменти" няма да помогнат. Светът се нуждае от нов икономически ред с по-справедливо разпределение на ресурси и блага. Явно не е достатъчно да се "влагат" средства в големи инфраструктурни проекти, а трябва да се търси по-широко "отваряне на ветрилото" в повече сфери при поносими финансови тежести!
Nikistoyanov
22 Яну 2010 14:03
Мнения: 1
От: Bulgaria
http://nikistoyanov.blog.bg/politika/2010/ 01/22/simeon-diankov-ti-znaesh-li-kogo-po znavam.477347
генек
22 Яну 2010 15:06
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Встрани от това, искам да възразя на тезата, че съвременната икономика е "пазарна".

Малей, ако те види пазарният гуру Манрико...Влезна и ти като мен в черния му списък!
Пенка от Прокатния
22 Яну 2010 16:00
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Абе вярно тоз Манрико се изгуби нещо напоследък. Все по-рядко и по-рядко го "срещам"...


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
Doctora
22 Яну 2010 16:24
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Кой поред срив? Ние си се сриваме вече 20 години..
Cruella de Vil
22 Яну 2010 16:36
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Светът се нуждае от нов икономически ред с по-справедливо разпределение на ресурси и блага.

Ами точно това става в момента. Младите пазарни икономики укрепват позиции за сметка на старите.
Оболенски
22 Яну 2010 18:10
Мнения: 595
От: Bulgaria
Хубаво е да се преразказват класиците, но още по-добре е да се цитират.Ето какво е казал Енгелс:"Въвеждането на свободната конкуренция е равносилно ...на открита декларация, че отсега нататък членоветв на обществото не са равни помежду си само дотолкова, доколкото не се равни техните капитали..."А ето и цитат от "Манифест"-а:"Как буржоазията преодолява кризите?О една страна, с принудително унищожаване на маса производителни сили; от друга страна, със завладяване на нови пазари и с по-основно експлоатиране на старите пазари.Значи как?Като подготви по-всвстранни и по-съкрушителни кризи и намалява средствата за противодействие срещу тях."Да се отрича, че свободният пазар, т.е.капитализмът, обединен със западната демокрация, означава пазарна демокрация , е просто смешно.Доскоро/преди днешната криза/това беше предмет на велика гордост за всички пазарни демократи.Днес изглежда малко конфузно да величаеш система, която е в основата на съвременния монетарен модел на капитализма-П-П", т.е. правенвто на пари от пари, без участието на производството.Вярно е, че принудени от сриването на глобалната икономика, ръководителите на редица държави вкарват в действие някои квазисоциалистически мерки-планиране, регулиране, балансиране и пр., но това не е социализъм, а панически опити да се спаси системата, като се запази нейната същност.Нещо, което вече едва ли е възможно.
mitkog
22 Яну 2010 18:18
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Младите пазарни икономики укрепват позиции за сметка на старите.

не мисля че си права, Кру, дано да бъркам. От мойта камбанария погледнато повече изглежда като "младите пазарници" да им се наложи да плащат борчове. Както казах дано да не съм прав.
Пенка от Прокатния
22 Яну 2010 18:40
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Да се отрича, че свободният пазар, т.е.капитализмът, обединен със западната демокрация, означава пазарна демокрация , е просто смешно.

Оболенски,
всичко хубаво, само дето такова нещо като "свободен пазар" не съществува и никога не е съществувало. Нито на национално, нито на международно ниво. Затова, да се обвинява свободата (на пазара), без всъщност да е имало такава е злоупотреба с думата като такава. Не обсъждам дали е възможно и/или разумно да има свободен (от всякакви ограничения) пазар. Може би не. Но съм против на днешния (и вчерашния) пазар да се лепи етикета "свободен". Пазара е всичко друго, но не и свободен. И един от най-ярките примери в това отношение е жилищния пазар. Нима аз съм свободна да си построя жилище където искам?! Тцъ! Общинския съвет е теглил до някъде една черта и от таз страна на чертата може, а от другата - не. И ако мястото от вътрешната страна на чертата стане тясно, а общинските съветници, кмета и главния архитект си чоплят в носа и не преместват чертата, то това не е "свободен" пазар, а изцяло регулиран такъв. То и името на имотите в този пазар си е такова - УПИ (Урегулиран Поземлен Имот). Подобни регулации и ограничения има навсякъде (не само при имотите) и както казах - и на национално и на международно ниво. Затова, много по-точно е да се каже, че досегашните регулирани (по един или друг начин) пазари се провалиха. Така по-ясно ли е?

ПП
И сега да не излезе, че искам да се премахнат всички регулации?! Ясно е, че това е невъзможно. Но е редно, когато се вдигат цените на нещо и се надува балон (например на имотите), да се замислим това в резултат на свобода ли е или тъкмо напротив.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 22/1/2010 г/ 22:32:16

Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща