Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Леви и десни бранят малките болници
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Weed361
23 Яну 2010 14:31
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Сирена, НЗОК иска да се ползват по-евтини лекарства в доболничната помощ - тези които се изписват с намаление или са безплатни, поради орязания бюджет. За болничното лечение касата не се интересува колко струват лекарствата - клиничните пътеки са с фиксирана цена и минимален срок - например за лечение на пневмония НЗОК дава 385 лв. и иска минимум 7-дневна хоспитализация. Ако искаш лекувай пациента с антибиотици за 1 лев, ако искаш с 500 лева на ден - болницата ще получи 385 лв. и нито стотинка повече. Разликата между разходите и цената на кл. пътека остава като заплати за персонала. Болниците имат обаче лимитиран от касата бюджет, да кажем за една общинска болница - между 300 и 600 000 лева месечно - т.е. могат да приемат ограничен брой пациенти на месец.
Чок觧
23 Яну 2010 14:55
Мнения: 7,337
От: Israel
Старшина , извинявай , помислих обратното !

Редактирано от - Чок觧 на 23/1/2010 г/ 14:58:38

OLDMAD
23 Яну 2010 14:57
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Аз ше му отговоря Старши.
..
Ай ся дедов, ела ми да живееш у Ивайловград, Ардино, Трън и пр. малки градчета и села от градски тип, оставащи без болница, като за всяка една елементарна болежка или изследване, ше тряба маршируваш 3-4 часа по скапан кривуличещ път до най-близкото "оторизирано здравно заведение".
И ти пожелавам да те осигурява нашенската НЗОК!
Навит ли си?
Едва ли..
.
Въпросчетата са неудобни:
1.Що са им по двама спецялисти по клинична пътека в малките болници? Законно ли е или не?
2.Спешната помощ из глухата провинция има ли фърчикоптери, или само скапани УАЗ-ки?
3.Родилките в къщи ли вече ше раждат, или къде им доде - я по пътя, я "На нивата", я някъде другаде?
4.Дърта "пенция", със 120-150лв/месец, за кое по-напред да дава - за лекарства, за пътни/дневни до "оторизираната болница" в околийския център, за болнична потребителска такса "хотел"...или за ток, дърва, вода..а ако остане нещо, и за храна.
5.Дете с 40 градуса температура може ли да се транспортира?
6.Инфаркт на коя минута се спасява?
7.А хипогликемична кома или епилептичен припадък?
...
и много още..
.
Здравето не е само пари, финанси и бюджет Чоки, не е!

Димитрова
23 Яну 2010 15:01
Мнения: 1,084
От: Bulgaria
Ако Дянков няма да бъде изстрелян от БГ в най–близкото време, той ще превърне БГ в филиал на Буркина-Фасо в Европа, но с завидна фискална дисциплина и, дори, от вън ще бъде поощряван за това. Нима ли, не разбирате, че всичките му икономии се дължат не на проявите на икономическия гений и професионализъм, а на пожарните мерки - орязване на жизненонеобходимите функции на държавата, без които тя престава да бъде нормална: наука, култура, здравеопазване, индустрия, енергетика и др. Американски парашутист скоро ще отчете финансовата стабилност и попълване на бюджета за сметка на закриване на болниците, неизплатените заплати, закриване на фундаменталните изследвания в науката как, впрочем, и на приложните и за сметка на не върнатите на времето ДДС на бизнеса, с което се унищожава част от него, орязване на парите за инвалиди, студенти и др.подобни касапски действия. Здравеопазването, науката и просветата трябва да са приоритет за държавата и посягането към тях не е грешка или недомислие, а престъпление.Това са азбучни истини, тъй като те определят бъдещето на всяка държава. Как можеш да оставиш една значителна част от населението си в това число и най-беззащитната (възрастни, деца, инвалиди, малкоподвижни, необезпечени) без медицинска помощ? А те разбира се остават без помощ по една проста причина - географска, тъй като помощ отива от тях и към това се допълва: лоши пътища, сложен терен, възможно лошо време, липса на мед.транспорт и оснастяване в него, фатално дълго време за пътуване и т.н. При не спешни случаи за много хора разстоянието е пречка за обследване и лечение на време, крах на профилактиката и т.н. Несъмнено ще се увеличи смъртността, брой на хронични заболявания и инвалидност и съответно след време и разходите за тях. А знаете ли е, че за човек получил инфаркт, първият час е решаващ за спасяването му? Ние се връщаме към средновековието. Красивите намерения не убеждават. Хората отдалечени с десетки км. от мед.център са обречени по определение. И проблемът не в малките „неефективни” болници, а в главите, както каза един герой на М.Булгаков и от себе си ще добавя – в държавническо мислене и елементарна съвест.
Чок觧
23 Яну 2010 15:14
Мнения: 7,337
От: Israel
С половин година си по-дърт , не ми се прави на дедо !
В първият си постинг съм писал : 100 болници и гъста мрежа от поликлиники в които да могат да се извършват и леки операции ! УАЗката не може да бъде кола на бърза помощ - тя ще те доубие с това твърдо окачване !
Да , в Израел пътищата са добри , но пък са много натоварени !
Да , територията е по-малка от България , но има райони на север и на юг , където на 50км наоколо няма жива душа . Затова пък има хеликоптери .
На 5-15 минута от повикването "Бърза помощ" пристига . Организацията им е такава , че линейките не чакат винаги в базата , а и на пътна развръзка .
Има и лоши неща , дано не сте ги "изкопирали" и тях : След визитацията в 8:00ч посещение на близки е разрешено през целият ден до 21:00ч ! Някои роднини дори остават да спят по креслата до сутринта ! По принцип не е зле за психиката на болния , но за останалите е ад , още повече като се изтърси цялото семейство от 14 души !
***
И още нещо - в Израел паралелно с трите болнични каси с поликлиниките им има и частни лекарски сдружения , които срещу минимална такса ти осигуряват медицинска помощ 24 часа в денонощието с тяхни частни коли , включително и линейки !
Аз съм към едно такова сдружение , което ми осигурява наблюдение и помощ дори извън Израел !

Редактирано от - Чок觧 на 23/1/2010 г/ 15:24:57

Doctora
23 Яну 2010 15:24
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Защо ли?
Защото навремето когато преговаряхме с евреите за частна здравноосигурителна компания, те рекоха, че българският пазар им е малък.
Колкото до уродливата българска система - питай бат Петьовия здравен министър. Тогава заложиха експеримент, обслужващ интереса на гужа президентшата и сега държавен секретар Клинтънова, която има 20 годишни идеи за промяна в системата на американското здравеопазване. Така се родиха "пътеките", "GP"-тата и други изгъзици. "Експериментът", естествено се провали и това се усеща от всички у нас.
Защо се лекуват много българи в Израел? Защото , няма спор, хората там имат добри чувства към сънародниците на г-н Пешев, спасили ги преди 60 и кусур години. И цените за лечение съзнателно се конкурират с европейските, при равни други условия. Но са фантастични за бюджета на средното българско семейство.
Това е. Нищо лично.-
Weed361
23 Яну 2010 15:33
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Има и друг доста по-сериозен проблем, който убягва засега от вниманието на колегите - изискванията за стаж и професионална квалификация стават абсурдни. Под предлога "грижа за пациента и качествено обслужване" някои заболявания могат да се лекуват само в една-две болници в страната. Например сега една болница за да сключи договор за оперативно лечение на щитовидна жлеза не трябва просто да има поне двама лекари със специалност "хирургия", а хирург, извършил предишната година минимум 150 такива операции. На тези условия не отговаря никоя областна, че и доста от университетските болници. При това се касае нещо то сорта на сърдечна трансплантация, а за рутинна операция, която се правеше в повечето хирургични отделения. Причината е ясна - тези, които са консултанти по съответните кл. пътеки елиминират конкуренцията с невъзможни изисквания и насочват потока от пациенти към себе си. Не само от малките градове, но и от областните ще трябва да хоодят до София. Сега "светилото" няма нужда да си иска рушвет - пациентите сами ще го търсят да си платят, за да не чакат по 5-6 месеца. Остава им утешението, че ще се лекуват от най-по топ специалиста за съответното заболряване.
Чок觧
23 Яну 2010 15:40
Мнения: 7,337
От: Israel
Doctora
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 10788
Скрий: Име, IP

Защо ли?
Защото навремето когато преговаряхме с евреите за частна здравноосигурителна компания, те рекоха, че българският пазар им е малък

Пазарът не е бил "малък" , а БЕДЕН - затова не са се съгласили предполагам и жалко . Впрочем , ти си го казал в края на постинга си .
За тия 20 години друго ако не , то поне пътища свестни да бяха построили , а то "Главен път София -Русе" с по една лента във всяка посока и ОТБИВКИ - що за простотия ?
Тук такъв път се води ІІІ категория ! Как да се придвижи по него линейка и за колко време ?

Редактирано от - Чок觧 на 23/1/2010 г/ 15:43:11

Liberta
23 Яну 2010 15:51
Мнения: 2,166
От: Bulgaria
Чок觧, българският проблем е в лошото копиране на останалите модели. Грешката започна още от Конституцията. И тя бе започната по френската, малко от немската и накрая българска, но не струваща. След това същото със законите, здравната реформа, избирателният закон и т.н. За съжаление всичко се създаде да бъде по-удобно за една група хора, а не за българския народ. Ще трябва много дълбок ремонт на държавата.

Редактирано от - Liberta на 23/1/2010 г/ 15:53:13

генек
23 Яну 2010 17:34
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Чоки,
това
На 5-15 минута от повикването "Бърза помощ" пристига . Организацията им е такава

показва защо у нас НЕ МОЖЕ да стане предлаганото от теб.
remilko
23 Яну 2010 18:05
Мнения: 286
От: Bulgaria
Liberta ами то за това всичко което е побългарено не работи защото тъкмо някой реши да копира нещо свястно и веднага се намират самоотвержени защитници на малките болници, на защитени училища и т . н.защото все ще се намери някой многознайко който започва да адаптира реформата към "специфичните" български условия.Като, че ли насила се натискаме да се обявяваме за особен тип раса или нещо друго там, после се цупим, че не ни бръснат за слива.Чудя се каквае причината OLDMAD да защитава малката болница.Дано не му се наложи нанего да се лекува от инфаркт в такава болница.Защо трябва да има болница там където няма лекари и база, ами да направят дкц с лаборатория и рентген и като се изследва и прецени, че болния е за болница лекар ще извика бърза помощ или близки ще закарат болния до голямата болница.
Чок觧
23 Яну 2010 19:54
Мнения: 7,337
От: Israel
генек , аз нищо не предлагам !
Аз си казвам мнението , че 350 болници за бедна България са много , за да бъдат поддържани - богат Израел има по-малко от 50 .
Казвам , че 100 болници е МОЖЕ БИ добре , но да има И гъста мрежа от поликлиники с възможност за леки операции
Ако тези болници бъдат разпределени правилно из страната , на бивш окръг се падат по 3 болници и 10 остават за големите градове София , Пловдив и Варна с над 500хил жители .
Отменена е забраната за откриване на частни лечебни заведения , така че могат да се открият такива , на мястото на бившите закрити болници или в нови по-подходящи сгради .
Вие сте тези , които ще преценявате дали имате пари да издържате 350 болници .
И още нещо - почти всички болници , че и поликлиники в Израел са построени с парите на дарители ! Линейките също повечето са нечие дарение !
Редно е българските крадливи милионери освен да си купуват по 10-20 коли , че и мерак за самолети да имат , да изръсят някоя и друга стотинка за болници , поликлиники , линейки , апаратура и тнт.
Тук и най-бедните правят такива дарения !
Чок觧
23 Яну 2010 20:00
Мнения: 7,337
От: Israel
Има форумци и читатели , които живеят в страни като Черна гора , Хърватия , Словения , Унгария , Чехия , Словакия - те не могат ли да драснат един ред как е при тях , това са страни с население и територия близки до тези на България , да пишат как са решени проблемите там !
генек
23 Яну 2010 20:56
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Чоки,
хубави пожелания!
Обаче...пожелания!
Zmeja
23 Яну 2010 20:58
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Голем гювеч ще падне от разпродажба на болнични сгради и медицинска техника.
Когато преди година - две правителството обяви, че отпуска 100 млн лв за модернизация на болниците и преди всичко за нова апаратура, прогнозирах, че се подготвя приватизация (записано е в архива на форума). Сега, след закриването на "малките" болници, тази нова-новиничка апаратура в същност ще се приватизира непряко - чрез разпродажба на символични цени. Откъде зная ли? Ами, нима преди приватизацията на БТК в продължение на 2-3 години не бяха подменяни кабелни линии да милиони, не бяха прокарани голям брой нови скъпоструващи оптични линии. Позната схема!
За да добиете представа за мащаба на бъдещата далавера ще ви дам пример от моята практика:
Нашата фирма, макар и с по-различен предмет на дейност, но разполагаща по това време с търговски и складови площи, беше удастоена да разпродава имущество на една фалирала банка и нейните близо 120 клона. Нямате представа за какви обеми и стойности имущество ставаше дума, както и колко фирми и частни лица се сдобиха на безценица с маркови мебели и офис оборудване от най-различно естество. Продаваха се нови или добре поддържани копирни апарати за по 100-150 лв, факсапарати по 50-60 лв, УКВ ретранслатори (нови) по 500-600 лв, телефонни централи по 100-200 лв., телефони по 2-3-5 лв, банкното броячни машини, прибори за проверка на банкноти, калкулатори и т.н. Продаваха се и различни стоки на длъжници. Така ще стане и със закритите болници.
По отношение на сградите - друг пример: В нашият квартал имаше пет детски градини и една ясла. Нямало деца (1990-2000 г.) Приватизация. Остана само една градина. Сега хората няма къде да си оставят децата. Загрижените общинари имат желание да решат въпроса, но никой не може да каже коя петилетка, защото нямало петно и пари. Така ще стане и със закритите болници.
alabala12
23 Яну 2010 21:10
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Мисля, време е, някой запознат да обясни цветно понятията "болница", "поликниника", "хоспис" и др. че май тук ги имаме за синоними.. Освен това какво точно ще значи за един пациент да закрият близка му сегашна болница работеща от 8 до 18. Например 1. за стандартни болежки - настинка и др. такива и 2. за по-сложни неща, като операция например. И още нещо - колко операции се правят в малките болници? имат ли достатъчно опит там хирурзите?
Чок觧
23 Яну 2010 22:16
Мнения: 7,337
От: Israel
Ще се опитам :
Болница - с прием на болни на легло , спешно отделение , пълен комплект кабинети за преглед , операционни , физиотерапия , отделения за лежащоболни , патология(морга) .
Поликлиника- пълен или непълен комплект кабинети за преглед , маниполационна , без отделения за лежащоболни , без спешно отделение и без патология(морга) . Понякога с физиотерапия .
Хоспис - стаи за лежащоболни след операция или болнично лечение , с физиотерапия , с един лекарски кабинет , маниполационна , без други кабинети , без спешно , и без патология(морга) - поне при мен е така .
***
Няма болница , работеща от 8 до 18 ! Това е поликлиника ! Болницата работи денонощно !


Редактирано от - Чок觧 на 23/1/2010 г/ 22:45:36

Zmeja
23 Яну 2010 22:21
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Чоки,
Пропусна каса (банково гише) и морга.
Чок觧
23 Яну 2010 22:36
Мнения: 7,337
От: Israel
Тук поликлиниките са собственост на една от трите болнични каси : Клалит(обща) , Макаби и Меухедет(обединена) .
За да те приемат за преглед , трябва да покажеш магнитна карта , че си член на съответната каса , тоест , че си си плащал вноските . За специализираните кабинети и рентгена има доплащане от 26 шекела(~5 евро) на регистратурата или по банков път от магнитната карта .
Моргата е патология , не ти се е налагало да я ползваш и затова не знаеш , дано скоро и да не ти се налага !
***
Когато те приемат в болница , която е държавна или частна , отиваш с лист от съответната болнична каса , която удостоверява че си си плащал вноските и ще плати за лечението ти там .
Болничната каса плаща понякога и услуги на частните лекарски сдружения или част от тях на свои членове - аз имах три такива случая .

Редактирано от - Чок觧 на 23/1/2010 г/ 22:43:41

remilko
23 Яну 2010 22:39
Мнения: 286
От: Bulgaria
Не е пропуснал, но като не ти е ясна думичката патология ще търсиш морга.
Моргата е за старите коли, а патология за хората
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща