Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пропуснатите шансове на свободата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:143 Предишна Страница 2 от 8 1 2 3 4 Следваща »
Карамфилов
02 Мар 2010 09:37
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Бре, какво единодушие.
Аз не намерих нищо толкова злокобно в тая статия. Не е празнично четиво с героизъм и саможертва, вярно, но само такива ли трябва да се пишат? Не може ли малко теми за размисъл, особено за пропуснатите възможности и повтарянето на грешките?
Айде да не се страхуваме да мислим. Това никому не е навредило.

FL
02 Мар 2010 09:52
Мнения: 6,942
От: Canada
"Трети март е начало на новото летоброене на нашето модерно общество и държава"
Трети Март е празника на руската агентура и комунистическият терор които потопи в кръв България.
България с подкрепата на Запада , след Априлското Възстание, е била пред прага сама да се освободи, Това Русия се опитала успешно да осуети с дивашката си инвазия на Балканите.
Карамфилов
02 Мар 2010 10:01
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Тоя, лудия, умора няма.
В.Лянча
02 Мар 2010 10:16
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Народът ни е талантлив и има много ценни национални качества, но недостигът на обществено и лично познание налага трагичен отпечатък върху съдбата ни през последните 150 години. Казано "по съвременному", ние се оказахме неконкурентоспособни, както спрямо съперниците си на Балканите, така и спрямо изискванията на модерните времена. Оказа се, че няколкото само десетилетия по-ранно получаване на независимост, са дали безцено историческо предимство на Гърция, Сърбия и Румъния. В крайна сметка, по-ранното изграждане на националните им институти и натрупаните през тези десетилетия обществен опит и знание стават основната причина именно ние, а не те, да претърпим националните катастрофи от 1913 и 1919. Щеше ли политическата ни система да се окаже катастрофално негодна в преломните за Европа години, ако бяхме имали повече време за университети и създаване на водачи, за истинско образоване на интелигенцията и духовенството, за дълбоко и всеобхватно народно просвещение?
Mrx++
02 Мар 2010 10:18
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Авторът е добре започнал, а след това зацепил през бос просото в духа на новата идеология.
Ние, българите, и тогава, и сега все още не сме успели да осмислим необходимостта от доминиране на правата на индивида над тези на обществото.
Правата на индивида означава правата на мутрите - капиталисти срещу правата на народонаселението.
А ето тук още един гдето всичко му се вижда киомунистическо
Трети Март е празника на руската агентура и комунистическият терор които потопи в кръв България.
поне да беше прочел в Уикипедията за 3-ти март. След 1944г. той бе снет от комунистите, като национален празник, заедно с хиумна "Шуми Марица".
От 1888 г. се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство. Еднократно като национален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно, с решение на парламента от 5 март 1990 г. датата е обявена за Национален празник.
Аман от заблудени празноглавци.
dedovia vi
02 Мар 2010 10:20
Мнения: 1,185
От: Bulgaria
Аз пък съм благодарен на автора, дори и само за имената на улиците около Парламента, нещо, което като селянин не знаех!
товарищМаузер
02 Мар 2010 10:23
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Тоя, лудия, умора няма.

Сакън, недей го прекъсва. Аз чакам всеки момент да обяви цар Александър за комунист и мекере на КГБ
softwind
02 Мар 2010 10:36
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Честит 3 март
***

извинявам се, че малко off top
Лянча,
не знам сайт с руско-български
това е руско-англо-немски
http://www.lingvo.ru

Редактирано от - softwind на 02/3/2010 г/ 10:45:32

Bongo ot Africa
02 Мар 2010 10:55
Мнения: 798
От: Bulgaria
Трябва да се каже, че Руско-турската война е кампанийна - тя не е напълно обмислена от руснаците. След освобождението руските генерали са смятали да имат свои големи поземлени владения в България, но това се проваля... Проваля се и бандитизмът в България... Ние не ставаме страна с "крепостно право", например - всичко това е поради непълна обмисленост от страна на руснаците и е "наш късмет"... Както и да е, "грабителският подход" в Блъгария е наложен, тя е млада държава и империите се конкурират "да грабнат по нещичко" от живота й. От това новата ни политическа класа става много корумпирана - става "развъдник" на абсолютно всички лоши практики на империите. Ние нямаме кой знае каква национална кауза - националната ни кауза е наложена като възглед от Русия с "подстрекатели"... Ние не сме имали и кой знае какво освободително движение - то е основано най-вече на "масонски методики" и проповядва за "Чиста и свята република, без престъпност и бедствия, без религиозна и етническа нетърпимост, без алчност - въобще един "Град на Слънцето" - пълни глупости и "бръщолевини""...
дъртреалист
02 Мар 2010 11:10
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Хм.., възлов въпрос поставя Лянча, че не си знаем историята.
И въпроса е - защо?
Уж все имаме самостоятелна държава, уж все независима, а в историческото образоване на гражданите й се натъртват само няколко идеологически "светли" дати, като огромната маса събития - образуващи тъканта на националното ни самосъзнание - отсъстват.
В цялото ни образование до 89-та важни бяха само датите свързани с Русия и СССР, "като слънцето и въздуха".
По едно време си мислех, че това полека лека се преодолява...
Обаче не е така!
Русофилството* продължава да шества нашир и надлъж, с ненамаляваща сила.
Който оспорва това - да се запита, готов ли е с хладно сърце да сравнява предполагаемия "еволюционен път" за излизане от Османската империя, вместо "освобождаване"? Или подскача като ужилен?
-------
"русофилство" - ирационална емоционална привързаност към държава Русия, потискаща националните чувства.
Самото наличие на русофилство вече отрича приоритета на българския интерес.
Иначе казано, русофилството означава пречупване, руски филтър, през който се разглеждат всички български въпроси.
Който не е съгласен с това нека първо се запита - реагирам ли емоционално, когато се засяга Русия? ...
Ето какво прави идеологическата обработка... не я подценявайте.
Cruella de Vil
02 Мар 2010 11:22
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Основните стълбове на България до 1944 г. са кооперативността, етатизмът и корупцията.

А като се добави и егалитаризмът, коктейлът е направо смъртоносен!
Kotka
02 Мар 2010 11:29
Мнения: 13,187
От: Aruba
"Пропуснатите шансове на свободата"?
Бе какви 132 години?
Вижте настоящето, последните 20 години, къде ви е свободата?
Kotka
02 Мар 2010 11:35
Мнения: 13,187
От: Aruba
Честит 3-Март!
Вечна слава на загиналите български опълченци, руски и други воини.
Пак е списвана статия в духа на Ибанкостофизма и Соломонпасифизма.
Истината е, че без това освобождение България нямаше да я има. Щехте да си маате като неграмотните кюрди и да ви тепа аскера по чукарите, ако искате независимост.
Ха, със здраве!
Горскио
02 Мар 2010 11:52
Мнения: 1,819
От: Bulgaria
И нещо за Алабин (ударението е на второто "а", което малко българи знаят. Едноименната улица е кръстена на бившия генерал губернатор на София, който след края на окупацията на България и по време на големия глад в Украйна е бил натоварен от императорското правителство да закупува храна за гладуващите. Алабин обаче краде част от парите, като за останалите закупува некачествено зърно примесено с татул. От отравяне загиват няколкостотин хиляди украинци
В.Лянча
02 Мар 2010 11:57
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Въпросът за осмислянето "необходимостта от доминиране на правата на индивида над тези на обществото" е главният въпрос на цялата ни история след Освобождението. Най-напред, това е въпрос за характера на държавното ни устройство. Търновската конституция, установила конституционна монархия у нас, е призната за напредничава за времето си, но нали са минали само шест години от обесването на великана, посял в народа ни мечтата за "чиста и свята република"? И ако републиката ни е била невъзможна през 1879 по външнополитически причини, защо Търновското събрание не учредява поне парламентарна монархия? Днес, гледайки от тринадесет десетилетия, можем да кажем, че избирането на политическа система, която е не само етатична, но и еднолична по най-важните въпроси, е първият и вероятно най-значимият от пропуснатите шансове на свободата.
Троица
02 Мар 2010 11:58
Мнения: 190
От: Bulgaria
С имената на околните улици гаврата е класически пример за историческа амнезия. Авторът не е поглеждал табелите около парламента.По Янчулевско време улица "7 ноември" бе сменена от общинските глави на нещо друго. Сега тази улица се нарича "15 ноември", което не означава нищо. При предатиране на събития от 19.век се мести с 12 дни напред, а при такива от 20.век - с 13 дни напред. От източната страна пък е запазен стария стил и "19 февруари" са го оставили тия същите, които са си мислели , че е в памет на гибелта на Левски. Мешавицата наистина е пълна, при това на най-личното място в столицата. Какво остава за множество други улици, които не знаят ни майка си , ни баща си.
Автоцензор
02 Мар 2010 12:00
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Мисля, че вестник "Сега" си заминава. Издателят му си е харесал бруталните ултраси на капитализма като Калин Манолов. На този фон скоро Дневник ще се окаже ляв. Язък!
дъртреалист
02 Мар 2010 12:04
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Баш ей туй твърдение
без това освобождение България нямаше да я има.
е клише, заклинание, което не е ясно на какво се базира.
Щото Сърбия и Гърция си ги има.
stoyancho
02 Мар 2010 12:20
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
Много са ми смешни тези приказки за "еволюционен път". Някой замисля ли се какво щеше да стане ако бяхме чакали до 1912 г. като Албания или Македония да ни "освободят" околните балкански страни и какво щеше да остане изобщо от нас след като всяка от тях си беше взела своя дял? Дори 1878 г., както отбеляза В.Лянча по-горе, е вече твърде закъсняла, а камо ли 1912 г. И още един въпрос. Щом толкова се негодува срещу ролята на Русия в цялата работа и как това ни поставяло под нейна зависимост, защо аджеба не ни освободиха Англия, Франция, Германия или Австроунгария та да сме под тяхното благотворно влияние? Дали защото основната им цел не е била запазването на статуквото и целостта на Османската империя и пет пари не са давали за България?
samuil
02 Мар 2010 12:26
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
дъртреалист ...Баш ей туй твърдение без това освобождение България нямаше да я има.
е клише, заклинание, което не е ясно на какво се базира.
Щото Сърбия и Гърция си ги има.
----------------------------------------- ---------------------------
Има ги, щото са си имали ТЯХНО СИ Освобождение.Кой е подкрепял техните си Освобождения, кое как е станало-ами има си книжки (напр.за Лорд Байрон пише и за Битката при Наварин)искат щудиране!
А малоазийските арменци и гърците и кюрдите, и нашите ТРАКИЙЦИ ги НЯМА.Щото не са имали ОСВОБОЖДЕНИЕ!
Просто, нали...
Добави мнение   Мнения:143 Предишна Страница 2 от 8 1 2 3 4 Следваща »