Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Премиерът очаква съдът да се реформира сам
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Kapitanot
24 Мар 2010 12:01
Мнения: 2,271
От: Burundi
rnamut: Какво може да се направи ?

Може да се помисли и за РОТАЦИЯ:
- делата от един град да не могат да бъдат гледани в същия град, а да бъдат предавани на регоиналните съдилища в други, отдалечени градове, избирани произволно, т.е. делата от Бургас да могат да се гледат в Търново.
- съдиите да бъдат избирани на конкурс: интервю и провеждане на изпит!
- кандидатурата за по-висок пост да става след подобен конкурс, кандидата да не може да кандидатства за по-висок пост в същия град, а едва след 5 годишно практикуване на професията в друг град да има право да се върне.
F666
24 Мар 2010 12:08
Мнения: 1,378
От: Bulgaria
rnamut

Прав си, но и не си!

За няки знакови дела има доказателства дори от други държави, но това не пречи на съда да мотае делото с години , или даже да пусне подсъдимия с оправдателна присъда. Така че е нужен ОСНОВЕН РЕМОНТ в съдебната система!
Djok
24 Мар 2010 13:01
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
"Междинният доклад за България на ЕК бе огласен вчера и в него се посочва, че основният проблем на страната е състоянието на съдебната система".
За съжаление не е така! Ако само съдът беше проблема, щяха да променят законовата и нормативна база и щеше да се сложи начало на реформирането на съдебната система. Съдът, обаче е отражение на цялостното състояние в страната- междуособици, имитация на дейност и прехвърляне проблемите и отговорностите върху другите, тотално незнание и объркване, кадруване отвън, диаметрално противоположни мнения по един и същи въпрос ... Безпомощност, незнание, героични пози и празни фрази, растяща безработица, загиваща икономика, обезверено и озлобено население, борби между прослойки и съсловия на принципа "всеки срещу всички"... в общи линии това е положението в страната. В доклада би трябвало да се отчете тоталната криза на идеи за развитието на държавата в следващите години и виждане за излизане от кризата. За разлика от другите страни икономическата криза за нас е само добавка към проблемите на страната. Това е основният проблем- всичко останало е следствие.
В.Лянча
24 Мар 2010 14:27
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
"4.1. 1-ви показател: Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система"

Това го пише във вчерашния Доклад.
В.Лянча
24 Мар 2010 14:32
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Да повторя резюмето от Доклада:
1. Няма резултати по дела, свързани с корупция на високо равнище и организирана престъпност 2. Не се разследва корупцията, свързана с назначения на високи постове в съдебната система 3. "България следва да засили още повече своите усилия за реформа. Реформите, препоръчани от Комисията през юли 2009 г., следва да се превърнат в национален приоритет и е необходимо те да бъдат предприети в повече области, за да бъде осъществена задълбочена реформа на съдебната система." 4. ВСС налага леки санкции и прекратява дела по давност 5. Не са приети промените в НК, НПК и Закона за нормативните актове за борба с организираната престъпност във властта.
6. Липсва отчетност на Главния прокурор 7. Посочва се като напредък създаването на екипи за разглеждане на ключови дела, свързани с организираната престъпност... Сократе, обърни внимание, че във всичките си доклади под "организирана престъпност" у нас, ЕК разбира единствено престъпленията на властта, без изключение. "Конвенционалната" ОП е под нормата и даже не я споменават... 8. Още не е разширен обхвата на прилагане на Закона за конфликт на интереси, не е увеличена ефективността му чрез конфискуване на имущество 9. Няма контрол на административно равнище за предотвратяване, органите за административен контрол не установяват рисковете и не определят възможностите за измама и корупция. 10. Бездейства специалната парламентарна комисия във връзка с твърдения за конфликт на интереси сред висшестоящи държавни служители и народни представители.
11. Вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията "На 18 ноември 2009 г. Министерският съвет прие амбициозна стратегия за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, която ще бъде прилагана в целия публичен сектор с помощта на план за действие и с чуждестранна подкрепа" 12. Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците 13. Укрепване законодателството относно конфискуване на имущество, придобито от престъпна дейност, както и мандата на КУИППД, разширяване на определението на „свързани лица", чието имущество може да бъде конфискувано, даване на правото на КУИППД да действа служебно, промяна по отношение на страните, върху които пада доказателствената тежест, конфискуване от гражданските съдилища, което ще бъде независимо от дадено решение по наказателно дело 14. Укрепване на правната защита срещу изпирането на пари чрез изменения в Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
Сократ-май
24 Мар 2010 15:22
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Лянча - в Брюксел!
Да им пише докладите.
На човешки език, дето рекъл негърът Джим.
beagle
24 Мар 2010 21:16
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Сократе мили , да го пратим Лянча в Брюкселя , ама като им знам "кОнкурсите"- ще му турят в асистент някой "ПАвлик" и ще сурнат коня ... На кого да имаш вяра ?
Добави мнение   Мнения:28 Предишна Страница 2 от 2 1 2