Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Без реформи няма да стане
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:101 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5
Dax
29 Мар 2010 17:38
Мнения: 4,462
От: Norway
Даскал Цеко:"Иметь жену-директора банка и иметь жену директора банка." Чудесен руски език, още по хубав каламбур/ имаш ли предвид конкретна жена и конкретно банка, храбри човече!/
dabedabe
29 Мар 2010 18:11
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Ами то такова, мисля че всички разбраха по чий адрес е инсинуацията.
Д-р Тормозчиян
29 Мар 2010 18:34
Мнения: 8,152
От: Botswana
Всички статии на Хърсев, но тази особено, само показват защо финансистите не трябва да имат последната дума в държавното управление. Особено пък финансисти, които си изкарват прехраната със слугинаж на местната и световната олигархия (все на ползу роду, разбира се – "убеждавам една голяма мултинационална корпорация…". Всички те страдат от неизбежна, но в случая твърде вредна професионална деформация: опитват се да разгадават и още повече да управляват социалната реалност чрез числа, виждат всичко през пари, без изобщо да съзират каквито и да било хора някъде в социалното пространство. Пък и да ги съзират, те за тях са "мижитурковци" (да припомня терминът, който Хърсев използва за участниците в този форум). Тази липса на социална чувствителност обаче въобще не ги прави по-добри управленци, както на тях им си струва. Едноизмерни хора не могат добре да се ориентират в многоизмерна реалност (а социалната реалност е най-сложното нещо на този свят), съответно не могат да предложат и адекватни решения.
Д-р Тормозчиян
29 Мар 2010 18:34
Мнения: 8,152
От: Botswana
Да вземем например проблема с пенсиите, който за Хърсев е елементарен:

Сигурно е, че нацията не може да издържа сегашната пенсионна система. Изчисли го и Световната банка в доклад, разпространен преди седмица. Преди дни и Европейската комисия предупреди, че нашата страна неизбежно трябва да намали броя на пенсионерите. Как става това? Има един начин: като вдигнем възрастовия праг, естествено.


Просто и елегантно решение. Като няма достатъчно пари за пенсии, ограничаваш достъпа на хората до тези пари. Само че това изобщо не е никаква реформа. Това си е бягство от реалността, заобикаляне на проблема. Един немски финансов експерт преди време беше изчислил, че за да издържи пенсионната система на Германия, възрастта за пенсиониране трябва да стане 85 години. (Други експерти дават други числа, но все тая.) Щом трябва, значи следва да се направи, както ни убеждава Хърсев. Кой обаче би правил вноски в такава пенсионна система, след като е ясно, че едва ли ще може да доживее до тъй заветната пенсия. Никой, освен ако не бъде принуден, т.е. държавно рекетиран. И какво остава тогава от прокламирания от автора принцип:

Не може да се остави част от нацията да рекетира останалите.


В случая с вдигането на пенсионната възраст изобщо не се преследва някакъв обществен интерес, а користни цели на една малка група властващи (олигархията) срещу една много по-голяма група от населението – пенсионерите – уж в името на работещите (тактиката "разделяй и владей" действа безотказно – всеки ден виждаме в интернет-форумите как хиляди шарани кълват на тази въдица). За олигарсите (които не страдат от никакви социални сантименти) пенсионерите нямат никаква стойност (отпадъчен продукт), защото вече не могат да ги обогатяват. Напротив, за тях трябва да се отделят солидни материални ресурси, които членовете на олигархията по принцип смятат за падащи им се по право. Идеалното решение за тях би било вдигането на пенсионната възраст до 70 години в комбинация със средновековния японски метод убасуте (илюстриран в немалко японски филми, най-известният сред които е "Балада за Нараяма". Иначе няма как да стане. Защото пенсионирането не е привилегия (да си поживееш десетина години без да работиш), а наложителна необходимост. Хората се пенсионират, защото се износват, нямат вече физически, умствени и психически възможности да се справят с работата, която са вършили. Да, продължителността на живот днес е по-голяма, но това не означава, че хората са и по-дълго време жизнени. Това е един от немалкото проблеми, създадени от едностранчивото развитие на медицината – чрез множество нови и ефикасни животоподдържащи лекарства тя осигурява по-дълъг живот, но не и по-дълга младост и жизненост. Така че в масовия случай хората просто не могат (макар мнозина да искат) да работят повече години, независимо какво показват сметките на финансистите. На тези изгубили човешкия си облик деградирали едноизмерни същества изобщо не трябва да им се дава думата по този твърде сложен социален казус, камо ли пък някой да се вслушва в техните уж насочени към благото на всички съвети.
Спартак
29 Мар 2010 18:55
Мнения: 3,230
От: Bulgaria
Както пише в Блиц, размерът на минималната работна заплата остана 240 лв. заради кризата, което прави разполагаем доход от 190 лв. 190:4:46= 1.032 лева часова ставка. Хайде сега не само икономически светила като Хърсев, а и всеки един от нас може да направи сметка, колко киловата ел. енергия може да се купи с един час труд, какво за ядене, колко за отопление, евентуално за квартира и т.н. При цени почти като в Европа, сегашната картина се определя само и единствено като ПЛАНУВАН ГЕНОЦИД, оправдаван от квалифицирани медийни "музиканти"***


Редактирано от - sybil на 29/3/2010 г/ 21:04:33

bearman
29 Мар 2010 19:28
Мнения: 1,839
От: Bulgaria
Винаги съм бил фен на Хърсев , но днес не ми хареса. Разбираем е повика да се простираме по чергата си но се вижда че Европа и най-вече Америка ще се издърпат от кризата (‌ поне от най-дълбокото) точно със дефицити и харчене инак сега всички щяхме да дремем по средата на 70 годишната криза. Може и да са прави преразпределителите. We printed our way out of the crises, дет са вика. От друга страна също лесно разбираема е идеята че природата ( в смисъла на естествените икономически закономерности) винаги побеждава и най-вероятно затова точно когато чиърлидърите подкараха рефрена за рикавъри-то то Джералд Селенте и Питър Шиф говорят за депресията от 2010, която тепърва започва. Ние със капите естествено само ще гледаме отсрани и ще цъкаме с език, па може и Хърсев и споменатите американски катарстрофици да излязат прави.
len
29 Мар 2010 20:04
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
А цитатът от Чомски за политиката на смачкване на протестите нашите управляващи доста добре познават - видяхме какво се случи със стачката на учителите, виждаме какво се случи, когато докторите също се надигнат. Обществото ни е атомизирано, всеки да се спасява поединично.... А много пъти съм се питала - защо това не се случва в една Гърция, в една Франция? Ние ли сме най-големите овце????
suhar
29 Мар 2010 20:05
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Има един роман, доста беше нашумял - "Замъкът на шапкаря" от Арчибалд Кронин. Бащата беше деспот, тероризираше семейството си, караше ги да си доизносват един на друг дрехите, хранеха се оскъдно и т.н., за да спести пари за нещо си, за да се афишира за някакъв си. Семейството рухна, стана ясно, докъде води патологичният егоизм... Спирам дотук.
Чичо Фичо
29 Мар 2010 20:20
Мнения: 24,838
От: United States
Авторът, като много бълг. икономисти, вкл. Дянков и Костов, изобщо не е на "ти" и със световната икономическа мисъл, поне от последните години. На форума често четем много по-компетентни мнения.
Mitnichara
29 Мар 2010 20:39
Мнения: 40
От: Bulgaria
Авторът, като много бълг. икономисти, вкл. Дянков и Костов, изобщо не е на "ти" и със световната икономическа мисъл, поне от последните години. На форума често четем много по-компетентни мнения.


***

Редактирано от - sybil на 29/3/2010 г/ 22:04:54

Brightman
29 Мар 2010 21:32
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Че какво лошо ще има в това, например , на даскалите да им увеличат поне с 50% норматива Това ще означава поне 30 % намаляване на плащанията по излишните заплати за излишни за бюджета хора...

Веднага казвам (и то без да обсъждам доколко това е възможно с оглед учебният материал и сегашната им натовареност, а единствено от макроикономическа гледна точка).
-
Всяко съкращение на човек, независимо от къде му се плаща, свива търсенето, производството продажбите, а от там и приходите в бюджета с много повече от икономията, която е направена. Отделно натоварването на социалния бюджет.
-
Ако от нещо може да се реже, то е от доходи над определен размер на човек. Доходи, които нормално са над нивото на нормалното потребление и или се спестяват или отиват за луксозни стоки, които са внос.
-
От бюджетните разходи могат да се отрежат допълнителните плащания на администрацията за участие в бордове, за участие в комисии, за участие в работни групи. Това са доходи над заплатата и над потребителският минимум.
Brightman
29 Мар 2010 21:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Друго, което може да се направи - да се повишат данъците над един определен минимум персонални доходи - примерно 600 лв. месечно. Може и рязко да се повиши и данъкът върху печалбата, като инвестициите в създаване на производство са признават за разход изцяло. Това ще възпре единствено финансовите спекуланти и ще стимулира реалните инвестиции.
Cruella de Vil
29 Мар 2010 22:09
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Всяко съкращение на човек, независимо от къде му се плаща, свива търсенето, производството продажбите, а от там и приходите в бюджета с много повече от икономията, която е направена. Отделно натоварването на социалния бюджет.
Ако от нещо може да се реже, то е от доходи над определен размер на човек. Доходи, които нормално са над нивото на нормалното потребление и или се спестяват или отиват за луксозни стоки, които са внос.

Ха, да разбирам ли, че за да се издържа раздутият щат държавни служители всички останали трябва да се натоварят с по-големи данъци? Тоест, дайте да осигурим някакъв минимум за всички, а който има в повече да му го вземем! Егати и нахалникът, дори има пари и да спестява!
Ами че това е нормално поведение на хората при криза: на който му остане нещо да го спести, защото в близко бъдеще може да остане и без работа.
Brightman
29 Мар 2010 22:31
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
на който му остане нещо да го спести, защото в близко бъдеще може да остане и без работа.

Като го направят достатъчен брой хора с достатъчно голяма съвкупна сума, то това е най сигурният начин да направи така, че да остане без работа.
-
Индивидуалната и макроикономическата логика се разминават. И затова не трябва да управляват хора, които не правят разлика между двете.
Cruella de Vil
29 Мар 2010 22:53
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Индивидуалната и макроикономическата логика се разминават.

Може и да се разминават, но ако кризата те завари с дългове, които вече не можеш да обслужваш и изгубиш работата си, първото за което ще съжаляваш е, че не си живял по-разумно.
И "успокоението", че кризата ще премине не ти върши никаква работа. Виждала съм вече такива случаи, за съжаление. Още повече тази криза дойде като криза на свръхпотреблението на кредит.
Препоръката за повече харчове на държавата ми изглежда като предписване на разслабително на пациент с диария.
И как нормално преминава една криза? Като националната валута се девалвира спрямо другите валути, покупателната й способност спада, жизненото равнище се намалява и съответно държавата ще не ще намалява харчовете си. Е, тогава произвежданата продукция би трябвало да стане по-евтина, т.е. по-конкурентна на световния пазар. Ако има какво да се произвежда и изнася, разбира се.
Brightman
30 Мар 2010 00:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Cruella de Vil,
девалвацията се прави най-вече за да се изчистят натрупаните спестявания и дългове. Надявам се знаеш, че девалвацията въври в комплект със силната инфлация и резултатът за външната търговия е много краткотраен.
-
Отделно, че за България, която повече внася, отколкото изнася, която използва изцяло вносни горива и в която заплатите са под границата на оцеляването и имат много малък относителен дял в продукцията, то няма как цените на стоките (включително за износ) да не калкулират веднага нарасналите цени на вносните суровини и горива.
samuil
30 Мар 2010 17:47
Мнения: 1,970
От: Bulgaria

    И "успокоението", че кризата ще премине не ти върши никаква работа
.


и правилно-защото нашата криза си започна още преди "световната" криза.Имотите и строителството, първо по морето се сринаха, после из вътрешността, после намаля потреблението, после ДДС-то.Тръгна да се увеличава безработицата...аз съм жив свидетел за морето.Как ще се върне оживлението?Ще дойдат нови англичани да купуват и ще продължим нататък-в смисъл към Ахтопол, и ще застрояваме още...и пари-за всички от сърце.То това ни беше оживлението!Дори и световната да свърши-нашето положение, не виждам как ще се върне към "оживлението"..

FIRST 2
01 Апр 2010 12:40
Мнения: 7,745
От: Bulgaria
Пак глупостите на Хърсев.Не вижда по-далече от носа си.Хората проектират подземен влак между Европа и Америка с фантастична скорост за един час.Разбира се че огромни товари ще се превозват с влакове и кораби.Грамотните хора отдавна са изчислили че са по-ефтини и сигурни.Да си финансист означава също и да си просветен и грамотен гражданин.А то иначе даже и да си професор по финанси, също може да си "малко" прост.А пенсионерите заслужават повече от жалкото си съществуване.Точно така - те не живеят а съществуват.Напоследък твърде малко години.
SDD
01 Апр 2010 13:11
Мнения: 174
От: Bulgaria
В тази статия Хърсев използва народната мъдрост, която гласи, че всеки трябва да се простира според чергата си.Добре, умно го е казал народа, но и ние живеем в тази държава и усещаме как едни режат и скъсяват чергата на други.А после наричат това скъсяване реформа.Затова сега главите ни са в България, а краката и ръцете в чужбина.Скоро и за тялото няма да остане място.
mitkomm
11 Апр 2010 09:49
Мнения: 347
От: Bulgaria
Ей бога ми, никой в тая държава не може да се прибори с прекалено раздутата администрация.Казват им, че трябва да остане на половина, тя пак стои непакътната.
Как няма да си плащаш осегуровките сам, аз да не съм по- прост от вас и аз искам така, но при частника всичко се плаща и 1 работи за 5, естествено за да може да храни около 500000 хилядна администрация/включвам държавна, областна и градска администрация, 35000 армия от които 20000 чиновника и 65000 полиция от които 30000 чиновника/.
Задавам въпрос ЗАЩО:
- се държат толкова дублиращи длъжности в министерствата и същите по десетките създадени агенции
- се държи 35000 армия като маже да е 15000 и да върши същата работа,
но ще има много повече военни в строя и много малко "ръкавелковци"
- се държи 65000 полиция, да стане 35000 но добре платена, осигурена и
мотивирана?
Никой ли не разбра, че чиновника е търтей и обича най- много шума на финикийските знаци.
От там ще дойдат парите за бизнеса защото той е генератора на икономиката , а не чиновника лежащ на бюрото и чакащ края на раб.ден.
Вземете мерки уважаеми г-н Борисов от драстичното намаляне на администрацията така ще дойдат приходите в хазната, а не от данък лукс, увелечение на цигари/вече няма кой да купува/ и др. "нетрадициони"мерки.
Успех при борбата с бюрократа.
Добави мнение   Мнения:101 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5