Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Скопие поставя условия на София за добросъседство
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:67 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
otvrat
29 Апр 2010 11:28
Мнения: 22,522
От: South Africa
Абсолютно вярно е, че тезата "бързото влазяне на макеглавите в ЕС е в интерес на България" е е смехотворна. Хората, които я отстояват нямат хабер от реалността. Също толкова имбецилна е и теорията, че там сите биле бугари, ама не им давали да се определят като такива. Ако тея швини там са българи, аз бих се срамувал да се нарека българин. Държавата Македония в момента е враг Н1 на България и като такава требе да им опънем вратните жили и да им се каже право в очи, че ако не спрат с олигофренските си напъни ще ручат туй де що са го срали.
Болярчето
29 Апр 2010 11:52
Мнения: 2,995
От: Bulgaria
София настоява македонските медии да спрат да представят България като дежурен неприятел на Македония

Тая глупост кой я измисли? Звучи като настояването да не се публикуват карикатури на пророка в датските медии. Датският премиер отговори тогава много добре.
Anardil
29 Апр 2010 11:56
Мнения: 2,861
От: Bulgaria
Тея пък откога почнаха и условия да поставят?
Ама като правим само глупости от 1991 - а насам - така ще е.
Лунатик
29 Апр 2010 12:09
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Не бих се изразил така образно за наще братовчеди в Македония, но във всичко друго otvrat е прав.


Всяка безусловна подкрепа от България за Македония е предизвиквала единствено презрение откъм Скопие след разрешаването на проблема.
Така че бой по канчетата, докато се усетят къде им е мястото.
historian
29 Апр 2010 13:59
Мнения: 2,031
От: Bulgaria
Още от времето на договора от 1999 стана ясно, че е по-добре да не се занимаваме с тях. Сега това е задължително. "Източниот съсед" - барайте ЕС како да се интегрирате и с кого.
Чичо Фичо
29 Апр 2010 14:42
Мнения: 24,838
От: United States
В наш интерес е Македония да влезе в ЕС‌ преди Сърбия и Албания и докато Гърция е в криза. ЕС‌ ще бъде лекарство за Македония тъкмо както искахме да е лекарство и за нас. Както се вижда от опита на ЕП, в ЕС македонизмът не може да вирее. А извън ЕС, както виждаме, си вирее.

Грешка е да отъждествяваме Сърбия и Македония като кандидати за ЕС.

Сърбия е самостоятелен играч, който може да се влияе евентуално само от Русия. Затова със Сърбия позицията ни е ясна - първо, икон. сътрудничество - на първо място по ЮП, но само при наша водеща позиция като вратаТА на Русия към ЕС. Като член на ЕС (и с гръцката криза) България има уникалния шанс да бъде препочитаният партньор на Русия на Балканите (икономически).

И второ, твърда позиция към Сърбия - влизат в ЕС само когато сръбският премиер падне на колене в Сливница като Путин в Катин и в в предавана от ТВ реч в НС се извини на България за антибълг. политика на предшествениците си и за отбългаряването на българите във Вардарска Македония. Все пак за Сърбия, след като загуби Косово и може да загуби част от Войводина, ЕС е по-важен от имперския спомен за Вардарската бановина.

Македония обаче не е самостоятелен играч и силно зависи от външни фактори, на първо място Белград (положително), на второ София (отрицателно), и на трето, Гърция и Албания.

Колкото по-отслабва влиянието на Белград, по-добре за нас. Т.е. невлизането на Сърбия в ЕС, Косово, Санджак, черногорският език и история, подкрепата на запада за самостоятелната БиХ, антисърбизмът на хърватите, борбата на унгарците във Войводина за независимост - всичко това работи за нас. Последният удар ще е речта на сръбския премиер за отбългаряването на македонците.

И колкото по-малко негативни за Скопие влияния от София, толкова по-добре за нас - по-малко антибългарски реакции ще има там. В наш интерес е антимакедонистките влияния да идват най-вече от Брюксел, от ЕП - хората в ЕП видяха вече грозното лице на македонизма и се уплашиха. Нашата работа е да работим в ЕП по партийна линия, да бъдем харесвани там като свои хора. И ‌ разбира се, да имаме сериозно икономическо присъствие в Македония, за което с нашето замогване в ЕС и с кризата в Гърция и безизходицата в Сърбия и Косово сега идва моментът.

И сериозна държавна пропаганда за Македония, която да говори с езика на историческите документи, но без емоции. Всяка вечер да има поне един час сателитна и ефирна - дето може - телевизия на македонски език, посветена на показване и четене на документи от "македонски" дейци от Кръстю Мисирков до Методи Шаторов и цялото ръководство на македонската КП ‌ в 1941 г., от знамената и печатите на въстаниците от Илинден до Бълг. акционни комитети в Македония пролетта на 1941 г.

За македонистите антибългаризмът, "бугарскиот фашистички окупатор", е като слънцето и въздуха. Ако няма фашистички окупатор, няма да има и македонска държава, защото по определение тя се е родила във въстанието на македонскиот народ с/у бугарскиот окупатор. Затова нека антимакедонистките влияния идат на първо място от Брюксел и Страсбург, а не от София. Нека вкокаляват македоностите с/у Европа, не с/у София.

А за София - засега всякакви идеологически прояви на конфронтация със Скопие като договори за дружба и разни безсмислени декларации - са вредни за нас. Винаги ще се поставя въпросът за реципрочност, признаване на ОМО и т.н. Да се откажем от договорите със Скопие на хартия и да работим прагматично за нашето проникване там, икономическо и пропагандно.

Гърция и Албания - Гърция ще е слаба и хаотична за дълго, Албания и Косово също ще си имат свои грижи. София трябва да показва добри отношения с Тирана и Прищина и да намеква (без да натяква), че разговаря с тях активно по македонския въпрос. Към Гърция София трябва да следва деликатна, но твърда политика в ЕС за правата на българите там, както в източна, така и западна Егейска Македония (и с/у Неврокоп, и с/у Битоля). Албания и Косово вече признаха българските си малцинства, и Гърция, като добър член на ЕС (ако не на еврозоната), трябва да признае своите българи - християни и мюсюлмани.

А идеологическата ни конфронтация със Скопие с разни договори, без никава реална полза, само легитимира македонистите и ги прави по-"дайхард". Трябва да ce научим да бъдем хитри.

Редактирано от - Чичо Фичо на 29/4/2010 г/ 14:53:24

Чичо Фичо
29 Апр 2010 14:47
Мнения: 24,838
От: United States
А и Гърция е напълно достатъчна като антимакедонски фактор в ЕС. Тя се страхува именно от ребългаризация на Македония в ЕС и общ натиск на София и Скопие в/у нея за реабилитиране на бълг. малцинство и бълг. минало на северна Гърция. Затова Гърция иска Скопие да евинаги извън ЕС, а ние искаме Скопие да е в ЕС.

Аналогично, след като Германия и Франция, да не говорим за Кипър и Гърция, няма да пуснат никога Турция в ЕС, не е нужно и ние да се тикаме отпред - а да си развиваме отношения с комшиите нормално и на равноправни основи.

Също не трябва да искаме Русия да заема пробълг. и антимак. позиции - не е нужно. Просто да не направим на практика вратаТА на Русия към ЕС и да имаме близки, свойски отношения с нейните лидери.

За всичко казано дотук има обаче голямо значение да имаме и вменяемо ръкодство (поне премиер, външен министър, няколко ярки евродепутати от всички групи, шеф на НС), каквото сега ни липсва.
Пламен Пенев
29 Апр 2010 14:50
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Ха-ха! С поведението си македонците непрекъснато дават доказателства на света че са чистокръвни българи! Верно - говорят на някакъв архаичен диалект, но чували ли сте оргиналния диалет из родопските села?
Много ми хареса предложението тук да се правим, че няма такава държава и да се противопоставим на влизането на откъсната от Родината територия, защото ... бидейки част от България те всъщност са си и част от ЕС! Нищо не пречи да се отметнем от "признаването", щом сме били насилени да го направим. В правото има един принцип: "предварителният отказ от обжалване е нищожен"!
Чичо Фичо
29 Апр 2010 14:55
Мнения: 24,838
От: United States
И ‌ нямаме интерес да се обединяваме с Македония, за да влезели те в ЕС. Имаме интерес да има две български (е, едната - предимно българска) държави в ЕС. Както има Германия и Австрия, Гърция и Кипър, Холандия и Белгия, може да има един ден и Румъния и Молдова, Сърбия и Сръпска.
Пламен Пенев
29 Апр 2010 14:57
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
... Пловдивска и Делиорманска...
Чичо Фичо
29 Апр 2010 14:57
Мнения: 24,838
От: United States
Особено примерът на Холандия и Фландрия е интересен за нас. Е, ние не сме разделени от реформацията, а от сръбската колонизация.
Стојко Ѓуѕиќов
29 Апр 2010 15:37
Мнения: 11
От: Anguilla
Kaо се понаашате со нив таака ќе се понашаат со вас. Шо очекуате?
Djok
29 Апр 2010 15:47
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
България е майстор да си създава проблеми и после да се мъчи да ги решава. Щом се стига до положение Македония да поставя условия за добросъседство... Добросъседството не е ли двустранен акт? Кое кара България да предлага договора и с какво е зависима от Македония, че й се поставят условия?
otvrat
29 Апр 2010 15:51
Мнения: 22,522
От: South Africa
Нищо не очакуеме от вас, ве, Гъзиков, щото от вас мое се очакуе само гюбре. Ма вие требе да очакуете едва голема гьостерица ако не ви уврат тврдите макеглави. Да не стане тако да си спомняте с умиление за толерантните гърци.
Стојко Ѓуѕиќов
29 Апр 2010 15:56
Мнения: 11
От: Anguilla
Глеам шо се подразбирало под "Добрососедски Односи" и неширења на “Говорот на Омразата". Брао само Напред
otvrat
29 Апр 2010 16:04
Мнения: 22,522
От: South Africa
Стойко, я издекламирай "Я сум бугарче" на београдски диалект.
Benedicta
29 Апр 2010 16:09
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Лунатик
29 Апр 2010 16:18
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Какво искаме ли?

ми първо да не четем такива писания по нашите форуми.

Абе нема поселски јазик од Бугарскиот! Цел Балкан се смее кога вие ќе отворите уста! Вие зборувате на Струмички дијалект дополнет со русизми како „щастие“ на пример. Жив резил сте!



и да пролипсват основания за мнения като това във македонските форуми.

Да анализираме со два три збора за каква антимакедонска кампања се зборува во статијата? Прво да погледнеме во нашиот двор. Нашите медиуми постојано зборуваат со говор на омраза кон своите соседи, особено кон Бугарија и Грција, за што повеќекратно сме опоменувани од Брисел. Нема ден во весник или на телевизија кај нас да не се пренесе некоја лоша вест од Бугарија, а добрите ги нема - се премолчуваат. Со право кажал Димитров дека македонец не е народност, туку професија. Одраз за тоа се нашите медиуми кои постојано ФОРСИРААТ просрпски и пројугословенски информации од сите сфери на живеењето.




Чак когато смените чипа ще говорим за добросъседски отношения и прочие.
Пламен Пенев
29 Апр 2010 16:22
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Бря! Ама то и сръбските служби ни четяли бе колеги форумци!
Лунатик
29 Апр 2010 16:36
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Бря! Ама то и сръбските служби ни четяли бе колеги форумци!



Амии , хич не си и правят труда.
Нали имат македонски послушници за тая работа, при това послушниците нямат проблеми с езика.
Добави мнение   Мнения:67 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща