Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
За матурите и номера на китайката
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
OLDMAD
16 Юни 2010 22:33
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Мдам.
Да не би защото тази година:
Местата във висшите училища за първокурсници са 68 248 души.
А випускът на зрелостниците е 65 727

Натиснете тук
Cruella de Vil
16 Юни 2010 23:04
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
След като непрекъснато се пише за обучението по български език и литература, теми, есета, матури, може ли някой да ми изясни какво е положението с другите дисциплини, като например математика, физика, химия, биология, чужди езици? По тях дори няма задължителни матури.
Или единствено българският и литературата са важни за да се признае диплома за завършено средно образование?
redgiant101
17 Юни 2010 00:02
Мнения: 145
От: Bulgaria
Положението по физика е направо отчайващо. Физика се изучава добре само на няколко места у нас. За пример -Природоматематическата гимназия в Шумен и други подобни училища. В масовите училища децата просто се избутват нагоре, нагоре, та чак до 12 клас. Учителите не оставят на поправка защото иначе няма норматив, няма и заплата! Един затворен умопомрачителен кръг се е завъртял и не му се види края. Нямам думи, отчаян съм, никаква надежда...
Brightman
17 Юни 2010 01:51
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Разбирам атаките срещу Сергей Игнатов, включително и тук във форума (защото има много пряко засегнати), но като цяло, действията, които предприема, макар и недокрай обмислени и изчистени, макар и силно изкривени от претенциите на Данков, са в правилната посока.
-
Такова е и коментираното в статията - отворената тема с личен елемент по литература.
Само че, за да стане то се изисква и промяна в типа на учебния процес по литература. От оценка към зачьот, от зазубряне на клишета към свободни дискусии в час. От наизустяване и съобразяване с изкукването на учтелката - дали е червена прашка или реститутка, заради високата оценка, към собствено отношение и мнение изразено без страх.
---
По времето на соца, обучението по литература бе възприемано, като част от комунистическото идеологическо възпитание. След това по инерция запази това си разбиране с разликата, че в заложената в него идеология настъпи хаос.
А литературата е просто изкуство, което трябва да доставя наслада. И ако това е и основа за развитие на мисъл, а не просто индоктринация, още по добре.

Редактирано от - Brightman на 17/6/2010 г/ 01:58:21

вила
17 Юни 2010 03:41
Мнения: 15,014
От: Bulgaria
Затова ще въведем китайския принцип.

Този избор изобщо не е обяснен-защо китайски, а не древноегипетски?Защо първо е решил и после ще пита?...Преди дни Патронът му даде принципиален отговор на такива въпъроси-заяви, че тръба Бургас-Александропулос няма да има, тъй като очакваната международна екологична експертиза ще бъде отрицателна. Редно е в правителството да се прилага единен подход.
bari67
17 Юни 2010 07:07
Мнения: 212
От: Bulgaria
Точно от Китай ли ще се учим как да не бъдем поданици?????? Хаотичните и безсмислени изказвания на Игнатов създават напрежение в образователната система. Този малоумник всеки ден се събужда с нова безумна идея и веднага бърза да я сподели с медиите. Къде спи Борисов, та още го държи в екипа си?
OLDMAD
17 Юни 2010 07:09
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Борисов не спи никога!
Той си почива.
Su38
17 Юни 2010 07:10
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Толкова целенасочена некадърност не е случайна....
генек
17 Юни 2010 07:25
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Мумията е спец по мъртви култури. И затова убива нашата - да може по-лесно да я анализира при дисекцията. Лошото е, че реже още живото.
----------------------------
Блогът на Генек

Андрей Куртенков
17 Юни 2010 07:52
Мнения: 491
От: Bulgaria
redgiant101, открай време у нас учебниците по физика за средното училище са много по-сложни, сравнени с тези по химия и биология - и това го признават и университетски преподаватели по физика и се чудят какво търси толкова сложен материал в гимназията.
Brightman, общата насока на промените, които прави Сергей Игнатов е правилна, но той ги прави по един изключително нескопосан начин и настрои всички срещу себе си.
Diver N
17 Юни 2010 08:19
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
нещо като номера на китайката


Предлагам всички досегашни министри на образованието, в колона по един, по съответния начин застанали, да им приложимномера на Байя ти Ганьо усъвършенстван в Китай .Трябва само да се пазят палците!
samweims
17 Юни 2010 08:25
Мнения: 1,005
От: Bulgaria
Ето го китайският принцип:
Ринсуинд взе останалия на катедрата въпросник и го зачете.
Заглавие: „Изпит за длъжността помощник-товарач на нощни отпадъци в района У’унг“
Прочете и първия въпрос. От кандидатите се изискваше да съчинят поема в шестнадесет строфи за вечерната мъгла над тръстиковото мочурище.
Вторият въпрос се отнасяше до употребата на метафори в книга, за чието съществуване той дори не подозираше до този миг.
Обърна листа. Никъде не се споменаваха думите „тор“, „кофа“ или „количка“. Все пак у него остана съмнението дали тази система дава път в живота на по-умели хора в сравнение с онази в Анкх-Морпорк, където задаваха един-единствен въпрос „Носиш си своя лопата, нали?“

Пламен Пенев
17 Юни 2010 08:41
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
И аз имам идея! Не е зле да разрешат и да се пише на шльокавица. Трябва само да се съгласува
Minderbinder
17 Юни 2010 09:18
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
общата насока на промените, които прави Сергей Игнатов е правилна, но той ги прави по един изключително нескопосан начин и настрои всички срещу себе си.

Куртенков,
"правилна" е само дотолкова, доколкото на всички е ясно, че трябва да се направят сериозни промени. Иначе посока просто няма. Има хаотични действия - най-вече вербални - прикриващи единствената цел на Игнатов - приватизация на образованието.
malinas
17 Юни 2010 09:20
Мнения: 1,374
От: Bulgaria

Ламби,
Ти откога не си влизал в класна стая, бе.Да видиш какъв творчески процес ври и кипи там. Варианти на гримиране и боядисване, нови GSM-и и т.н. Нема начин да накараш някой да мисли, докато в наща страна все още работи шуро-баджанашкия принцип за номиране на робота. Ако имаш познат, независимо какво си завършил ще имаш и добра работа. Никой не цени знанията и уменията на хората, та те и затова не полагат необходимия труд.
bat izo
17 Юни 2010 09:37
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
така и не мога да си обясня за чий е нужно да мъчиш децата да създават свързан логически текст (който освен това не е и само описателен) като едно 70-80% от тях въобще никога няма да го правят, а сигурно 90% пък няма да го правят като част от служебните си задължения. тези теми, есета, анализи нека се правят в гимназиите и в по-ограничена форма в техникумите щот на някой може да му текне от техникума да се пробва с висше. няма смисъл да се мъчат хлапетата - ролята на основното образование е да ограмотява а не да "развива" абстрактно, гражданско, аналитично или квото и да е мислене. тестовете са най-добрия вариант за тази образователна степен а нагоре нека правят дискусии, реферати и квото си искат според профила на училището или да не правят съответно.
Неверния Тома
17 Юни 2010 09:41
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Да почнем от основнотс. Каква е целта на обучението по БЕЛ? Умение грамотно да си служим с писмения български език? Умение да се прави професионално разбор на литературно произведение (което не всички критици умеят)? Умение да се пишат общи лафове (есе)? Ако се отговори на този фундаментален въпрос проблемът с оценките отпада.
redgiant101
17 Юни 2010 10:31
Мнения: 145
От: Bulgaria
Андрей Куртенков, сигурен съм, че скоро не сте отваряли учебник по физика от 7 клас нагоре. Пълни са с картинки, всичко е окастрено до кокъл, на порции лесни за наукосмилане...Цялата порочност на системата обаче поставя непреодолими за днешните младежи бариери. Повтарям, учители ги избутват и така неграмотни вземат дипломи. Не виждам смисъл, сигурно имам ограничен кръгозор.
Polkovnik Ivan
17 Юни 2010 10:55
Мнения: 1,500
От: France
Целта на обучението по български език и литература и да се ограмотят учениците -да се научат макар и на елементарно ниво да мислят и се изразяват и изказват писмено или устно на родния си език.
***
Давам пример с фирмата, в която работя - гърци, турци, българи и румънци. Работата е техническа, но тя трябва да се "обективира", да се представи крайния резултат в писмен вид. Накратко - да се напише "рипорт". "Рипортът" се пише разбира се на английски, но преди да го напишиш, трябва да го съставиш в глават си на родния си език - български, турски, румънски и т.н.
От наблюденията над работата на колегите от фирмата мога с известна гордост да заявя, че от посочените представители на тези четири нации (иначе хора инженери с еднаква или сходна квалификация и опит), българите най-добре се изразяват писмено, техните репорти са най-добре написани, структурирани и обосновани.
Съвсем очевидно е, например, че турските колеги (с ей-такива дипломи всичките) никога в живота си не са правили "преразказ с елементи на разсъждение" или са писали есе. Нещата са на ниво "звездите изгряха, луната - и той"
Причината за това не може да е друга освен, че ние все още имаме едно доста добро хуманитарно образование и едно доста сносно ниво на изучаване на родния български език, което после ни помага в професионалното развитие.
Жана22
17 Юни 2010 11:08
Мнения: 896
От: Bulgaria
Точно от Китай ли ще се учим как да не бъдем поданици??????

Брайти, приветствам това, че политическите ти амбиции са по някакъв начин свързани и с идеята за образованието. Но влизането ти в клас с дневник в ръка, за кратко време, в селцето Х, преди У години, не те прави запознат с тематиката и настоящото положение в училищното образование. Налага се да положиш повече усилия, ако си искрен в ангажираността си с проблемите.
Жана22
17 Юни 2010 11:55
Мнения: 896
От: Bulgaria
Сега, нали не промяната във властта беше причината за по-реалното ви, според мен - нетенденциозно отразяване на проблемите в средното образование? Защото такова се забелязва в журналистическите ви материали от известно време. Само не съм засекла промяната на ресорния журналист съвпада ли по време със следизборните промени.
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща