Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Родният чиновник най мрази да мисли
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:40 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
генек
05 Юли 2010 21:46
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
"Молчать, не рассуждать!"
Чиновникът е там, не да мисли, а да изпълнява заповедите на шефа.
-----------------------
Блогът на Генек
letec55
05 Юли 2010 22:15
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Ма и когато шефът не може да мисли...Или само си мисли, че може да мисли...Или не му пука дали мисли.... Или мисли не за това, за което трябва да мисли... Те тогаз си е...
то само с мислене не става... Аман от умни мисли и хора, дето си мислят, че като са казали една умна приказка, са си свършили работата... Тия, дето могат мислят, или само говорят, или не ги допускат до реалното управление. Тия, дето са "екшън" по принцип, като че ли нарочно ги подбират или да не мислят, или да могат да мислят по други въпроси, т.е. да не са компетентни по въпросите, за които освен че трябва да формират мнение и стратегия, трябва да планират и да осъществяват конкретни действия. мъка!
Brightman
05 Юли 2010 23:34
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Целта не е администрацията да ходи на вечни "тренинги",
а да участва в политическото управление. Но у нас ръководителите в администрацията не се обучават на стратегически умения.

Като изключим мераците за някое и друго обученинце на администрацията по специалността на автора, от което се набива на очи, че стратегията не е никак обща, а си е съвсем конкретна и частна, то предлаганото е пълен абсурд, който или трябва да подмени демокрацията и ролята на изборите с бюрократизъм брюкселски тип или професионалният политически неутрален принцип на изграждане на администрацията и да я направи изцяло придатък към всяка управляваща партия и ни върне във времената на Бай Ганьо, когато със смяната на правителството са се сменяли и всички надолу, включително и до селският пъдар. И така на всеки няколко години.
-
Администрацията със своята политическа неутралност и универсалност си е точно, каквато трябва да бъде в една демократична държава, където не бюрократите, а изборите, правителствата и парламентарните мнозинства решават политиката.
-
Проблема на това правителство (а и предните) не е, че администрацията му е лоша, а че то няма стратегия, ясна политическа визия и програма за действие.
-
Ако една партия, парламентарно мнозинство и правителство знаят, какво искат и са в състояние да управляват държавата, то тази администрация е чудесна да прокара педантично и без възражения всяка политика, която избирателят е пожелал.
StrikeEagle
06 Юли 2010 00:51
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Тоз ще да е на гоцэ Стратего човек.
shmenti_kappeli
06 Юли 2010 00:53
Мнения: 542
От: Bulgaria
В държавната администрация цари високоинтелектуален, нископлатен и безсмеслен труд!!!! Това не е моя мисъл, но поздравявам човека, който го беше казал - съвсем точно и на място!!!
Lord Voldemort
06 Юли 2010 05:22
Мнения: 2,756
От: Holy See (Vatican City State)
Обичайте си държавата в лицето на нейните чиновници.
Това не съм го аз измислил а е призив от ланшна статия във в.Сега
9101
06 Юли 2010 07:02
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Безмислен труд! Да правят каквото искат, стига да не пречат на бизнеса. Обаче те ПРЕЧАТ! Създават хиляди пречки и пречат!
Колкото по-малко чиновници - толкова по-добре. Вече съм стигнал до извода, че ако се съкратят половината чиновници - в държавата ни ще стане много по добре.
Енчо
06 Юли 2010 08:12
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
"Родният чиновник най мрази да мисли"

То от мисленето на професори като тоя сме я докарали до това дередже...
генек
06 Юли 2010 08:17
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Енчооооо,
немецът мисли седнал, англичанинът прав, руснакът над водка, българинът - после...
-----------------
Блогът на Генек

товарищМаузер
06 Юли 2010 08:37
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Само с рязане на щатове в администрацията никаква реформа няма да стане, трябва да има и стратегия

Абе че само със съкращения не става - не става, ама нали отнякъде трябва да се почне...
Mrx++
06 Юли 2010 08:51
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Хайде да дадем конкретни факти Имам фирма, която практически не работи. Пращаме писмо до НАП да питаме нужен ли е отчет. Оттам ни отговарят, че не е нужен, Във същото време от агенцията по вписванията искат такъв отечет????? И видяхте какви опашки се извисиха. Агенцията по вписванията е към Правосъдното министерство, а НАП е към Финансовото - за чий му е на Правосъдното министерство този отчет. Данните могат да се вземат от НАП, където са подадени данъчните декларации и те ги имат в електронен вид. Глобите, обаче, са солени. Представяте ли какъв обем работа е четенето на тези отчети (ако въобще се четат), какъв обем хартия е изразходвана, колко гори са изсечени за тази хартия (повече отколкото заменките), колко човекочасове са загубени. Искам да закрия фирмата - неможело трябвало да я презапиша, т.е., да платя около 30 лв., тогава щели да я закрият.
Mrx++
06 Юли 2010 08:54
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
С оглед на горното, а и в унисон със статията искам да отбележа, че механичното съкращаване на щата няма до нищо да доведе, ако не се отимизира администрацията и не се премахнат всички дублиращи се функции.
alabala12
06 Юли 2010 08:57
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Заради това казвам, най-добре всеки трети, по сегашните списъци за заплати да бъде освободен. Така ще имаме 33% съкращения и по закона на вероятностите ще бъдат освободени и 33% от вещите в оцеляването мързеливци. Щото при всеки друг начин - тези с връзките ще останат на 100% и ще си заминат само работещите.

Така даже може да се направи и 50% съкращаване на чиновниците.
kempes
06 Юли 2010 09:35
Мнения: 4,716
От: Argentina
Mrx++,
това за което пишеш е от компетенцията на парламента.
Не чиновника определя текстовете на законите.
Щом нещо ти пречи, пиши на "народния си представител" и той да го внесе в правната комисия.
Да отпадне от закона задължението ти да представяш отчет и готово.
Чиновника по места няма никаква вина за малоумията вписани от депутатите в този или онзи закон.
Лек ден.

BOLGAR
06 Юли 2010 10:01
Мнения: 5,074
От: Bulgaria
Родният чиновник най мрази да мисли

Ами че то това е един от основните принципи на ШОПА : най - мразим да мислим
дъртреалист
06 Юли 2010 10:14
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Добра статия. Важен въпрос, но отговора е непълен.
Защото в аспекта Оценка на работата на служителя липсва най-важното - фактора полезност.
Изпълнение на задълженията е безцветен показател. Описанието на длъжността е рамково. Там се говори за дейност, а не за качество. Ходи ли еди кой си на работа - ходи. Значи всичко е наред. В такива администрации първостепенния въпрос е дали си отишъл на време на работа и дали не си тръгваш по-рано. Три закъснения по 15 мин - мъмрене. Порнография.
.
А всяка организация трябва да има цел на своята работа. Дългосрочна задача. Предназначение. Purpоse.
Официално обявена, разбира се. За да може и отвън да се вижда ПОЛЕЗНОСТТА на отделните играчи.
Всеки проект има, кратко или дългосрочен.
Иначе е глупаво, нали така?
Даваш им заплати да правят нещо там, да ... управляват. И очакваш някак да управялват Добре, нали?
А какво е Добро управление?
То се разбира само по себе си? НЯма такова нещо.
Всяко нещо си има измерител.
Apolitichen
06 Юли 2010 10:15
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Тук се сблъскваме с два незаобиколими въпроса. Първият е кой определя какви са конкретните резултати за конкретния служител в работата на неговото звено в администрацията. Вторият е кой оценява постигнатото.
Тук се вижда как г-н професорът, д-р Тодор Танев, все още не е стъпил на фундаменталния въпрос - Кой определя конкретните цели, чието изпълнение би дало отговор на другите въпроси.
Ако се подходи от позицията "да стане администрацията отговорна, означава да взема стратегически, а не само оперативни решения", означава, че собствената стратегия, ако и да е извън Закона, става цел на администрацията. При субективно определена цел, изпълнението/оценката на резултатите е субективно - "Аз съм най-добрия"
Типичен пример е конкретната статия - Какъв разултат е постигнал проф. Танев в преподавателската си дейност с тази статия? И струва ли си статията, има ли полза за обществото? Понеже явно отговорите са негативни на тези въпроси, следва заключението, че професорът няма стратегия. Сиреч клони към типа на "инертните и консервативните, които промените ги плашат"
Все си мисля, че непознаването на материята (закони, икономически зависимости, тенденции в развитието на науката и обществото) водят до посредствени резултати, а не липсата на стратегия. Все пак всяка една стратегия трябва да бъде ресурсно обезпечена (финансовото става с бюджета на държавата, а не по волята на чиновника или обучаващия го в случая).
Ей на и Mrx++, непознавайки материята (търговски отношения, договори, гаранции), се е закъхарил за хартията и четенето. А има и електронна версия. Четенето е избирателно, а в електронен вид му се вика "база-данни". Търговсият регистър, както и телефонния указател, колкото пъти да бъдат прочетени, нито един път няма да се брои за прочетена книга.
alin
06 Юли 2010 10:18
Мнения: 10,233
От: Bulgaria
Според мен чиновникът обича да мисли. Но не за това как да ти свърши работа, а обратното.
каруцаря
06 Юли 2010 10:25
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
брееей, големи шпецове се навъдиха в тая дръжавица. нема тема, по която да не се изтропат компетентно.
Apolitichen
06 Юли 2010 10:29
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
това е един от основните принципи на ШОПА : най - мразим да мислим
Шопът, като здраво стъпил на земята човек, с този израз "най - мразим да мислим" деликатно отпраща многословния стратег, който се опитва да го вкара в безизходна ситуация - да се върши работа без да са ясни очакваните резултати. Изразът следва да се тълкува: Като нямаш идея и не знаеш какво да правиш, не ме карай да мисля върху глупости.[/b]
papagal
06 Юли 2010 10:32
Мнения: 980
От: Bulgaria
Седим си и си пием, и докато си пием си мислим, и по едно време се усещам че само си мислим
Добави мнение   Мнения:40 Страница 1 от 2 1 2 Следваща