Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Съвременният човек повече гледа картинки, отколкото разсъждава
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:186 Страница 1 от 10 1 2 3 Следваща »
sluncho6
30 Юли 2010 20:37
Мнения: 10,597
От: United States
>>><<<
Стяскаща е липсата на коментари, а встрани отдолу се гизди реклама - "Висок клас български мемори матраци. Купи от онлайн магазина"
Forza NATO
30 Юли 2010 20:45
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Пичът си е пич!
beagle
30 Юли 2010 21:19
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Кой в пич , Форса , че и Нато ? В същият , чел ли му е в поне три поредни изречения на съвремЕнний , до 30-тина годишен работник , от най-авангардний ни в производител на дограма , например ??? В какво си говорим , Доценте мили , ако не в изобщо , родний язык , жалост в катастрофна , дори ? ...

Редактирано от - beagle на 30/7/2010 г/ 21:20:41

ivo kunchev
30 Юли 2010 21:49
Мнения: 5,363
От: United States
Я впо-добре се вскрий внякъде.Вбаф!!
генек
30 Юли 2010 21:50
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Внимателно, но твърдо заявява - има маса, има елит. Но не "елит". И тънкият поглед различава претенциозната простотия от културата.
Впрочем, за невежите всичко сложно и подтекстово е "простотия". А елементарното - яко.
Сложното не е за нормалния човек. Нему стигат дори пиктограмите. Огледайте се - та ние комуникираме най-вече с тях. И посредством бедна езиково, но "полезна" информация. Не емоции, не мисъл - информация. Там пуснали нещо си, някой казал това, заминаваме еди-къде си...Само информация - без смисленост.
Точен е -
------------------------------
Блогът на Генек
Бармалей
30 Юли 2010 22:10
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Бе, т'ва монче, нийе ли сдавало Диамат, Исмат?...Мигар е забоварило, че общественото развитие е спирала?...Ми то е ясно що днес гледаме пак картинките...Ми щото сме на същото място мъ на друга витка - по-висока...И сме сменили кремъка с плотер...въглена с принтер, а устните предания с видео...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
fractal
30 Юли 2010 22:27
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
що не си е стоял в бьлгария да чака некои да му учи езика а като номенклатура е обикалял по света да прави пари детето му гледало филмчета на немски пьк те били англииски
щото в бьлгария с бьлгаски не ставаш за нищо трябва да знаеш поне един език за да ти обьрне внимание някои
и всичко е вносно и природо математическите науки пьлни с чуждици
що не вземе да напише учебник по химия физика с бьлгарски думи щото много трудно става
в СУ сто филологии и преди 2-3 години откриха медицински факултет за доктори и сестри и да има конкуренция с медицинска акдемия за да има кои да се грижи за болните бьлгари дето преди 50-60 години са знаели само бьлгарски и имат трудов стаж 30-40 години и сега получават по 100 лева пенсия а гинеколозите за 20 години абортираха 2-3 млн бьлгарски ембриона дето сега щеше да ги учи на бьлгарски в училище и университетите
аре у лево
fractal
30 Юли 2010 22:33
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
аз в ючбунар сьм учил фина механика и оптика
и добре че учих техника че с бьлгарския немаше нищо да постигна както сега правят с учениците в училище да не знаят нищо
редник
30 Юли 2010 22:50
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Като цяло -
---------------
Две забележки:
Авторе,
Някак не разбирам как интервюираният е роден в "Ючбунар"...
Първо, това е турското име на квартала "Три кледенци" и, второ, - не знам там да е имало родилен дом...
Може би е израснал в този квартал...


____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 30/7/2010 г/ 22:53:42

редник
30 Юли 2010 22:55
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
...защото Бил Гейтс ликвидира киното.


Доц. Ангелов,
Бил Гейтс и колегите му от "Майкрософт" са създатели на една от най-употребяваните операционни системи (Уиндоус), но има и други... "Свалянето" на филми става чрез компютър, някаква операционна система и торент-програма...
Така че Бил Гейтс може да е виновен за недобрата сигурност на, примерно, "Интернет Експлорър", но не и за отлива от кината...
Две са, поне аз така мисля, основно причините за този отлив - десетократно и повече нарасналите цени на билетите и липсата на добри европейски и наши филми...


____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
Андрей Куртенков
30 Юли 2010 22:55
Мнения: 491
От: Bulgaria
За цяла година не се намери един смел човек да обясни на премиера, че слагането на окончание "-ме" на глаголите от първо и второ спрежение в първо лице, множествено число е вопиюща неграмотност ("работиме", вместо правилното "работим", "ходиме", вместо "ходим", и т.н.); та покрай него и други по върховете на властта заговориха така (сещам се веднага за проф. Анна-Мария-Бойко Борисова). Изобщо, напоследък все по-често се чудя - абе, тия юманитаристи що изобщо ги вържим на държавната ясла...
hamel
30 Юли 2010 23:22
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Точни наблюдения!
E6
30 Юли 2010 23:35
Мнения: 29,550
От: 0
Бийгъл - не знам какво ти е направил българският език, ама голямо изнасилване му хвърляш....
ivoradev
30 Юли 2010 23:43
Мнения: 599
От: Bulgaria
Известно е, че във Франция само професорите пишат добре, а пък необразованите хора не смеят и не искат да пишат.



Ооооооо, известно е, разбира се - на ючбунарските учЕни предимно е известно, останалите са в неведение.....
ivoradev
30 Юли 2010 23:46
Мнения: 599
От: Bulgaria
Англоезичната култура, усвоена в Америка, сега тръгва от запад, от Лос Анжелис и върви все по на изток и прегазва Европа.

A това твърдение вече е истински бисер!
Ненагледен
[/b]
Mars Attack
30 Юли 2010 23:57
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Редник,


Там е родилният дом "Тина Киркова", където съм роден и аз (а после литнах към Марс ! ). Това е в кв. "Красна Поляна", т.е. където са също циганската махла и парка на "Боримечката". Това - на коментара ти извъм темата.


По статията: има доста истина в думите на интервюирания, но, според мен, освен образованието, за това човек да научи добре и правилно употребява собствения си език огромна роля има семейното възпитание, или както казваме у нас - "първите седем години". Не може цялата отговорност да се стоварва на образователната система, макар че тя има основна роля. Такива "апостоли" са безсилни да се преборят с месомелачката на масмедиите, особено телевизията, както и пресата, все по-изпростяващи и елементарни като тематика, елементарен език и унизително отношение към публиката (клиентите).
hamel
31 Юли 2010 00:13
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
ама голямо изнасилване му хвърляш....
Даскал Цеко
31 Юли 2010 00:22
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
Прочетох интервюто със задоволство, но донякъде и със смесени чувства.
Класическото определение за „смесени чувства” е следното (американски вариант): Вие изпитвате смесени чувства, когато Ви съобщят, че тъща Ви е загинала при автомобилна катастрофа, докато е карала новата Ви кола.
Въпросите на Григор Николов са общо взето добри. За съжаление, отговорите на г-н доцента не винаги са добри. Има чудесни попадения, но има и будещи недоумение нелепици. Да не говорим, че г-н доцентът понякога отговаря не това, което го питат.
Понеже и тримата – Николов, Ангелов и аз сме от едната страна на барикадата, нямам намерение да коря никого от събарикадниците си. И все пак, не мога да подмина с мълчание следното:
Даскал Цеко
31 Юли 2010 00:23
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
И който не иска да го научи (българския език – б.м., ДЦ), естествено, че няма да говори и пише добре.

Значи, работата не е само до желание. Научаването на един език до голяма степен е въпрос и на природни дадености или взетости. Не може един немузикален човек да се научи да свири прилично на инструмент, колкото и да му се иска.
И едва в университета се придобива висшата грамотност.

Висшата грамотност, ако под нея разбираме безупречния правопис и граматика, се придобиват още в прогимназията – естесвено, който може да ги придобие. Университетът дава по-дълбоките нива и фини настройки на разбиране и употреба на езика – допълнително езиково богатство, стил, изящество, оттенъци и многозначност на думите, подтик към находчиво словотворчество и т.н. И пак – само за тия, дето си имат дарбата и могат да стигнат до такива нивА.
Даскал Цеко
31 Юли 2010 00:25
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
Голяма заблуда е, че на Запад и висшистът, и уличният чистач говорят правилно съответния език. Средният българин, дори и необразованият, говори сравнително добре български, защото нашият език има азбука, която много добре съответства на изговора, на фонетиката на езика.

Нито твърденията са верни, нито обясненията. Вярно е, че писането при фонетичните езици е по-улеснено - французите, за да напишат второто „О” в думата „Бордо” (“Bordeaux”), използват четири букви, но това улеснение не е универсална благодат и не помага в граматиката. Кел файда от фонетичното улеснение, ако човек казва и пише „ядеме” или „току-що говорих с новиЯТ началник”.
Известно е, че във Франция само професорите пишат добре, а пък необразованите хора не смеят и не искат да пишат.

Е то излиза, че във Франция има само две категории хора – професори и необразовани люде. Ми няма ли сред французите аристократи, културни дейци, учени, инженери, лекари, финансисти и какви ли не още, дето могат да пишат и говорят на литературен френски, без да са професори? То ако е въпрос на абсолютно владеене на френски език, известната диктовка на Проспер Мериме единствено австрийският посланик фюрст Клеменс Венцел фон Метерних е успял да я направи без грешка (или с 3 грешки), а кралят имал трийсетина, пък кралицата (испанка) – „само” двайсетина. Сред тия, на които диктовката е давaна, е имало и професори, но и те не са се справили успешно със задачата.

Редактирано от - Даскал Цеко на 31/7/2010 г/ 00:35:40

Даскал Цеко
31 Юли 2010 00:27
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
В днешно време се насади образът на "човек", който мисли предимно за материалното, за стомаха си и затова няма нужда от особено словесно изразяване на своите желания и настроения.

Ми то така е било във всички времена. Кога хората не са мислили за материалното и за стомаха си? Самото биологично устройство на човека предполага приоритет на такова мислене.
Но да се върнем на темата - това, което ние схващаме като заплаха за нашия език, всъщност е не по-малка заплаха и за французи, и за германци, за италианци и за всички големи народи в Европа. И те се борят, но не могат да се преборят.

Не е чак толкова голяма заплаха за тях, колкото за нас. Французите, германците, италианците и всички големи европейски народи са с хилядолетна, утвърдена и стабилна култура, разпръсната по целия свят, вплетена в културата на други народи. Нашата култура е местна, изолирана, слабовата, хилава и нетрайна, тя линее и е податлива на болести. Най-уязвимото й място е именно езикът.
Добави мнение   Мнения:186 Страница 1 от 10 1 2 3 Следваща »