Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата се примирява със скъпия ток от "зелени" централи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:137 « Предишна Страница 7 от 7 5 6 7
Distributed
02 Ное 2010 16:02
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
Heat

Кой трябва да ги плати тези 500 милиона, щото ние много добре знаем, че те не се включват в цената на АЕЦ"Белене", когато казваш - той ще струва 4 млрд евро?
Bira
02 Ное 2010 16:08
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
а, те руснаците официално искат между 0.5 и 2.5 млрд евро повишаване на цената (над договорените 4 млрд.). явно хийт не е успял да сведе до знанието им актуалните икономико-технически параметри.
Карамфилов
02 Ное 2010 16:13
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Лунатик
Било е вярно за фотоволтаиците 90-те години.
Отдавна не е така.
При перките EROI-то винаги е било над 10.
*
Да бе, 10, да не повярваш.
Да направим хипотетичен експеримент. Да вземем страна със всякакви полезни изкопаеми и единствен енергиен източник - перки. Хиляди, милиони перки.
Хайде да видим, с енергията от перките, колко чугун, стомана, алуминий, мед и т.н. ще се произведе и на каква цена. Да не забравяме и за силиция, пластините, цялата технология - за преобразувателите и контрола. И‌ да видим, колко от същите перки ще може да се произведат и на каква цена, за да заместват излизащите от строя (неизбежен процес).
И да направим кривата на работещите перки във времето. Ще сочи надолу, дори и нищо друго да не правим, освен перки!
rossenf
02 Ное 2010 16:19
Мнения: 1,956
От: USA
Ровч, колко според е тебе е минималната изискуема възвръщаемост на инвестиция в страна като България? Ако има държавни гаранции - може и да е малко по-малко от 9% - обаче ти мислиш ли че тези държавни гаранции са без пари? Правителството ще каже гарантираме бре, и инвеститорите ще се юрнат за 7-8% възвръщаемост? Тия пари за нищо ги нямате, ей.
rossenf
02 Ное 2010 16:26
Мнения: 1,956
От: USA
Всъщност дискусията е малце безпредметна - имаме си много добър пример за ефтин ток у Турция. Също така договорената цена я имаме - 4.8 гигавата за $20 милиарда. Тоест 2 ГВ са $8 милиарда. 6 милиарда евро. Те така.
Лунатик
02 Ное 2010 16:30
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Карамфилов,

кои точно данни и модели в твоя хипотетичен експериметн те доведоха до изводите:

Ще сочи надолу, дори и нищо друго да не правим, освен перки!



Или това е аксиома и експериментът беше създаден да я демонстрира.
Distributed
02 Ное 2010 16:48
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
Карамфилов

Говориш глупости. А освен това изглежда не проумяваш, че въглищата, петрола, природния газ и уранът са КРАЕН РЕСУРС, т.е. ИЗЧЕРПАЕМ, т.е. ЩЕ СВЪРШАТ. Когато започнат да свършват цената им ще скача нагоре и нагоре и нагоре и нагоре. И освен ВЕИ друга алтернатива - НЯМА. Просто НЯМА.
Така че имаш два избора:
- или даваш малко пари за ВЕИ сега за да се разработят и като стане мизерята с изкопаемите да имаш готова алтернатива;
- или изчакваш да стане мизерията с изкопаемите, т.е. цената им да скочи 3-5-10 пъти, и чак тогава да почнеш да разработваш алтернатива.

ВЕИ ще станат по-евтини от изкопаемите. Рано или късно. Въпроса е как ? Или изкопаемите ще станат по-скъпи от ВЕИ или ВЕИ ще станат по-евтини от изкопаемите. Има нюанс.
Затова светът има нужда да субсидира ВЕИ. Не България, а светът. Бългаиря за сега няма нужда да го прави.
Карамфилов
02 Ное 2010 16:57
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Не, естествено нямам данни, но исках да покажа, че от подхода зависи доста, ако не всичко
Ако изчислим всичко необходимо за възпроизводството на перките, използвайки само скъпата енергия от самите перки, цената ще бъде коренно различна и в пъти по-висока.
А ти какво мислиш за такъв експеримент? Използването само на перките "sustainable" ли е според теб?
OLDMAD
02 Ное 2010 17:07
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Малийй, що духане тукана, що нещо..
Лунатик
02 Ное 2010 17:14
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
А ти какво мислиш за такъв експеримент? Използването само на перките "sustainable" ли е според теб?



Не разбира се.
Но и никога не съм твърдял че енергия само от перки ми е мечата.

Нещата винаги са комбинирани.
Вятър, Слънце, вода, геотермална енергия.


Ако се разберем с Румънците един ВЕЦ на Дунав би решил два проблема.
С корабоплаването при маловодие и генерация на ток.
Карамфилов
02 Ное 2010 17:15
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Distributed Карамфилов
Говориш глупости
*
Неудобно ми е да ти го кажа, но глупостите ги говориш ти. С невъоръжено око се вижда, че имаш професионален интерес в областта и, и друг път съм го казвал, не е редно да се използва форума за такива цели.
Както и да е.
Спокойно, всички, и децата, и кучетата знаят, че познатите енергийни източници са на изчерпване и цената им ще расте. Когато стане съизмерима с тази на ВЕИ, те ще бъдат вече ефективни в новите условия, по-точно, може да няма нищо по-добро. Това всички разумни хора, вкл. аз , са го казвали.
Въпросът е, защо бедната ни държава трябва да субсидира ВЕИ - при цялата ни мизерия - точно СЕГА? Източване на бюджета с държавна помощ и нищо друго!
Абе що не си продължите с басните за глобалното затопляне, там бяхте по-страховити
Карамфилов
02 Ное 2010 17:20
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
С което и се оттеглям, че трябва да се създава БВП.
Advokat33
02 Ное 2010 17:30
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
Разпределителните мрежи трябва да се адаптират към ВЕЙ.Но вижте какъв авангарден подход! Свръхпроводници!!!Над световно ниво!-
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Boar d=energetics&Number=1951205937&page=0&vie w=collapsed&sb=5&part= " Наименование: Реконструкция на ВЛ 110 кВ „Димитър Ганев”, „Дропла”, „Момчил”, „Екрене”, „Сирена” и „Лебед” – подмяна на съществуващ АС проводник със свръхпроводим (композитен) проводник, Реф. № 1050034" http://dv.parliament.bg/DVWeb/porachkiXML View.faces?idObj=50039 " http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=en ergetics&Number=1951205937&page=0&view=co llapsed&sb=5&part=all&vc=1
Advokat33
02 Ное 2010 17:36
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board =energetics&Number=1951205937&page=0&view =collapsed&sb=5&part= "свръхпроводникови композитни проводници"
RumenS
02 Ное 2010 17:37
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Малееее, къде зяпат тея дет дават нобелови награди "свръхпроводим (композитен) проводник". Те са превзехме свето. Мислех че майтап, ма това верно е сайта на парламента Натиснете тук
ламбен
02 Ное 2010 18:19
Мнения: 968
От: Bulgaria
Вярно е, че професионално заинтересованият говори глупости. Защото, когато въглищата, газът, петролът и уранът (!) свършат, възобновяемите енергийни източници изобщо няма да са това, което се монтира у нас сега. Изобщо! Тогава защо сега монтираме тези боклуци?



Защото на всичкото отгоре, съвсем между другото, у нас сега се монтират абсолютно остарели караджейки, които са изхвърлени от употреба в нормалните страни. Също като с колите втора употреба. Но, хайде колите ги купуваме на безценица. Докато с караджейките не е така. Всякакви мошеници ни въртят на пръста си! А ние им се хващаме. Много правилно е казал човекът – плашат ни като с глобалното затопляне. При големите държави, разбира се, нещата изглеждат съвсем по друг начин. Но ние тук не говорим за тях. Ние не сме големи, ние сме малки и сме много бедни. Да си пилеем парите, както сега и да ни ги взимат всякакви мошеници – това говори много лошо за нивото на водата в тиквите на министерството и регулаторната комисия.



Впрочем, ролята не регулатора не е да се меси и да управлява пазара. Това пък е друга грешка, показваща безпределната простотия на управлението на държавата. Ролята на регулатора е само и единствено е да следи дали се спазват правилата, определени от държавата, за да се създаде истинска конкуренция на пазара на енергията и оттам потребителите да получават най-ниските възможни цени!



Но, когато държавата обещава на мошениците да им изкупува енергията на по-високи цени, тя разрушава свободния пазар!



Щом толкова държавата иска да защитава определени производствени технологии, нека да ги пусне да се договарят свободно на пазара и след това да им доплаща разликата между пазарната цена и реалната им себестойност. Това е честният начин. Тогава ще има истински конкурентен пазар и от това ще спечелят потребителите. Но, държавата няма дупе да направи това. За това тя прехвърля изпълнението на обещанията си върху главите на потребителите, които нищо не са обещавали! Някой питал ли ги е за това, дето го е обещала държавата на техния гръб? Що не направим един референдум? Откъде накъде ние ще обираме луфта на безотговорните тъпунгери, управляващи ни години наред?



Новият им трик е да се крият зад гърба на регулатора – той щял да бил управлявал пазара. Защо бе? Пазар не се управлява! Пазарът се оставя свободен, за да пробият най-добрите производители. И ролята на регулатора е да обезпечи точно това и да не допусне монополизацията! Иначе за какво разрушихме комунизма? За да обещават на наш гръб Костов и днешните управници високи цени на хрантутниците в енергетиката ли? Аз не съм съгласен! Нещастници.



Редактирано от - ламбен на 02/11/2010 г/ 19:48:49

Добави мнение   Мнения:137 « Предишна Страница 7 от 7 5 6 7