Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Просветното министерство обмисля промяна на ваканциите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:63 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Perdekiriz
20 Ное 2010 10:04
Мнения: 747
От: Bulgaria
Хммм! Форумът обсъжда празното време през учебната гадина! Яко интересни изяви Що тъй дежурните всезнайковци пак на първа линия?

Abaddon89
20 Ное 2010 10:12
Мнения: 960
От: Bulgaria
Кога започва и завършва учебната година в България е наследство от времето, когато лятото е бил сезон на усилена селскостопанска работа, в която и децата са помагали, през годините около 1960 до 1989 в вид на ученически и студентски бригади. Тъй като сега от 15-20 години селскостопанско производство почти няма, тази необходимост отпада. Остава да измислим разумно за България решение. По мое мнение през юли и август задължително не трябва да се учи, но може би и по още 15 дни през юни и септември, т.е. горе-долу както е сега. Остава да се реши и въпроса с ваканциите между сроковете и колко да бъдат - 2 или 3 както беше по-рано.
Abaddon89
20 Ное 2010 10:30
Мнения: 960
От: Bulgaria
Какви и колко да са ваканциите зависи най-вече колко ще се почива през лятото. Ако се реши примерно учебната година да започва на 1 септември и да завършва на 30 юни, и да се реши колко време от тези 10 месеца ще се учи и колко ще се почива, примерно 9 месеца ще се учи и общо 1 месец ще се почива. Първият вариант е учебната година да се раздели на три срока по около 3 месеца с около 15 дни ваканция между сроковете. Може и по друг начин - по средата на срока да има още една кратка едноседмична ваканция, а между сроковете 7-8 дни. Третия вариант е да останат два срока, както е сега, т.е. два срока по около 4.5 месеца и общо около един месец ваканции. Може да се реши ваканциите да не са 1 месец, а 1.5 или два месеца. Въпросът е каква е необходимостта и какви са възможностите на децата.
marta55
20 Ное 2010 10:30
Мнения: 85
От: Bulgaria
Calina Malina е права./Не съм съгласна само че от 01.09 трябва да започва учебната година./ Това подреждане на часовете по двойки не е новост, имаше го преди време и го отмениха. Сега двойките часове са възможни само по езиците и профилираните предмети. Останалите дисциплини се накъсаха по единични часове през седмицата. Преди време, когато се въведе това недоразумение със степента на трудност, направих анкета с учениците и резултатът беше коренно различен. Децата посочиха като най-трудни математиката, физиката и химията, а български език и литература беше посочен като лесен./Вярно, че паралелката беше с профил български език и литература/ Половината от учениците посочиха и чуждите езици при лесните, а история, география, биология и философските дисциплини варираха между средна степен и лесни. Анкетата всъщност показа това, което знаем - трудността на всяко нещо е ИНДИВИДУАЛНО усещане и е груба грешка някой с нареждане да го предопределя еднакво за всички.
Васик
20 Ное 2010 10:40
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Данните са от брошура Organisation of school time in Europe. 2010/2011 school year. Абсолютна лъжа е, че в България лятната ваканция е най-голяма и че в Германия лятото се почива 1 месец.
В Австрия има 9 седмици лятна ваканция за гимназиалния курс, Белгия - 9, Кипър - 9, Чехия - 8, Естония - 12, Финландия - 10, Франция - 9, Германия - 6, Гърция - 10, Унгария - 11, Исландия - 13, Ирландия - 13, Италия - 12, Латвия - 13, Лихтенщайн - 6, Литва - 11, Люксембург - 8, Норвегия - 8, Полша - 10, Португалия - 12, Румъния - 12, Словакия - 9, Словения - 9, Испания - 11, Швеция - 10, Турция - 13, Обединено кралство - 6.
marta55
20 Ное 2010 11:12
Мнения: 85
От: Bulgaria
Що се отнася до ваканциите, по-добре е нищо да не пипат, защото 100-те години са доказали удачността си. И моля да не се забравя, че гимназистите учат до 30 юни, не до 24 май. Ако се метне заетостта в гимназията, ще се види, че със зимната, пролетната и лятната ваканция времето за почивка е 3 месеца и 5 дни, което е нормално, защото децата в тази възраст масово работят. Пък и още в началото на юни се работи на отворени врати, защото в класните стаи не се диша от жега.
expres
20 Ное 2010 11:13
Мнения: 15
От: Bulgaria
Наистина е необходимо да се преразгледа графика на ваканциите и оттам учебния материал да се преразпредели подходящо. Технически е въпросът дали да има 2 или 3 срока. По-важното е за сметка на лятната ваканция да се осигурят поне още 2 вътрешносрочни ваканции, защото се получават периоди от по 3 месеца, когато децата не почиват. А това е тежко за големите, какво да говорим за по-малките ученици. Дете на 8-9 години да става всеки ден в 6.30 и така 3 месеца - каква работоспособност може да покаже към края на периода. Затова са преуморени и спят на чиновете през декември. Ако почват на 1.09, ето откъде идват чисто механично цели 2 седмици почивка. А може да се намерят и още резерви. За блоковото разпределение подкрепям с две ръце - това е модерният начин да се учи по-ефективно.
marta55
20 Ное 2010 11:25
Мнения: 85
От: Bulgaria
expres, като учител мога със сигурност да ти кажа, че е абслютно безсмислено да се започва от 01.09 учебната година за учениците от горен курс. Та те масово не идват на училище още от началото на юни, защото започват работа, и масово се завръщат в училище от 01.10 нататък. Ти сметни колко още ще загубят, ако се приеме твоето предложение. Само за децата до четвърти клас включително е оправдано да започват по-рано и да имат повече време за почивка през учебната година.
Жана22
20 Ное 2010 11:33
Мнения: 896
От: Bulgaria
Brightman,
Жана22,
аз съм роден и израсъл и ходил на училище в субтропичен климат, където най-дълго задържалият се сняг е няколко часа, а лятото е над 30 градуса и мога да ти кажа, че човека е пригоден към жега, а не към студ. Стига да не се опитва да де прави на англичанин и да се облича, като на Албиона.
-
Ако човек е леко облечен, а не се прави примерно на гея Йордан Соколов, който счита за единствено прилично жените и в най-големите жеги да ходят с чорапогащи, а мъжете с дълги панталони и сака, то няма проблем с жегата. Даже българското лято е студено спрямо природната присобеност на човека, като биологичен вид. Просто облеклото в България трябва да е съобразено с България, а не с "критерии" възникнали в друг климат.

Извинявай, не целя да те обидя, но обяснението ти защо трябва да се ходи на училище през лятото е смешно. Заради това, че ти си оцелял при такъв климат, предполягам, в съобразени с него сгради и помещения, трябва ли и децата в страната физиологически да се променят, за да се приспособят. /Тя и баба ти сигурно е раждала на полето, но сега не използваме това като аргумент, за да раждаме и ние така, нали?/ При нас още през май температурите в класните стаи са 30+. Представи си какво е положението в края на юни, началото на юли или началото на септември. Човек трудно диша и трудно функционира физически, камо ли да учи, преподава или държи изпити. А искаме ефективност на обучението, нали, не само оцеляване?!
Би могло да се помисли за климатици, но дори да приемем, че това решение не граничи с фантастиката, не вярвам, че и те ще решат достатъчно добре проблема.
Относно подходящото облекло: Финансово непосилно е и без това скъпите униформи да са подходящи за целия климатичен спектър в страната ни; те едва ли ще могат да включват и бански костюми.
Пак казвам: абсолютно "за" съм за по-кратка лятна ваканция в полза на повече почивни дни през учебната година, но само ако това не пречи на физическото "оцеляване" в класните стаи. Пък и децата в края на август и началото на септември вече казват, че им е писнало да почиват и искат вече да ходят на училище /последното не се отнася за средношколците /
генек
20 Ное 2010 12:49
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Абадон - с познаване -
findbringer
20 Ное 2010 13:49
Мнения: 744
От: Bulgaria
Подли страхливи смрадливи чакали!
Да си кажат направо че искат голямата ваканция да е през декември, януари и февруари, за да свият парите за отоплението, а през лятото да няма никаква ваканция!
len
20 Ное 2010 14:01
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Много интересна информация от Барми! Ама то сега Кръстов ден е на 14, та пак учебната година си почва горе-долу според празника
Имам мъгляви спомени от ранните ученически години, че май учебните срокове бяха три, ама нямам спомен между тях да е имало дълги ваканции. Беше си зимната, която почваше от Нова година и беше 10 дни /тогава Коледа не празнувахме! /, после пролетната, която си беше от 1 до 10 април.
Предложението на Брайти за дълга зимна ваканция хич не го приемам, не само защото лятото по нашите ширини си е горещо и в училищните сгради става жега, ами от чисто егоистична родителска гледна точка /то мойте деца отдавна завършиха средно, ама нищо/, защото родителите ще трябва по цял ден да отопляват домовете си. Освен това по-малките ще издивеят през зимните месеци да си стоят повечето време в къщи, защото е студено все пак и не може все да са навън. Северните страни може да си учат през лятото, ама ние се движим към средиземноморски климат.
Бармалей
20 Ное 2010 14:04
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Май ще я докарате до там, че бащите и майките ще се редуват да ходят вместо отрочетата си на училище - една седмица бащата, една седмица - майката - на "зареда"...Щото много, ама много трудно т'ва мъчилище, бре...Ми то - да ги ожалиш тия деца...Ми, то не им остава време за игра и почивка...А, най- ми хареса довода за лятото - да е по- дълга ваканцията, щото дЯцата работели през нея И къде? На село? Ала още - по смешен е довода, че мат'риала за преподаване трябвало да се намали - бил много и товарел учениците...С'я, ако пък това е вярно, може да означава само едно - Че децата на сегашните родители са по- глупави от майките и бащите си, а те от своите...Щото като погледна учебниците на унуката - дет' са много - и ма фаща срам..Това ако е "много", моите на времето сигур' са били най-по много...
А, после ревете за келнерите и сервитьорките, а забравяте, че празна глава шапка не носи, и колкото си по- глупав - си по-як

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Жана22
20 Ное 2010 14:38
Мнения: 896
От: Bulgaria
Поли Пейчева, ти наред ли си? От март до сега би трябвало да си се ориентирала вече кой какъв е във форума. Казвам "форума", защото разговорът тук тръгна в друга посока от темата на вестникарската статия, а твоят коментар е очевидно по темата във форума.
Brightman
20 Ное 2010 15:43
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Относно подходящото облекло: Финансово непосилно е и без това скъпите униформи да са подходящи за целия климатичен спектър в страната ни; те едва ли ще могат да включват и бански костюми.

Е ти ме срази. За военните училища ли говорим ? Кви униформи, кви 5 лв. ? Аааа, бизнесът на шивашките фирми на директорките...
nikcv
20 Ное 2010 16:07
Мнения: 7,474
От: Bulgaria
И много правилно!
живея до училище, и с тия дълги ваканции хлапетата направо пощуряват.
Едно време ни пращаха на село да се учим на труд(и чист въздух) при баба, и дядо но сега само цигари, пиене, смъркане и натискане по градинките с мангали.
dobadoba
20 Ное 2010 16:30
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
Мдаа, и сигурно няколко работни групи се изгранват от това обсъждане...

Вместо да се влезе в проблема с образованието, се губи ценно време за глупости.
генек
20 Ное 2010 16:38
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Бармалей - за почти всичко в последния постинг -
Без работещите деца. Работят. Много от тези в горния курс работят. А някои и през учебната година. Не говоря теоретично, не съдя по моите /с внуци съм/, не използвам чуто. Говоря за познато.
Това, че има лентяи, наркомани, паразити е вярно. Но не изключва и казаното от мен. Просто децата не са една маса.
И са деца в известна степен. В другата са по-остарели от нас.
Апостола
20 Ное 2010 18:45
Мнения: 799
От: Bulgaria
Въпросът с ваканциите, определено е свързан с обема на учебния материал, който "е спуснат отгоре", да се изучава.
Струва ми се, че е полезно господата и дамите, които бог знае по какви критерии, попадат в МОН да се поогледат преди да влизав стакларския магазин като слонове. Попаднали вече там, имам чувтво че почват да страдат от манията за непогрешимост и започват да правят "реформи", които не почиват нито на досегашен наш опит, нито на чужд опит даже. Та нали топлата вода е вече открита ... какво толкова ще откриват?
Имах възможността да се докосна до образователната ни система и искам да споделя някои лично мои впечатления. Моля да коментираме заедно!
1/ По каква причина т. нар. професионални гимназии /техникуми/ бяха приравнени по хорариум по общообразователните предмети с гимназиите. Нашата система в професионалното образование беше добра и работеше. Това го признават дори консервативните немци. Последицата от това приравняване беше увеличаване на учебните часове на тези ученици, които са имали неблагоразумието да потърсят по-бърза професионална реализация и са се записали в професионална гимназия. А това стана защото плюс общообразователните предмети /приравнени по обем с гимназиите/ те трябва да изучават специални предмети, да правят проекти, да провеждат практики и т. н. И така се стига до парадокса да имат учебни часове до 16 часа след обяд. Е, кой би издържал на такова натоварване?
2/ Не зная какъв е ефекта от т. нар. физическо възпитание, провеждано по сегашните безумни направо програми. Покриват се нормативи, спуснати отгоре, вместо тези часове да служат за физическо разтоварване от учебния процес. Като че ли подготвяме олимпийски надежди. И в потвърждение на горното ще дам пример: " 5-ти час, учебен предмет "механика", предния час учениците имат "физическо". Първо закъсняват за часа, второ нахлуват потни, зачервени и явно изморени. Е, как да предаваш материал или не дай боже да правиш изпитване, след като самата "механика" иска концентрация и спокойствие? Още 20 минути от часа децата се успокояват и за останалот време каквото направиш, направиш ...
3/ Защо не се преразгледа съдържанието на учебната програма? Според мен същетвуват учебни предмети, които са 100% изпразнени от съдържание и поради това са ненужни. Но и те товарят и без това раздутите учебни планове.
4/ Защо никой не говори за задължителни извънкласни форми? Къде отидоха - именно те ангажираха времето на учениците и доразвиваха наученото в школото.
5/Защо собствениците на кафенета сервират най-безсрамно алкохол и цигари на подрастващи? Бил съм свидетел, полицейски патрул влиза в заведение, в което откровено пияни младежи се държат като гамени - защо не им правят забележка, защо не санкционират собственика за това че е нарушил закона ...? Значи на обществото не му пука, че дребни печалбари развращават децата ни /тука изключвам наркоманията, щото е прекалено обширна тема/! Значи на органите на реда не им пука за това че горните печалбари нарушават закона, а и разпасалите се синковци, след като не получават от тях подходящо наказание - бъдете сигурни че утре ще се нафиркат пак!
6/ Защо болшинството родители, след като успешно са се възпроизвели 1:1, смятат че това е напълно достатъчно и някой друг е длъжен да се грижи за отрочето им. Подхвърлят му някое левче, само и само до не си е в къщи, за да могат спокойно да си пийват ракийката, а какво прави навън отрочето им и къде се намира - за това друг е длъжен да отговаря!
7/ Защо никой от нас не надига глас и не предявава претенции към медиите, ежедневно заливащи ни /и нас както и децата ни/ с посредственост, откровена профанщина, насилие, насилие, насилие ...? Някой да е гледал наскоро "детско" филмче без насилие? Героите там са едни уроди, които и в кошмарите ни ги няма, битките са кървави, безкомпромисни ... И всичко това се попива от невинните детски душици! Е, какви искаме да станат като пораснат тогава?

Редактирано от - Апостола на 20/11/2010 г/ 18:50:31

генек
20 Ное 2010 19:10
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
4/ Защо никой не говори за задължителни извънкласни форми? Къде отидоха - именно те ангажираха времето на учениците и доразвиваха наученото в школото.

Защото за тях пари няма - трябва да се финансират от делегирания бюджет, а обикновено той не стига.
Добави мнение   Мнения:63 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща