Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Евроинтеграция: XXX Ulpia Victris
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:55 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Пенка от Прокатния
13 Дек 2010 14:41
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

"Кога да мина за едни сто мильона, та да вляза и аз?"


claudius caesar august,
сигурен ли си, че ти трябват 100 мильона? Не съм прехвърляла наскоро законодателството, но ако се не лъжа за банка беха нужни доооста по-малко - 10 (десет) мильона.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

claudius caesar august
13 Дек 2010 15:45
Мнения: 621
От: Bulgaria
Пенке,
затова искам 100, да ми дадат барем 10
Мани го тва, в банките нема радост за обикновения "човекус конкурентис", ами кажи сети ли се защо е добре МЗП да следи ключови индикатори (КП, KPI), имаш ли идея колко и кои да са? Разговорът ни от миналия понеделник.
Олди, не се мръщи, ве
Firmin
13 Дек 2010 15:53
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Ave Caesar,
Спомена Наш ... Чудя се, ако приемем, че е възможно, вместо някой с орлите, друг "красив ум", ако намери решение, Решението! ... Дали демосът и кратосът (откъде пък го измислих този кратос!), барабар с "пазарната", биха го приели. В смисъл, чистият разум, идеята, "красивият ум" може ли сам по себе си да увлече или винаги, ама винаги, е необходим някой с орлите. Как да склоним тези тримата, дето се гледат на кръв и революция, на кооперативна стратегия. Имаме да прекараме вълка, козата и зелето през реката. Нещо такова. И не съвсем. Доста по-сложоно е.

Интересни ми са някои неща. Как се случват. Откъде тръгват ... В този ред мисли, любопитно ми е как стигна до идеята, че ти се прави банка. И защо баш сега. Любопитно ми е и обратното. Ако пък имаше десет "мильона", банка ли щеше да правиш.
Пенка от Прокатния
13 Дек 2010 16:17
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

затова искам 100, да ми дадат барем 10


Брей-брей-брей, не знаех че са такива маржовете в банките. Тцъ-тцъ-тцъ! Явно голема волатилност владее финансовите пазари тез дни. Или знам ли, мое така да си е било винаги...

Но иначе claudius caesar august, разговора за ключовите индикатори не е бил с мен. С мен имаш недовършен разговор относно корелацията между цените на жилищата и продължителността на живота. Преди време един форумец даде тук една графика (жалко, че я нямам под ръка и я карам само на спомен) на цените на жилищата в САЩ за последните стотина години. И познай - беше почти равна, с изключение на няколкото балона. Т.е. за последните стотина години цените не са мръднали особено (с приспадната инфлация ъф корц). И понеже и продължителността на живота не е мръднала особено, то значи, че аз съм права и цените на жилищата зависят не от нещо друго, а от продължителността на живота. Което, ако мога да си позволя малка квалификацийка, е пълен икономически абсурд! Абсурд съществуващ благодарение не на нещо друго, а на доживотните ипотеки. Които ипотеки странно защо, но толкова много хора приемат и считат за нещо напълно нормално. Вероятно поради неинформираност и необразованост. И понеже знам, че една от твоите мисии е да информираш и образоваш, се зачудих дали не може да направиш нещо и в тази посока?? Разбира се, освен и след изясняването на ролята на ключовите индикатори, която несъмнено е много по-важна.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

Мурано
13 Дек 2010 16:28
Мнения: 3,298
От: Nauru
От статията разбрах, че според Хърсев 3-те години членство в Евросъюза са виновни за икономическата катастрофа на България през последните 21 години.
А от форума разбрах, че според Фичо година и половина власт на Герб е причина за икономическата криза в Европа!!!
Приятно е човек да черпи познания от ИЗВОРА!!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
claudius caesar august
13 Дек 2010 17:18
Мнения: 621
От: Bulgaria
В смисъл, чистият разум, идеята, "красивият ум" може ли сам по себе си да увлече или винаги, ама винаги, е необходим някой с орлите.

Винаги, Фирмин. Те са достатъчното условие, за да се получи каквото и да е, сред многото необходими.
Дали е възможно "всеобщо-оптимизиращо" решение? Според мен не, винаги нещо се обърква. Адам Смит е прав, че... перифразирам... глобалното оптимизиране е непостижимо, а оптимизацията е винаги локална. Но греши в разглеждането й като самодостатъчна и самодейна. Отдавна не е така.
"Ако имам 10 мильона", бих произвеждал. По-нататък, производството ще ми подскаже и нуждата от търговска къща или банка, евентуално
Пенка от Прокатния
13 Дек 2010 17:41
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

глобалното оптимизиране е непостижимо, а оптимизацията е винаги локална

А може пък и да е. С помощта на по-съвременни технологии де.

"Ако имам 10 мильона", бих произвеждал. По-нататък, производството ще ми подскаже и нуждата от търговска къща или банка, евентуално

Абе по-сладко от лихварството нема, нали claudius caesar august?!

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

claudius caesar august
13 Дек 2010 18:21
Мнения: 621
От: Bulgaria
Пенке, не знам за "изгубената" статистика, но наблюденията ми от лични сделки с жилища в София, казват приблизително следното за цените им, в средни работни заплати (СРЗ) за кв. м: 1960 - 0.7; 1970 - 1.5; 1980 - 2.2; 1990 - 0.8; 2003 - 1.6; 2007 - 3.0; 2010 - 2.0. Убий ме, но не мога да видя корелацията със средната продължителност на живота
Още по-малко мога да видя, как изсмука думата "лихварство" от едно изречение, в което два пъти казвам "производство"
Gozambo
13 Дек 2010 18:39
Мнения: 7,892
От: 0
Няма ли един да прояви някакъв разум и рационално икономическо мислене?
На една нелепица, че причината за "заболяването" на гръцката икономика бил големият външен дълг на държавата Гърция и ЕС лекували същата "болест" с причинителя на "болестта"- свръх доза външен дълг, повечето хора клатят глави, че Хърсев бил прав!!! Това не е икономическо мислене, а индоктринирано. външният дълг не е причина за състоянието на икономиката, а обратното, слабата икономика принуждава държавата да се нагърбва с все повече дългове. След като вътрешните пазари се отвориха свободно за чужди корпорации и след като на правителствата бе наложена отвън политиката за създаване на максимално добри условия за чуждите инвестиции и правителствата започнаха да се надпреварват хо това, кой с по-малко данъци ще обложи мултинационалния бизнес, а покрай него и всякакви измамници и мафиоти, и оттогава в държавата няма приходи от данъци. По-сигурните за данъчно облагане местни бизнеси умряха, също в услуга на мултинационалния бизнес и държавите още повече го закъсаха с приходната част в бюджета.
Проблемът е, че нашите общества са развити и с определена структура, това са сложно устроени общества. Идеята на Хърсев, че е възможно изведнъж да се орежат сегашните разходи на държавата означава, че ще се режат живи части от общественото тяло. ние ще трябва да се лишим от изградени структури, но това няма да е преструктуриране на обществото, а безконтролно и хаотично деградиране. Хората вече не могат да се върнат в аграрната епоха. Идеята на Хърсев води само до бунтове, революции, хаос и насилие. Затова европейските институции ще бутат Гърция и ще дават заеми, докато се смени неолибералната пазарна идеология.
А що се отнася до държавата, то тя никога не може да фалира или банкрутира. Държавата не е пазарен субект. И с хиляда милиарда заеми да се набута гръцката държава, онзи, който няма да може да спи не е гръцкото правителство, а кредиторите на Гърция. българия спира навремето да изплаща външен дълг и не фалира. От Ирак и либия имаме давземаме милиарди и духаме супата. На Ирак му опростиха всичките заеми. Икономисти като Хърсев просто пренасят битови истини на държавни нива.
VOCI
13 Дек 2010 20:47
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Прав е Хърсев, праааав.
claudius caesar august
14 Дек 2010 00:24
Мнения: 621
От: Bulgaria
Идеята на Хърсев води само до бунтове, революции, хаос и насилие. Затова европейските институции ще бутат Гърция и ще дават заеми, докато се смени неолибералната пазарна идеология.

В ЕС няма "неолиберална идеология", Хонзик. Оставихме въпросната придобивка там, където се роди - в кухите ви кратуни. Откъде-накъде реши, че икономика, близо два пъти по-голяма от тази на САЩ има проблем с дългове, близо хиляда пъти, по-малки от вашите
Key Man
14 Дек 2010 04:18
Мнения: 137
От: USA
До Gozambo и компания:

Пичове, вие май от взиране в дърветата не можете да видите гората. Смисълът на статията засяга най-вече липсата на дисциплина и намаляването на конкурентноспособността поради непрекъснатите финансови подаяния.
#
Финансовите лостове съвсем не изчерпват сложността и взаимовръзките на икономическите механизми, но те са важен ресурс, който осигурява толкова важния поне по сегашните разбирания икономически ръст /в случая - възстановяване/.
#
Друг е въпросът, че гръцката икономика е почти толкова неефективна, колкото и българската и парите ще отидат за яденье и пиенье.

КЛЮЧАРЪ
Shako
14 Дек 2010 11:11
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
А, бе Кей Ман, не е лесно да се вкара у пътя балканското магаре.
Инатливо е.
Майсторлъка е да владееш изкуството на моркова, тояжката и юздичката.
Баланс се требе. Ако го сръчкаш по-яко ще се разбесне, хвръля къчове и като нищо може да обърне каручката.
Затуй уж им дават милиарди (морковчета, де), ама те после одма си ги прибират. Най-много нови шлемове и палки за джандармерията да купят (тояжки) или ново СРС оборудване и данъчен софтвер (юздички).
И те клепоухите поскачат, порипат дорде им наденят юздичките и ще почнат да изпъват жили десетина-двайсе годинки дорде разтоварят борчовете.
Магаре Дърто
14 Дек 2010 16:39
Мнения: 431
От: Bulgaria
Добави мнение   Мнения:55 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3